Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

borsa ile alakalı basit bir soru

tarkandakiahtapot

Öne çıkan mesajlar

tarkandakiahtapot said:

Değişim: -0,80
Hacim TL: 4.045.840
Hacim Adet: 43.221
Alış: 93,25
Satış: 93,50
Net: -0,75
Tavan: 102,50
Taban: 83,50

şimdi alış fiyatı dediği fiyat, ben hisseyi alırken ödeyeceğim fiyat mı oluyor? satış fiyatı da satarken bana ödeyecekleri fiyat mı? yoksa tam tersi mi

Tam dediğin gibi dostum
Hisseyi alırken 93,25 ödüyorsun, satarken 93,50 yani 25kr kardasın. Devamlı al sat yapılarak sonsuz para kasabilirsin aslında süper fikir.

Denedim %100 çalışıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 yıl sonra ...
bir sorum da benim var
bu şirketler neden kar dağıtmıyor
mesela ben %1 hisse toplamışım
yıllık karından yatırım için ayrılacak kısmı düşüldükten sonra benim payıma düşeni almam lazım değil mi
ya da zarar edince ya içeriye para koymamız lazım
senin hissen oranında kasaya para yatıracaksın diyebilmeleri

temettü diye bir şey açıklıyor, hissenin değeri o oranda düşüyor hiç bir şey farketmiyor
Sosyal ağlarda paylaş

temettü sonrası düşmesi piyasa dinamiklerinin bir sonucu.

hisse senedinden temettü alma koşulu, temettü tarihi itibarıyla o hisseyi elde bulunduruyor olmak. yatırımcı da temettü açıklanınca dağıtılana kadar alıyor, dağıtıldıktan sonra parasını aldığı için çıkıyor, bir nevi dengelenmiş oluyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu bir rivayet, mitoloji değil
borsa istanbul işte, açık net internette mevcut

1 liralık hisse, lot başına 0,1 lira veriyorsa
ertesi gün 0,9 tl den açılır.

sen 0,5 lira iken almışsındır kar edersin
1 liradan almışsındır

ertesi gün 0,5 liradan alanların yarısı sattığı için hisse 0,8'e geriler zarar edersin

---
hem araştırdım hem de
fiili olarak takip ettim
borsa ekranından da
kendi hesabımdan da

ne yazık ki böyle bir saçmalık mevcut kar payı dağıtımında
Sosyal ağlarda paylaş

verdiğini düşünmüyorum. kar dağıttıktan sonra fiyatı artan ya da aynı kalan kağıtlar mevcudiyetini koruyor. cin ali'nin dediği gibi basit bir piyasa gerçeği ama istisnalar var.

tahvil piyasası da bu basit gerçek üstünden işler mesela, faiz artınca yani getirisi yükselince tahvilin fiyatı düşer; ama düşmek zorunda değildir ve piyasa şartlarına göre farklı durumlar çıkabilir. bu da onun gibi işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

bir sorum da benim var
bu şirketler neden kar dağıtmıyor
mesela ben %1 hisse toplamışım
yıllık karından yatırım için ayrılacak kısmı düşüldükten sonra benim payıma düşeni almam lazım değil mi
ya da zarar edince ya içeriye para koymamız lazım
senin hissen oranında kasaya para yatıracaksın diyebilmeleri

temettü diye bir şey açıklıyor, hissenin değeri o oranda düşüyor hiç bir şey farketmiyor

şirketler kar dağıtıyor ancak BİST'de adam gibi temettü veren şirket sayısı sınırlı, ona göre almak lazım.

Hisse değeri, bir hissenin piyasadaki değeridir. Alıcılar ve satıcılar tarafından belirlenir büyük oranda. Temettü ödemesi sonrası genelde düşüş olur, bunun sebebi temettü ödemesi öncesi ödenecek temettünün değerinin piyasada satın alınmış olmasıdır.

Mesela sen bir hisseye 10 lira değer biçiyorsan bu hisse 1 lira da temettü dağıtacağını açıklamışsa, sen temettü dağıtımından önceki gün 11 liraya kadar hisseyi almaya devam edersin 10,9 olsa bile karda olacaksın çünkü. Aynı şekilde ertesi günü de 10,1 lira olursa kendi öngörülerine göre zarardasındır. O yüzden satarsın.
Tabi bu teorik olarak böyle.

Ödenen temettü şirket kasasından nakit çıkışıdır, bu da defter değerini, yani bir nevi şirketin kağıt üstündeki değerini düşürür. Ancak piyasa değeri arz ve taleple belirlenir, defter değeri arz-talep için ancak bir gösterge olabilir, kesin bir belirleyici olmaz. Defter değeri arttı diye hisse değeri artmayabilir, aynı şekilde tam tersi de geçerli.

Yani, temettü verdi diye hisse senedi illa düşecek diye bir kaide yok. Ödenen temettüye yakın bir oranda azalması beklenir hissenin, ancak genel piyasa eğilimleri güçlüyse yükselmesi bile mümkündür. Aynı şekilde çok daha fazla da düşebilir.

Bence senin kafanın karıştığı yer bunlar değildi ama yine de yazdım açıklayıcı olsun diye. Sen hisse alıp satıyor musun? Hisse değeri verilerini bulabileceğin sitelerde, hisselerin tarihsel verileri temettü ve sermaye arttırmına göre uyarlanarak yer alır. İngilizcen varsa şuradan "adjusted close" kısmından okuyabilirsin: https://help.yahoo.com/kb/finance/historical-prices-sln2311.html

Böyle karşılaştırma yaptıysan yanılmış olabilirsin, aynı zamanda tam hakim değilim ancak hesaplama yöntemleri nedeniyle bizzat kendi portföy maliyetindeki gördüğün rakamlar da kafanı karıştırmış olabilir.
Mesela 5 liraya bir hisse aldın, fiyatı 10 liraya çıktı ve 3 lira da temettü aldın. Hisse maliyetin 2 lira olmayacaktır. Yanılmıyorsam 3,5 lira olacaktır. Dediğim gibi muhasebe konularına hakim değilim, bilen biri daha iyi adınlatabilir belki. Yine de maliyet bu şekilde hesaplanmıyor çünkü senin 5 liraya verdiğin hisse 10 lira temettü vermiş olsa bu defa maliyetin -5 lira olacaktı bu da saçma bir şey olurdu çünkü o 5 lira sonuçta senin cebinden çıkıyor. Bu yüzden hisse maliyetleri de uyarlanarak hesaplanıyor.

Olur da borsaya yatırım yapacak olursan fon almanı tavsiye ederim, olaya yabancı gibi duruyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...