Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Darwin'in Türk düşmanlığı.

Apache

Öne çıkan mesajlar

Siyasi tarihe baktığımızda, farklı ideolojilerin zaman zaman kendilerine sözde "bilimsel" dayanaklar aramaya çalıştıklarını görürüz. İddialı siyasi teorilerle ortaya çıkan ideologlar, ortaya attıkları iddiaların "bilimsel" olduğunu öne sürmüş ve bu imajla birlikte kendilerine inanılırlık ya da meşruiyet sağlamaya çalışmışlardır. Örneğin Karl Marx ve Friedrich Engels, komünist ideolojiyi geliştirirken, tamamen "bilimsel" bir teori ortaya attıklarını öne sürmüşlerdir. Bu nedenle de komünistler, kendi ideolojilerine "bilimsel sosyalizm" demeyi tercih ederler.
Elbette kendisini "bilimsel" ilan eden tek ideoloji komünizm değildir. Aynı şekilde ırkçılık ve faşizm de "bilimsellik" iddasıyla ortaya çıkmıştır. Hitler, Alman ırkının diğer tüm ırklardan üstün olduğu iddiasına dayanan ideolojisini, Almanların ve diğer ırkların kafataslarını ya da benzeri fiziksel yapılarını ölçerek sözde biyolojik yönden ispatlamaya çalışmıştır. Benzeri bilimsellik iddiaları, başka ırkçı ideologlar tarafından da tekrarlanmıştır.
Bunlar siyasi tarihin bilinen örnekleridir. Ancak biz internet sitemizin bu bölümündebunlar kadar ünlü olmayan, fakat aslında büyük önem taşıyan, özellikle de biz Türk Milleti'ni yakından ilgilendiren başka bir örneği inceleyeceğiz. İnceleyeceğimiz ideoloji, "Türk Düşmanlığı"dır. Bu kavram, kimi zaman bir tür ideoloji kimi zaman da en azından siyasi bir tavır olarak son bir kaç yüzyıldır Batı dünyasında etkilidir.

Türk düşmanlığı, önce Osmanlı'nın duraklama devirlerinde "Türkler Avrupa'dan silinip atılmalıdır" diyen Avrupalı devlet adamları ile başlamış, ardından Osmanlı'nın parçalanmasını hedefleyen 19. yüzyıl emperyalizminin temel düşüncelerinden birini oluşturmuştur. Kendilerini sözde "ileri ve medeni milletler" olarak gören kimi Avrupalılar, Türk Milleti'ni ve medeniyetini olabilecek en uzak coğrafyaya kadar sürülmesi gereken güya "geri ve ilkel" bir unsur olarak görmüşlerdir.

Özellikle 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bu Türk düşmanı fikirler Avrupa başkentlerinde büyük etki uyandırmıştır. Ord. Prof. Enver Ziya Karal'ın yazdığına göre, o dönemde Avrupalılar arasında yaygın olan bu düşüncenin özeti şudur:

Özellikle 19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bu Türk düşmanı fikirler Avrupa başkentlerinde büyük etki uyandırmıştır. Ord. Prof. Enver Ziya Karal'ın yazdığına göre, o dönemde Avrupalılar arasında yaygın olan bu düşüncenin özeti şudur:

"Türkler sarı ırktandır. Turan kökenlidir. Göçebe ve zalim bir güruhtur. Her çeşit değişikliğe ve ilerleme fikrine düşmandır." 1

Bu fikrin tarihin eski bir döneminde kalmış bir yaklaşım olduğunu düşünmek ise büyük bir yanılgı olur. Çünkü Türk düşmanlığı bugün de hala bazı Batılı çevrelerde son derece canlıdır. Başta Almanya olmak üzere Batılı ülkelerdeki Türk azınlıklara karşı şiddet eylemleri düzenleyen, savunmasız Türk soydaşlarımızı acımasızca katleden neo-Naziler ve benzeri faşist gruplar, Türk düşmanlığını bir ideoloji olarak benimsemişlerdir. Avrupa ülkelerinin çeşitli uluslararası siyasi platformlarda Türkiye aleyhinde sergiledikleri önyargıların kökeninde de, 19. yüzyıldan miras olan Türk düşmanlığının kalıntıları yatmaktadır.
Kısacası, Türk düşmanlığı bir ideoloji olarak hala vardır ve canlıdır.

Bu noktada konunun ilginç bir yönüne dikkat etmemiz gerekir. Başta, farklı ideolojilerin kendilerine sözde "bilimsel" bir görüntü vermeye çalıştıklarından söz etmiştik. Acaba aynı durum Türk düşmanlığı için de geçerli midir? Bu fikrin gerisinde de ona "bilimsellik" boyası katan bir etken var mıdır?

Sitemizde bu sorunun da cevabını inceleyeceğiz. Ve çoğu kimsenin şimdiye dek fark etmediği ama gerçekte çok önemli olan bir bağlantıyı ortaya çıkaracağız. Bu, Darwinizm ile Türk düşmanlığı arasındaki bağlantıdır...

Evrim teorisinin kurucusu olan Darwin, Türk Milleti'ni "yarı maymun aşağı bir ırk" olarak tanımlayan ve yok edilmesi gerektiğini savunan fanatik bir Türk düşmanıdır. Dahası, ortaya attığı teori ile de Türk düşmanlığına sözde "bilimsel" dayanak kazandırmıştır. Günümüzün neo-Nazileri, hala Darwin'in Türk Milleti hakkındaki hezeyanlarından kuvvet bulmaktadırlar.

