Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

humus katliami

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

o değilde daha bu osmanlının ahı arapları kaç sene daha yakıp yıkacak çok merak ediyorum,osmanlı askeri altın yuttu karınlarını deşin diyen yemenlilerden tutda,şamda ingilizlerle işbirliği yapan arap-yahudi kırması heriflerin,yada ne bileyim libyada ömer muhtarları arkadan bıçaklayanların daha çok çile çekmesi gerekiyor galiba,ama en çokta suudi arabistan sıra onlara geliyor:) en fazla 2 seneye orasıda kan ağlayacak
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

odiflame said:

ırak, libya, mısır, tunus gibi huzur gelecek evet.

devrim dediğin hazır çorba zaten, 12 ayda herşey rayına oturur. bkz 1790 fransa, 1918 rusya.

O dönemin siyasi koşulları ile günümüz siyasi koşularını bir tutman da ayrı bir olay.
Birinde Merkantalizm ortaya çıkarken ve burjuva sınıfı güçlenirken,diğerinde de birinci dünya savaşı'nın yarattığı yıkım tüm dünyayı etkilemiş,rusya'da anarşistler'in ortaya çıktığı bir dönem,Berkman,Bakunin,kropotkin,tolstoy,volin gibi isimlerin parladığı ve çarlığın artık etkisinin müthiş ölçü de azaldığı bir dönem.

Her iki dönem de de büyük sermayeli uluslararası şirketler yok,Öyle dominant bir süper güç yok,fasarya'dan bahar uyduran insanları etkileyen bir medya yok.

Dönemi koşullarına göre değerlendirmek gerek,dünü bugün ile kıyaslamak kadar saçma bir durum yok.
Sosyal ağlarda paylaş

çocuksu çocuksu yorumlar. osmanlının ahı tuttu. osmanlının ahı nedense araplara tutuyor fakat suudi arabistan, ürdün gibi krallık ülkeler yerinde duruyor. osmanlının ahı nedense balkanlara tutmuyor. orada ölen türkleri kimse hatırlamıyor. libyaya gelince fransanın yaptıklarına destek olan adnan menderes olduğu unutuluyor. hep emperyalizm kazanıyor. ülkede devrim oluyor ne kral meraklısısınız ne güzel demokrasi geldi deniliyor. devrim yoksullara ezilenlere bir şey katmıyor. ülkede a kitlesi zenginleşirken insanlar ölüyor katliamlar oluyor bu sefer b kitlesi zenginleşiyor. batı ülkelerindeki refah sanayi buralara uğramıyor. böyle oyalanıp duruyoruz. bütün müslüman ülkelere suya sabuna dokunmayan emperyalizme yakın yönetimler gelmesi gerekiyor. bir yönetim bitince başka bir emperyalist yönetim gelmesi gerekiyor ki halkı demokrasi veya özgürlük geldi ümidiyle sevinsin. başka kalkışmalar egemen ülkelerin işine gelmeyen hareketler olmasın. toplumdaki gerginlikler boşalsın.

başka bir nokta israile rahat bir bölge yaratılması ve suudi arabistanın çevresindeki şii ülkelerin devrilmesi gerekiyordu. iran ıraktaki şiileri ve suriye ile birlik yapması kimsenin işine gelmiyordu. iran ve suriyede devrilsin ki israil ve suudiler rahatlasın. iranlı suriyeli halka geçici demokrasi mutluluğu gelsin bir 30 yıldaha başka bir aile demokrasi adına sömürsün. devam edin devam.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

abi o değilde neden bu kadar kraldan çok kralcısınız yahu:D,libyada herkes kaddafinin arkasından sövüyordu ben canlı şahidiyim ya,veyahut tunusda,yada mısırda adama firavun diyordu halk ya,siz elit azınlığımı savunuyorsunuz yoksa halkımı? :S

anlamadığın nokta biz neden devrim yaptıları sorgulamıyoruz, Türkiye'nin olaya müdahil olması gerekmediğini anlatmaya çalışıyoruz, üç beş kuruş para kazanıp ülkenin yeniden yapılandırılması(?) adı altında Türk şirketlerini bölgeye sokarız diye oraya binlerce askeri göndermenin bir mantığı yok. Türkiye'nin Suriye halkını düşündüğünü onlara yardım etmek adına Esad'a atar çektiğini falan mı sanıyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

abi götüremez işte, götürmek niyeti de yok, özgürlük isteyen adamın kendi ülkesinde duruma bakar mısın önce, rica ediyorum hayallerde falan yaşamayın ya. bizim ülkemiz dikta rejimine doğru adım adım ilerlerken kime nasıl demokrasi götürüyorsun.

