Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Padişah Anma Günü Hadi Toplaşalım

Sleeep

Öne çıkan mesajlar

Son birkaç yıldır zaten bir "Vahdettin olmasa zaten Atatürk hiçbirşeydi, Atatürk de Vahdettin'i çok severdi" lafları dolaşır oldu. Yok Atatürk trene binmiş Vahdettin'in gözleri çakmak çakmak bakıyormuş orada anlamış aslında Vahdetin'in cevval biri olduğunu falan filan. Doğruya doğru sünepenin biriymiş büyük ihtimal Vahdettin, Allah'tan Atatürk devreye girmiş de ülkeyi İngilizlere satamamış yavşak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yakında ülkeden kaçabilmek için ingilizlere yazdıgı mektubunda ingiliz tertibi olduğu ortaya çıkar ha tabi bide o idam fermanlarınıda kesin ingilizler bogazına bıçak dayayıp yazdırmıstır.

Hele ki sevr anlasması olsun mondros anlaşması olsun kesinlikle vahdettinin istegi dısında imzalanmıstır.

Lan adam resmen kendi ailesini kurtarmak için her boku yemiş sonra vay efenim aslında o yardım ediyordu türklere diye hala koruyorsunuz herifi.

Osmanlıya çok büyük saygım var ama Yavuzdan sonra 1-2 belli başlı sultan hariç alayı yarım akıllı sefahat düşkünü boş kafalı adamlarmıs ama sırf halifelermiş diye utanmasalar mezarlarını türbe yapcaklar adamların

Ki 4 halifeden sonra devam edegelen halifelik sistemide ne kadar geçerli islamda o da tartısmaya açık
Sosyal ağlarda paylaş

olur da zilyonda bir ihtimal olur çıkıp ülke kurtarırsanız, siz öldükten sonra sizin kurtardığınız ülkede o dönemde savaş verdiğiniz kafanın simgesinin sempozyumunu yaldızlı kağıtla basıp üstüne üstlük sizin kurmak için çabaladığınız ve binbir zorlukla toparlanan mecliste dağıtıp, sizin arkanızdan bütün ülke insanların ağladığı bir günü a4 kağıdı ile anarlarsa.

ancak o zaman kafanıza dank eder.

kafanız dank etmezse ben köşedeki kırtasiyeciden alırım 500erli tomar a4. üşeniyordur belki tbmm. yorulmasınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle bir şey var.

Nasıl ki Atatürk çoğu nokta da yanlış tasvir ediliyorsa -karanlıkta uyuyamaması, hiç namaz kılmayışı dua etmeyişi gibi-

vahdeddinde bir o kadar yanlış tanınıyor.

Türkiye bir tarih ülkesi değildir. Düzensizlik içinde kaybolup gitmiş yığınla belge var. Osmanlıca kolay çözülebilen bir dil değil. Her belgesi her padişah döneminde farklı yazılmıştır. 2 farklı yüzyıldaki belgelerin çözülmesi çok güçtür.

Vahdeddin serv için der ki,

sevr"i imzalamayacaktim: "o sevr andlaşması ki, elime ilk aldığımda keskin bir acı ve korkulu bir ürperti hissettim. ...sevr bana göre ne bir andlaşmaydı ne de bir pakttı; kötülüğün baştan aşağı ta kendisiydi.

bana gelince; mecburi ve geçici imza taktiğiyle biraz zaman kazanmaya çalıştım. saltanat şûrası"nı da zaten her türlü mes"uliyeti üzerime alarak galipleri ve zaferlerinden sonra türkiye"ye karşı aşırı düşmanca bir tavır içine giren bu memleketlerin kamuoyunu biraz sakinleştirmek için teşkil etmiştim. gelişmeleri bu şekilde beklerken biraz zaman kazanmaya çalıştım, zira olayların gidişatını normale sadece zaman çevirebilirdi.

...eğer işler kötü gider ve bu oyalamakta muvaffak olamazsam, andlaşmayı imzalamaktansa tahttan feragat etmeye kararlıydım."

Vahdeddin osmanlı'nın başına kötü bir dönemde geçmiştir ve kaçmak zorunda kalmıştır. Vahdeddin iyi midir kötü müdür bilemem türkiye'de tarih iyi araştırılmıyor tarihi karakterler bilinmiyor nasıl öğreniyorsak öyle söylüyoruz.

ama benim bu konuda yine tek dayanağım en büyük tarih kitabı olan nutuk'tur.
Atam demiştir ki,

gerçekten de, her ne sebeple ve ne şekilde olursa olsun, vahdettin gibi hürriyetini ve hayatını milleti içinde tehlikede görebilecek kadar âdi bir yaratığın, bir dakika bile olsa, bir milletin başında olduğunu düşünmek ne hazindir! şükre değer bir durumdur ki, bu alçak, mirasına konduğu saltanat makamından millet tarafından atıldıktan sonra, alçaklığını sonuna kadar getirmiş oluyor. türk milletinin bu işte önce davranması elbette takdire değer.

