Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Leenock Shaco ile Röportaj

Oymanq

Öne çıkan mesajlar

baybety said:

Sensei said:

Aynen 36 ama Oğlumun da 17 bittiği için universiteye giricek bu sene Allah nasip ederse, o yüzden beraber atıyoz oyun. Ben unu eledim eleğimi astığım için, kahvahane hayatımda olmadığından evde noob'ları tokatlayarak eğleniyorum :P

Bu arada o noob ben oluyorum :P

Ahaha ne alaka yaa ben beraber attığımız team match'lerdeki noobları kastetmiştim :)

Spin: O senin awesome'lığın kardeş :)
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

agubugu muamelesi çekmiyorum, öyle zaten.
Roportajda bariz oynamalar var.Belli ediyo,gerek yok böle şeylere ona serzenişte bulundum.Bırak söyledigi gibi veya yazdıgı şeklinde koy..
He hakikaten oynama yok tamamen saf haldeyse..Kitap yazsın nobel alır.14 yaşta gayet küçük bir yaş bu arada.
14 yaşında bir kardeş starcraft II'yi bu kadar oynayamaz abi.
İlk okula gidecek, gerekirse universite kazanıp okuyacak,o sırada bu oyunu ilerletebilir..Bu da başka bir boyut.Bu çocugun okulu ne alemde çok merak ediyorum..Derste starcraft II hesapları yapıyodur bu kardeşimiz.Olmaz.

Dün Leenock'a okul ile ilgili soru soruldugunda " okula gitmiyor " cevabı alınınca spikerin ve salonun bir anlık dumuru ne kadar önemli birşeyin es geçildigini gösteriyordu zaten.

He belkide yanılıyorumdur kardeşimiz çok başarılıdır derslerinde ikisini bir arada götürüyodur.Ama bizde bu yollardan geçtik hemde çok daha fenalarıyla karşı karşıya kalarak Ultima onlinelar mı dersin , counter strike 7.1 mi istersin neler neler..
Burdan ailelere sesleniyorum.Tüm bilgisayarlar yaza kadar dolaplara =P

Dediğin çok mantıksız 14 yaş geç bile normalde.
Şu an dünyanın en iyi satranç oyuncusu olan (rating bakımından) Magnus carlsen 13 yaşında GM (grand master olmuştur).
Klasik Gitarın babası olarak bilinen andres Segovia 3 yaşında gitara başlamış 5 yaşında tarreganın eserlerini çalabilecek seviyeye gelmiştir.Yani bu işin yaşla ilgisi yok yeteneğe bakar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yeteneğin %20 , çalışmanın %80 olduğuna inanıyorum , 80% her pro yapıyor 20% yetenek farkettiriyor mindgamesde... gitar olayında 3 yaşında kaç çocuk başladı gitara acaba ve 5 yaşına kadar o derece hardcore çalabilcek kadar çalıştı acaba... 3 yaş gibi küçük yaşlar öğrenmenin tavan olduğu yaşlardır ne verirsen meyvesini kat ve kat fazlasıyla alırsın... yani shaco darvini yetenekli diye yenmedi, şako aktif , darvin inaktif thats the fact
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer ki çalışmak %80 etkili olsaydı türkiyede emin ol en az 1 gm çıkardı.(Sc için geçerli bu ).Satrançta da aynı şekilde türkiyede 1 tane gm var yanılmıyorsam.Günde 15 sa çalışıpta ortalamayı geçemeyen satranccı arkadaşım var.Yani çalışmak değil yetenektir işin özü.Dediğin tam tersi yani %20 çalışmak %80 yetenek :)
Sosyal ağlarda paylaş

türkiyede kimse günde 8 saat oynamıyor demek ki çalışmıyor , yetenek olsaydı 1-2-3 saat çalışanlardan bir gm çıkardı...
progamer ortalaması 3 saat oynamak değil 10 saat oynamak^^

bir tarafta 4 saat çalışan stephano şampiyon varken, diğer tarafta 12 saat oynayıp hiçbişi yapamayan koreliler de var istisna bunlar .

ps: gm i yeteneğe bağlamışız da değil aslında gm 6 poolla yapılan bişi , progamerlık başka bişi... silverdan sonrda gold olmasıyla , masterdan sonra gm olması aynı olay, progamerlık çok ayrı bi olay
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

