Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk Leenock Shaco ile Röportaj

Oymanq

Öne çıkan mesajlar

şu oyunun yetenekle gram alakasi yok.enstruman mi caliyosun abi notalari bilmeden,muzik kulagi falan lazım sanki de yetenek diyosunuz.sc2 nin yetenekle ne alakasi var ya.herhangı bi bilgısayar oyununun yetenekle ne alakasi var?zeka bı yetenektir derseniz bisi diyemıcem de kafası calisan ve cok oynayan/calisan/tecrube eden(ne dersenız) bu oyunu iyi oynar.ben flashin mekanıgıne sahıp olamamdan ıbaret degıl ıste durum.mouse ve klavye kullanmak yetenek degil ki arkadas.el goz koordinasyonu,gordugunu hizli algilamak da yetenek degil,biraz beynin calisma yapisiyla alakali ve alismisligiyla alakali bu kaslarinin,beyninin.gunde 12 saat oynarsan arkadasim sen bu oyunu,flashin allahi olursun merak etme.o adamin macrosu microsu yetenekli oldugu icin mi oyle yani bi gecin arkadasim.adam artik refleks olarak yapiyor o hareketlerı.muscle memory olayi olmus.kas surekli yaptigi hareketi yapmaya alisiyor zorlanmiyor artık ki nitekim beyin de oyle.adam sonra catir catir oynuyor.

oss yi calisan degil zeki olan kazanir gibi bi aciklama olmus abi bu yenetekle gram alakasi yok bu isin.belli bi duzey oyun bilgisi teorik olarak,pratik zeka ve calismak(tecrube) yani olay(pratik zekadan kastim da karar verme kabiliyeti,zor durumda mantikli dusunebilme vs. dedigim gibi ama zeka yetenektir derseniz ayri bi tartisma konusu yani)
Sosyal ağlarda paylaş

Lorrotar said:

şu oyunun yetenekle gram alakasi yok.enstruman mi caliyosun abi notalari bilmeden,muzik kulagi falan lazım sanki de yetenek diyosunuz.sc2 nin yetenekle ne alakasi var ya.herhangı bi bilgısayar oyununun yetenekle ne alakasi var?zeka bı yetenektir derseniz bisi diyemıcem de kafası calisan ve cok oynayan/calisan/tecrube eden(ne dersenız) bu oyunu iyi oynar.ben flashin mekanıgıne sahıp olamamdan ıbaret degıl ıste durum.mouse ve klavye kullanmak yetenek degil ki arkadas.el goz koordinasyonu,gordugunu hizli algilamak da yetenek degil,biraz beynin calisma yapisiyla alakali ve alismisligiyla alakali bu kaslarinin,beyninin.gunde 12 saat oynarsan arkadasim sen bu oyunu,flashin allahi olursun merak etme.o adamin macrosu microsu yetenekli oldugu icin mi oyle yani bi gecin arkadasim.adam artik refleks olarak yapiyor o hareketlerı.muscle memory olayi olmus.kas surekli yaptigi hareketi yapmaya alisiyor zorlanmiyor artık ki nitekim beyin de oyle.adam sonra catir catir oynuyor.

oss yi calisan degil zeki olan kazanir gibi bi aciklama olmus abi bu yenetekle gram alakasi yok bu isin.belli bi duzey oyun bilgisi teorik olarak,pratik zeka ve calismak(tecrube) yani olay(pratik zekadan kastim da karar verme kabiliyeti,zor durumda mantikli dusunebilme vs. dedigim gibi ama zeka yetenektir derseniz ayri bi tartisma konusu yani)

Zaten yetenek zekanın bir yansımasıdır dostum.Bununla ilgili yazılmış tonlarca tez ve makale var açıp okuyabilirsin.Yetenekli ama gerizekalı biri zaten olmaz :)

Bu Flash vs zaten yetenekli adamlar bu adamlar ustuen birde saatlerce çalıştıkları için uber seviye oyuncu oluyorlar.(Arkasında yetenek var yani).Ona bakarsan beethoven da gunde 15 sa müzik çalışıyordu bu adam yeteneksiz mi yani çalışıyor.Hayır yetenegini daha da geliştiriyor çalışarak.Yani yetenekliysen hiç çalışmıycan diye bir kaide yok.

