Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

A.B Girmemiz Ne işimize yarıcak

insight_13

Öne çıkan mesajlar

İlk olarak AB ne zaman kapımıza kadar gelip ne için diretti bunu merak ettim. Biz 30 yıldır dileniyoruz AB için. Son yıllarda olay temel ilkelerimizi sarsacak kadar herşeyi kabullenip yalvarma boyutuna geldi. AB tarihte hiçbir zaman bizi almak için kapımıza dayanmadı. 2003 baharının ertesinde ne oldu biz iyice esnekleştik TC nin temel kavramlarından bile vazgeçmeye başladık. Adamlar ne zaman geldi biz kıçlarını öptüğümüz için.

Doğu avrupada nasıl bir krize müdahale etmek istediler de edemediler. Tekrar ediyorum AB bir askeri güç deil ve asla olmadı olmayacak.

Onların ulusal düşünceyi oluşturan ortak öğelerinin altında hristiyanlık var. Haliyle bu bir etken. AB yi din yönetiyor demedim ama nasıl müslümanlık bizim kişiliğimizde bir etkense onlarda da hristiyanlık etken. Sosyal ve ekonomik olarak İspanya ile benzeştiğimizi söylemişsin girdikleri zamanda AB ye bombacı. Şunu söyliyim biz marshall yardımlarını kabul ettiğimzden beri tarım toplumu olmaktan çıktık ki en büyük artımız oydu 1950ler öncesi. Sanayi toplumu olacaz dedik hayır olmadı İMF geldi başladı sömürmeye ve devam ediyor. Yazdıklarımdan hoşnut deilim fakat salt gerçekler bunlar. Şu anda romen buğdayından üretilen ekmeği yiyosun. Çiftçimizi ezip geçtiler senin uluslararası hukuğu düzenleyen adamlar.

Ulusal devlet konusuna gelince tabiki en rahat olan ingiltere. Senin globalizm dediğin küreselleşme dediğin kültürün sahibi onlar. Nasıl zedelensin kültürleri. Tüm dünyaya kendilerini benimsetiyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

biz hala tarım toplumuyuz?
tarım toplumu olmak da kötü bir şey bu devirde? sanayileştik, ama SANAYİLEŞEMEDİK..

nasıl anlatayım ki yani.. ekonomik gelirin yüzdesiyle, istatistikle gösterilebilecek bir şey bu. sanayiden kazanılan gelir çok düşük şu an, kendimize bir sanayi toplumu dememiz için.

[Bu mesaj BombaciMulayim tarafından 17 Ekim 2004 00:03 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Arkhonen, 16 Ekim 2004 23:32 tarihinde demiş ki:
. AB tarihte hiçbir zaman bizi almak için kapımıza dayanmadı. .

lol. zamaninda gelmislerdi ve yine ecevit vardi basta. ama ecevit girmeyiz dedi. emin olmadigin konularda kesin yargilar yapma bence.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.

Sosyal ağlarda paylaş

ayrica imf bize gelmedi, biz imf den para dilendik. sonra milletvekilleri ozel yasalar cikartip dolambacli yoldan bu paralari ceplerine attilar (ornek verebilirim ama buraya yazarsam kiziolar sonra :p). tabii imf de salak deil, verdigi paralari geri almak isteyecek tabii. e verecek paran olmayinca baska seyler veriyosun.

ayrica imf odedigimiz faiz ile ic borclara odedigimiz faizin arasinda 11 kat gibi bir fark var (ic borclarin faizi 11 kat daha fazla), fakat alinan borclarin arasindaki fark o kadar fazla degil. imf dusuk faizle borc veren ve ekonomik olarak "sunu yaparsan iyi olur" diyen birseydir. imfye laf atmaktansa asil suclulara atin.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

benim ab bize geldi lafımı yanlış algılamış arkadaş zaten. elbette biz istekte bulunduk, Jadelith'in verdiği örnek dışında hiç gelmedi zaten.

