Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

BAKAR MISINIZ? ACİL

idilik

Öne çıkan mesajlar

Red said:

abi sokak kedisinin kime ne zararı var yapmayın etmeyin

hele bi de yemek falan veriosanız civarın kedisi ise çok efendi oluyorlar.

insanların sokak hayvanlarına olan takıntısını çözemicem hiç bi zaman.ulan sokağa adım attıgımız anda garip garip binlerce insan goruyoruz.asıl problem onlar lan

gücü kediye yetiyor milletin

bende apartmanın civarında hali hazırda var olan 4-5 kediyi besliyorum.hatta yeni bi yavru var fena

böyle bi gün birini tekme atarken falan görsem keşke.fakirliğimin hıncını alırdım dfs

gerçi burası medeni yer fakir semtlere gidip kedi beslemem lazım

abi sen fakirsin diye rahatsız etmiyor, zengin olsan rahatsız ederdi adfsad
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer besleyenler, korkanları anlayamıyorsa; korkanların da besleyenleri anlamasını beklememek gerek.

Toplum içinde yaşamanın yazılı olmayan kuralları vardır. Tek bir kişinin bile rahatsızlık duyduğu bir şeyi dayatmak, ki hayvanları besleyerek bir yerde toplamak çevrede yaşayan diğer insanlara dayatmadır, bence yanlıştır.

Yardım etmenin binlerce yolu vardır eminim. Ama hayvanları her gün bir kapıdan yemek dilenmeye alıştırmak bence yardım falan değil. Hatta tehlikeli. Konuyu açan arkadaşın da anlattığı durum gibi daha nice psikopatça şeyler yapılmasına imkan sağlanıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bir laf var ya bir yol çiz yada yoldan çekil diye. Elbette eleştirebilir herkes ama bu tarz konularda eğer daha iyi bir yol için çalışmıyorsa hayvanları besleyenlere laf atmanın mantıklı bir yanı yok bence. Mendil satan çocukları görüp alışveriş yapmıyorum böylece sokaklarda çalışan çocuk sayısı azalır tarzı tamamen bastırılmış mantığa dayalı saçma bir düşünce bence. Hele sorun yaratıyorlar lafı çok daha saçma. Kuşlar da arabalara pisliyor, onları da sürelim o zaman şehirlerden. Dünyanın hiçbir yeri sadece insanlar için değil, bana kalırsa hayvanları toplayıp barınağa kapatmaya da kimsenin hakkı yok mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Toplum içinde yaşamanın yazılı olmayan kuralları vardır. Tek bir kişinin bile rahatsızlık duyduğu bir şeyi dayatmak, ki hayvanları besleyerek bir yerde toplamak çevrede yaşayan diğer insanlara dayatmadır, bence yanlıştır.

Bu biraz uygulaması zor bir kural. Ben mesela araba sesini sevmiyorum ama yapabileceğim tek şey az araba sesi olan bir yere taşınmak önümden geçen yolu kapattırmak değil. Kedi sevmeyenler için de benzer şeyler söyleyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılı olmamasının sebebi bu zaten. Sen arabaları uzaklaştıramazsın çünkü bu insanların büyük bir ihtiyacını çözüyor. Hatta sen de araba kullanıyorsun; otobüs kullanıyorsun.

Olay kedi sevmek, sevmemek değil. Sokak hayvanlarından rahatsız olmak/olmamak. Senin olmaman, beni bağlamaz.

Yazdıklarımı yanlış anlayanlar olmuş; kedilerin öldürülmesini vs. savunduğum yok. Sokakta beslenmesi çok saçma. Çünkü iş bu olaydaki gibi insan hayvanı gidip çok rahat hepsini zehirleyebiliyor.

@Redeagle, sen ötekileri anlamaya uğraşmazsan sorunu çözemezsin. Hayvan öldürenleri öldürerek yanlışı doğru yapamazsın ki. Toplumun gelişmesi, o hayvan öldürenlere, öldürmenin yanlış olduğunu öğreterek olur. Bu uzun vadeli iş. Kısa vadede yapabileceğin hayvanları bir araya toplamamak olur. Toplamazsan, o kendini bilmezler de toplu halde hayvanları zehirleyemez...

