Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İlköğretime arapça dersi

Cthulhu

Öne çıkan mesajlar

throine said:

abi dil öğrenmenin illaki dini/ticari amaca hizmet etmesi gerekmiyor ki?

benim almancı tanıdıklarımın çocukları da 8-9 yaşında latince dersi alıyorlardı. vatikan'a gidip traktör mü pazarlayacak, rahip mi olacak bu adam şimdi?

8-9 yaşındaki çocuğa latince dersi aldırıyorlarsa 1800lerde falan yaşamış ünlü bilim adamlarının anlatıldığı bir belgeselden etkilenmiştir anne babaları. yok 8-9 yaşındaki çocuk gelip de anna ben latince öğrencem diyosa o çocuk da bişey vardır (kötü manada değil iyi manada) o da istisnai bir durumdur. 8-9 yaşındaki çocuk genelde bu kararları kendi verecek kapasitede olmaz (yine iyi istisnalar hariç) o yüzden anne babalarının hevesine kurban giderler. Dini/ticarı olmazsa sosyal kaygı olur vs vs
Sosyal ağlarda paylaş

dil öğrenme yaşı da hassas bir olay aslında

şimdi bir kuzen çocuğumuz var 2,5 yaşında, kreşe gidiyor güzel bir yabancı ablasından ingiizce dersleri falan alıyor kereta ama bu işin 10 yıl sonra cocuk üzerindeki tezahürü nolur bilemem ben çok sağlıklı bulmuyorum anadilde kitap okur yazı yazar hale gelmeden yabancı dilin öğretilmesini.
Sosyal ağlarda paylaş

Yararlı olacak dillerin eğitimleri verilmeli.

Devlet daha ingilizce eğitimini veremiyor adam akıllı nerde kaldı almanca, ispanyolca, fransızca? Kalkmış arapça diyor bir de.

Arapça'nın bir yararı yok ki? Arabistan'ı hayali olarak kuran adam zaten üni sıralarında öğrenir.
Tarih için desen zaten o da üni de öğreniliyor. Ee ? 10 yaşındaki çocuk arapça bilse ne bilmese ne?

Gözünü AB'ye dikiyorsun ama hala kıçın arapların kucağında. Ne sevdaymış bu bi kalkamadık kucaklarından.

Öğret çocuğa ingilizce,ispanyolca, almanca,fransızca gitsinler avrupa'da eğitim görsünler. Eğitim de yık sınırları gönder çocukları. Ülkeye faydalı olsunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi şunu da anlamıyorum. Çinliler çok ticaret var oo çince
araplar aldı başını gidiyor oo arapça

yok abi. Tüccar olursan işine yarar. Spesific pozisyonların hiç birine ticaret yaptığın ülkenin dili lazım olmaz ingilizce varken. Zaten adamlar yöneticilerini yurtdışından getiriyor.

Koç holding'le iş yapanlar türkçe'mi biliyor? 100 yılda değişecek olay değil evrensel dil.
Eğitimle kültürle değişir. Civ'de ki gibi culture points lazım. Öyle ezersin baskın dili.

Adamlar bütün dünyayla ticaret yapabiliyor olabilir ancak hala CEO'ları head officeleri yabancılar dolduruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Giovanni said:

Arapca konusan kimselerle ciddi bir ticaret hacmi gercegi de unutulmamali
Ingilizcenin yaninda 2. dil olarak son derece mantikli bence kapitalist bir gozle

devlet okulunda öğrendiği ingilizceyle millet iş yapabiliyor mu yabancı şirketlerle?

Zaten bunu beklememiz sacma olurdu degil mi? Latin dili konusmayan bir ulkenin ilkorgretim okulundan bekledigimiz bir altyapi vermesidir. En ozel okulda okuyan cocuk bile Ingilizceyi kendi cabalariyla ogrenir.

Sirf Arapca alerjiniz yuzunden kac takla attiniz lan. ARAPCA KONUSAN ALLAHSIZLAR da var olm korkmayin :))
Sosyal ağlarda paylaş

Tenekeadam said:

Arapça bilen öğretmenı nereden bulacaklar dıye düşünürken aklıma imamlar geldi. Zaten tüm yönetici kadroları din kültürü öğretmeni yapma çabaları gözden kaçmıyor. Artık sınıf öğretmenınden fazla din kültürü öğretmeni atarlar. Yetmediği yerde imamlara ek iş. Kapatsınlar abıcım okulları valla bak, açsınlar medreseleri hem sayın bakanımız atayamadığı öğretmenlerle uğraşmaz. Atayamadığı öğretmenler boş okullarda kahve işletir.

Ahanda olay bu aslında. Zaten ne zaman bu tarz bir konu olsa savunanlar belli; Giovanni, Sufi vs...En güzel taktikleri "Şeriat geliyor diyen olmadı mı" sarcasmı..
Siz daha tartışadurun Arapça'nın önemini (lol)...
Madem ticaret vs, öğretsin bakalım Çince, Rusça, Almanca adam gibi, İngizcenin yanında. Hatta onu geçtim adam gibi İngilizce öğretsin, Arapça ne yahu.
Ticaret vs denmiş de, biraz araştıralım bakalım Türkiye kimlerle ticaret yaparmış...

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Turkey#External_trade_and_investment
http://csis.org/programs/kissinger-chair/us-turkey-strategic-initiative/turkey%E2%80%99s-top-foreign-trading-partners-1999-2

Gelişmekte olan ülke mi istiyorsunuz...Sizi o zaman Türki Cumhuriyetlere, Kazakistan'a, Özbekistan'a alalım. Hangi dil? Rusça...
Hatta şöyle söyleyeyim, Afrika bile inanılmaz potansiyelli, ilgilenenler oradaki fırsatları bilirler. Angola mesela geleceğin ülkesi olabilir, Afrika'da çok ekmek var isteyene. Yine hangi diller gerek, Portekizce ve genel olarak Fransızca tüm Afrika için...
Sosyal ağlarda paylaş

Fizik, ziraat, su ürünleri mühendisliği, arkeoloji, felsefe, kimya, okuyan bir adamın formasyon alıp ingilizce öğretmesi sizi ahatsız etmiyor ama imam hatip/ilahiyat kökenli birinin arapça öğretmesinden mi rahatsızlık duyuyorsunuz?

Yoksa çifte standart mı var yani birileri her zaman sizin gözünüzde diğerlerine göre daha eşit?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...