Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

eczanelerin işleri iyi, zaten nöbetçi diye bişi var ki fena kırıyorlar ordan.

Kazansınlar tabi, herkez kazansın ama toplumun geneli için daha güzel bi uygulama bu.
Bütün kebab mesleklere çeki düzen veriyorlar, noterler bile törpülendi o derece. Dişçilere gelicek sıra =)

milletvekilliğine ne zaman gelecek sıra onu bekliyoruz :)
Sosyal ağlarda paylaş

Her 10 metrede bir eczane var burada. Bu kadar eczane napıyor, nasıl geçiniyor anlayamıyorum. Gece biri hastalandığında ve ilaç aradığımızda da koca ankarada o kadar az eczane nöbetçi oluyor ki, arabaya binip yarım saat gitmeden en az hiçbirine ulaşamıyorsunuz. Hiç sevmiyorum o nedenle eczane olayını. Bakkallar bile daha uzun süre açık zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Eczacılık sistemi baştan yanlış , bakkal açmaktan bir farkı yok.
Daha fazla para için reçetesiz ilaç vermek de cabası.

İlacın ucuzalamasına karşı çıkmak da nasıl bir zihniyettir anlamıyorum ? SGK dan paramızı alamıyoruz ıvır zıvır kısımları ayrı tabi , oralarda haklarını almaları lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

ufak detaylarla boğuştuğunuz için büyük resmi hep kaçırıyorsunuz, biri anlatınca genel tepkide kulakları tıkayıp LALALALA,
çünkü ne yazık ki halk olarak bilgi sahibi olmadan fikir sahibiyiz.

sağlıkta tabii ki harcamalar hesaplananın üzerinde olacak. çünkü sağlık bakanlığı hastaları şımarttı, bugün doktorlar insiyatifleri elinden alınmış günde 100 hastayı tedavi etmekle görevli değil "memnun edip" göndermekle görevli. çoğu tanı ve tedavinizi zaten hastalar sizden diretiyor. en basitinden girbe bile antibiyotik yazmazsanız SABİM'e şikayet ediliyorsunuz ve savunmanız isteniyor. Bu yüzden ilaç harcamaları asla ve asla düşmez. %10 indirim değil %50 yapsanız bile farketmez.

İlaç harcamalarında azaltma, biz ilaçların fiyatını %10 azalttık eheheheh diye yapılmaz. Eczacıları da içeren bir kurul oluşturulur fiyatlar eczacıların da tolere edilebileceği minimum düzeye çekilir. Devlet ilaç harcamlarında bir politika belirler, mesela hastaların istediği her ilacı reçete edebilmesinin önünü keser, bakkal gibi ilaç bilgisi olmayan yerlerde ilaç satmaya çalışmaz vb... ama AKP'nin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Daha geçen gün bakanlığımız tarafından sanki herkes maximum alıyormuş gibi max maaşlarımız provokasyonlara malzeme olmak üzere haberlere ve internet sitelerine servis edilen Bir Dr. olarak eczacı arkadaşları anlıyorum. Sağlık sistemimiz daha da kötüye emin adımlarla devam ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

her şeye zamn yapan zihniyet, kaldı ki elzem şeylere, durduk yere ilaç firmalarının karını mı baltalayacak?

ilaç satış ağı ve perakendesi tatlı bir gelirr kaynağı, bunu da bakkalları tasfiye ettikleri gibi tasfiye edip dev büyük eczane zincirlerine çevirmek istiyorlar. eski dükkan sahibi de gelsin kasiyerlik yapsın işte.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen goldbaren,
bunu bilen birilerini gördüğüme sevndim.
ABD'deki binlerce insanın nefret kustuğu, ne kadar işe yaramaz ve sadece ticari amaç güden olduğuna dair filmler bile çekilen sağlık sistemi türkiyede yapılmaya çalışılıyor.
eczacılar, büyük eczane zincirlerinde kasiyer;
doktorlar, özel hastane zincirlerinde "satış yapacak" tezgahtar...
Sosyal ağlarda paylaş

eczacılık fakültesi yüksek puanlı alan bir bölüm ve 4 sene boyunca cocuklar okuyor eğitim görüyor yeri geliyor çile çekiyor. devlet ve hükümette her alanda oldugu gibi bu alanda da üniversite mezunlarına veya bir iş kuran ya da kurabilecek olan insanlara yine bi şekilde engel oluıyor. hem eczacıyı hem de ilaç alan insanları memnun etmek devletin görevi. bu mümkün ama bunun da temeli default ekonomi ayarlarını doğru düzenlemekten geçer. eğer bzuk düzenlersen şuanki gibi böle halka yaranıcam diye ilaç sektörünü ve bu yönde çalışanların anasını ağlatırsın.

kardeşim ne kadar ağlasa haklı, bu topikte de eczaneleri "bakkal" dükkanı gibi görülmesi çok ayıp olmuş. şurda 2 gram mühendislere mühendisliğe laf edilse kıyamet kopar ama..
Sosyal ağlarda paylaş

@escape
Topici açan arkadaş, büyük ihtimalle ilk 5 yılında arabasını ve evini almayı düşünüp böyle bir durumla karşılaşmadığı için saçmalamış biraz.

