Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

A.B Girmemiz Ne işimize yarıcak

insight_13

Öne çıkan mesajlar

avrupada zaten sosyal yardim programlarinin fazla abartili uygulandigi yillardir konusulan tartisilan bir durumdu . acikcasi avrupa son 20 yildir calistigindan daha rahat yasamaya alismisti . bunlarin yavas yavas arizalar vermesi gayet normal . bence su andaki durumlarini bozulma degil normale donus olarak algilamak lazim .

bir de dunyada hic bir sirket ben vergimi vermiyorum diye bir sey soyleyemez . ha soyler o zamanda bizim bankalari kayyuma devretmemiz gibi sonuclarla karsilasir . alirlar adamin elinden fabrikasini olur biter . ben vergi vermiyorum diye devletle sidik yarisina girecek kadar guclenmedi daha sirketler .[signature][hline]You must be silent in front of my famous presence .
Sosyal ağlarda paylaş

Ewet kop. kriterleri yerine getirilirse..Verdikleri şartları yerine getirirsek 2014 de bi daha düşünecekler...yaw alacakları falan yok...resmen oyun oynuyolar...ne ekonomisinden bahsediyosun...2014 e kadar onlar içimize terör sokar 2014de de derlerki siz hala terörü halledemediniz yallah.....[signature][hline]Entelde Para Olmaz Para Olsa EnteL oLmaZ
Sosyal ağlarda paylaş

Insight
Nikinin yanındaki rakkam herhalde yasını belirtiyor. O orda dursun da, her mesjaını okuduktan sonra bakalım neyle karşı karşıya olduğumuzu hatırlayalım.

Burda oturmus okuyan bişeyler araştırmaya çalışan insanlara komiklik yapmayalım.

Jade'in söylediği çoğu şey zaten tarafsız bir bakış açısı içinde düşünülmüş. Ben kendi adıma sıkıldım, Lise Tarih kitabı okuyup,
Televizyondan AB haberi dinleyip burda bunları tartışmaya çalışan insanlardan. Tartışmaya çalışan diyorum, çünkü tartışmanın ne olduğunun bilincine bile tam olarak varılamamış.

Hadi kolay gelsin.

Not : Kimsenin eline avucuna bakmayan Osmanlı kırım savaşı öncesi iflasını ilan etmiştir. O yıldan sonra da lozan barışına kadar avrupa osmanlının istediği gelirine istediği şekilde el koymustur.[signature][hline]Volfied, 04 May 2003 08:18 tarihinde demiş ki:
A mug of ale, and a fine tale!
Gimli yönetti
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Jadelith, 30 Eylül 2004 18:45 tarihinde demiş ki:
babamdan degil abi "principles of economics" isimli, "robert h. frank" ve "ben s. bernanke" tarafindan yazilmis ekonomi kitabindan okuduklarimi yaziyorum. osmanlidan bahsediyorsan onu da lozan anlasmasindan okudum. hos bunu anlatmam bisi farkettirecek mi, hayir. ama olsun.

her ne kadar fikirlerinin hepsine katılmasamda süfer tartışmışın hll :) böyle kaynağı çota diye masaya atanları pek bi seferim :) ayrıca tartışma, birbirine üstün gelmek yerine doğru bilgiye, yoruma ulaşmak amacıyla yapılınca güzel öbür türlü çok bi çocuksu oluo.[signature][hline]h u m a n i t y - i s - t h e - o n l y - s u p e r p o w e r !
Sosyal ağlarda paylaş

mertcan, lutfen bana bir daha o.m. yollama. sana o.m. yollayarak senin seviyene dusmeyecegim, seninle ozel bir ortamda konusmak istemiyorum cunku.

ignore list seklinde bir sey var mi paticikte?[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.