ps : Yeteneğin de bir tanımını yaparsan sevinirim sana göre o yukarda saydıkların yetenek değilse yetenek tam olarak nedir onu söyle o zaman.
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

Lorrotar said:

Zaten yetenek zekanın bir yansımasıdır dostum.Bununla ilgili yazılmış tonlarca tez ve makale var açıp okuyabilirsin.Yetenekli ama gerizekalı biri zaten olmaz :)

Bu Flash vs zaten yetenekli adamlar bu adamlar ustuen birde saatlerce çalıştıkları için uber seviye oyuncu oluyorlar.(Arkasında yetenek var yani).Ona bakarsan beethoven da gunde 15 sa müzik çalışıyordu bu adam yeteneksiz mi yani çalışıyor.Hayır yetenegini daha da geliştiriyor çalışarak.Yani yetenekliysen hiç çalışmıycan diye bir kaide yok.

abi yetenek tanım olarak çok degisken bi kavram.gunde 1 saat matematik calisir cocuk.digeri de 3 saat calisir.1 saat calisan 3 saat calisani tokatlar sinavda.bu onun matematige olan yetenegini gosterir veya zekasini iste kapasitesi daha yuksek onun ıcın.veya 3 yasinda hayatinda dugmeye basmamis 2 cocugu oturtursun piyanonun onune.bi tanesi digerinden daha cabuk ogrenir catir catir calar.simdi bu da zekayla alakali bisi yetenekle yine.

ama bir de soyle bisi var.ornek veriyorum,cocukluktan beri arkadasim var.halısahaya maca gittik adamla.adamin hayatında ayagina top degmemistir adam akilli.ama bi sut cekmeye falan gelince beni 10 kere cebinden cikariyor adam.sut cekmek dedigin sey zekayla gram alakasi olmayan tecrubeyle alakali olan bisi tamamen.ayagini sag sol,egile bukule duzgun sut cekmeyi ogrenirsin.adam bunu yapmadigi halde cat dıye benden iyi yapiyosa bu yetenektir.

he bana sorarsan yetenek 2. si.yetenek zekadan bagimsizdir.ogrenme kapasitesi zekayla alakalidir.zekayla yetenek de ayni sey degildir.zeka gelistirilebilir bisidir.yetenek vardir sadece orda.dogustan mi dersiniz ne derseniz artik.

herneyse.emin oldugum tek bisi var ki bilgisayardaki herhangi bir oyunu iyi oynamanin,herhangi bir yetenekle gram alakasi olmaması.
Sosyal ağlarda paylaş

baybety said:

@Lorrotar
tek birşey soracağım sende 5 marine var
Spartacuste de 5 marine var kim alır ?
cevabın _Spartacus_ ise neden?

spartacus alir cunku muhtemelen o benim 2 katim rts oynadi ve coklu unite kontrolu konusunda benden daha tecrubeli.ayrica unıtelerın movement speed ve attack speedinin timingleri konusunda da benden daha tecrubeli ben eline campaign disinda terran surmemis bi adamim.veya belki de bunlara ek olarak benden daha zeki,multitaskingde beyni daha az zorlaniyor.

bunlarin da hicbirinin yetenekle alakasi yok.

edit : komikli cevap veriyim bi tane de veya.stimi once basan alir ve bunun yetenekle gram alakasi yok sdfg
Sosyal ağlarda paylaş

"ama bir de soyle bisi var.ornek veriyorum,cocukluktan beri arkadasim var.halısahaya maca gittik adamla.adamin hayatında ayagina top degmemistir adam akilli.ama bi sut cekmeye falan gelince beni 10 kere cebinden cikariyor adam.sut cekmek dedigin sey zekayla gram alakasi olmayan tecrubeyle alakali olan bisi tamamen.ayagini sag sol,egile bukule duzgun sut cekmeyi ogrenirsin.adam bunu yapmadigi halde cat dıye benden iyi yapiyosa bu yetenektir."

