Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ÖTV kaldırılmalı

Suark

Öne çıkan mesajlar

Maliye bakanı Şimşek'ten bugün ÖTV kaldırılmalı çıkışı geldi.

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/697456-otv-kaldirilmali

Benim düşüncelerim

Başbakan, yerli yapılacak arabalar için "15bin olacak" dediğinde zaten çıtlatmıştı. Zira uluslararası ticaret kanunua göre, benzer ürünlere aynı vergiyi uygulamak zorundasınız. Bu durumda, 25bin tl'lik 1.6 lık bir arabayı 52bin TL ye aldığımız bu devirde, 15binTL ye araba satmak imkansız.

ÖTV silinirse değil.
Bu ötv çıkışıyla ilgili benim düşüncem, olayın artan kredi borçları ile ilgili olduğu;
insanlar krediye girmeden bir şey alamıyorlar bu devirde.Kazançlar ortada, firmaların insanlara ödedikleri / ödeyebilecekleri paralar ortada. Bir evin, bir arabanın fiyatı da ortada. Sonuç? Bolca Kredi.
Tamam bankalar artık çok açılmıyorlar, tepelerinde bir BDDK ve sırtlarında kapı gibi kapitaller var ama kimse insanları denetleyemiyor.

Sonuç? tamamen krediyle çalışan bir ülke, herkes borçlu. Geçen gün bir üst düzey Akbank yöneticisi bu konu ile ilgili endişelerini dile getirmişti.

Herkesin borçlu olduğu bir ortamda, satılan mallar ya değerinden aza gidiyor - vade farksız taksitler/krediler - ya da nakit alamıyorlar.
Sonuç?
Kar eden bankalar,
Zarar eden, alıcı satıcı ve para akışından direkt olarak etkilenen devlet. Zira harcama yapılmaması demek, vergi verilmemesi demek.
ÖTV nin kaldırılması bu anlamda çok fayda sağlayabilir, ben bile düşünürüm gidip , ihtiyacım olmasa dahi , bir araba almayı.

Bir diğer artıysa, ÖTV kaldırılınca bazı ürünlere karşı TL nin gücü artacak. Ama bu artış, döviz bazında bir artışa denk gelmeyecek. Yani?
Ödenen ücretler insanlara daha fazla yeterli gelicek, daha fazla tatmin edicek ve insanlar aynı parayı daha fazla harcayacaklar. Maaşları bile düşürebilir şirketler uzun vadede, düşen maaşlar ihracata direk etki eder, alıcı satıcı ülke herkes kazanır.
Bunlar olurken, döviz bazında stabil bir kur izlerse, ithalatçının hiçbir zararı olmaz.

Tabi ben ekonomist falan değilim ve bütün bunları bir tarafımdan uydurdum,
yanlış-doğru zaman gösterir. Ama bu indirim, hoşuma gider :)

Sosyal ağlarda paylaş

Adam tüm ÖTV kaldırılsın demiyor.

said:
"stanbul 2010 Kültür Başkenti çalışmasının maliyetini finanse etmek için İstanbul'da ek bir ÖTV konulduğunu anımsatan Şimşek, ''Bu ÖTV'nin devam etmesini doğru bulmuyorum. Bunun kaldırılması gerektiğine inanıyorum. Gerekli düzenlemeyi inşallah Meclisimize getireceğiz'' dedi."

Sosyal ağlarda paylaş

Toplumun farklı kesimlerinin temel ihtiyaçlarına göre yapılmış yeni bir düzenleme iyi olur. Fakat her ne kadar benim de canımı yaksa da ithal ettiğimiz yada ithal ettiğimiz ürünleri kullanmadan çalışamayan ürünlerdeki vergiler hiç bir şekilde değiştirilmemeli. Heleki araba gibi hem kendisini, hem parçasını, hem de yaktığı benzinini ithal ettiğimiz, çevreye her türlü zararı veren bir ürünü kendimiz dahi üretsek vergisi yüksek olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:

Toplumun farklı kesimlerinin temel ihtiyaçlarına göre yapılmış yeni bir düzenleme iyi olur. Fakat her ne kadar benim de canımı yaksa da ithal ettiğimiz yada ithal ettiğimiz ürünleri kullanmadan çalışamayan ürünlerdeki vergiler hiç bir şekilde değiştirilmemeli. Heleki araba gibi hem kendisini, hem parçasını, hem de yaktığı benzinini ithal ettiğimiz, çevreye her türlü zararı veren bir ürünü kendimiz dahi üretsek vergisi yüksek olmalı.

saçma bir düşünce, ucuz ve rahat bir alternatifi olmadığı sürece, zenginler rahat rahat gezer çevrenin içine de eder, fakirler 1m^2 ye 5 kişi sıkışarak 3 vasıta ile işine gitsin demekten farkı yok üsttekinin.

yapsın devlet olarak elektrikli yada hibrit arabalara teşvik bunları da pahalılandırsın dediğin gibi
Sosyal ağlarda paylaş

ya bazı seyler ıhtıyac sımdı,

evli adama istanbul dısında toplu tasıma kullan dıyemezsın.
istanbul içi de kullan demek için
1- hayvanların bi temizlenmesi
2- toplutasımanın daha ii hale getirilmesi lazım.