Eğer ki çalışmak %80 etkili olsaydı türkiyede emin ol en az 1 gm çıkardı.(Sc için geçerli bu ).Satrançta da aynı şekilde türkiyede 1 tane gm var yanılmıyorsam.Günde 15 sa çalışıpta ortalamayı geçemeyen satranccı arkadaşım var.Yani çalışmak değil yetenektir işin özü.Dediğin tam tersi yani %20 çalışmak %80 yetenek :)

hani başak bir oyun osla anlarımda, ezbere dayalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış satrancı şu konuya örnek verince sesli güldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Nese sanki sırf karşı tez oluşturmak için yazmışsın gibi geldi bana boş yere tartışmaya gerek yok."Ability" kavramını paramparça etmişsin resmen.Eğer ki çalışarak bir yerlere gelinseydi her oyunda herkes Gm olurdu.Gerçek hayatta da iş hayatında da sanal hayatta da bu böledir arkadaşım değişmez bir kural.

Diğer arkadaşta satrancın ezbere dayalı oldugunu sölemiş :) Sen bence satranç hakkında yorum yazma daha :D Satranç tamamen mind bir oyundur ezber aynı scde açılıştaki build orderını bilmek kadar işe yarar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu kardeşin starcraft'ı bu kadar iyi oynuyo olmasına laf etmiyorum ki...Hayatta önceliği olan şeyler var beyler.Özellikle bizim gibi 2.Sınıf Dünya ülkerinde gaming konusu zaten oldukça pasif..Önce okulunu güzel bi şekilde halletsin..Alabiliyosa bir üniversite eğitimi alsın.Üniversite'de oynar istediği gibi zaten herkes uzatıyo bi şekilde okulu..Oralarda biyerlere gelirse gelir.
bundan 10 sene sonra 24 yaşında starcraft yüzünden üniversiteyi bitiremeyip 15 ay askere gittiginde bol bol küfür eder bu oyuna.

Yaşı değil yani..Benim kardeşte oynuyo starcraft şuan ama yaşı 18-19 üniversite 2.sınıfta..Dersleri aksatmadığın sürece sabahlara kadar oyna.Kasıcaksan o zaman kas yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Eternal said:

Ben bu kardeşin starcraft'ı bu kadar iyi oynuyo olmasına laf etmiyorum ki...Hayatta önceliği olan şeyler var beyler.Özellikle bizim gibi 2.Sınıf Dünya ülkerinde gaming konusu zaten oldukça pasif..Önce okulunu güzel bi şekilde halletsin..Alabiliyosa bir üniversite eğitimi alsın.Üniversite'de oynar istediği gibi zaten herkes uzatıyo bi şekilde okulu..Oralarda biyerlere gelirse gelir.
bundan 10 sene sonra 24 yaşında starcraft yüzünden üniversiteyi bitiremeyip 15 ay askere gittiginde bol bol küfür eder bu oyuna.

Yaşı değil yani..Benim kardeşte oynuyo starcraft şuan ama yaşı 18-19 üniversite 2.sınıfta..Dersleri aksatmadığın sürece sabahlara kadar oyna.Kasıcaksan o zaman kas yani.

O dediğinde haklısın.O Türkiye nin eğitim sisteminin bir sonucu.
Benim asıl kastetmek istediğim bir insanda gerçekten yetenek varsa yeteri kadar çalışıp o işi hakkıyla yapabilir.Sleep demiş zaten 3 yaşında başlayıpta 5 yaşında başka öle hardcore çalabilen var mı diye.İşte onlar yetenekleri yeteri kadar olmadıgı için çalamıyor.Enstruman çalmak pure yetenek isteyen bir şeydir o yuzden öle bir örnek verdim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

Satranç tamamen mind bir oyundur ezber aynı scde açılıştaki build orderını bilmek kadar işe yarar.

satrançta alan küçük olduğundan ezber ve çalışma büyük yer tutar. Kasparovun kendi bile başarısını çok çalışmaya borç lu olduğunu söyler, kasparov zaten hiçbir zaman özgünlüğüyle ünlenmemiştir.

go da ise çok çok daha fazla ihtimal vardır o nedenle ezber ve çalışma satranca göre çok daha az yer tutar ama yine de çok önemlidir.

star craftta da yığınla ihtimal var ama pro oyuncu dediğin adam da onlarca ihtimali ezbere oynayan adamlar zaten. Çoğu zaman olası cevaplardan birini seçiyorlar sadece cevaplar bile ezbere. Ancak bir süre sonra ortaya özgünlük giriyor.