Aslında kendin söledin zaten :).Aynı şekilde hiç sc oynamamış birini düşün.Ya da en fazla 2 gun oynasın hadi :).Bu adama 10 stalker sana da 10 stalker veriyoruz.Bu adam seni her seferinde yeniyor.Al işte bu da yetenek o zaman :D
Sosyal ağlarda paylaş

@huun

bir seyi iyi/ust duzey yapmanin hicbir turlusunun yetenekle alakasi yok.bir seyi ilk yapisinda ortalamanin ustunde yapmani saglar yetenek veya calisman kosuluyla kendini gelistirmeni hizlandirir.

bir seyi iyi yapicaksan ama yetenek coktan devreden cikiyor.olay tamamen calismak.yetenek sadece iyi olma yolundaki sureyi kisaltabilir.veya zeka iste ne derseniz deyin ben yetenegin tanimi konusunda cok kisirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

"ama bir de soyle bisi var.ornek veriyorum,cocukluktan beri arkadasim var.halısahaya maca gittik adamla.adamin hayatında ayagina top degmemistir adam akilli.ama bi sut cekmeye falan gelince beni 10 kere cebinden cikariyor adam.sut cekmek dedigin sey zekayla gram alakasi olmayan tecrubeyle alakali olan bisi tamamen.ayagini sag sol,egile bukule duzgun sut cekmeyi ogrenirsin.adam bunu yapmadigi halde cat dıye benden iyi yapiyosa bu yetenektir."

Aslında kendin söledin zaten :).Aynı şekilde hiç sc oynamamış birini düşün.Ya da en fazla 2 gun oynasın hadi :).Bu adama 10 stalker sana da 10 stalker veriyoruz.Bu adam seni her seferinde yeniyor.Al işte bu da yetenek o zaman :D

evet iste bende oyle bi celiskideyim su an.yetenegin taniminda kitlik yasiyorum =D.tamamen zekayla alakali olmayan ama zeka-kas oryantasyonu falan filan bisiler iste beynim yetemedi tam tanimi cikarmaya.arastirmak lazim =P
Sosyal ağlarda paylaş

2 tane oyuncu var 2side aynı seviyede oyunu oynamış aynı seviyede turnuvaya katılmış ve tecrubeleride aynı.

Maç yapıyorlar A olan B'yi 3-1 yeniyor.

A neden B'yi yendi?

-A B'den daha yetenekli.
-A B'den daha zeki.
-A B'den daha çok konsantre olmuştu.
-A B'den daha şanslıydı.
-A B'den daha çok kazanmaya inanmıştı.
-Tamamen tesadüf bir daha oynsalar B 3-1 kazanabilir.
-Hepsi?
Sosyal ağlarda paylaş

Ne acıdır ki insanlar cogu bi konuda zora gelince doğası gereği kaçmak için çeşitli bahaneler üretir bu bahanelerden biri yetenek faktörü siz kendinize bu denli sınır koyarsanız anca flashi dir onudur bunudur streamlerde seyredersiniz onlar gibi olamazsınız onların bu seviyede olmalarının sebebi kendilerine sınır koymamalari ve sevdiği isi yapmaları ötesi yok lorrotoar spartacusu alır niye alamasın isterse çalışırsa azmederse burda hiç kimse doğuştan Pro olmuyor kendinize sınırlar çekmeyi ve ejnebilere bakıp biz onlar gibi olamayız mantelitesini bırakın artık
Sosyal ağlarda paylaş

Untouchapple said:

Ne acıdır ki insanlar cogu bi konuda zora gelince doğası gereği kaçmak için çeşitli bahaneler üretir bu bahanelerden biri yetenek faktörü siz kendinize bu denli sınır koyarsanız anca flashi dir onudur bunudur streamlerde seyredersiniz onlar gibi olamazsınız onların bu seviyede olmalarının sebebi kendilerine sınır koymamalari ve sevdiği isi yapmaları ötesi yok lorrotoar spartacusu alır niye alamasın isterse çalışırsa azmederse burda hiç kimse doğuştan Pro olmuyor kendinize sınırlar çekmeyi ve ejnebilere bakıp biz onlar gibi olamayız mantelitesini bırakın artık

biz onlar gibi olamayızın sebebi onlar gibi pratik yapmıyor oluşumuz yoksa yetenek açısından değil. Nasıl naniwa koreye gitmeden önce ki haliyle şimdiki arasında fark varsa diğer avrupalı ve türkler içinde bu geçerli. Ordaki pratik imkanı oyuncu seviyesi aynen bir basketbolun nba'i gibi. Oraya gitmeden onlar kadar iyi olamıyorsun çünkü ladder yetersiz kalıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Lorrotar said:

Hannibal44 said:

evet iste bende oyle bi celiskideyim su an.yetenegin taniminda kitlik yasiyorum =D.tamamen zekayla alakali olmayan ama zeka-kas oryantasyonu falan filan bisiler iste beynim yetemedi tam tanimi cikarmaya.arastirmak lazim =P

Ben sana söyliyim o zaman :) Ona motor zeka deniyor.Yani araba kullanmak gibi gaza baz vites değiştir ayagını debriyajdan çek olayı.Sc deki mekanikte tamamen motor zekayla ilgili ama oyunda ki yaratcılığın senin yeteneğinle alakalı.Nasıl ki sadece motor zekayla bir Hakkinen olamassan çok iyi bir mekaniklede Flash olamassın işte bu farkı yaratan şey yetenek oluyor.

@Unto Bu arada bizim kimseyi yadırgadıgımız yok.Sadece yetenek+çalışmanın öneminden bahsediyoruz hemen olayı başka yerlere çekmeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Lorrotar said:

@huun

bir seyi iyi/ust duzey yapmanin hicbir turlusunun yetenekle alakasi yok.bir seyi ilk yapisinda ortalamanin ustunde yapmani saglar yetenek veya calisman kosuluyla kendini gelistirmeni hizlandirir.

bir seyi iyi yapicaksan ama yetenek coktan devreden cikiyor.olay tamamen calismak.yetenek sadece iyi olma yolundaki sureyi kisaltabilir.veya zeka iste ne derseniz deyin ben yetenegin tanimi konusunda cok kisirim.

yani sen flashla aynı saat kasmıs olsan oyunu flashla kafa kafaya oynardın ölemi

sen yetenekle algıyıda karıstıosun,
mesela abim agır bi kitabı yarım okuyusta anlar ben 3 kere okusam yine tam anlayamam
ama abime topa vur desen yere düşer salak
bana topa vur de anasını bellerim

algıların acıksa biseyi 3 saate yapıcana 1 saate yaparsın
yetenekliysen biseyi yapabilirsin deilsen yapamazsın

yetenegi sölede görmek lazım mesela bişeyi yapabilseydin yapardın yapamıosan cok calıssam yaparım demenin anlamı yok

mesela ben dünya çapında bi oyuncu olsam suan coktan olmus olrdum(lag olmasa ekipman olsa ortam olsa kascak vakit olsa falan gibi kendimi kandırmam yani )

çok çarpıcı bi örnek veriym:
oymanq ne kadar kasarsa kassın asla beni yenemez x bi oyunda
Sosyal ağlarda paylaş

bir adam var çok zeki, bir adam daha var o da çok zeki. fark şu ki birisi çok hızlı düşünebiliyor, diğeri etraflıca düşünerek sonuca varabiliyor.

adamların ikisi de zeki. hızlı düşünen sc oynayabilir; ama diğeri uzun sürede daha iyi kararlar alabileceği halde sc oynayamaz. oynar da diğerine göre daha başarısız olacağı kesin.

sc oynamak için gerekenleri sıralarız. el-göz koordinasyonu, refleks, hız, mental kondisyon vs vs vs bunların hepsi zaten sc ye yeteneğin var mı yok mu onu gösterir.

yetenek zaten somut bir kavramı anlatan net bir kelime değil. tdk nasıl açıklamış diye baktım.

"Bir kimsenin bir şeyi anlama veya yapabilme niteliği"

kısaca ya sc oynayabilirsin ya da oynayamazsın yani. karıştırmayın yeteneği falan şimdi :d
Sosyal ağlarda paylaş

Hannibal44 said:

Lorrotar said:

Hannibal44 said:

Ben sana söyliyim o zaman :) Ona motor zeka deniyor.Yani araba kullanmak gibi gaza baz vites değiştir ayagını debriyajdan çek olayı.Sc deki mekanikte tamamen motor zekayla ilgili ama oyunda ki yaratcılığın senin yeteneğinle alakalı.Nasıl ki sadece motor zekayla bir Hakkinen olamassan çok iyi bir mekaniklede Flash olamassın işte bu farkı yaratan şey yetenek oluyor.