ama biz 87'den beri, (yılmaz hükümeti hariç) ab'ye girmek istiyoruz. sürekli diretiyoruz bunun için, kapıları arşınlıyoruz. benim demek istediğim, adamların 03 baharından sonra doğru düzgün bir cevap verdikleri, yeşil ışık yaktıklarıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Jade sen de herşeyden emin olmadan önce hangi kaynaklara dayanarak böyle kesin yargılarda bulunduğunu biraz tart. Konu dışına çıkmak istemiyorum ama ekonomi okuyosun 2 çift laf et diye gaza gelen bir arkadaşın verdiği referansa bakarsak (robert h. frank" ve "ben s. bernanke" tarafindan yazilmis ekonomi kitabindan) bu arkadaşın her ülkenin ekonomisinin farklı olduğunun ve bu kitabın yazarlarının dünyanın sömüren kutbundan olduğunun farkında olmadığını çıkarmak işten deil. Ekonomi ve bu olayın uluslararası boyutu herbir ülkenin konumuna göre çok değişebilen bir kavram. Ayrıca bu iç borçların bu kadar büyümesinin dolaylı sebebi imf nin bize dayattığı politikalardır. Eğitim sistemi çoktan ele geçmiş sizin gibi okuduğunu adam olduğunu sanan tamamen karşıt straejilerin benimsetildiği insanlar yetişmeye başladı bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Asla şahsa hakaret yada bir sinirlenme yok tarafımda. Sen ünide adama hede hödö ABD li avrupalı yazarın yazdığı ekonomi kitabını okutursan ve ekonomik politikaların göreceli olduğunu anlatmazsan adama böyle olur. Ekonominin temel ilkesi şudur dostum 1 +1 kadar basit üretirsen varsındır.
Sosyal ağlarda paylaş

Eet doğru imfye menderes zamanında yöneldik ve berbat bir hata oldu bu. Ama imf ye de düşük faizle borç veren zavallı ülkeleri kurtaran bir kurum olarak yaklaşmak çok komiktir. Esas önemli olan da suçu aramak deil zarardan geri dönmeye çabalamaktır olan olmuş ortada. Birde ecevit zamanında AB bize gelin sizi alalım falan demedi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Arkhonen, 17 Ekim 2004 02:17 tarihinde demiş ki:
Jade sen de herşeyden emin olmadan önce hangi kaynaklara dayanarak böyle kesin yargılarda bulunduğunu biraz tart.

ab nin bize geldigi bir gercektir bunun icin bir kaynaga ihtiyacim yok. yani bu "turkiyenin basbakaninin tayyip erdogan olduguna inanmiyorum kaynak goster" demek gibi birsey.

said:
Konu dışına çıkmak istemiyorum ama ekonomi okuyosun 2 çift laf et diye gaza gelen bir arkadaşın verdiği referansa bakarsak (robert h. frank" ve "ben s. bernanke" tarafindan yazilmis ekonomi kitabindan) bu arkadaşın her ülkenin ekonomisinin farklı olduğunun ve bu kitabın yazarlarının dünyanın sömüren kutbundan olduğunun farkında olmadığını çıkarmak işten deil. Ekonomi ve bu olayın uluslararası boyutu herbir ülkenin konumuna göre çok değişebilen bir kavram

1) kaynak gosterdim diye dalga geciyorsun. bu cidden cok komik bir tepki.
2) hm. diyosun ki amerikada yazilmis bir ekonomi kitabi turkiye icin gecerli degil. ya da amerikada yazilmis ekonomi kitabi bile turkleri somurulecek sekilde yazilmis. vay be. ne bicim garezleri varmis bize bunlarin megersem... lutfen acayip acayip yorumlar yapmayalim. ekonomi matematik gibidir, ole turkiyede farkli amerikada farkli degil (kulturel ve sosyal faktorler ekonominin icine katilir cunku). ayrica, su soruma lutfen cevap ver gerisine vermesen bile, amerikanin dunyayi somurmesi ile ekonomi kitabinin icindeki bilgilerin yanlis olmasi arasindaki baglanti NEDIR?
said:
Ayrıca bu iç borçların bu kadar büyümesinin dolaylı sebebi imf nin bize dayattığı politikalardır.

evet, imfnin bize dayattiklari politikalarin sebebi ise 1990 larda gudulen politikalardir. sunu kafaniza sokmak gerek: imf bizim iyiligimiz icin filan calismiyo biz imfden yararlanalim onlar da bizden yararlansinlar diye calisiyo. yani bizi sevdiklerinden borc vermiyorlar, bunun karsiliginda faiz aldiklarindan dolayi bize borc veriyorlar.

