Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dogru-yanlis/sevap-gunah konusunda karar mercii siz olsaniz...

di

Öne çıkan mesajlar

Tanrı olsaydım ne karar verirdim. Bence o adam tanrıya sen benim o an yerimde olsaydın ne yapardın deemeli. Önce tanrı insan gibi aciz fakat aynı zamanda olağaüstü şeyler yapabilme yeteneğinide sahip bir canlının yerine koyabilmeli kendini.

Bu durumda Tanrı olsaydım hiç bi halt yapmazdım seni anlıyorum derdim adama. Bu hareketinden dolayı adamı cezalandırsam ne yazar git cehenneme yan gör ebeninkini demek ne ifade eder. Yanacak tekrar derisi oluşacak sona tekrar yanacak sonsuz bir acı. Ben orda acıdan geberirken neyin pişmanlığını nasıl idrak edebilirim. Hadi diyelim canım yanıyor nasıl bir pişmanlık duymalıyım, duyacağım tek pişmanlık canımın yanmasından kaynaklı bir acı ama bu o eylemi yapmamdaki haklılığım konusundaki inancımı değiştirir mi ? Yani o adamı vurmamdaki inancımı.

Yandım 10 sene sonra diyelim cezam bitti cennete gireceğim, e şimdi hedeflenen ne daha mı iyi biri oldum o cezadan dolayı veya pişmanmıyım ? Çekdiğim cezanın amacı neydi peki ? İkinci bir şansım mı olacak cezadan sonra ki ders alayım yada sırf acıdan tekar kaçınmak için bazı eylemlerde bulunmayayım, ceza bitti şimdi cennetteyim ne oldu şimdi. Pişmansam yaptığım o eylemdem dolayı çekdiğim cezadır veya hani yakalanmış olmamdır, ama eylemin kendisinden dolayı herhangi bir pişmanlığım yoksa o zaman ne olacak, cezanında bir amacı yok.

Kötü biriydim yak o zaman beni tamam da yani neden ? Sonsuza kadar yanayım çok güzel ben yinede ama özgür irademle seni red ediyorum veya bir pişmanlığımda varsada veya olacaksada yada sana itaat edeceksdem bu acı nın yok olmasını istememden kaynaklı olacak. Gerçekden varsanda ve özgür bir iradeye sahipsemde yinede yarattığın bu sistemi saçma buluyorum veya çok da gerekli görmüyorum, bu eleştiriyi getiriyorsam tanrıya ve bunun içinde cezalandırılacaksam bu tanrının çokda yüce bir varlık olmadığını sadece bir yaratıcı olduğunu gösterir yada özgür iradenin aslında olmadığını ve bundan dolayıda haeketletimin iradi olmadğını bundan dolayıda yine cezalandırılmamam gerektiğini ortaya koyar.

İnsana özgür irade verip akabinde bunu sorgulamak zaten saçma, Tanrı beni isterse un ufak edebilir (eğer avrsa) evet sadece bu. Sırf bu sebepden dolayıda şöyle muhteşem böyle muhteşem demem ne ifade eder veya etmelimi mi ?

İşin özü o adamın ordaki yaptığı hareket yani adamı vurması kendini kurtarmak için, işte aslında çok "insani" bir hareket tanrıda bunu asla anlayamaz. Çünkü Korkudan altına kaçıracak bir duruma asla düşmeyecek tanrı, yada sevdiği biri için gerekirse dünyanın .mına koyacak kadar kendinden geçmeyecek. Bu bağlamda Tanrı aslında kusurlu ve eksik bir şey. Çünkü beni anlayamaz, anlıyorsa ve buna rağmen yanacaksamda yine kusurlı bir varlık, ve tanrıda kusurlu olamayacağına göre.
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

İşin özü o adamın ordaki yaptığı hareket yani adamı vurması kendini kurtarmak için, işte aslında çok "insani" bir hareket tanrıda bunu asla anlayamaz.

bu tırnak içerisindeki insani sınırların neler olduğunu neye göre belirlememiz lazım peki? paraya ihtiyacım var, çaldım. çok istediğim birşeyle aramda birisi var, öldürdüm.

