Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Başbakan yine ameliyat olmuş?

EmenikeNiangSow

Öne çıkan mesajlar

valla rte ve bülent arınç adı geçince okumuyorum, kanal değiştiriyorum. babamdan öğrendiğim kadarıyla ameliyat sonrası 35cm kadar denmiş, sonradan 25 cme çekmişler (tuza yatırınca kuruyor tabii).ortasını rektum başlangıcını bilmem ama o büyüklükte kitleler genelde orta kısımdan temizlenir, rektuma yakındakiler daha semptomatik olur(genelde?)
Sosyal ağlarda paylaş

kolon kanseri çok fena bişiy kurtuluşu zor ve çok çektiriyo, yaşlı insanlarda çok büyük problem, operasyonda zor bağırsağı uç uca dikmeye çalışıyosun vücut içine enfeksiyon, dışkı çıkmaması lazım fln, bazen bağırsak tutmuyo mecburen açık bağırsak ucunu vucut dışına verip torba bağlıyolar tabi bütün sindirim, boşaltım sistemi felç, yemek yok, ya serum ya da özel mamayla besleniyosun, tabi eğer kolon kanseri varsa adamda ama ben olduğunu sanmıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

kanserin her türlüsü bela, yaşayan bilir, kurtulsan da dert, sonu kötü olsa da.ama kolon kanseri göreceli olarak diğer türlerine göre o kadar da ağır, tehlikeli seyreden bi tür değil benim bildiğim ve öğrendiğim kadarıyla. metastası çok geç olan, hem cerrahi hem medikal tedaviye iyi yanıt veren bi kanser türü...duyduğum kadarıyla da alınan bölge 25-35 cm lik bi bölgeyse kanserden başka bir şey gelmiyor aklıma konudaki kısıtlı bilgimle.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu hastalık babamda olduğu için biliyorum, teşhisin konulduğu aşamaya göre değişiklik gösteriyo metastas oranı. 0, 1 ve 2'de çok fazla tehlike yok, 5 sene yaşama oranı %80-90'larda.
Aynı oran 2B, 2C, ve 3 aşamalarında %60'a; 4. aşamada ise %11'e düşüyo. Çünkü 4. aşamada artık kanser kolonun iç-dış tüm katmanlarında görülüyo ve büyük ihtimalle yakınlardaki pankreas, karaciğer gibi organlara (ki bunlar en tehlikeli organlar) metastas yapmış oluyo.

Babama kanser teşhisi konulduğunda 2. aşamaya yeni girmişti ve hastalık rektum yakınlarındaydı. Doalyısıyla rektumdan başlayarak aldıalr bağırsağın bi kısmını. Bu tarz hastalar aslında çok daha şanslı, çünkü bi kere kolostomi yapılıp kurtulabiliyolar.

Asıl tehlikeli olanlar 3. aşama olup da bağırsağın orta kısmından ya da ince bağırsaya yakın olan tarafından alınanlar. RTE'ninki kanser mi, kanserse hangi aşama, neresinden alınmış bilemiyorum ama 30 dk'lık bi başka ameliyat yaptılarsa muhtemelen çok ciddi bi hastalık değildi ve ilk ameliyatta kurdukları kolostomiyi 2.sinde çıkarıp normal dışkılama için bağırsağın kesik kısımlarını birleştirdiler.
Sosyal ağlarda paylaş

kapalı ameliyat yapıldı deniliyordu. yani öyle bağırsağı dışarı alıp belli bi süre dışardan tuvalet ihtiyacını giderme gibi bi durumu olmadı. belli olurdu. okadar gezilere, toplantılara vs katıldı. bukadar çabuk hastaneden çıkartmazlardı zaten öyle olsaydı. 2. ameliyat ne için oldu bilmiyorum. belki kemoterapi için gerekli bi işlem yapılmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...