Gelelim TBMM anma törenine. Eğer bu 150. yıl için yapılan bir sempozyumsa doğrudur. Böyle şeylerin sıkça yapılması gerekir sadece ecdadımız hakkında değil aynı şekilde yakın tarih içinde sempozyumlar düzenlenmelidir.
Ama şu da bir gerçek ki düşüncesizler. Tepeden tırnağa düşüncesiz insanlar var. 10 Kasım için davetiye basıyorsun bir yandan da bir osmanlı padişahı için basıyorsun. Otur bir düşün hiç olmazsa aynı güzellikte bas ki laf olmasın. ama bu eylemde niyetlerini açıkca gösteriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ölümünü anarken (Atatürk) sülü püslü şaşalı davetiye mi yollanıyordu bu memlekette?

Ha böyle yapsalardı muharrem ince ve yözdilin tepkisi şu olurdu. 10 KASIMDA DÜĞÜN DAVETİYESİ GİBİ DAVETİYE BASTIRDILAR!!!1111OLOL

Vasatın da altında bir muhalefet bu. Oy verenlere yazık cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

Kalten said:

İyide Sultan Vahdettin suçsuz diye atlayan sensin yazının üstüne.Senin lafın üstüne basladı vahdettin geyigi

Orda ders alacağın olay Vahdettin değil. Ona gösterilmeye tereddüt edilen itibarın, oynak ve araştırmadan yoksun, akl-ı selimden uzak bir gazeteci müsvettesine gösterilmesi. Tabi bunu anlayabilene.
Sosyal ağlarda paylaş

Haa pardon Abdülmecit'in düğün davetiyesi miydi o?

Süslü püslü değil, kafanız tek yönlü çalıştığı için göremiyorsunuz, düşünemiyorsunuz.

Her 10 kasım'da A4 kağıdıyla davetiye verilebilir yıllarca öyle gelmiş ama o güne bir padişah'ı anma töreni ve ya sempozyum mu artık neyse, onun davetiyesini yapıyorsan ya onu da A4 kağıdına bas ya da 10 kasım davetiyesini bir sefere mahsus düzgün yap ki niyetinin iyi olduğunu anlayalım.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Bir ölümünü anarken (Atatürk) sülü püslü şaşalı davetiye mi yollanıyordu bu memlekette?

Ha böyle yapsalardı muharrem ince ve yözdilin tepkisi şu olurdu. 10 KASIMDA DÜĞÜN DAVETİYESİ GİBİ DAVETİYE BASTIRDILAR!!!1111OLOL

Vasatın da altında bir muhalefet bu. Oy verenlere yazık cidden.

siyah bir davetiye basarsın matem havasında, türk bayrağı koyarsın, vatanın resmini koyarsın, atatürkün resmini bir de gül koyarsın adam gibi bişi yaparsın bak bakim diyorlar mı? ama tabi sizin mantalite basarsa düğün davetiyesi şeklinde basar ondan laf ederlerdi haklısın...
Sosyal ağlarda paylaş

Hala itibar gösterilsin diyorsun yahu 1 tane itibarlı işini göster ki itibar edelim.Ülkeyi kuran adamın yazdıkları 2 post yukarda hadi Atatürk kim lan ne sallıcam onu diyosundur belki peki dedigim gibi bir tane mantıklı işini göster adamın bak sunu yapmıs diye

Adamı savunanların agzında hep aslında istemeişti ama imzalamak zorunda kaldı aslında yardım ediyordu Atatürk e sonra ingilizler anlamasın diye idam fermanı çıkardı bogazı geçirmemek için 100 binlerce sehit verildi sonra bi tane kıçı kırık masada korkusundan altını imzaladıgı bi belgeyle okadar şehidin kanını yok sayıp adamları istanbula soktu ama kesin onuda istememiştir mecbur kalmıstır.

Kısacası güzel kardeşim bu kadar tesadüf olmaz yada bi insan bu kadar çok işi hep zorla yapmaz demek ki içinde varmış kansızlık.
Sosyal ağlarda paylaş

1 dakika da mı fazla geliyor?

TBMM anacak arkadaşım. Anmak zorunda 10 kasım'da bütün gün anmak zorunda, orada oturup soluk aldıkları için atatürk'e şükretmek zorundalar. İki çift laf bile edemeyen adamlar bugün 11 bin lira maaş alıyorsa her gün anıtkabir e gitseler bile yetmez.

Ben 1 dakika anarım, sen anmazsın kişinin özgür iradesi ve şerefine dayalıdır bu AMA TBMM anmak zorundadır. Anma töreni yapmak zorundadır.

Karşılaştırma değil bu, bizim kültürümüzde vardır "ötekine ayıp olmasın" anlayışı. İyi niyet göstergesidir bu. Her yıl yapılan anma törenin davetiyesini bu sefer de daha güzel yap. Ya da sempozyumun davetiyesini bas A4'e
İyi niyetini göster.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...