@Myshkin, barınaklara yönlendirirsin hayvanları. Yardımını barınağa yaparsın. Orada çalışan insanlara da yardım edersin ayrıca. Sonuçta uzaktan hayvan sevmek, kafana göre beslemek çok güzel de; gidip barınakta yardım etmeye gelince bu hayvan severlerin hepsi aynı hızla uzaklaşıyor, tabi bu ayrı bir konu.

@bilen birileri,
Hayvanların barınaklara taşınması neden kötü?
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Yazılı olmamasının sebebi bu zaten. Sen arabaları uzaklaştıramazsın çünkü bu insanların büyük bir ihtiyacını çözüyor. Hatta sen de araba kullanıyorsun; otobüs kullanıyorsun.

Olay kedi sevmek, sevmemek değil. Sokak hayvanlarından rahatsız olmak/olmamak. Senin olmaman, beni bağlamaz.

Iste yazili olmadigi icin zaten her isteyen bu kurallar hakkinda herseyi soyleyebilir. O zaman ben de belediyeye ev yakinina yol ya da yol yakinina ev yapmasina izin verdigi icin kizarim ve bundan rahatsiz oldugum icin arabalarin o yollardan gecmesine izin vermem ne bileyim yolu kaparim falan. Sonucta ilk onerdigim sey bu sorun icin bir cozum fakat devlet bu cozumu uygulamiyorsa o zaman ben de kafama estigi gibi davranayim madem? Bu noktada arabalarin insanlarin hayatini kolaylastirmasi noktasinin onemi kalmiyor cunku arabalari toptan kaldirmayi onermiyorum, insaat duzenine kizmis oluyorum. Ama butun bu soylediklerim sacma cunku nasil insanlarin oturabilecegi nispeten az kedili bolgeler varsa (cevrili siteler veya belediyenin daha aktif oldugu bolgeler) benim de oturabilecegim yollardan daha uzak bolgeler var zaten. yazili olmayan kurallari uygulamaya calismak kadar sacma bir davranis olamaz bence

Hem yazili degil diyorsun kural hem de savunmaya calisiyorsun pek mantikli degil. Baskasinin da kedileri sevmemesi beni alakadar etmez valla. sen insanlarin rahat edebilmesi icin araba kullanmasi lazimdir diyorken, bir hayvan ac susuz kalmasin diye onu besleyene saygi duymuyorsan da bu komik olur biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

Kafana estiği gibi davranmak kısmını ben anlayamadım. Hala zehir koyanları savunduğumu mu düşünüyorsun? Anlatamıyorum galiba...

Tüm toplumlarda vardır örfler, adetler, alışkanlıklar. Başkalarının rahatsız etmemek de bunun bir parçasıdır. Bu nedenle sürekli korna çalan minibüslere kızılır. Pazar günü sabahın 8'inde çivi çakılmaz, elektrik süpürgesi çalıştırılmaz vs. Bu kuralları çiğnediğin zaman ceza almazsın. Ama hoş da karşılanmasını beklemezsin.

Daha az kedili bölgeler derken...
Yahu hayvanların eziyet çekmeyeceği bir çözüm sunarak sizin de görüşlerinizi almayı hedefliyorum; bana sen uzaklaş o zaman diyorsun. Bu kadar sert yaklaştığın zaman aldığın tepki hayvanların toplu halde zehirlenmesi ise, sokak hayvanlarından rahatsız olan birisine "başka yere taşın" demek sence çözüme ne kadar yakın? Bence bunun mantıklı olup olmadığını biraz düşün.
Sosyal ağlarda paylaş