Snookerda bile oyun yarıdan ilerlemişken sullivan'ın gelip tek saniye düşünmeden ezbere vuruş yaptığını görebilirsin. Düşün ki masada kaç top var oyunda ne kadar süre geçmiş, toplar ne kadar random dağılmış. ona rağmen yakalayabiliyorsun benzerliği.

Yani uzun lafın kısası satranç ihtimal bakımından şu oyunlar arasında en fakiri, oyuncuların özgün olmaktan en uzak olduğu oyun.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Hannibal44 said:

Satranç tamamen mind bir oyundur ezber aynı scde açılıştaki build orderını bilmek kadar işe yarar.

satrançta alan küçük olduğundan ezber ve çalışma büyük yer tutar. Kasparovun kendi bile başarısını çok çalışmaya borç lu olduğunu söyler, kasparov zaten hiçbir zaman özgünlüğüyle ünlenmemiştir.

go da ise çok çok daha fazla ihtimal vardır o nedenle ezber ve çalışma satranca göre çok daha az yer tutar ama yine de çok önemlidir.

star craftta da yığınla ihtimal var ama pro oyuncu dediğin adam da onlarca ihtimali ezbere oynayan adamlar zaten. Çoğu zaman olası cevaplardan birini seçiyorlar sadece cevaplar bile ezbere. Ancak bir süre sonra ortaya özgünlük giriyor.

Snookerda bile oyun yarıdan ilerlemişken sullivan'ın gelip tek saniye düşünmeden ezbere vuruş yaptığını görebilirsin. Düşün ki masada kaç top var oyunda ne kadar süre geçmiş, toplar ne kadar random dağılmış. ona rağmen yakalayabiliyorsun benzerliği.

Yani uzun lafın kısası satranç ihtimal bakımından şu oyunlar arasında en fakiri, oyuncuların özgün olmaktan en uzak olduğu oyun.

Dostum ben 7 yaşından beri satranç oynuyorum ve ilgileniyorum.Şu an 22 yaşındayım.Satrançta ezber sadece bir yere kadar götürür.Yani senin yeteneğin yoksa gunde 24 sa bile çalışsan bir yere gelemessin bunu demek istiyorum.Çalışmanın tabi ki önemi var ben hiç çalışılmasın demiyorum ama çalışmasının meyvesini vermesi için yetenek olması gerekir.Ha hiç yeteneği olmadan da çalışanlar tabi ki bir yere gelir ama hiç bir zaman en iyi olamazlar.Basitçe örnek verdim zaten.Müzik pure yetenek isteyen bir iştir tabi ki çalışmakta gerekir ama yeteneği olmayan biri istediği kadar çalışsın ancak ortalama parçaları ortalama bir şekilde çalar.Demek istediğim bu yoksa çalışmak tabi ki önemlidir.

Satrançta kasparov örneğini vermişsin.Kasparovun satrançtan elini eteğini çekeli yıllar oldu.Ondan daha iyi bir sürü genç satrançcı geldi.Bu gelenlerin en iyi leri Ukraynalı,Rus ve azerilerdir.Yani sadece bu ülkeler mi çalışıyorda hem GM ler bu ulkeden çıkıyor.Diğer birçok ülkede onlardan daha fazla çalışıpta bir yere gelemeyen bir sürü insan var.Bu tamamen yetenekle ilgili yani.

ps : Snooker olayında tamam adamın orada o topa vurulması gerektiğini düşünmesi ezber bir şey ama zaten yetenek o topa vurabilmek.Pratikte olayı yapabilmek.Bende o topa vurulabileceğini bilebilirim ama bir Sullivan gibi vuramam.Aynı şekilde herkes gitarda bir fa major akor basabilir ama kimse bir segovia gibi fa major basamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

Çalışmanın tabi ki önemi var ben hiç çalışılmasın demiyorum ama çalışmasının meyvesini vermesi için yetenek olması gerekir.Ha hiç yeteneği olmadan da çalışanlar tabi ki bir yere gelir ama hiç bir zaman en iyi olamazlar.

Şuna bir itirazım yok zaten. Katılıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@Hannibal ben de satrancı 7 yaşımdan beri oynuyorum 17 yaşındayım şu anda hala da bir yere kadar devam ediyorum açılış bilmenin bir yere kadar işe yaradığına da katılıyorum sonuçta dünyaya bir kere Fischer gibi bir satranççı geliyor fakat bunu sc ile karşılaştırman çok yazık olmuş.

