Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

eski sistemde üniversite öğrencisi olsan bile sigortanın bitiş tarihinde öğrenci belgeni alıp sgk'ya başvurmadığın zaman sigortan kesiliyordu. 25 yaşın altında ve halen öğrenciysen gidip başvurunca sigortanın tarihini uzatıyorlardı. hemen öğrenci belgeni gösterince bilgisayardan uzatıyorlardı tarihi.

şu anda 25 yaş altı, öğrenci ve ailenden birinin sigortasından yararlanıyorsan 31 Ocak'tan sonra gss'lisin zaten. ha bunun için yapman gereken bir işlem vardır onu bilemiyorum. herhangibir sgk'ya gidip hemen danışmadan sor yapman gereken kırtasiye işi var mı diye.

Edit: bak yeniletmemişsin. Bir öğrenci belgesi al ve yenilet. Bilgisayardan hallediyorlar hemen.
Sosyal ağlarda paylaş

barnacle said:

ama ben bu sene yeniletmedim öğrenci belgesi alıp o sigortayı mesela sıkıntı olmaz dimi?

haberin oldun şöyle bir olay varmış:

said:
Bu kapsamda 01.01.2012 ile 31.01.2012 tarihleri arasında anne veya babası tarafından Genel Sağlık Sigortası'na girişi yapılan öğrencilerimizin 25 yaşını dolduruncaya kadar anne veya babası üzerindeki Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmeleri için öğrenci belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) müracaat ederek giriş yaptırmaları gerekmektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

bütün sayfaları okuyamadım o yüzden yazıldı mı bilmiyorum ama bu gelir hesaplaması hakkında 1-2 şey sormak istiyorum.

öncelikle aynı hane içinde babam ve abim çalışıyor. ben ve annemi de sayarsak toplam sayı 4 oluyor. Şimdi abimi de hesaplamaya katarak (abim + babamın maaşı / 4) formülü ile benim bireysel gelirim hesaplanacak değil mi?

ikinci konu ise benim kyk öğrenim kredisi borcu, ve babamın 2 farklı kredi borcu var bunlar hesaplamada bi parametre oluşturuyor mu yoksa sadece gelirler mi hesaplamaya tabi tutuluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

gelir testi ikamet ettiğin eve giren para miktarı, yapılan harcamalar ile hesaplanıp hanede yaşayan sayısına bölünerek hesaplanıyor. Nasıl bi formül kullanıyorlar bilmiyorum. İlerde banka hesapları da bunun içine dahil edilecek. Şu an kişi üzerine olan tapular vs hepsi buna dahil.

Bedava sağlık hizmeti almıyorsunuz bu arada. Bazı şeyleri açıklığa kavuşturalım tekrardan.

- 35tl den 210tl e kadar prim ödeme zorunluluğu var. geliri 250tl nin altında olanların primini devlet karşılayacak.

- Bedava diye bir sağlık hizmeti yok. Muayene parası, eczaneden aldığınız ilacın reçete parası ve 20% ilaç katkı parasını her koşulda ödeyeceksiniz.

- Prim ödemesi yapılmadığı zaman bu sigortadan hiçbir şekilde yararlanamayacaksınız. Cebinizden ödeme yapmanız gerekecek.

- 1tl bile olsa prim borcunuz varsa, zorunlu sağlık sigortasından yararlanamıyorsunuz ve buna rağmen borcunuza faiz binip devlet evinize haciz getirebilecek. Almadığınız hizmetin haczini gerçekleştirebilecek Sosyal Devlet

Sokak arası otopark mafyası bile şu durumda daha fazla Sosyal Devlet. En azından kış günü çay ikram ediyorlar abi buyur gel diye.

http://www.youtube.com/watch?v=VLOO-CZEukc
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

"25 yaş altındaki öğrenciler, öğrenci belgesiyle sgk'ya gidip aktivasyon işlemi yaptırıyorlarmış. bunun da 31 ocak'a kadar yapılması gerekiyormuş."

şöyle birşey var.yaptırmazsak para ödüyoruz galiba her ay.öğrenciler dikkate alsın bunu.

25 yaşının üzerinde öğrenciysem?
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

"25 yaş altındaki öğrenciler, öğrenci belgesiyle sgk'ya gidip aktivasyon işlemi yaptırıyorlarmış. bunun da 31 ocak'a kadar yapılması gerekiyormuş."

şöyle birşey var.yaptırmazsak para ödüyoruz galiba her ay.öğrenciler dikkate alsın bunu.

bunu yapmamanin cezasi var mi?
Sosyal ağlarda paylaş

25 yaş üstü erkekler her türlü ödüyor. Kaçarı yok. Veya gelir düşükse işte devlet karşılıyor. Kızlar ise anne/baba üzerinden sigortalı evli değillerse. Evlilerse eş üzerinden.

cezası primin max seviyeden hesaplanması. 210tl aylık. ödemezsen bu borç birikiyor. Borçlu olduğun için sigortadan yararlanamıyorsun cebinden karşılaman gerekiyor. Ödememeye devam edersen faiz binip eve haciz gelebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:
1tl bile olsa prim borcunuz varsa, zorunlu sağlık sigortasından yararlanamıyorsunuz ve buna rağmen borcunuza faiz binip devlet evinize haciz getirebilecek. Almadığınız hizmetin haczini gerçekleştirebilecek Sosyal Devlet

çok fena şu ya.

öyle böyle rezalet değil.
Sosyal ağlarda paylaş

yurt dışında mı yaşıyorsun/çalışıyorsun ?

Türkiye'de ikamet adresin gözüküyorsa bir şekilde kayıtlı olmak zorundasındır sanırım. Sosyal yardımlaşma derneğine gidip bilgi alman lazım. Aileden birisi sorsun gidip veya arayıp. Kaymakamlıklarda oluyor genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

yurt dışında mı yaşıyorsun/çalışıyorsun ?

Türkiye'de ikamet adresin gözüküyorsa bir şekilde kayıtlı olmak zorundasındır sanırım. Sosyal yardımlaşma derneğine gidip bilgi alman lazım. Aileden birisi sorsun gidip veya arayıp. Kaymakamlıklarda oluyor genelde.

yok eğitim görüyorum sadece, ikametgah tr de
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...