Sosyal ağlarda paylaş

1. IMF'nin bir ülkenin ekonomisine girip de o ülkenin düzlüğe çıktığı pek görülmemiş bir olaydır. Aksine daha beter felaketlere sürüklüyor IMF girdiği ülkeleri. Bknz: güney amerika ülkeleri arjantin brezilya vs. IMF'nin temel amacı girdiği ülkede devletçi ekonomiyi tamamen yok edip ülkelerdeki gayet iyi getirisi olan büyük kuruluşlara ÇUŞ lerin el atmasını sağlamak ve patronları olan zengin devletlerin zenginliklerini katlamaktır. Bknz: oraya buraya peşkeş çekilen dev devlet kuruluşlarımız.

2.Kişisel görüşüm AB'nin bizi asla almayacağı. Bu apaçık ortada. Ayrıca AB eski cazibesini büyük bir süratle yitirmekte. Sebeplerin pek çoğunu benden önce belirtmişsiniz. 50 yıl sonra sadece kağıt üzerinde varolacağı muhtemel bir birliğe girmek için(ki asla bu olmayacak) Ulus devlet anlayışından ödün vermek tüm dediklerine ha demek Sevr anlaşmasının pasta içinde bize yedirilmesinden başka birşey değil.

3.Osmanlı torunluğu meselesi. Osmanlı şu anki Türkiye'den tamamen farklı çokuluslu bir imparatorluk. Hanedan derseniz hanedanda da tam bir ırk birliği söz konusu deil. Şu an hala bir TC varsa ortada bunu Mustafa Kemal'in bu coğrafyada yaşayan her ırktan insanı tek bir amaç altında toplayan dehasına borçlu olduğumuza inanıyorum ve bunun adı ulus devlet. Kanımca böyle zor bir coğrafyada şerefli bir şekilde yaşamanın tek yolu asla bu ilkeden ödün vermemek. Üzüldüğüm yurdum insanının iktidar şakşakçısı gazeteci kılıklı köşe yazarları ve vıcık vıcık medya mensuplarının söylediklerini bir çırpıda benimsemeleri. Herkesi gerçekçi olmaya etrafta neler olup bittiğini farketmeye çağırıyorum. Biz AB'ye gircez yaşasın diyenlere tatlı rüyalar diliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ilk olarak, biz ab'ye öyle veya böyle gireriz. zira ab'nin bize ihtiyacı var. bunu başka bir başlık altında da belirtmiştim sanırım ama tekrarlıyayım:

1 - ab'nin kriz bölgelerine ulaşabilecek ordusu yok doğru düzgün. bir çok iç hadisede sorunlar yaşadılar. türk ordusu da malum zaten.

2 - ırak savaşı ile birlikte ortadoğu'dan onlar da paylanmak istiyorlar. ama ortadoğu'ya açılan bir kapıları yok. bu kapı hem jeopolitik, hem de ortadoğu kültürüne yakın olması açısından türkiye olacak. türkiye'yi içlerine alarak, müslüman ülkelerle ekonomik platformda işler çevirmeleri çok kolaylaşacak.

bu sebeplerden dolayı ab bizi istiyor, ve bu yüzden bütün bu ab olayları ırak'savaşından sonra başladı.

bizim neden ihtiyacımız olsun diye bir soru gelmiş.. nasıl olmasın diyoruz arkadaşa?

bu soruyu yönelten arkadaşları ab öncesi, franco diktasındaki ispanya'ya götürmek ve ardından günümüz ispanya'sına geri getirmek istiyorum. o zaman çok rahat bir şekilde anlayacaksınız değişimi. sadece 20-30 yılda, evet topu topu 20-30 yılda bir ülkede neler değişebilir, o zaman göreceksiniz. osmanlı'nın yıkılıp, t.c.'nin kurulmasıyla bizde olan değişimlerle bile karşılaştırabilirsiniz.