su an tartisigimiz konu o degil ama tek kisinin bile rahatsiz oldugu seyi dayatmak ve yazili olmayan kurallardan bahsediyoruz. ornegi basitlestirelim mesela. ben alt komsumun kopek beslemesinden cok rahatsiz oluyorum cunku apartmandayken falan girip cikarken etrafa mikrip tasiyor hatta bazen karsilasiyoruz bana surtunuyor falan. bu durumda komsum kopek beslemeyi mi birakmali? kusura bakma ama kimin ozgurlugunun kimin ozgurlugunu kisitladigi belli olmayan durumlarda yazili ya da yazisiz kural pek olmaz sadece kisisel gorusler olur. bu durumda benim dayanamayacagim kadar rahatsizlik veriyorsa o zaman yapacak bir sey yok ya apartman sakinlerinin cogunlugu da boyle dusunuyorsa apartman kurallari degisir (bu durumda komsum tasinmak zorunda kalir ya da kopegini verir) ya da ben hayvan beslenmesine izin verilmeyen bir apartmana tasinirim. yani bireyler arasindaki ozgurluk surtusmesinden bir sonuca varilmaz. daha az kedili bolgeler derken de aynen yukarda ornegini verdigim bolgeler. hayvan barinaklarinin ve aktif calisan belediyelerin oldugu yerlerde kapali siteler vs nerdeyse hic kedi barindirmiyor.

canlilarin barinaklara tasinmasi veya kisirlastirilmasi ise oldukca ayri bir konu dogrulugu veya yanlisligi ayrica tartisilmali. ama var sayalim ki dogru olsun bu durumda bile belediye bir bolgede aktif olarak bunu gerceklestirene kadar o bolgedeki insanin hayvanlarini beslemesinden rahatsiz oluyorsan yukarda soylediklerim gecerli. zaten o kedi kopek besleyenlerin de kedilerin sayisi azaldigi zaman (barinak ya da kisirlastirma ile) baska yerden kedi alip ta mahalleye getireceklerini sanmiyorum. Kedileri dilenci haline getirmek falan diyortsun da belediye buna bir cozum bulana kadar copleri kazsalar daha mi iyi dersin?
Sosyal ağlarda paylaş

riglous said:

Kafana estiği gibi davranmak kısmını ben anlayamadım. Hala zehir koyanları savunduğumu mu düşünüyorsun? Anlatamıyorum galiba...

Tüm toplumlarda vardır örfler, adetler, alışkanlıklar. Başkalarının rahatsız etmemek de bunun bir parçasıdır. Bu nedenle sürekli korna çalan minibüslere kızılır. Pazar günü sabahın 8'inde çivi çakılmaz, elektrik süpürgesi çalıştırılmaz vs. Bu kuralları çiğnediğin zaman ceza almazsın. Ama hoş da karşılanmasını beklemezsin.

Daha az kedili bölgeler derken...
Yahu hayvanların eziyet çekmeyeceği bir çözüm sunarak sizin de görüşlerinizi almayı hedefliyorum; bana sen uzaklaş o zaman diyorsun. Bu kadar sert yaklaştığın zaman aldığın tepki hayvanların toplu halde zehirlenmesi ise, sokak hayvanlarından rahatsız olan birisine "başka yere taşın" demek sence çözüme ne kadar yakın? Bence bunun mantıklı olup olmadığını biraz düşün.

Çok haklı bence Riglous. Belli bi takım doğruları çılgınca savunurken faşizmin dibine vurduğunuzun farkında olmuyorsunuz çoğu zaman. "Kedi sevmiyosa taşınsın banane" ne demek ya ahah. Hele ki "arkadaşımın alerjisi var o bile seviyo kedileri bunlar nası dayanamıyo" hayatımda duyduğum en saçma argümanlardan biri olabilir.

Hayvanseverler cidden çok komik yani.

Ben karşı ya da taraftar değilim kedilerin orada durmasına. Ha dursunlar yani sorun değil benim için. Hatta olmaları bi nebze iyi bile, insanlar dışında canlılar görmek şehir hayatında çok mümkün olan bir şey değil çünkü, hayatın bi rengi olarak kabul ediyorum sokak hayvanlarını.

Ama sevmeyene de saygım var. Yaptığınız bir eylem etrafınızdaki insanları rahatsız ediyorsa ve müşterek bir hayat sürüyorsanız kak taşın lan o zaman diyemezsiniz. Şehir hayatı 101.