Sc şu anki oynanan seviyede %90 practice oyunu yani Sc'yi satranç ile karşılaştırırsak şu anda yetenekli dediğimiz adamlar bile aslında gelişmiş bir Sc2 scene'inde (belki 5 yıl sonra) silinecek adamlar yani Sc2'nin şu anda gerektirdiği yetenek miktarı çok düşük seviyede eğer belli oyuncular belli build order'ları ezberleyip dünyanın en iyi Zerg'ü veya Terran'ı dediğimiz heriflerden oyunlar alabiliyorsa zaten Sc2'yi çok yetenek gerektiren bir oyun diye adlandırmak talihsizlik olur.

Macro king, best foreigner zerg diye tanınan idra bile Mlg Orlando da mass marine'e infestor yerine muta giderek oyun bilgisinin kıt olduğunu ve ilk 20 dakikaya kadar ezbere oynadığını gösterdi micro macro bunlar sadece çalışarak geliştirilebilecek şeyler şu anda Sc camiasının en popüler ve gösterişli microsu marine split bile çalışıldığında uygulanması o kadar da zor bir şey değil fakat bunu binlerce yıllık tarihi olan satrançla ve 10-15 hamlelik kombinezonları 1-2 dakika içinde çözebilen prolarıyla karşılaştırırsak absürd bir duruma getiririz ki satrançta bile bu skill aralığını en en yüksek seviyeli oyunlarda görebiliyoruz oraya gelmenin de tek yolu en önemli şey olan pratik tabii ki de.

Bir de kısa soru Sc'de özellikle 2. oyunu göze alarak yetenek bu kadar önemliyse bana bir tane yetenekli oyuncu gösterin Bw dediğimiz zaman metagame'i değiştiren yeni taktikler üreten Savior, Bisu, Flash gibi oyuncular gösterirken kimi gösterebiliriz Sc2'de şu anda Sc2 belli stratejileri çok iyi kullanan oyuncular arasında gidip geliyor yani mesela Macrosu çok iyi olan Bomber, drop manyağı yapan MMA, decision making ustası Mvp veya yakın zamana kadar çok az hata yaptığı düşünülen Nestea peki bu oyuncuların doğal yetenekleri vardı da neden BW'de gösteremediler gibi basit bir soruyu geçersek yetenek dediğimizde yukarıda gösterilen bütün elementleri kreatiflik ile beraber gerçekleştirip mükemmele yakın uygulayabilecek bir pro gerçekten yetenek seviyesinde diğerlerinin önüne geçti diyebiliriz ama böyle bir pro gelene kadar practice>skill'ki korelilerin doğuştan gelen bir yetenekleri olduğuna inandığınızı söylemeyeceksiniz heralde?
Sosyal ağlarda paylaş

Uliking said:

@Hannibal ben de satrancı 7 yaşımdan beri oynuyorum 17 yaşındayım şu anda hala da bir yere kadar devam ediyorum açılış bilmenin bir yere kadar işe yaradığına da katılıyorum sonuçta dünyaya bir kere Fischer gibi bir satranççı geliyor fakat bunu sc ile karşılaştırman çok yazık olmuş.

Sc şu anki oynanan seviyede %90 practice oyunu yani Sc'yi satranç ile karşılaştırırsak şu anda yetenekli dediğimiz adamlar bile aslında gelişmiş bir Sc2 scene'inde (belki 5 yıl sonra) silinecek adamlar yani Sc2'nin şu anda gerektirdiği yetenek miktarı çok düşük seviyede eğer belli oyuncular belli build order'ları ezberleyip dünyanın en iyi Zerg'ü veya Terran'ı dediğimiz heriflerden oyunlar alabiliyorsa zaten Sc2'yi çok yetenek gerektiren bir oyun diye adlandırmak talihsizlik olur.