Yoksa dayatmayla bi yere varamazsın, burası ingiltere deil almanya deil; özgür bi ülke.
Sosyal ağlarda paylaş

ötv zaten ecevit'in yürürlüğe soktuğu bir sistem sanırım hatırladığım kadarıyla avrupa birliği için konmuştu. daha sonrasında da kaldırılmadı, ötv'nin açıklamasında lüks tüketim ve zararlı madde tüketimi bulunur. ama ne hikmetse güzel ülkemizde cep telefonundan bile ötv alınıyor neyi lüks bunun birisi açıklasa bize. keza konsol oyunundan da ötv alınıyor fakat pc oyunundan alınmıyor? sanki teki lüks diğeri değil, teki türk malı diğeri yabancı malmış gibi. bu vergi konularında devlet zaten halkı sömürme politikasında devam ediyor. 99 depreminden sonra deprem vergisi çıktı, 2011'de van'da deprem oluyor para nerde harcadık, van'a yardım yapılamıyor bedelli çıkıyor devlete likit girsin diye. fakat daha 2 ay önce kanallarda somali'ye para toplanıyodu, (ben şunu da anlamıyorum ya bu somali ben ilkokula giderken de fakirdi, sadece ramazan aylarında fakir olduğu hatırlanıyor, ülkede gündem oluyor galiba) götümüzde don yokken, devlet de aynı şekilde tarihi yardım yaptı somali'ye.

mal ötesiyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Rock said:

saçma bir düşünce, ucuz ve rahat bir alternatifi olmadığı sürece, zenginler rahat rahat gezer çevrenin içine de eder, fakirler 1m^2 ye 5 kişi sıkışarak 3 vasıta ile işine gitsin demekten farkı yok üsttekinin.

yapsın devlet olarak elektrikli yada hibrit arabalara teşvik bunları da pahalılandırsın dediğin gibi

Şehir dışında yada toplu taşımanın olmadığı yerlerde oturan insanlar için haklısın. Ama toplu taşımanın olduğu yerlerde toplu taşıma geliştirilmeli ve araba sayısı en aza çekilmeli. Benim de arabam var, evde ehliyeti olup araba kullanmayı öğrenme hatasını yapmış tek adam olduğum için benim üzerime yapıldı. Geçen ptesi günü park yeri için Şişli'de 40dk dolandığım için arabadan nasıl kurtulurum diye ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Enerjimizi dışardan aldığımız düşünüldüğünde yeni nesil araçlarda da dışarı bağımlıyız. Bunların tek faydası çevreyi daha az kirletmek olur, o da bunları çalıştırmak için kullandığın enerjiyi temiz yollardan elde ettiğini varsayarsak.

"Zengin her istediğini yapar ozaman" görüşüne de katılmıyorum. Zengin adam vergi veya fiyat ne olursa olsun zaten öder ve alır. Ayrıca da senin ucuzlasın alalım dediğin arabalara dönüp bakmaz bile.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında sorunun kaynağı vergi sisteminde. herkez vergisini adam gibi ödese fiş alsa filan devlet böyle alangirli işlere girmek zorunda kalmaz.. ama vergi rekortmenlerine bakıyoruz hep aynı adamlar, hiç koca holdingler yok. zira köşedeki bakkal amca bile vergi kaçırıyor..para kalksa herkez debit kart kullansa sistem yerine oturur.

ayrıca ticaret açığı verdiğinizde 30000 tl'lik arabayı hertürlü 50000 tl'ye almış oluyorsunuz. vergi ötv olmasada, çünkü 30k ya araba satıldığında herkez arabaya abancak dış ticaret açağı fırlayacak senin paranın değeri düşecek enflasyon artacak. vergi olmadığından 20k tl ucuza getirdiğini sanıyorsun ama o para enflasyon yada paranın değerinin düşmesi şeklinde gene cebinden çıkacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

önce hepiniz gelirinizden adam gibi vergi verin, sonra ötv kalksın dersiniz.

soyunup soğana çevirdiler ne vergisi daha. zaten kişi başına üç kuruş para kazanıyoruz, ötv, kdv, mtv, deprem vergisi, iletişim vergisi, ulaşım vergisi. vergi vericez tabi fakat aldığımız maaşla geçinemiyoruz ki problem burada kaynaklanıyor.

dün istanbul avrupa'dan, sabiha gökçen'e gittim geldim. 7,75 kuruş yola para verdim. zaten yılda 700 lira mtv alıyosun benden? duble yolları deprem vergisiyle yani benim paramla yaptığını söylüyorsun. benim param yaptığın yolu kullandığım için benden bir de para alıyosun, arabanın kontağı çalıştırıyorum diye 700 lira alıyosun, arabayı alırken verdiğim paranın yarısı senin cebine gidiyor. nasıl olacak bu iş? benzine de eşşek gibi para alıyosun her ay zam yapıyorsun.

vergi zaten alınmalı çok takılmamak lazım, birçok avrupa ülkesinde zaten daha fazla vergi alınıyordur ama bunu maaşla kıyaslamak lazım, ülkede refah seviyesi düşük kbdmg düşük olduğu için bu tarzlar şeyler çok problem oluyor ülkede.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

iyi de ginaly, öyle yaparsan istihdam sağlacak insan kalmaz ki bu işsizliğe gider.

Şu anda, teşvik olsun vergi indirimi vergi kesimi olsun, devlet iş kuran adamı destekliyor. Çünkü işsizlik diye bir gerçek var.

Problem teşvik olması için yapılan vergi indiriminde değil, teşvik olduğu halde yine vergi ödenmemesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...