-alıntıdır
Sosyal ağlarda paylaş

Birsey eklemek istiyorum neo-naziler sadece turk degil, polonyali, cinli, hirvat etc. yani alman disindaki herkese dusmanlar ama Almanyada 2 milyon turk oldugu icin ( Gocmen populasyonu listesinde 1. sirada ) o yuzden boyle olaylarin turklere denk gelmesi olagan birsey.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 22 September 2003 21:07 tarihinde demiş ki:
lol
rofl
hahahahha[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar
Baturaabi 8 Eylül 2003 Saat 22.21 de demiş ki :
Ya resmen Kamp kuruyollaw ya..

Bir çöpümüz var diye heryerin çöp kokmasına karşıyım ben de...

Çok hoşuna gitti arkadaşın.Ben o yazıyı görmemiştim,söylediğin için sağol.
Sosyal ağlarda paylaş

auhah boyle seylere inanmak da ayri bi olay.
adnan babanin origin of species den guya cevirerek yaptigi alinti ile orjinal satirlari karsilastirdiginiz zaman adnan baba nin ne kadar komik bi adam oldugunu anlamamak mumkun degil

zamaninda "gomunusler (komunistler) garilari da paylasiomus lam ipneymis bunlar" gibi cumlelere inananlar ile tamamen ayni zihniyet bu.[hline]W.A.N.D.E.R.E.R.: Wireless Artificial Neohuman Designed for Efficient Repair and Efficient Reasoning
Sosyal ağlarda paylaş

saçma sapan insanların yazdığı saçma sapan yazılar... son paragrafa kadar darwinin ismi bile geçmiyo. adam kaynak vermeden kafasından birşeyler sallamış. apayrı bir yazı yazıp sonra darwine bağlamışlar. şeye benziyo: "hakan şükürün kafasına top çarptı girdi. demekki güller çok güzel kokar". zaten öncesi de tamamen saptırılmış; neo naziler alman olmayan herkese düşman. adam nazi kelimesini hayatında ilk kez görüyo herhalde. çünkü normalde herkes bilir onların ideolojisini. ayrıca türklerden nefret edilir mantalitesinden nefret ediyorum. allahım ya, niye nefret etsinler ki? daha dorusu, bizden nefret edecek kadar bizi iplemelerinin bir sebebi var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

çok hoşuma gitti ewet çok salakça bişey çünkü de senin quote yapıp geweledinin şeyi bek anlamadım ?
gerçi anlasam da pek bişi farketmezdi die düşünüorum, tanıyorum çünkü seni çok iyi..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Sly-One, 23 September 2003 17:24 tarihinde demiş ki:
, tanıyorum çünkü seni çok iyi..
[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

aferin,iyi halt yiyorsun.Bu paticik bünyesinde herşeye muhalefet olan iki üç tip var,acayip sinir oluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Jadelith, 23 September 2003 16:37 tarihinde demiş ki:
saçma sapan insanların yazdığı saçma sapan yazılar... son paragrafa kadar darwinin ismi bile geçmiyo. adam kaynak vermeden kafasından birşeyler sallamış. apayrı bir yazı yazıp sonra darwine bağlamışlar. şeye benziyo: "hakan şükürün kafasına top çarptı girdi. demekki güller çok güzel kokar". zaten öncesi de tamamen saptırılmış; neo naziler alman olmayan herkese düşman. adam nazi kelimesini hayatında ilk kez görüyo herhalde. çünkü normalde herkes bilir onların ideolojisini. ayrıca türklerden nefret edilir mantalitesinden nefret ediyorum. allahım ya, niye nefret etsinler ki? daha dorusu, bizden nefret edecek kadar bizi iplemelerinin bir sebebi var mı?

Tamamen Katılıyorum.[hline]Tek bir Desen, ikiye ayrılmış
Kırıldığı için daha da güçlü
- Marit
-------------------------
Son Başlangıçtır!
Sosyal ağlarda paylaş

kendine sinir olan insanı da ilk defa görüorum hani...
derler ki bir insanın etrafındakileri yargılaması için önce kendini çok iyi tanıması gerekirmiş.
biri akıllıysa ben akıllıyım demez, malsa da ben malım demez haliyle..[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

Sosyal ağlarda paylaş

İyi,güzelde bu meşakkatli konuşmalarının thread ile ilgisi nedir?
Bu thread altında bir tane artı yarar sağlayan postun yok.Sırf laf atmak amaçlı yazıların,kaldı ki ben zaten fikir almak için açtım bu threadi.Harun Yahya'nın düşüncelerini destekleyen bir site olduğundan haberim yoktu.Bir daha bu thread altında yazı yazacaksan yararlı veya eleştirel bir yazı yaz.

[Bu mesaj Apache tarafından 23 September 2003 22:37 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

lol
bi de böyle masum ayaklarına yatma.
ben yorumumu yaptım zaten ilk mesajda.
benzeri bir yorumu arcane de yapmış mesela.
ama sen sadece benim mesajımı dikkate almışsın nedense ve kişisel boyuta getirmişsin olayı ?
zırva da zırva.[hline]Güçlü ve şanslı olanlar genellikle yalnız olanlardır... -Xar

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...