ha merak etmeyin, biz müslüman'ız, bize de aynısı olmaz diye bir şey yok. gayet de olur, kimsenin garezi yok birbirine, sadece ihtiyacı var. onların bize, bizim onlara.. devir, birleşme devri, ulusal devlet anlayışı çekiliyor artık dünya üzerinden. ulusal devlet ile uluslararası hukuk arasındaki çelişkiden uluslararası hukuk üstün geliyor.. boşuna kafayı yormayın, ulusal devlet imajını yitirmek, kesinlikle kötü bir şey değil. hatta bu iyi veya kötü diye nitelendirilemez; bu değişimdir, çağ atlamaktır..
Sosyal ağlarda paylaş

avrasya, avrupa ve asya demek zaten?

asya birliği'nden mi korkuyorlar demek istiyorsun? neden korksunlar ki? kimse asya'da birleşmeye yeltenmiyor, ayrıca önderlik yapacak ülkeler de yok doğru düzgün? ortadoğu desen zaten içinden çıkılmaz bir yumak.. eh ne birliği zaten, önce savaşmasınlar..
Sosyal ağlarda paylaş

ama abi güçlü taraf sence hangisi bence ABD de bi birlik kura bilir aynı şekil de orda daha güçlü oluruz ozaman şimid böyleykende bakınca AB daha işimize yarar gözüküo yane[signature][hline]Prima, Quae vitam dedit,hora carpsit

Nascantes morimur,finisque ab orgine

Uzaylıda olsa,insan insandır...
Sosyal ağlarda paylaş

1. AB NATO tarzı bir kurum deil öyle olmaya çalıştılar ama beceremediler. Çıkarları çatışıyor. Dolayısıyla AB'nin ana isteği güçlü bir ordu değil ekonomi. Savaşı kağıt üstünde kazanmak isteyecek kadar zeki onlar bizim 1000000 erimizin peşinde deiller. Haliyle düşünecekleri son şey bizim ordumuz. Ayrıca dünya fosil yakıt rezervleri de 50 yıl daha götürecek dünyayı. Müslüman ülkelerle işbirliği için bize asla ihtiyaçları olmadı. 1. dünya savaşı bunu kanıtlar başka birşey söylemem. İngilizler garp cephesinde araplarla anlaşıp osmanlıyı ordan attı.

2.Türkiye ve İspanya çok ayrı ülkeler. İspanya'nın da bizim gibi bir azınlık sorunu var Bask bölgesi gibi ama sonuçta adamlar hristiyan ve görmek istemesenizde AB bir hristiyan topluluğu. Ve İspanya onların burnunun dibinde biz gibi deli yeraltı zenginliklerine sahip deiller. Sonuçta hepsi anglo sakson kökenli ırklar. Bu zihniyetin AB de olmasını istemezdim ama malesef öyle.

3.Ulusal devlet anlayışının çekilmesi. AB kurucusu 12 ülkeden biri olan Fransa herkesten daha ulusalcı bir yapıya sahiptir ve şu an % olarak bizden fazla KİT'e sahip. Gerekmedikçe ingilizce konuşmazlar. Mağazalara ing isim koymak yasaktır bu AB ülkesinde. Uluslararası hukuku kim düzenlemektedir şu an sorarım. Tüm dünya milletlerinden insanların düzenlediğini falan mı zannediyosun seni üretemeyecek hale getirip sana en ufak şeyi satanlar düzenliyo o hukuku. Sen efendilerine boyun eymek diyosan ilk evcilleşen köpek hayvanıdır ve 5000 yıldır hiç çağ atlamadılar.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
YSidiousY, 16 Ekim 2004 22:20 tarihinde demiş ki:
ama abi güçlü taraf sence hangisi bence ABD de bi birlik kura bilir aynı şekil de orda daha güçlü oluruz ozaman şimid böyleykende bakınca AB daha işimize yarar gözüküo yane

ya gene kavga çıkıcak bütün düşüncen güç dimi onur die bişeyden haberin varmı senin insanları öldürmeden yücelmek gibi?[signature][hline]Thrash 'Till Revolution
Sosyal ağlarda paylaş

ysidiousy: ülke gururu olmaz. her ülke birbirini kullanır. biz onları ekonomiyi düzeltmek için kullanırız, onlar bizi asker olarak. bu mantıkla hareket edersen, ab altındaki her ülke kullanılıyordur.

