Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google vs Pirates

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Elif şafağın son kitabına 20 küsür TL'yi herkesin veremeyeceğini,
bazı kitapların türkiyede hiç basılmadığını,yahut çok dandik bir tercümeyle piyasaya sunulduğunu göremeyecek kadar sıkı sıkıya sarıldıysanız fildişi kulenize,evet ajitasyon gibi gelebilir bangaldeş örneği.

ayrıca SÜRPRİİİİZ,bir kitabın korsan olması,söz konusu kitabın içeriğini değiştirmez.sadece ulaştığı insan sayısını çoğaltıyor.

bangaldeşe gitmenize gerek yok arkadaşlar,isterseniz bu hafta sonu sizi korsan kitap satan bir arkadaşla tanıştırayım,gidin bakın bakayım mercedesten inip korsan kitap alan kimse var mı ?

esenyurt'lu lise öğrencilerinin bir şekilde kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardım ettiğini gördüğümden beri,korsan kitaba sizin kadar kesin gözle bakamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Incoming WOT

Korsanı genellemek yerine sektörlere ayırıp bakmak daha iyi olacaktır, üstelik bunun bir de iktisadi boyutunu da görmek lazım, kim haklı kim haksızdan öte olarak.

Bilgisayar oyunları konusunda korsan kesinlikle fiyat dengeleyici bir özelliğe sahip, üstelik fiyatlar uygun olduğunda kullanıcılar korsanı yerine orjinalini alabiliyor veya eskiden korsan kullandığı bir ürünün orjinalini alabiliyor borç ödemek veya koleksiyonuna katmak amacıyla. Büyük hiçbir şirket, korsandan zarar etmiyor, korsan büyük şirketlerin saçma fiyatlandırmasını dizginliyor. Indie şirketler ise hem Steam vb. üzerinden hem de diğer yöntemlerlen satış yapmaya çalışıyorlar. Bilgisayar oyuncuları bu konuda bilinçli davarnıyor, korsanını beğendiyse daha sonra alabiliyorlar oyunu parasını verip, stüdyoya destek olma amacıyla. Ama böyle olmayabiliyor da, korsan indie şirketleri zor duruma sokabiliyor.

Korsan kitap konusunda, korsan kitabın orjinaline göre daha kalitesiz materyallerden yapıldığı bir gerçek. Bu yüzden orjinal alıcak parası olan zaten orjinalini alacaktır çünkü dijital korsandan farklı olarak fiziksel fark var 2 ürün arasında. Öte yandan fahiş kitap fiyatlarından dolayı bence korsan kitap hiçbir şey için değilse, makul rekabet yarattığı için olmalı iktisadi açıdan.

Zaten her ürünün bir korsan fiyat haddi var. O çizgi aşılınca korsan yayılımı yükseliyor. O çizgiyi yaratması açısından önemli, iktisadi açıdan gerekli birşey korsan.

Müzik konusunda, kitapta geçerli olan şeyler geçerli fiziksel korsan söz konusu olduğunda. Ama zaten gelişen dijital teknoloji ile müziğin fiziksel korsanı pek yapılmıyor artık. Müziğin dijital korsanına gelince, burada pek yapılacak birşey yok. Bu gerçekten sektörü öldürmese bile karlılığı çok düşürüyor, bu bir gerçek. Önüne geçilebilmesini pek olası da bulmuyorum. Şarkı başına 1 dolar düşükmüş gibi duruyor ama internet kullanıcısının hiçbir zorluk yaşamadan bedava ulaştığı bir şeyi 1 dolara satmak pek mümkün değil. Belki steam gibi bir sistem ve 1 dolar yerine 1 cent/5 cent gibi komik bir rakam ile korsanın kullanımı bir ölçüde azaltılabilir. Stream ise korsana iyi bir alternatif gibi görünüyor ama bence aslında değil. Çünkü şarkıyı bilgisayarda tutmak daha konforlu. Stream'e sakız parası bile vermem bırakın sigara parasını. Diğer kullanıcılar da böyle düşünüyor, şimdiki korsan kullanımının hala çok yüksek olması buna bir kanıt.