Ek: Türk hayvanseverleri cidden şu ülkedeki en komik topluluk olabilir. Daha geçtiğimiz haftalarda rakip bi petshop'un gazına gelip 50 küsür yaşındaki petshop sahibi bi kadını sürekli rahatsız ettiler, sonra olayın aslı ortaya çıktı falan. Gazı verdin mi romayı yakıyo adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

hayvan sevmemek bana göre saçma birşey olsada tabi sevmeyeni huylanan fobisi alerjisi olana bişi diyemem

sevmediğimiz insanları nasıl yokedemiyorsak hayvanlara da o gözle bakıcaksınız

ben kedi sevmiyorum mahallemde kedi istemiyorum diye bişi yok.sevmezsin o ayrı.uzaktanda sevmeyebilirsin.

kedi dediğin varlık genelde sana yaklasmıyor bile eğer onu besleyen seven insanlardan değilsen.

yoluna falan cıkmaz kedi

5-10 metre ötedeki kediyi gorup rahatsız olanda ölsün.böyle korkak sinmiş hayvanlardan nasıl rahatsız olabilir bir insan ya.sen ona 2 adım atsan o 10 adım geri kaçıyor genelde

ben bunu genelde insanların kompleks ego vs gibi duygularından kaynaklandıgını düşünüyorum

gücü kediye köpeğe yetiyor insanların
Sosyal ağlarda paylaş

abicim sonuçta binbir türlü insan var, sırf siz anlayamıyorsunuz diye bazı insanların fobileri korkuları anlamsız demek değildir. Ben de mesela o delikli nesnelerden korkan insanları anlayamıyorum ama "ehuehehe olm ehuhe al lan bak tut birşey olmaz eheheu ya sev ya terket lan o zaman" da demem adamın korktuğunu bile bile.
Sosyal ağlarda paylaş

e abi adamın kucagına kedi atmıyoruz ya

sevmiyorsa sevmesin

sırf kendi sevmiyor diye mahallede beslenen kedilere laf edemez ya

bi mahallede kaç apartman kaç insan var.

sokakta kedi köpek görme ihitmali her zaman olan birşey

onları yoketmeyi düşünmek yerine korkusunu yenmeye çalışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

su an tartisigimiz konu o degil ama tek kisinin bile rahatsiz oldugu seyi dayatmak ve yazili olmayan kurallardan bahsediyoruz. ornegi basitlestirelim mesela. ben alt komsumun kopek beslemesinden cok rahatsiz oluyorum cunku apartmandayken falan girip cikarken etrafa mikrip tasiyor hatta bazen karsilasiyoruz bana surtunuyor falan. bu durumda komsum kopek beslemeyi mi birakmali? kusura bakma ama kimin ozgurlugunun kimin ozgurlugunu kisitladigi belli olmayan durumlarda yazili ya da yazisiz kural pek olmaz sadece kisisel gorusler olur. bu durumda benim dayanamayacagim kadar rahatsizlik veriyorsa o zaman yapacak bir sey yok ya apartman sakinlerinin cogunlugu da boyle dusunuyorsa apartman kurallari degisir (bu durumda komsum tasinmak zorunda kalir ya da kopegini verir) ya da ben hayvan beslenmesine izin verilmeyen bir apartmana tasinirim. yani bireyler arasindaki ozgurluk surtusmesinden bir sonuca varilmaz. daha az kedili bolgeler derken de aynen yukarda ornegini verdigim bolgeler. hayvan barinaklarinin ve aktif calisan belediyelerin oldugu yerlerde kapali siteler vs nerdeyse hic kedi barindirmiyor.

canlilarin barinaklara tasinmasi veya kisirlastirilmasi ise oldukca ayri bir konu dogrulugu veya yanlisligi ayrica tartisilmali. ama var sayalim ki dogru olsun bu durumda bile belediye bir bolgede aktif olarak bunu gerceklestirene kadar o bolgedeki insanin hayvanlarini beslemesinden rahatsiz oluyorsan yukarda soylediklerim gecerli. zaten o kedi kopek besleyenlerin de kedilerin sayisi azaldigi zaman (barinak ya da kisirlastirma ile) baska yerden kedi alip ta mahalleye getireceklerini sanmiyorum. Kedileri dilenci haline getirmek falan diyortsun da belediye buna bir cozum bulana kadar copleri kazsalar daha mi iyi dersin?