ark: 50 yıl daha gidecek bir hadise için elbette ki çarpışacak adamlar. bu kadar hızlı gelişen ve değişen bir dünyada bu çok önemli. bu kadar hızlı gelişmeyen bir dünyadayken, ortaçağdan, yeniçağa atlarkenki dünyadayken, 50 yıl sonra sömürgecilik işlerine girişen ülkeler birçok handikapla karşılaştı. reel düşünmek, olanla ilgilenmek lazım. ayrıca ab'nin bunun için çarpıştığını görmek için yakın tarihe bakmanız yeterli. ab'nin kapımıza kadar gelip, bu kadar diretmesi neden 2003 baharının ertesinde oldu? akp hükümetiyle alakasız bir şey bu. ondan önce hiç sözümüz edilmezdi, ekonomi iki rekat istikrar gösterdi diye mi geldi sanıyorsunuz adamlar?

ordu olayı da, ikinci plandadır. bu açıdan bize hep ihtiyaçları vardı, ancak salt bunun için bizi almazlardı öyle diyeyim.. kriz bölgelerinde gayet yetersizler, insangücü yok ordularında. bu yüzden özellikle doğu avrupa'da çok çile çekiyorlar.

ab'nin hristiyan bir oluşum olduğunu söylüyorsun, ve bunun altına ulusal devlet imajını yerleştiriyorsun. din yönetmiyor kardeşim ab'yi. ne alakası var. bu sadece bir önyargıdır, ikili tartışmalarda ortaya atılabilecek gereksiz bir anektoddur. ispanya ile, ab'ye girdigi dönemdeki rejim olarak değil ama, sosyal ve ekonomik yapı olarak çok benzeşiyoruz şu an. onlar da acaip tarıma dayalı bir ekonomiye sahip, muhafazakar bir toplumdu. ab'ye girdiler, sanayileştiler iyiden iyiye ve bu dinamo ile birlikte kafalar da değişti.

ulusal devlet yıkıldı demedik zaten, yıkılıyor dedik. her şey ortak oluyor artık. insanın insana, ülkenin ülkeye ihtiyacı bu devirde had safhadadır. ekonomiyle başlar, sosyal ve kültürel yapıyla devam ederek, en sonunda somut bir hal alır bu. fransa'daki bu oluşumlar, ulusal devlet anlayışından ziyade, ab içerisindeki bir çekişmedir. ingiltere-fransa çekişmesi diyebiliriz. ayrıca ab içindeki, ulusal devlet anlayışı en az zedelenmiş ülke ingiltere'dir, fransa değil. zira ingiltere'ninkinin yıkılması daha uzun yıllar alır, zira dünya üzerindeki en köklü ve en sağlam temele dayanan ulusal devlet anlayışı ingiltere'dedir.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
glamdring_S, 16 Ekim 2004 22:27 tarihinde demiş ki:
said:
YSidiousY, 16 Ekim 2004 22:20 tarihinde demiş ki:
ama abi güçlü taraf sence hangisi bence ABD de bi birlik kura bilir aynı şekil de orda daha güçlü oluruz ozaman şimid böyleykende bakınca AB daha işimize yarar gözüküo yane

ya gene kavga çıkıcak bütün düşüncen güç dimi onur die bişeyden haberin varmı senin insanları öldürmeden yücelmek gibi?

taam fırat sonra dewam edriz ufff sen annamıosun[signature][hline]Prima, Quae vitam dedit,hora carpsit

Nascantes morimur,finisque ab orgine

Uzaylıda olsa,insan insandır...
Sosyal ağlarda paylaş

ordu olayını bir daha okudum, daha iyi bir yanıt vereyim. sanırım orduyu, dışarıya yönelik olarak yazdığımı anlamışsın sanırım. hayır bu daha çok içeriye yönelik. ab içindeki kriz bölgelerine gidemiyorlar. bunun için ne kağıt üzerinde bir şeyler gerekir, ne teknoloji. bunun için insangücü gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...