Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bir tweet attı başı kesilecek

Katibim

Öne çıkan mesajlar

saplashaman said:

islamdaki en buyuk reformist, peygamberdir zaten,ickiyi bile bir anda yasaklamamistir kademe kademe yasaklamistir.halkin o anki ihtiyaclarina kurani metodla cozum bulmustur

Delikanlı bak şimdi,

Aç Sümer yaratılış destanı'nı oku biraz. Ordan Babil ve Akad mitolojisine geç. Türkçe kaynak bulamazsın ama pre-islamic arap pantheon'unu em biraz ucundan. Yahweh'in bu arada neler yaptığına bak tabii. Sonra otur bi daha temiz kafayla oku Kuran'ı. Hala zihninde hiçbirşey değişmemişse iyi bir müslümansın demektir zaten.

Bu tarz güzel insanların en sevdiğim kafası da, tarihte belli dönemlerde dünya'da supreme olan insanüstü varlıkların hep sonsuza kadar most holy kalacağı ve evrenin sonuna kadar ona tapınılacağını zannetmeleri. Bu insanlara sorsanız bu modern homo sapiens sirkinin 10000 yılı daha olsa 10000 yıl daha islam hristiyanlık falan dominant olacak diye düşünürler.

Ne Amon-Ra'lar, Anu'lar, Ptah'lar, El'ler (sonlarına cc koysamıydım acep) gelip geçti, dangalaklık baki kaldı malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

onlarin hicbiri toplum yasantisi uzerinde kuran kadar kokten bir degisimetkisine sahip degil maalesef,ya destan olarak nesilden nesile aktarildi ,yada senin gibi arkadaslar kurana alternatif bulmak icin cirpinip durdu,

nette gördüm

http://www.amazon.com/gp/product/1579211755/002-6481800-6970450?v=glance&n=283155

http://panteidar.wordpress.com/2010/04/27/gercek-furkan/
Sosyal ağlarda paylaş

beton duvarlar arasında benliğini yitirmiş bir gençliğin,ıvıra zıvıra tapma istekliliği,bir dağ başına çıkıp rüzgarı dinlemişliği olmayan,bir ırmak kenarında türkü söylerken o su sesinin türküsüne eşlik ettiğini bilemeyen,2 metre kar içinde tipide yolunu kaybettiğinde,nerdeyim lan ben bile demeyi beceremeyen bir gençliğin çırpınışları,yada ne bileyim mevlanaların,pir sultanların,yunusların toprağında onlara çemkirmek en güzeli galiba :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

GERGE said:

direk anti-din, anti-peygamber, anti-kitap, anti-dogma...

Benim kutsalım İnanna'ya laf atmadığınız sürece sorun yok.

anti-din ile anti-dogma farklı kavramlar.

bir de "benim kutsalıma laf atmadığız sürece sorun yok" diyerek dogmatik bir fikri savunmuşsun ve kendinle çelişmişsin.

İlk önce kimse Hristiyanlık ile İslamiyet'i karşılaştırmıyor.
Din aynı din değil,Anglikanlarla,protestanlarla,katolikler bir değil,İncil aynı incil değil.
Yani Katoliklerin apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var,protestanların apokrif olarak nitelendirdikleri metinler var aynı şekilde anglikanlarda da durum aynı.

Yani Kur'an aynı Kur'an olduğu sürece bu işler devam eder bone,bunun farkında olman gerekiyor.Yani din aynı değil.
Hala bunu savunabilmen aşırı ilginç reform hareketi nasıl oluyor ? Kitleler nasıl inandırılıyor sanıyorsun ?
Bazı metinleri apokrif ilan ediyorlar ki reform kabul görebilsin,anlatabiliyor muyum ? Din'i çatır çatır değiştiriyorlar.

Yani evet suç islam'da çağın ilerici düşüncelerine uymuyorsa bir inanç onu o çağa uydurmak gerekiyor.Hristiyanlarda şuan bile değişik inanç tipleri var,Amerika'da mormonlar var mesela,Amerika'da mormonlar evrim'e karşılar neden ? Çünkü dinleri 1830'da kurumsallaştı,haliyle 1830'da evrim teorisi fikri henüz bilim dünyasında yoktu haliyle böyle kurumsallaşınca din o dönemin modern anlayışı ile uyumlu ama bu dönemle zıt bir durum teşkil eder vaziyete geldi.
Bilmem anlatabiliyor muyum ?
Yani bir din bir toplumu yazıldığı tarihe sabitliyor ve o toplum orada kalıyor,ilerlemeye çalışsa da bunda başarısız oluyor,çünkü o dini çağa göre değiştirmek gerekiyor.