Abi tamam besle o zaman kedileri. Ne ben ne bir başkası seni durdurabilir zaten.
Ama şu konudaki gibi psikopatın teki senin verdiğin yemeğe ilaç koyup o hayvanları zehirlerse, benim gözümde sen de suç ortağısın. Çünkü sen yemek vererek o hayvanları bir araya toplamasaydın, toplu katliam yapılamazdı. Tabi benim gözümde olması seni zerre etkilemez.

Eğer belediye alana kadar yardım etmek istiyorsan, sen götür barınağa. Veya gidip barınaktaki insanlara yardım et. En azından bu aksiyonun sonrasında toplu katliamlara zemin hazırlamış olmazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Suya zehir atmak psikopatlık onu baştan diyeyim.

Ben severim kedileri hiç de çekinmem sevmekten ama Ataköy'ü bilen varsa oranın halkı zamanının büyük bir bölümünü sokak kedilerine ayırıyor herhalde. Otobüs duraklarında yerler kedi maması dolu, her köşe başında su falan. Kediler öyle bir hale gelmişki bankta oturduğunuz an dibinize gelip üstünüze falan çıkmaya çalışıyor, istediğini yap vazgeçiremiyorsun kediyi (zor kullanmayı denemedim). Öyle kucağında, sağında solunda geziyor. Ha bir de bu kediler nasıl yedilerse artık kaplan gibi olmuşlar.

Kedi fobisi diye bir gerçek de varken, "Yansın bunların alayı" diye insan bulmak zor değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

e abi adamın kucagına kedi atmıyoruz ya

sevmiyorsa sevmesin

sırf kendi sevmiyor diye mahallede beslenen kedilere laf edemez ya

bi mahallede kaç apartman kaç insan var.

sokakta kedi köpek görme ihitmali her zaman olan birşey

onları yoketmeyi düşünmek yerine korkusunu yenmeye çalışsın.

Eder abicim eder, başına gelmeyen bilemez. Mesela ben başıma odaya giren güvercinle uyanma ve akabinde onu evden çıkarmaya uğraşma olayı gelene kadar güvercinlere barış sembolü gözü ile bakardım. Ama işte dünyanın binbir türlü hali var, o çok şirin kedicikler bile bir yerden sonra insanın nevrini döndürüyor.

Sokaklarda yaşayan hayvanlar var ok, bazı insan sevmez bazıları sever. Ama nedense sevenler inanılmaz bir bencillikle ve düşüncesizlikle sevmeyenlerin rahatını kaçıracak şeyler yapıyor.

Herkes öyle dar kafalı ki anasını satayım bir kedi besleyenler yüzünden çektiklerimizi yazdık birde şakadan "anlıyorum zehirlemek isteyen adamı" dedik diye gören elimizde tırpanlarla kedi bulup yakıyoruz sandı.

Siz sanıyorsunuz ki ben apartmanın bahçesinde usul usul duran hayvanlara kılım. Öyle değil işte bu iş. Besleyen adamlar gitti otoparka alıştırdı kedileri, üzerine işenmeyen sıçılmayan araba kalmadı bir dönem. Bir süre sonra daha da abarttılar beslemek için aşağıya inmeye tenezzül etmez hale geldiler en üst kattan aşağıya atar oldular yemek artıklarını. Bu da mı gol değil? Onlar yazlığa ya da bir yere gittiklerinden o hayvanlar da beraberlerinden gitmiyor, kalıyorlar orada. Beslenmeye de alışmışlar çöplere dadanıyorlar. Bu arada açıkta falan değil o çöpler. Koskoca çöp kovası kaç kere devrildi ben biliyorum. Apartmanın girişi bir ara etrafa saçılmış yırtık çöp poşetleri ve leş içinde arabalarla doluydu lan resmen :D

Herşeyde olduğu gibi bu işte de bir adap var. Kapıcısına maaşını vermemek için tonla takla atarken gidip kediler için kangal sucuk keseni de gördük, kimseye zerre rahatsızlık vermeden kıyıda köşede hayvanları aç susuz bırakmayanı da. Tamam idilik'in yaptığı insani bir davranış belki ama farkında olmadan rahatsızlık verdiği insanlar da olabilir. Bakın olabilir diyorum o yüzden "ccc ya sev ya terket" kafasına ulaşmayın yine.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...