Film konusunda fiziksel ürünler açısından korsan filmler (en azından eskiden) baya dandik olduğundan fiziksel ürünü alabilen zaten ona yöneliyordu, kitapta da olduğu gibi. Dijitale gelince, Türkiye için konuşursak fiziksel ürünlerde hem fiyatlar çok fahiş, hem de ürünün kendisi çok da kaliteli değil. Blu-ray olanağı az, fiyatları yüksek. Türk kullanıcının özellikle yabancı blockbuster filmleri korsan izlemesinden daha doğal birşey yok dolayısıyla. Piyasa böyleyken kullanıcı böyle hareket eder. Ayrıca kiralamak buna alternatif olmaz. Neden, çünkü kiraladığın kopya sende kalmıyor (Eğer kiralanılan ürünü bilgisayara kopyalarsanız bu da korsan). Aynı kategoride bile değiller yani. Stream ise hem bilgisayarda bir kopyasını tutamadığından hem de internet bağlantına bağlı olduğundan asla bununla yarışabilecek birşey değil. Dünya genelinde, üçüncü dünya ülkelerinde durum heralde Türkiye ile aynıdır. Gelişmiş ülkelerde ise kiralamak daha yaygınlaştırılmış durumda ama sanmıyorum ki korsanda bir düşüş yaratsın, korsan indirebilen kullanıcı gidip kiralamaz çünkü.

TL; DR: Korsanı sektörlere ayırıp inceledim. Çünkü böyle yapmak daha mantıklı ve analitik, gereksiz genellemelerden kurtaran bir yöntem. Bir de sonuç olarak birşeyi belritmek istiyorum, bütün bu sektörlerde korsanın varlığı büyük şirketlerin fiyat politikalarında dizginleyici bir rol oynuyor. Özellikle eskisine oranla daha ucuz müzik CD'lerinin varlığı, filmlerde fiziksel ürünlerde eskiye kıyasla olan ucuzluk ve kitap fiyatlarındaki yükselmeme (enflasyona rağmen) buna net bir kanıt. Korsandan en çok etkilenen küçük üretici, kullanıcı bilinçlenirse ona olan etki de azalacaktır.

Korsan iktisadi açıdan, piyasa açısından gerekli yoksa kullanıcılar çok zarar görür. Özellikle de daha az gelir sahibi olup alıp aynı fiyatı ödemek zorunda kalan üçüncü dünya ülkeleri.

Ne WOT olmuş be, patiye yazdığım en uzun post.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

postu attıktan sonra okudum topiği. doğru postu atmışım.

hala müzik ve film korsanı konusunda aynı şeyleri söylüyosunuz. müzik yapan adam, film çeken adamları kasaplarla terzilerle berberlerle aynı kefeye koyuyosunuz. o yüzden korsana karşı çıkıyosunuz. bakkal kafasındaki sanatçılara para kazandırmaya çalışıyosunuz.

sizde hala ayni seyleri soyluyorsunuz. film sektorunde bulunan biri olarak indirdigin korsan warner biraderleri etkilemiyo sirf, onceki postumda bahsettigim gibi senin benim gibi adamlari da etkiliyor. korsan kullaniyorum, size ne arkadasim diyeceginize milletin kendi malina ne kadar paha bicmesi gerektigini falan olcmeye calisiyosunuz ya, hayret vericisiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada Fortuna streaming yaramaz demiş yukarda, streaming'in asıl değerini anlaşılmamış sanırım.

Netflix olsun, Rdio olsun; bunların asıl değeri dinlemediğin şarkılar, izlemediğin filmler. Eskiden çok büyük müzik arşivi olan bir korsan müzikçi olduğumu eski patiler bilir (film depolamazdım) ama MOG aldığımdan beri geçen 3-4 ayda korsan dönemlerimde iki yılda keşfedeceğim, belki de hiç öğrenmeyeceğim onlarca albüm dinledim. Bazılarını bir kere dinleyip geçtim, bazılarını telefona indirdim ve offline dinlemeye başladım. Netflix de aynı, adını bile duymadığım bir sürü film, dizi izledim çok hoşuma giden.

Kiralama da niye kötü olsun ki? Korsan kültüründen kalan arşivleme alışkanlığından sanırım. Eğer filmi satın almak istiyorsan, arşivleyecek kadar sevdiysen ver bir 15TL, satın al. Biraz daha verip DVD'sini al ya da D&R'a kadar gidip.

Film için aslında hiç konuşmamak lazım korsan iyi diye, Kuzey Amerika'daki internet kullanımı:

http://i.imgur.com/vytm7.png

Netflix tek başına tüm torrent kullanımını 5'e katlamış. Usenet zaten en alttaki SSL'nin içinde, Rapidshare filan bilmiyorum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

D&R'da James Bond koleksiyonu 200 lira. Bu HD falan değil, bildiğin dvd.