Özet geçiyorum;Din aynı din insanların kafası değişti değil,kafası değişenler dini değiştirmenin yolunu ve bunun nasıl kitlelere anlatacaklarının yolunu buldular ve bunu insanlara işlediler,olay bu.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

beton duvarlar arasında benliğini yitirmiş bir gençliğin,ıvıra zıvıra tapma istekliliği,bir dağ başına çıkıp rüzgarı dinlemişliği olmayan,bir ırmak kenarında türkü söylerken o su sesinin türküsüne eşlik ettiğini bilemeyen,2 metre kar içinde tipide yolunu kaybettiğinde,nerdeyim lan ben bile demeyi beceremeyen bir gençliğin çırpınışları,yada ne bileyim mevlanaların,pir sultanların,yunusların toprağında onlara çemkirmek en güzeli galiba :D

hayat bu tiplere güzel lan
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz sen semavi dinlere insan eliyle oluşturulmuş gözüyle baktığın için inanan insanlara bu anlattıklarının hepsi fasa fiso gelir,yada benim anlattıklarım sana en iyisimi kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın olsun bitsin,sen belki ölünce hiçbirşey olmayacağına inanıyorsun,ben ise günah ve sevapların öbür dünyada hangisi ağır gelirse cennet veya cehenneme gönderileceğine inanırım güneşi batıdan batırıp,doğudan doğuran yüce yaratıcının,bunu söylediğine bütün benliğimle inanırım,ben anadoluyum hey:D

75-KIYAMET:

1 - Hayır, yemin ederim o kıyamet gününe.

2 - Yine hayır, yemin ederim o sürekli kendini kınayan nefse.

3 - İnsan, kendisinin kemiklerini bir araya toplayamayacağımızı mı sanıyor?

4 - Evet, bizim onun parmak uçlarını bile aynen eski haline getirmeye gücümüz yeter.

5 - Fakat insan günahı devam ettirmek ister.

6 - O kıyamet günü ne zaman? diye sorar.

7 - Ne zaman ki o göz şimşek çakar,

8 - Ay tutulur,

9 - Güneş ve ay toplanır,

10 - İşte o gün insan, "kaçacak yer neresi?" der.

11 - Hayır, hayır, yok bir siper.

12 - O gün varılıp durulacak yer, ancak Rabbinin huzurudur.

13 - O gün insana, yapıp öne sürdüğü ve geri bıraktığı ne varsa bildirilir.

14 - Doğrusu insan kendi nefsini görür,

15 - Bir takım özürler ortaya atsa da.

16 - Onu hemen okumak için dilini depretme.

17 - Kuşkusuz onu toplamak ve okumak bize aittir.

18 - O halde biz onu okuduğumuz zaman sen onun okunuşunu takip et.

19 - Sonra onu açıklamak da bize aittir.

20 - Hayır, siz peşin olanı (dünyayı) seviyorsunuz da

21 - Ahireti bırakıyorsunuz.

22 - Yüzler var ki o gün ışıl ışıl parlar.

23 - Rabbine bakar.

24 - Yüzler de var ki o gün asıktır.

25 - Anlar ki kendisine belkıran (bel kemiklerini kıran belalı bir iş) yapılır.

26 - Hayır hayır, ne zaman ki can köprücük kemiklerine dayanır,

27 - "Tedavi edebilecek kimdir?" denilir.

28 - Can çekişen bunun o ayrılık anı olduğunu anlar.

29 - Bacak bacağa dolaşır..

30 - İşte o gün sevk, ancak Rabbinedir.

31 - Fakat o, ne sadaka verdi, ne namaz kıldı.

32 - Fakat yalanladı ve döndü.

33 - Sonra da çalım sata sata ailesine gitti.

34 - Gerektir o bela sana, gerek.

35 - Evet, gerektir o bela sana gerek.

36 - İnsan başıboş bırakılacağını mı sanır?

37 - O, dökülen erlik suyundan bir damla (sperm) değil miydi?

38 - Sonra bir aleka (embriyon) oldu da Rabbi onu biçime koydu, sonra şekil verdi.

39 - Ondan da iki cinsi; erkek ve dişiyi var etti.

40 - Peki, bunu yapanın ölüleri diriltmeye gücü yetmez mi?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...