Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evleneceklere 10 günlük zorunlu eğitim

Joker

Öne çıkan mesajlar

Dregoth said:

Böyle bir devlet müdahelesi olabilir mi? Gayet iyi falan diyenler, bence ilginç kafadalar. Tamam, Türkiye'de ev içi şiddet problemlerini inkar ediyor veya önemli değil demiyorum ancak, devletin kişilerin hayatlarına bu şekilde müdahelesiylede çözülecek iş değildir. İki yanlış bir doğru etmez kanaatindeyim.

Onun yerine git karısını döven adama ya da kocasını döven kadına hayvan gibi ağır cezalar ver, örnek olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

belirli yaş aralıkları dahilinde her türlü ilişki, eşcinsellik ve grup çalışmaları yasal olmalı. ama iş çocuk yapmaya geldimi evlilik şartı aranmalı. her önüne gelende evlenememeli diye düşünüyorum. yani evlilik bi nevi çocuk yapma ve bakma izni gibi bir şey olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
“10 günlük zorunlu eğitimde uzman bir heyet evlenecek çiftleri gözlemleyecek, onlara çeşitli konularda seminerler verip bire bir görüşmelerde bulunacak. Bu amaçla kurulacak komisyonda psikolog, sosyolog, doktor, eğitmen, narkotik yetkilisi, akademisyen, müftülük yetkilisi gibi çeşitli temsilciler olacak.
Müftülüğün evlilikte ne işi var ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Çok iyi olur.
Millet salak sulak hayallarle evleniyor bide ilk seneden çocuk doğuruyor. Sonra 2. yıldan ayrılıyorlar çocuk zebil oluyor arada.

Evlilik sorumluluklarla dolu bi iştir. Evlilik hakkında düşündükleri tek şey "AŞKAAAMM BALAYIMIZI NERDE YAPALAAAAMMM" olan 2 gerizekalının önce hayatlarını birleştirip sonra suçsuz bir 3. kişiyle birlikte 3 hayatı mahvetmesinin önüne geçilebilecekse sınava da tabi tutulabilirler, kabul.
Sosyal ağlarda paylaş

qlrblrq said:

said:
“10 günlük zorunlu eğitimde uzman bir heyet evlenecek çiftleri gözlemleyecek, onlara çeşitli konularda seminerler verip bire bir görüşmelerde bulunacak. Bu amaçla kurulacak komisyonda psikolog, sosyolog, doktor, eğitmen, narkotik yetkilisi, akademisyen, müftülük yetkilisi gibi çeşitli temsilciler olacak.
Müftülüğün evlilikte ne işi var ki?

Müslüman bir çift ise İslam'ın evlilik bakış açısını doğru ağızdan dinlemesinde fayda var. Senin altında yorum yazan mesela. İslamla ilgili hiç bir şey bilmiyor bırak İslam'da evlilikle alakalı bir şey bilsin. O yüzden İslam'ın şiddeti tasvip etmediğinden girer, ideal bir çift olarak da Peygamber hayatını örnek gösterebilirler. İslam'da evlilik kriterleri açıktır çünkü.

Vur kır parçala falan, öyle değil.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Anasını satim dünyanın çoğu yerinde kiliselerde yapılır resmi olarak şu iş, kimse ses seda etmez. Bizim ülkede adam müftünün adını duydu mu batıyor herife.

Dünyanın çoğu yerinde kimse kiliseye zorla gitmiyor. Dünyanın bir çok yerinde çoğu muhitte doğum grupları var insanlar çift olarak kimse zorlamadan aylar öncesinden o kurslara gidip devletin yolladığı uzmanlar yardımıyla eğitim alıyor.

Bir şeyi zorunlu kılıp da e iyi sen istemiyorsan dinlemezsin diyemezsin. Devletler böyle işlemez. Ha başında senin kafanda adamlar olunca işliyor işte. Ne güzel kendi kafanda adamlar ülkeyi yönetiyor, mutlusundur sen.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam ama kilisede nikah akdini yaptırıyor çoğu. Türkiye'de de böyle bir ihtiyacın olduğunu, bir din görevlisinin gerekebileceğini o zaman nasıl görmemezlikten gelirsin. Bu insanların miktarı çoğunluktaysa, devletlerde elin teröristi magandacısı sahte din görevlisi bunu yapacağına düzgün bir görevlisinin ağzından ders verdirtir. Bu bir ihtiyaç sonunda, zorunlu kılınacaksın diye bir şey yok bu konuda. Bunu uydurma yani bi tarafından.

