Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

motion sickness?

Saeros

Öne çıkan mesajlar

dün bikaç saat fable 3 oynadıktan sonra oldu bu bana. baş dönmesi filan başladı, eheh noliy la dedim sonra kalktım bilgisayarın başından yattım uyudum akşam 8'de. uyandığımda hala başım dönüyodu biraz.

apb oynarken de bi kere olmuştu, bi de bikaç aydır otobüste ters oturamıyorum, oturursam pencereden dışarı bakamıyorum.

sanırım artık böyle bi sorunum var, öğrenmek istediğim oyunlarda bunu nasıl aşabilirim, var mı böyle şeyler yaşayan biri?

hatta şu an fable'da sağa sola dönerken ekrana bakamıyorum derece sdf

motion blur falan gibi efektler açık değil bu arada
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

senko said:

araç içinde giderken bişiler okusam direk midem bulanıyor ter basıyor.

of aynen
bilgisayar başında gençlik çürütmekle alakası olabilir mi acaba

şu bana da oluyor yalnız. hani bişey okumayı bırak, telefonla falan bile oynayamıyorum. araç içinde yapabildiğim tek şey müzik dinlemek.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

Saeros said:

senko said:

araç içinde giderken bişiler okusam direk midem bulanıyor ter basıyor.

of aynen
bilgisayar başında gençlik çürütmekle alakası olabilir mi acaba

şu bana da oluyor yalnız. hani bişey okumayı bırak, telefonla falan bile oynayamıyorum. araç içinde yapabildiğim tek şey müzik dinlemek.

+1

Seyir halindeyken sabit bir şeye odaklanmak çok sıkıntılı, bir şeyler okuyamıyorum demişsin ya midem bulandı o derece.
Sosyal ağlarda paylaş

araba içinde giderken birşeyler okuyunca midenin bulanması normal bişi. herkesin başına gelebilen bir durum.
küçükken fazla olmuyordu gerçi ama arabaya binince oturup elde kitap bröşür felan okumaya kalkarsam hemen midem bulanıyor, bıraksam da uzun süre ağrımaya devam ediyor.

fps'lerde motion sickness bazı kişilerde olan bişi.
ancak fable 3 gibi third person oyunlarda da başına gelen ilk defa görüyorum.

normalde fps'lerde olmasının birinci sebebi o tip oyunlara alışkan olmamak diye düşünüyorum. ikinci sebebi fov, ki onu da lathspell başka bi topicte uzun uzun izah etmişti.

bende hiç bir fps'de motion sickness veya baş dönmesi, mide bulanması olmadı.
ama son zamanlarda oynadığım iki oyunda kapı açarken veya duvara bakarken vs benzeri durumlarda başımın ağrıdığını hissettim.
biri deus ex hr diğeri de the darkness 2.
deus ex hr'yi oynarken "ters birşeyler olduğunu" hissettim. oyunu rahat oynayamıyordum. normalde fov'la hiç uğraşmamış adamım (bazıları her oyunda mutlaka fov 120, fov 90 felan komut yazarak oynar), ama deus ex hr çok rahatsız etmişti.
the darkness 2 daha da beter. duvara veya kapıya yaklaştığım zamanlar direk başım ağrımaya başlıyor.
adamlar fov'u bok gibi yapmış.
zaten ilginçtir, "fov için seçenek koymaya çalıştıklarını" okudum, demek ki bu konuda çok şikayet gelmiş. ilk okuduğumda şaşırmıştım "yok canım abartıyorlar" demiştim de, oyunu oynayınca fov'un çok kötü ayarlandığı konusunda hem fikirim ben de.
gözümden oynuyormuş gibi değil de kafamın önüne kamera koymuşum da o kameranın lensinden oynuyormuş gibi hissediyorum, doğal olmayan bir görüntü var.

eğer senin de sorunun fov'dansa fov değiştirerek düzeltebilirsin,
ama fable 3'te sorun yaşıyorsan sorunun fov'dan kaynaklı olduğunu pek sanmam.

iç kulak veya dengeyle ilgili bir problemin olabilir.
hızlı bir arama ile şuna ulaştım, belki bi işine yarar:
http://www.kadinlarkulubu.com/kbb-kulak-burun-bogaz/41236-denge-bozuklugu-oldugunu-nasil-anlarsiniz.html
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız biri "ısrar edince geçer" demiş o başlıkta, en azından otobüste/arabada kitap okuma konusunda öyle bişey var sanırım.
eskiden otobüste kitap okuyan birini görünce bile içim bi garip olurdu, şimdilerde mesaj okuyup atabiliyorum, hatta uykusuz bile okuduydum geçen gün otobüste (kısa bi süre okudum ama olsun)

ama işte onun yerini bu aldı şimdi, gerçi başka faktörler de vardır tabi, mesela şu an bikaç saattir oynuyorum henüz bişey yok,ufak aralar veriyorum facebook'a filan bakıyorum böyle böyle biticek bu oyun herkesi dövücem.
Sosyal ağlarda paylaş

no lifer seanslarindan sonra olmasi normal bunun sanirim

TBC de hatirliyorum ben, bulanik goruyordum, acayip bi bayginlik basiyordu icimi ve uzaklasmak istiyordum ortamlardan (ozellikel elemental plataue da oluyordu, hala oraya gidince midem bulanir)

gecen gece oyun oynamadigim halde sol tarafimda bole bir uyusukluk hissetmisligimde var, monitorden uzaklastim kitap okudum az duzeldi

oyuncu hastaligi demisken asil korkmaniz gereken akciger embolisi ya direk, bu illetin varligini bilmedigimde cok daha rahat oyun oyniyordum, ogrendikten sonra oyun seanslarim kabus oldu direk saatte bir kalkip yuruyorum olmadi oturdugum yerde bacak egzersizi yapiyorum, aman dikkat edin sizde
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
oyuncu hastaligi demisken asil korkmaniz gereken akciger embolisi ya direk, bu illetin varligini bilmedigimde cok daha rahat oyun oyniyordum, ogrendikten sonra oyun seanslarim kabus oldu direk saatte bir kalkip yuruyorum olmadi oturdugum yerde bacak egzersizi yapiyorum, aman dikkat edin sizde

biraz açar mısın şu konuyu?
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

otobüste bir şey okumadan nasıl yaşıyorsunuz lan?

burda hepimiz evde geçirdiği sürenin neredeyse tamamını bilgisayar önünde geçiren insanlarız. otobüste, arabada da kitap okumuyorsanız, nerde okuyorsunuz? yokhsa?

öncelikle otobüslerden mümkün olduğunca uzak duruyoruz.
sonra kipatlarımızı eciş büçüş otururken değil bir elimizde şarapla poanglarımızın üstünde okuyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...