Karayip Korsanları'nın son filminin bluray'i 50 lira.

HD olarak 4-5 film almak ateş pahası. DVD nispeten uygun fiyatlarda ama internette bedava DVD/HD alterantifi varken gidip DVD'ye para vermek anlamsız. Kiralamak ise evet arşivleme alışkanlığından dolayı yeterli değil. Bunun yanında, filmi bir kere kiralayıp geri verdikten sonra, tekrar sadece 1 sahnesini şurası çok güzeldi diyip izlemek istesen bile film elinde olmadığından sıkıntılı. Stream en azından buna çare olması açısından bence daha iyi kiralamaktan.

Verdiğin istatistik alım gücü yüksek, dünyanın bir numaralı tüketim toplumunun yer aldığı Kuzey Amerika'dan. Dev şirketlerin en güçlü konumda olduğu, anti-piracy hareketlerin ve politikaların güçlü olduğu bir kıta. Bunun yanı sıra alım gücü de yüksek bir bölge. Kaldı ki örnek verdiğin Netflix wikipedia'ya göre "is an American provider of on-demand internet streaming media in the United States, Canada, Latin America and the Caribbean" Başka bir deyişle dünyanın geri kalanı için zaten erişime kapalı.

Streaming'in sektörel bir geleceği var, fiyatları daha da düştükçe, dünya geneline yayılınca ve de internet bağlantıları daha da gelişince, kısaca dünya genelinde korsanı gerektirecek bir sebep kalmayınca, korsanın yerini alabilir belki. Ama streaming'in bir alternatif olarak çıkmasında bile korsanın varlığının etkisi var, gözden kaçırılmaması gereken bir nokta bu. Korsan diyince sadece 1. dünya ülkelerindeki etkisini düşünmemek lazım, bütün dünya açısından bakmak gerekiyor. Ve bütün dünya açısından (veya dünyanın geri kalanından mı demek lazım?) bakınca korsan - en azından şuan için - stream'den daha kolay, kullanışlı ve masrafsız bir alternatif. Şu an için 3. dünyada olup korsan dışı alternatifleri tercih edebilenler ya nasıl korsan indireceklerini bilmiyordur ya da korsan dışı alternatifi seçebilecek bütçeye sahiptir ve vicdanı o yönde karar vermesine sebep oluyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır bunun fakir olmakla filan alakası yok, korsana destek vermemin warner kardeşlere yaraması da beni ilgilendirmiyor. kalitesiz içerik üretip bundan para kazanmaya çalışan adamlar korsana karşı olanlar. sanat yapanlar korsanla içiçe ve bişekilde yolunu buluyolar. 3 albüm yapıp köşeyi dönme peşinde olanlar yüzünden korsanla mücadele diye bi tabir var
Sosyal ağlarda paylaş

kozalak said:

abi her iki taraf ta boşa konuşuyor. yanlış anlaşılma olmasın konuştuklarınız boş değil, boşa çaba sarfediyorsunuz.
ülkemizdeki durumu şu 9 sayfa gayet özetliyor. yeni asgari ücret açıklandı bugün:700tl net. hadi buyrun film alın albüm alın bakim bu parayla. :)

asıl soru aldığın para 7000tl olsa da film albüm alırmısın?

ben almam mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

ama konsere gidersin mesela, yada beğendiğin sanatçı daha değişik bi albüm çıkarır alengirli, kitaplı filan gider onu alırsın. bu işlerin çözümü bu hacı. sikko albüm yapıp buna 20 lira vereceksiniz lan diye dayatanın albümünü almak yerine korsana yönelmekte bi beis yok
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

kozalak said:

abi her iki taraf ta boşa konuşuyor. yanlış anlaşılma olmasın konuştuklarınız boş değil, boşa çaba sarfediyorsunuz.
ülkemizdeki durumu şu 9 sayfa gayet özetliyor. yeni asgari ücret açıklandı bugün:700tl net. hadi buyrun film alın albüm alın bakim bu parayla. :)

ben almam mesela.

ben alırım.
Sosyal ağlarda paylaş

kozalak said:

senko said:

kozalak said:

ben almam mesela.

ben alırım.

Ben de alırım valla.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Ve yukarda on kere söylediğim gibi, öyle yüksek maaşlar gerekmiyor. 30TL'ye filan hepsi hallediliyor streaming çözümlerle.