ihtiyaçlarım ve isteklerim bence gayet insani sebepler.
Sosyal ağlarda paylaş

Sence insaniyse çal o zaman bence yargılamakdan ziyade (bu demek değil ki bırakalım ortalığın içine etsinler) anlamaya çalışmak önemli neden çalıyor. Ben her türlü yanlış ve çarpık davranışında insanlığa ait olduğunu ve insani olduğunu düşünüyorum (doğru yanlışdır ayrı), nihayetinde olumlu anlamda insanlık dediğimiz vakit bir idealden bahsediyoruz bu ideali oluşturmak içinde insanlar tanrı fikrini yarattı işte Tanrı hedeflenen en son nokta gibi, kutsal kitaplar yazıldı, ahlaki öğretiler ortaya çıkdı bakdılar yetmiyor insanlar değişiyor ahlak değişdi bilmem kaç din ve tanrı geldi, hep bir evrim var. Bu arada bir sürü hatada yapıldı ama temelinde hepsi insani hareketler, insan eksik ve kusurlu bir canlı temelinde ama işte ortaya atılan idealin güzelliği ise bu eksik ve kusurlu canlının aslında bunun yani eksikliğinin farkında olması ve bunu giderebilmek içinde bir çaba içerisinde olması.

Bunun içinde en büyük ideal tanrı fikri ortaya çıkdı, hedeflenen o bence. Yani daha mükemmel daha kusursuz daha merhametli daha şefkatli ve bağışlayan. Peki neden bu özellikler atfediliyor tanrıya çünkü insan aciz bir canlı, acı çekmenin ne olduğunu biliyor. Bundan dolayı acıdan kaçınmak içinde yarattığı tanrı merhametli ve şefkatli, o affeden esirgeyen ve bağışlayan. Bakın ideal bu aslında deniyor.

İnsani derken yargılamak değil anlamak ve kavramak önemli olan bence bunu başarabilmek önemli insan böyle birşey eksik en büyük sapkınlıkda ondan çıkıyor ve en büyük güzelliklerde. Dolayısı ile bütün bu saçmalık gayet insani diyorum. O yüzden sınır ne bilmiyorum en büyük sapkınlık ve en büyk iyilik yapılmadan anlayamayacağız.

Mevlanaya bakın bin kere tövbe etsende yine gel yine tövbe et diyor. Yani adam anlıyorum seni diyor evet sen busun biz buyuz diyor. Hata yapacaksın ve yine hata yapacaksın ama önemli değil diyor sen tam olarak böyle birşeysin iste.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Selam,

Simdi ufak bir spoiler olacak mecburen zira Walking Dead'in son iki bolumunu izlerken gordugum sahne sebebiyle geldi soru aklima.

Dizide kucuk bir cocuk yanlislikla vuruluyor. Cocugu vuran kisi ile baska bir kisi cocugun ameliyati icin malzeme bulmaya gidiyorlar. Donerken ikisinin birden kurtulamayacagi bir duruma dusuyorlar, diger eleman cocugu yanlislikla vuran tipi yaralayip geride kalmasina sebep oluyor. Bunu yaparkenki dusuncesi sadece kendini kurtarmak mi yoksa cocugu kurtarmak mi yoksa her ikisi birden mi bilmiyorsunuz. Adami geride birakip kendini kurtariyor. Bu arada adamin cocuk icin tasidigi malzemeleri de aliyor son anda ama bunu yaparken -haliyle adam yarali ve geride kalmak istemiyor- adama epey epey siddet uyguluyor. Geri donuyor ve sonuc olarak cocuk da kurtuluyor. Gercekte ne oldugunu kimseye anlatmiyor. Adam bir sekilde geride kaldi kurtulamadi olarak biliyor toplulugun geri kalani.

Simdi siz tanri katinda bu hesabi yapan ustun bir varlik olsaniz, bu olayi nasil degerlendirirsiniz ? Sizin gozunuzde adamin gunahi, sevabi nedir ? Hangi durum icin ne dersiniz ?

abi allah katında bi varlık olsam zombilere shift delete çekerim hesap mesap ne uğraşıcam
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

bu kadar felsefeye dalmayalım diye zaten çok basit bir kural var. senin olmayanı almayacaksın.