@Unto Bu arada bizim kimseyi yadırgadıgımız yok.Sadece yetenek+çalışmanın öneminden bahsediyoruz hemen olayı başka yerlere çekmeye gerek yok.

abi işte benim de demek istedigim sey su,zeka yetenek isin icinde tabiki var,ama asgari bi duzeyin ustunde olduktan sonra yetenek devreden kalkiyor.ornek veriyorum yanlis anlamayin somut bi deger olsun diye maksat =P,iq su 130 olan adam 110 olan adama oranla ekstra bisi yapamiyor oyunda.100 un ustundeyse oyunu anlicak kadar yeterli oluyor gerisi calismaya kaliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Memphis said:

yani sen flashla aynı saat kasmıs olsan oyunu flashla kafa kafaya oynardın ölemi

mesela abim agır bi kitabı yarım okuyusta anlar ben 3 kere okusam yine tam anlayamam

yetenegi sölede görmek lazım mesela bişeyi yapabilseydin yapardın yapamıosan cok calıssam yaparım demenin anlamı yok

mesela ben dünya çapında bi oyuncu olsam suan coktan olmus olrdum(lag olmasa ekipman olsa ortam olsa kascak vakit olsa falan gibi kendimi kandırmam yani )

Memphis çok güzel özetlemiş %100 katılıyorum ve bende bir çarpıcı örnek vermek istiyorum.
Zamanında wc3 felan oynuyordu millet venom diye bir arkadaş vardı her turnuvada istisnasız memphisi tokatlıyordu ama her turnuva. Artık öeh venom tanrı felan demeye başladım ben sonra hero diye bir arkadaş geldi venomu her turnuvada yenmeye başladı sonra o adam clanındakilerede elf öğretti bir baktık imperial , scratch o bu derken herkes venomu yeniyor. İlginçti gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

Memphis said:

Lorrotar said:

@huun

abi yarim saattir ne konusuyoruz biz.bosa mi konustuk allah askina yani.ben flashtan zeki miyim degil miyim bilmiyorum pratik zeka olarak filan.dogru anda dogru karar verme kabiliyeti olarak vs.

algiyla falan tabiki alakasi var ama yetenekle karistirma falan yok.biseyi yetenegin varsa yaparsın yoksa yapamazsin diye bisi yok iste.her seyi yaparsin.yetenekliysen 10 saatte 10 uzerinden 9 duzeyinde yaparsin.yeteneksizsen 10 saatte 10 uzerinden 5 duzeyinde yaparsin mesela.

soruna cevap vermem gerekirse.mental olarak flashtan ne kadar geriyim bi fikrim yok dedigim gibi.ama flash kadar kassam yine flash belki yenerdi ama yeterince iyi oynardim compete edicek kadar.gotuyle yenemezdi yani eminim.bunu kendimi begenmislik olarak yapmiyoruım hepiniz icin gecerli bu.sen de yapardin baybety de yapardi sparta da yapardi veya.
Sosyal ağlarda paylaş

euhe öle deil o
1. si ben katıldıgım butun turnuvalarda heroyu eledim dolayısıyla hero venomu yenicek fırsatı bulamadı
2. venomun beni yenmesine gelince; venom exp alıp expnin etrafına 10 tower atan bi oyun yapısına sahip ben: exp almadan 10 towera kafa atan bi oyun yapısına sahibim
heroda: exp alıp 10towera kafa atmayan bi oyun yapısına sahip

demekki ben ozaman bakış açısı sıg bi oyuncuymusum ama yetnekliymişim ki hergirdigim turnuvada bu kötü oyun stiliyle final oynamısım

sc2 de venomun nie bıraktıgını biliosundur. terranla exp alıp 0 harras 0 micro base turtle yapıp dk 20dk 80 popda kalıp rakip 150 popa cıkınca imba diyip oyunu bırakmıstı

ben oyun stilimi sc2 de gelistirdim yani cok sıgymısım, unit bas gogo yenersen yenersin yenilirsen yenilrisindi.
yani sc2 de macro die bişeyin oldugunu ogrendim onu ogrenince oyunun dier boyutlarını gördüm.huun bilir benim ilk sc2 oyunlarımı max50 pop

yani diyosanki tmm ben seni hiç bi zaman yenemem ama venom zamanında yenmisti simdi yine yener buyursun gelsin.bo7 ben yenersem senin accotun benim olr sen(seni temsil eden kimse) yenersen bendeki acclardan birini veriym
gogo? :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...