Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gittigidiyordan animal pak.

Black-ice

Öne çıkan mesajlar

sabonis said:

50 kere kaçakçıdan alsan yine de suçlayamazlar ki seni. ucuz buldum aldım diyecen yani. bence dikkatli olacak çok da bir şey yok?

Türkiye'de nasıl bilmiyorum ama Almanya'da bal gibi de vergi kaçakçılığı ve/veya taklit ürün getirtmek ile suçlayabiliyorlar. Ceza verip siciline bile geçebiliyorlar. Tabi bu suçlama öyle yıllar sonra değil, malı gümrükten alırken oluyor.

Malı gümrükten alman için çağırıyorlar seni. Almaya giderken internetten yaptığın alışverişin faturasını ve ürün bilgilerini (ebay, gittigidiyor sayfası vs) bastırıp götürüyorsun. Onlar orda ürünün normalde ne kadara satıldığına bakıyor. Birbirinden bağımsız olacak iki farklı negatif durum var.

1) Gümrük vergisi ödemeni gerektiren malı vergiyi ödemeden almış olman
2) Aldığın ürünün orjinal olmaması, yani çin malı taklit vs almış olman

İkincisi daha da tehlikeli. İkisi için de "ucuz buldum aldım" yeterli bir argüman değil. Ürünü normal fiyatının çok daha altında almışsan neden öyle olduğunu açıklamanı istiyorlar. Ülke içinden alanların hepsi enayi de sen mi akıllısın. Kaçakçılık sonuçta.
Sosyal ağlarda paylaş

Mirage said:

sabonis said:

50 kere kaçakçıdan alsan yine de suçlayamazlar ki seni. ucuz buldum aldım diyecen yani. bence dikkatli olacak çok da bir şey yok?

Türkiye'de nasıl bilmiyorum ama Almanya'da bal gibi de vergi kaçakçılığı ve/veya taklit ürün getirtmek ile suçlayabiliyorlar. Ceza verip siciline bile geçebiliyorlar. Tabi bu suçlama öyle yıllar sonra değil, malı gümrükten alırken oluyor.

Malı gümrükten alman için çağırıyorlar seni. Almaya giderken internetten yaptığın alışverişin faturasını ve ürün bilgilerini (ebay, gittigidiyor sayfası vs) bastırıp götürüyorsun. Onlar orda ürünün normalde ne kadara satıldığına bakıyor. Birbirinden bağımsız olacak iki farklı negatif durum var.

1) Gümrük vergisi ödemeni gerektiren malı vergiyi ödemeden almış olman
2) Aldığın ürünün orjinal olmaması, yani çin malı taklit vs almış olman

İkincisi daha da tehlikeli. İkisi için de "ucuz buldum aldım" yeterli bir argüman değil. Ürünü normal fiyatının çok daha altında almışsan neden öyle olduğunu açıklamanı istiyorlar. Ülke içinden alanların hepsi enayi de sen mi akıllısın. Kaçakçılık sonuçta.

iyi de gittigidiyor'dan aldığın adam zaten bu malı türkiye'ye getirmiş, sen de ondan alıyorsun? Ondan dedim suçlayamazlar, sonuçta kaçaksa veya sahteyse bile sen kaçakçıdan alıyorsun. Kaçakçı sen diilsin, orjinal olup olmadığını, kaçak olup olmadığını bilmiyorsun. Gittigidiyor'dan yurtdışından direk getirmek gibi bir olay var mı ki bilmiyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

Suclarlar derler ki arkadaş ürün almışsın. Nerde bunun faturası? Almadın mı faturasını?

Eğer tanıdık bi avukat varsa avukatla git. Gidip ben bişi yapmadım diye ifade verip sonra vergi dairesinden ceza geldi diye ağlama
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:
iyi de gittigidiyor'dan aldığın adam zaten bu malı türkiye'ye getirmiş, sen de ondan alıyorsun? Ondan dedim suçlayamazlar, sonuçta kaçaksa veya sahteyse bile sen kaçakçıdan alıyorsun. Kaçakçı sen diilsin, orjinal olup olmadığını, kaçak olup olmadığını bilmiyorsun. Gittigidiyor'dan yurtdışından direk getirmek gibi bir olay var mı ki bilmiyorum?

Kacakcidan mal almak yasal degil. Gidip mesela hede hodo pazarindan 10 liraya nike t-shirt kacak mal almis oluyorsun. Kalkip da "ama ben orjinal saniyordum" desen yemez kimse.

Giddigidiyor icin de benzer durum. Sen normal fiyatinin cok altinda mal aldiysan, "Ben orjinal saniyorum. Kaçak oldugunu bilmiyordum." argümanini savunman gerekebilir. Eger Gittigidiyor'da düzgün bir ürün aciklamasi vardiysa ve alan kisinin elinde düzgün bir fatura varsa sorun olmamasi lazim. Fatura yoksa, uydurma bir faturaysa ya da faturayi kaybettiysen basin gayet belaya girebilir. Düzgün bir fatura kestirmek senin sorumlulugun.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

sabonis said:

Suclarlar derler ki arkadaş ürün almışsın. Nerde bunun faturası? Almadın mı faturasını?

Eğer tanıdık bi avukat varsa avukatla git. Gidip ben bişi yapmadım diye ifade verip sonra vergi dairesinden ceza geldi diye ağlama

e tamam da zaten faturası olacak diye düşündüm gg'de iş yapan bir satıcının. yoksa zaten olay sıkıntılı baştan. ama ben fatura olmasa bile yine de alan kişinin başının ciddi bir şekilde derde gireceğini sanmıyorum.

bu arada bilgim olduğundan konuşmuyom ha yanlış anlamayın, tamamen hukuki diziler ve teyze amca falan filandan duyduklarım ışığında sölüyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...