o kadar kolay bir şey mi gidip başka bir ülkeyi inşaa etmek, oraya düzen götürmek, sana bırakırlar mı sanıyorsun orayı, anında istilacı ilan edilirsin, anca yanında abd olur, nato olur o zaman girersin, selam ben geldim diye.

paradan başka hiç bir amaç yok ortada, hiç bir zamanda olmadı, tek olay batı ülkelerinin daha fazla söz sahibi olabilmesi arap ülkelerinde, seçimle başa gelen yeni yönetimler falan fasarya.

ama bak oraya demokrasi geliyor seçimle diyen adam 2 satırdan fazla okumamıştır o seçimle yeni gelen hükümetlerden sonra ülkenin durumunu.

konuşmak için konuşmayın.

selam komşu demokrasi getirdim, bak tabağı boş geri yollama ama bak darılırım eheh.

bu mu yani?

hoş sam, balon, throine, giovanni ve senle siyasi bir şeyi tartışmak için bizim de beynimizi kaybetmiş olmamız gerek, neden cevap veriyoruz anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten türkiyede bu olayı destekleyen insanların çogu demokrasi huzur refah vs den çok adamın alevi olmasına takıntılı ne dinmiş arkadaş sorunca hepsi hoşgörülü ama kendi sevmedigi bişey olunca hemen adalet götürüyorlar.Bende müslümanım bende inanıyorum hiç bi süphem yok inancımdan bende okudum Kuran'ı ama bende hiç böyle bizden olmayan ölsün tadında düşünceler olusturmadı bu din.Acaba bende mi problem var okudugumumu anlayamadım çözemedim bu işi.
Sosyal ağlarda paylaş

Rusya varken Suriyeye zor girersiniz. Uçak gemisi yolluyordu en son. Dengeler Libyadan çok farklı. Gerçi Libya olayında Fransa'nın Kaddafi'yi bu kadar çabuk satmasını kimse beklemiyordu. Ama Nato'nun yeni bir operasyona başlaması zor gibi şu anda.

Ama benim söylemek istediğim başka birşey var;

saphlasaman bu laflar senın şahsında, senin gibi düşünen tüm akp gençlik kollarına yöneliktir.

Madem sivillerin öldürülmesinden bu kadar rahatsızsınız, Abd ırak'ta 1 milyon insanı katlederken neden sesiniz çıkmıyordu? Emperyalist ülkelerin kuyruğuna takılıp osmanlı hayalleri kuruyorsunuz ama elde edeceğiniz tek şey Batı'nın maşası olmak. Ben mi dostluk anlaşmaları imzaladım esadla? benim karım mı çay içmeye Şam'a gidiyordu? Abd dün öyle talimat veriyordu bugün böyle. Siz hala masumlar için zannedin.

Hani İsrail'e, Fransa'ya yaptırım? Padişah ilan etmeye çalıştığınız kişi. en son fransız senatörlere teşekkür ediyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

İsi niye alevi kismina getirdinizki ,ben suriyede olani konusuyorum,ne yapalim abi tamamen depolitizemi olalim,benim gozumde depolitize olmus inandigim degerdeki bir adamdansa,inanmadigim,karsi oldugum davasina inanmis bir adam daha ustundur,ayrica emperyal gecmisin varsa yurtta sulh cihanda sulh lafi en fazla 100 sene goturur seni,suriye olmazsa yarin kurdistan kuruldu diye kerkuk'e gireriz,turklerin bilinen tarihten beri savasla gectigini unutun 100 senelik sukunet donemini muhatap almaya devam edin siz
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

Yüzde bilmem kaçlik Alevi azınlık orayı yönettiği için sorun var Suriye'de iran ve Türkiye'deki belli birkesimde o yüzden destek veriyor,tr nin yerinde olsam 1 sn beklemem

saplashaman said:

İsi niye alevi kismina getirdinizki ,ben suriyede olani konusuyorum,ne yapalim abi tamamen depolitizemi olalim,benim gozumde depolitize olmus inandigim degerdeki bir adamdansa,inanmadigim,karsi oldugum davasina inanmis bir adam daha ustundur,ayrica emperyal gecmisin varsa yurtta sulh cihanda sulh lafi en fazla 100 sene goturur seni,suriye olmazsa yarin kurdistan kuruldu diye kerkuk'e gireriz,turklerin bilinen tarihten beri savasla gectigini unutun 100 senelik sukunet donemini muhatap almaya devam edin siz

suriyeymiş aleviymiş faslını geçiyorum direk.haklısın türk tarihi emperyaldir.zaten türk devletleri de fethe dayalı,ordan gelen yağmayla,vergiyle,haraçla dönen bir ekonomiye sahipti.lakin değişen dünyayı türk yöneticileri(ve senin bakış açına sahip insanlar) çok kavrayamadılar.emperyalliğin artık silahla değil parayla geçerli olduğunu anlayabilseler şu an çok daha farklı bir türkiyede yaşıyor olurduk.günümüz siyasi konjonktürü senin ima ettiğin şekilde fethe müsait değil.amerika bile milyarlarca dolar para harcamasına rağmen kontrol edemedi ırak'ı, bizim suriye'yi o şekilde kontrol edebileceğimizi sanıyorsun galiba.çok yanılıyorsun.

dünyada emperyalizm diyince hemen amerika akıllara geliyor sağa sola saldırdığından.oysa günümüzün perde arkası emperyalistleri almanya,japonya,çin,güney kore gibi ülkeler.bu ülkelerin silahı bomba,füze,uçak fln değil.kullandığımız teknolojik aletler,bindiğimiz araba,buzdolabımız vs

yani son tahlilde hakir gördüğün 'yurtta sulh dünyada sulh' kavramı son derece geçerli bir teori.artık işgaller silahla değil ekonomik gerçekleştiriliyor.görebilmek lazım artık bunu
Sosyal ağlarda paylaş

Ne olursa olsun Türkiye suriyeye müdahele etmemeli veya bir müdaheleye aracı olmamalı. SInırları açalım sığınmak isteyen gelsin buyursun, alalım adamları besleyelim saldırıp birşeyleri düzeltelim gibi abuk bir fikriden çok çok daha ekeonomik olur, ayrıca boşyere bu ülkenin askeri de ölmez.

Olurda saçma sapan bir şekilde suriyeye saldırırsak (hiç ihtimal vermiyorum) ordan çıkamayız, hizbullah bir kere suriye yönetimini destekliyor birde başımıza hizbullahı sararız, pkk ya senelerdir çuvalal para döküyoruz ama çözüm yok olmazda, suriyeye girince klasik bir savaş mı olacak sanıyorusuz. Direniş olur hadi diyelim direnişi kırdık, bu seferde savaş yer altına inecek işte aynen ırakda olduğu gibi vur kaçlar. Bunun altındanda hiç bir süper güç kalkamaz. Boş yere asker ve para kayebdeceğiz.

Basındaki saçmalıklara bakın, amerikalı bir ortadaoğu uzmanı devlete bağlı oalrak çalışıyor, "suriye türkiye için çok büyük tehdit dioyr" ne alakası var ? Aylar öncede osman öcalan pkk artık suriye kontrolünde dedi. Yine bundan önce hükümetçe suriyeye gözdağı vermeler falan, nedense duruldular ama.

Şimdilik bir müdahele olmaz, rusya uçak gemilerini yolladı suriyeye destek amaçlı, şimdi bir müdahele yapmak sitiyorlar isyanı iyice çoşturmalılar ki bakın halk istemiyor aslında arap baharı geliyor, bizde bundan dolayı vuruyoruz diye bir hava harekatı olur, akabinde bir provakasyon sınırda biizm birliklere ateş açılır sonra hurra bize saldırdılar bizde misilleme hakkımızı kullanıyoruz diye sokarlar bizi içeri.

Ama önce kamuoyu yaratılmalı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

ne amerikanın ne türkiyenin bir müdahalesi olmayacak abi,gelecek günlerde diğer ülkelerde de göreceğimiz gibi muhalif milisler desteklencek türkiyede eğitilcek lojistik vs. artık yeni savaş sistemi bu (bknz.arap baharı)
suriye de değişim çok uzak değil.daha sonra da pakistan,azerbaycan,iran, AY
Sosyal ağlarda paylaş

bu müslüman kardeşler geçmişte de israil desteğiyle ayaklanmıştı, kanlı bi şekilde bastırdı suriye. yine bu arap baharı dalgasıyla ve yine abd israil turkiye desteğiyle ayaklanıyolar. sonuç değişmez yine böyle kanlı bi şekilde bastırılırlar. uluslararası ordu gelmezse esad'a bişey olmaz np. burdakiler havlar durur böyle

rusya'nın esad'a iran'a fln destek çıkmasının bi diğer nedeni de şii hükümetler olmaları. sunni hükümetler gibi köpeği olmuyolar abd ve tayfasının. alayına gider stayla. nereye kadar o ayrı mesele.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...