Macro king, best foreigner zerg diye tanınan idra bile Mlg Orlando da mass marine'e infestor yerine muta giderek oyun bilgisinin kıt olduğunu ve ilk 20 dakikaya kadar ezbere oynadığını gösterdi micro macro bunlar sadece çalışarak geliştirilebilecek şeyler şu anda Sc camiasının en popüler ve gösterişli microsu marine split bile çalışıldığında uygulanması o kadar da zor bir şey değil fakat bunu binlerce yıllık tarihi olan satrançla ve 10-15 hamlelik kombinezonları 1-2 dakika içinde çözebilen prolarıyla karşılaştırırsak absürd bir duruma getiririz ki satrançta bile bu skill aralığını en en yüksek seviyeli oyunlarda görebiliyoruz oraya gelmenin de tek yolu en önemli şey olan pratik tabii ki de.

Bir de kısa soru Sc'de özellikle 2. oyunu göze alarak yetenek bu kadar önemliyse bana bir tane yetenekli oyuncu gösterin Bw dediğimiz zaman metagame'i değiştiren yeni taktikler üreten Savior, Bisu, Flash gibi oyuncular gösterirken kimi gösterebiliriz Sc2'de şu anda Sc2 belli stratejileri çok iyi kullanan oyuncular arasında gidip geliyor yani mesela Macrosu çok iyi olan Bomber, drop manyağı yapan MMA, decision making ustası Mvp veya yakın zamana kadar çok az hata yaptığı düşünülen Nestea peki bu oyuncuların doğal yetenekleri vardı da neden BW'de gösteremediler gibi basit bir soruyu geçersek yetenek dediğimizde yukarıda gösterilen bütün elementleri kreatiflik ile beraber gerçekleştirip mükemmele yakın uygulayabilecek bir pro gerçekten yetenek seviyesinde diğerlerinin önüne geçti diyebiliriz ama böyle bir pro gelene kadar practice>skill'ki korelilerin doğuştan gelen bir yetenekleri olduğuna inandığınızı söylemeyeceksiniz heralde?

Dostum zaten bende çok farklı bir şey söylemiyorum.Ben satranç ile sc2 yi karşılaştırmadım zaten sadece yeteneğin ne kadar ön planda oldugunu göstermek için satranç örneğini verdim.
Şimdi şöyle bir şey de var.Farz et ki ben bütün build orderları biliyorum.Timing attackları,kaç işçimin olması gerektiğini kısacası oyunla ilgili bilinebilecek her şey "teorik" olarak biliyorum.Ama gel gör ki oyuna gelince bunları ortaya koyamıyorum.İşte burada yetenek devreye giriyor.Mekanik devreye giriyor ki ben yıllarca çalışsamda asla bir jaedong flash ya da bomber'ın sahip oldugu gibi bir mekaniğe sahip olamam.Benim demek istediğim işte bu aslında teoriyi pratiğe dökmek.Yoksa teorik olarak sc2 den bilinmesi gerekenleri bi ders niteliğinde verseler 1 hafta içinde oyunu hiç bilmeyen bir kişiyi mezun edebilirsiniz.(teoride)

Geçen mlg turnuvasında da zaten bunu gördük bence Leenock tamamen bir yetenek abidesi bana göre.Naniva ise ezberciliği yuzunden 2 kere ust uste roach rush yedi.Xelnaga gibi bir mapta 17 nexus açıldı.Belli ki bu açılışa bu adam çok çalışmış bunun dışına çıkmak istemiyor.Ama gerçekten yetenekli bir oyuncu olsaydı orada roach rush yiyeceğini bile bile o açılışı yapmazdı.Zaten şu an sc2 çalışarak bir yerlere gelmişlerin oyunu yeni bir oyun cunku daha sc2.Mesela Idra bana göre yetenek olarak senden benden daha iyi değildir.Bu adamın bir tane bane drop yaptıgı maç gösteremessiniz.Neden çunku ezbere oynuyor, sadece çalışarak gelinebilecek nokta Idranın geldigi noktadır bana göre daha ileri gidemessin.

Ezberlemekte ayrı bir yeteniktir o da ayrı bir konu.Sonuçta kimsenin ezberleme kapasitesi başkasıyla aynı değildir.2 sayfa yazıyı 2 okuyuşta ezberleyenlerde var 1 hafta okusa 2 satırını ezberleyemeyenlerde.Dediğim gibi ben pratik yapılmasın çalışılmasın demiyorum ama şu bi gerçek yetenekli kişi 2 sa çalışır olayı bitirir.Yeteneksiz 8 sa çalışır ancak ona yetişir.Sounçta gene çalışmaya bakar ama bunun arkasındaki yetenek faktörü yadsınamaz.Benim tum demek istedigim budur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...