şimdi 700tl maaşlı,asgari ücretle çalışan bir babanın çocuğu olduğumuzu farz edelim.
Kira ödemiyoruz gece kondu da yaşıyoruz diyelim.
ekmeği 50 kuruş alalım(halkekmekten alıyoruz diye farz ediyorum)
çekirdek bir aileyiz ana baba birde biz çocuk
günde 4 ekmek tüketsek aylık 60 lira.
Kaldı 640.Isınma masrafını ekleyelim sonuçta doğalgaz dan vs daha ucuz olan kömür sobası kullanalım kömürün torbası 15tl civarında çok soğuk havalarda bir torba kömür günlük gider ama biz bir tarafımız donarak da olsa bir torba kömürü 2 - 3 gün kullanalım ederi aylık 125 - 150 tl civarı.
640 dan 150 tlyi çıkartıyoruz kaldı 490 tl.
şimdi okulda da okuyoruz,ulaşım masrafı var gecekondu mahallesinde okul olmaz çoğunlukla netice itibari ile git gel ayda bir 80 tl de gidiş dönüş. 410 tl.
Baba'da işçi gidiyor geliyor ona da bir 80 tl ekle 330 tl etti mi ?

Sadece ekmek,ulaşım ve ısınma'ya minimum gider bu.
Daha bunun yemeği var ki mutfak masrafını minimum 200 tl de aylık.Elektrik var,hadi onu da kaçak kullanalım,suyu var ?
Hasbelkader ikinci el ölü bir bilgisayar aldık işte internete girsin,müzik dinleyelim,film izleyelim diye,minimum internetimizi de çektik mecbur kotalı.Aylık gider kalemine onu da ekle.Daha bunun kıyafet masrafı var,sağlık sorunun varsa ilaç masrafı var,var oğlu var.

Kısacası Asgari ücretle geçinen bir ailenin böyle bir imkanı yok.Korsan'a yasak getirsen de bu adam zaten orjinali asla alamayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Mevzu her şey bedava olsun değil,asgari ücret 700 tl olduğu sürece ve insanların yaşam standartları bu kadar düşük olduğu sürece,fakirlik ajitasyon amacından ziyade gerçeklik arz eder.

Onun dışında insanlar "kapitalist" mantıkla düşünme mecburiyetinde değil,Marxist bakış açısı var,Kropotkin ve Proudhon gibi anarşist bakış açısı var,İslami açıdan bakış açısı var vs,ki mevzu Fikri Mülkiyet ucu daha da açık bir konu.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

GERGE said:

Ve yukarda on kere söylediğim gibi, öyle yüksek maaşlar gerekmiyor. 30TL'ye filan hepsi hallediliyor streaming çözümlerle.

şimdi 700tl maaşlı,asgari ücretle çalışan bir babanın çocuğu olduğumuzu farz edelim.
Kaldı 640.Isınma masrafını ekleyelim sonuçta doğalgaz dan vs daha ucuz olan kömür sobası kullanalım kömürün torbası 15tl civarında çok soğuk havalarda bir torba kömür günlük gider ama biz bir tarafımız donarak da olsa bir torba kömürü 2 - 3 gün kullanalım ederi aylık 125 - 150 tl civarı.
şimdi okulda da okuyoruz,ulaşım masrafı var gecekondu mahallesinde okul olmaz çoğunlukla netice itibari ile git gel ayda bir 80 tl de gidiş dönüş. 410 tl.

Daha bunun yemeği var ki mutfak masrafını minimum 200 tl de aylık.Elektrik var,hadi onu da kaçak kullanalım,suyu var ?
Hasbelkader ikinci el ölü bir bilgisayar aldık işte internete girsin,müzik dinleyelim,film izleyelim diye,minimum internetimizi de çektik mecbur kotalı.Aylık gider kalemine onu da ekle.Daha bunun kıyafet masrafı var,sağlık sorunun varsa ilaç masrafı var,var oğlu var.

Kısacası Asgari ücretle geçinen bir ailenin böyle bir imkanı yok.Korsan'a yasak getirsen de bu adam zaten orjinali asla alamayacak.

şu mesaj çok komik ya
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

GERGE said:

Zamaninda eglenmek yerine calisinca karsiliginda calisirken kendi eglenceni alacak parayi kazaniyorsun. Dunya adil degil hede hodo ama gercekten calismis, kendini gelistirmis bir insanin 2 cocuk yaptigi yasta 700 tl para kazanmasi imkansiz.

Karinca, agustos bocegi hikayesi. Korsani destekliyor olabilirsiniz de bu mantikla destelemek cok komikmis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...