"İlaçların ucuzlamasını saçmalık olarak görmek."
"Dün nöbetim vardı, bugün işteyim yeniden."

Ayrıca iddaamın arkasındayım, eczacılık diplomam olacak ortalama üstü kazanmazsam alnımı karışlarım. Sadece dükkanlarını saçma sapan yerlere açmalarından dolayı kaynaklanıyor.

Edit : Birde harbiden mühendislere laf etme, edeceksen de en son et. Bu yaz stajdayken, reklamcılık okuyan bir de pazarlama da çalışan 2 ev arkadaşım, " Ya çok yoruluyoruz akşam 8 de eve anca geliyoruz bunlar nasıl yorucu işler" muhabbeti yaparken, ben stajı bitirip sakaryadan istanbula 9 da gelince, birde bütün gün üretim sahasındaki gürültü ve pisliğe maruz kalınca açtım ağzımı 1 saat " başlatmayın yorucu işinize, bütün gün klimalı ortamda oturuyorsunuz " diye giriştim.

Yok yani eczacılık, dediğim gibi dükkanı bırak gez, yada dükkanda otur oyun oyna, film izle. Kendini geliştirmene gerek yok bir halt yok. Sadece oturmaktan öte bir meslek. Sadece dükkanı nereye taşısam daha çok kazansam telaşın var.

Sıkıyorsa bir mühendis bir işletmeci çalışırken kendini geliştirmesin ilerletmesin. Ya olduğun yerde sayar durursun, ya da 2 ikazdan sonra kapı dışarı edilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

@ mardox

doktorların satış elemanı görevinden sonra diğer görevi de (herkes özel sigortalı olduktan sonra) birisi hastalandığında mümkün olan en ucuz tedaviyi önermek, hatta bariz yanlış teşhis koyup, sigorta şirketine masrafı azalttıkça bundan bonus almak.

ben sosyal devleti savunuyorum diyen herkesin gözlerini açması ve sağlık sisteminin de on onbeş sene önceye göre güzel olması şeyden

güzel sıralı sistemler var böyle, ekranlar var adın yazıyor falan. bekleme azalmış gibi ama tüm stres ve sıkıntı doktora kalıyor. günde x^2 hastaya koşa koşa bakması bekleniyor.

yakın arkadaşım devlet memuru doktor direk biliyorum, sözcü gazetesinden okuyup gaza geldiğim düşünülmesin.

önce yeşil sermayeye bağlı bir sürü özel hastane yapıp sözde sağlık sistemini denkleyip insanların ayağını alıştırdılar. (kol gibi katılım payları var zaten). devletten bu hastanelere kaynak akıyor şu anda. 112 ambulansları daha uzak olmasına rağmen yeşil sermayeli hastanelere taşıyor hastaları diye söylentiler var.

eczacılık işin ikinci boyutu. insanlar canını ipotek ettiği için tonla borca girip gene de ödemek zorunda kalacak ilacını, bakımını. hani çok fakir kalsak iPhone alma lüksünden vazgeçeriz ama kutusu 500 tl bilmemne iğnesini ne yapar eder alır, sonucunu sonra düşünürüz.

parası olmayan ölsün sisteminin 10 en geç 15 seneye yerleşeceği anlaşılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@NolaxThensbane
Bu ülkede hiç üniversite eğitimi almadığını iddia ediyorsun yani eczacıların?
bi kaç kötü eczacıya denk gelmişsindir genelliyorsundur.
bir sürü dermatolojik merhem reçete ettirdim / ettim hiç bir reçetem geri dönmedi eczacı bunu yapmayı bilmiyormuş diye :P
Sosyal ağlarda paylaş

senin yüzüne o eblek eblek bakanlar, az önce bahsettiğimiz diplomayı kiralık alanlar. yani eğitimli bir insan karşısında yardıma muhtaç birine öyle davranmaz. he bu kimin suçu, yine o diplomasını kiralayanların suçu. ama sen tutup da kiralık diplomayla iş yapan yerlerin tutumlarını ele alırsan ve koca bir eczacılık olayına laf atarsan hata edersin. hata en başta yapılmıştı zaten, eczacıların diplomalarını kiralamak zorunda bırakan bu devlet...
Sosyal ağlarda paylaş

@ eczacılık bakkaliye diyenler;

zaten önceden de iyi değildi ki sistem, birsürü açığı olan, birçok noktada sistemdeki insanların insafına bırakılan durumlar var.

ancak tam da burada, sanki bu sorunlar çözülüyormuş gibi gösterilerek, açıkların ve haksızlıkların sistematikleşmesi ve bunlardan doğacak kazançların birlikte tek bir noktaya akması amaçlanıyor.

pek solcu gibi oldu bu paragraf sdfsd
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...