Ben olmasın demiyorum doğum için eğitimlerde. Her alanda ehliyetli kişiler tarafından eğitimler verilsin.

Ben daha tartışmıcam, burda dinin burdaki bazı tiplere nasıl battığını herkes biliyor. Başka bir şey değil bu. Kimseye de kafasına silah dayayıp müftü dinlettirecek devletin hali de yok. Başkasının ihtiyaçlarına da lütfen karışmayın.

edit: imla
Sosyal ağlarda paylaş

Ya senin zaten bir şeylerden bi acın olduğu ortada hemen başladın gene dinin burdakilere batması falan triplerine, ne kadar acınası bir adamsın ya. Bak Türkçe yazıyor orada, 10 günlük zorunlu eğitim olacak bunu verenler de şunlar şunlar olacak yazıyor dimi benim bir yerimden bir şey uydurduğum yok.

Kilisede nikah olayının neresini vurgulamaya çalıştın anlamıyorum, zorla vaaz mı dinliyor sanki adamlar kilisede? Tören oluyor, çıkıyor kidiyorlar. Kaldı ki kilisenin içinde olması gibi bir zorunluluk da yok.

Bi de sonunda başkalarının ihtiyaçlarına karışmayın falan demişsin sanki millete camiye gitme din adamıyla konuşma diyoruz. Tam biz gözü kapalı mücahit olmuşsun tebrikler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o eğitim zorunlu da, o eğitimin içerisindeki her şeyin zorla uygulanması söz konusu olur mu? Dinlemiyorum dersin, başka bir şey dersin. Böyle bir zorunluluk olması saçma olur, orada hemfikir oluruz ama eğitim zorunlu diye illa sana kafana silah dayayıp din anlatıcaklar dinlemek zorundasın yoksa evlenemezsin diye bir saçmalık kimse yapamaz. Yani o eğitimin içerisinde elbette din adamı olucak. İnsanlar bunu duymak ister. Ama sen istemiyorum dersin, görmezsin. Kimse sana zorla bunu öğren diyemez, algılayamadığın nokta bu.

Kiliselerde nikah töreni düzenleniyor evet, bu bir akit aynı zamanda bir duadır. Bir dini faaliyettir. O zaman Türkiye için de yapsınlar, Türkiye'de böyle bir şeyden rahatsız olur musun? Bence olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Dine tabii ki bir yerden bağlanacak. Ama tüm konu bu değil.

Birincisi, evlenecek yaşa gelmiş insanlara böyle bir zorunluluk kılmak kimsenin haddine değil. Adam evleniyor, ne karışmaya ne zorlamaya hakkın yok.

İkincisi devlet dini görüş açısından objektif olmak zorunda, kimse müslüman olmak zorunda değil, olsa da dinini araya girecek müftüden öğrenmek zorunda değil, daha da ötesi devletin haddine değil.

Üçüncüsü, devletin özellikle son dönemde ne kadar dar görüşlü, ne kadar basiretsiz ve beceriksiz, ne kadar geri kafalı olduğu ortada. En tepe biriminden en alt birimine kadar da işlemiş bu durum. Sana bana eğitim verecek adamın bir yeterliliği bu eğitimi verebilecek bir birikim zeka ve vizyonu olmasını beklerim, böyle bir şeye inancım yok. Yani sadece "haddine" olup olmama meselesi değil teknik olarak da yeterliliği yok. En tepedeki bakanları, başbakanı, milletvekillerini de görüyoruz, ne kadar vasıfsız olduklarını izliyoruz, en alt bürokratı da her devlete işimiz düştüğümüzde görüyoruz. Durumu ortada yani.

Eğer zorunlu değil ama isteğe bağlı eğitim olsaydı güzel bir uygulama olabilirdi belki. Ama şu anda kepazelikten öte bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...