turkiye napti? butun paralari aldi, politikacilar bu paralarla mutlu mesut yasiyolar. ekonomiyi gelistireceklerine altlarina araba aldilar. eh, imf de salak degil anladi, ve de borclarini ve faizlerini almaya calisiyorlar. bunlarin hepsi normal birer tepkidir. arkadasin sana "abi 1 lira ver bak 5 yil hem faiz odiyecem hem de 5 yilin sonunda 1 lirani geri vericem" derse, sende verirsen, fakat o 1 lirayla is kuracagina bara gidip kari kiz tavlasa ve de faizlerini odeyemeyecek duruma gelse, essek gibi zorla calistirtmazmisin? calistirtirsin. ayni mantik.

said:
Eğitim sistemi çoktan ele geçmiş sizin gibi okuduğunu adam olduğunu sanan tamamen karşıt straejilerin benimsetildiği insanlar yetişmeye başladı bile.

suna yazacak cok sey var ama birkac sayfa once dedigim gibi cevap vermiyorum bile cunku cevap verince anlamiyorsunuz. yani su konunun basindan beri yazdiklarim okunsa, zaten cevap icinde var. ama kasmayin tabii siz biz 55 kere daha yazalim essek gibi.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Arkhonen, 17 Ekim 2004 02:22 tarihinde demiş ki:
Asla şahsa hakaret yada bir sinirlenme yok tarafımda. Sen ünide adama hede hödö ABD li avrupalı yazarın yazdığı ekonomi kitabını okutursan ve ekonomik politikaların göreceli olduğunu anlatmazsan adama böyle olur. Ekonominin temel ilkesi şudur dostum 1 +1 kadar basit üretirsen varsındır.

ekonomik politika ogrenmiyoruz zaten daha yeni basladik ekonomiye. sadece basit seyler ogreniyoruz su anda. ekonomik politikalar gorecelidir ama ekonomi ekonomidir. yani amerikanin ekonomik politikasi ile turkiyeninki farklidir tabii ama ekonominin temelini deistirmez bu.

yani 1+1 ile 1-1 ayni sonucu vermez ama kullanilan sey matematiktir.bunun gibi birsey.

peki, adama boyle olur filan diye konusuyorsun, sadece meraktan soruyorum. yazdigin seyler icin kullandigin kaynaklar nelerdir? yani madem biz at gozlukluyuz cahiliz, seninde en azindan 2 farkli bakis acisina sahip 2 kitap (mesela hem avrupali hede hodo isimli yazarin yazdigi kitabi hemde turk ahmet in yazdigi kitabi) okumus olman lazim. neler okudun? ben de alirim belki yeni seyler ogrenirim filan. bu forum onun icin var zaten.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Arkhonen, 17 Ekim 2004 02:35 tarihinde demiş ki:
Eet doğru imfye menderes zamanında yöneldik ve berbat bir hata oldu bu. Ama imf ye de düşük faizle borç veren zavallı ülkeleri kurtaran bir kurum olarak yaklaşmak çok komiktir.

imf zavalli ulkeleri kurtarmaz, imf orta halli ulkeleri kalkindirmaya yarar. zavalli ulkeler icin ayri kuruluslar var :) ama su bir gercektir ki imf DUSUK faizle borc verir. istersen faizini sorup ogrenebilirim (galiba :p), ama gazetelerin (ve evet yazarlari turk) ekonomi bolumlerinden aldim o odenen faiz/alinan borc karsilastirmasini.
said:
Esas önemli olan da suçu aramak deil zarardan geri dönmeye çabalamaktır olan olmuş ortada. Birde ecevit zamanında AB bize gelin sizi alalım falan demedi.

1960larda oldu abi. sanirim o zamanlar sadece komur birligi (lol, yanlis hatirliyo olabilirim) idi, ama o bilmemne birliginden avrupa birligine yatay gecis yapti butun ulkeler. daha dogrusu isim degisti galiba. ya ole bisiler var tam emin diilim daha bilgili bir arkadas duzeltebilir :-p[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...