"Senin olmayanı almayacaksın" gibi bir telkini veya emri, bir insanın gerçekden anlaması ve kavraması için zaten felsefe var. Neden almayacağım ? Veya almamalıyım. Bunu bir din kuralı olarak önüme koyar ve telkin edersen ve cehennem dersen evet uymak mantıklı diyebilir birileri.

Diğer açıdan "senin olmayanı almayacaksın" ı gerçekden neden almamam gerektiğini kavrayabilmem için, üzerine kafa patlatmam ve sorgulamam lazım. Ve o cümle üzerine emin ol sayfalarca tartışabiliriz. Senin olmayanı almayacaksın, sende paylaş benimle ona ihtiyaç duymayayım.

"Senin olmayanı almayacaksın" ama açlıkdan ölmek üzere olsam herhalde bu esner, yani gördüğün gibi şudur budur demek biraz işin kolayına kaçmak gibi, Senin olmayanı almayacaksın her halde mi ? her koşulda mı ? Bizdeki sorun o siyah ve beyaz şeklinde tasnif etmek istiyoruz hep çünkü daha kolay ve basit. Halbuki gri gibi sanki herşey. Ve herkes sanki kendince hakı gibi. Sorgulamak da felsefe yapma len demek olunca. "senin olmayanı almayacaksın" gibi al emri otur yerine derler insana. Çok eksik ve saçma bir yargı bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Saeros said:

di said:

Selam,

Simdi ufak bir spoiler olacak mecburen zira Walking Dead'in son iki bolumunu izlerken gordugum sahne sebebiyle geldi soru aklima.

Dizide kucuk bir cocuk yanlislikla vuruluyor. Cocugu vuran kisi ile baska bir kisi cocugun ameliyati icin malzeme bulmaya gidiyorlar. Donerken ikisinin birden kurtulamayacagi bir duruma dusuyorlar, diger eleman cocugu yanlislikla vuran tipi yaralayip geride kalmasina sebep oluyor. Bunu yaparkenki dusuncesi sadece kendini kurtarmak mi yoksa cocugu kurtarmak mi yoksa her ikisi birden mi bilmiyorsunuz. Adami geride birakip kendini kurtariyor. Bu arada adamin cocuk icin tasidigi malzemeleri de aliyor son anda ama bunu yaparken -haliyle adam yarali ve geride kalmak istemiyor- adama epey epey siddet uyguluyor. Geri donuyor ve sonuc olarak cocuk da kurtuluyor. Gercekte ne oldugunu kimseye anlatmiyor. Adam bir sekilde geride kaldi kurtulamadi olarak biliyor toplulugun geri kalani.

Simdi siz tanri katinda bu hesabi yapan ustun bir varlik olsaniz, bu olayi nasil degerlendirirsiniz ? Sizin gozunuzde adamin gunahi, sevabi nedir ? Hangi durum icin ne dersiniz ?

abi allah katında bi varlık olsam zombilere shift delete çekerim hesap mesap ne uğraşıcam

Abi ben mi yazdim sandim da yazmadim diyorum ama sonrasinda 3 kere daha yazdim ya.

Allah kitap degilsiniz ya. Boyle o isi seve seve yapacak melek modunda tipsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Da di'nin sorduğu o değil. Di'nin sorduğu eğer biz tanrı olsak ne yapacağımız...

mehehe

Soru kanun değil, birey olarak sizin düşünceniz. Ben yanan ev örneğinde de aynı düşünceyi savunuyorum. İkiniz birden kurtulabilesiniz diye uğraşacaksın. Eğer ya sen ya o durumu söz konusuysa (ve karşındaki insan da senin gibi bir kurbansa) onun hayatını almak sana düşmmez. "Doğru ve iyi" olan iki taraftan birinin önce davranıp kendini feda etmesidir. Aksi davranışlar bencilliktir.

Bu durumda sen tanri olsan günah. Ben tanrsı olsam No Problem Bro derdim onu demek istemiştim
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...