Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şampuan harammış zaaa

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

tüm bilim dünyası bunu çok merak ediyodu.

bi yandan insanlar quantum bilgisayarı yapmaya uğraşsın bunlar hala şampuan haram mı diye araştırsın

150 sene ortadogu diye bir yer kalmayınca cok gülcem,tarihte cok var böyle dezenformasyon sonucu yol olmuş medeniyet,neyimize güveniyoruz bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

ULUSLARARASI HELAL KONGRESİndeyim ben halen.

benim evin yakınında helal et satış marketi var, meyve, şampuan, kola vs tarzı şeyler satıyor ama içerde hiç bacon, alkollü içecek felan yok.
otobüse binip 15 dakka felan gitmek gerekiyor bacon ve bira satan yerler için...

şampuan da satmaz demek ki artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

da şimdi muhtemelen şampuan özel tüketim ürünü sayılıp vergilendirilecek, sabun kullanın denilecek, karşı çıkana da siz ve sizin gibiler kullanıyor onu zaten diye bir tepki verilecek. bu ihitmal korkutmuyor değil tabi.

Yani nerden nereye bağlamayı çalışıyo, eh artık Ali Sami
Sosyal ağlarda paylaş

Yani? Dini kriter saçmalığı için mi söylüyorsun bunu anlamadım.

Eğer o açıdan söylüyorsan şu açıdan da bak; başkasının yanında domalamıyorsun ama doktorun yanında aşı için domalıyorsun, bunun cevazı var gibi. içince sarhoşluk veren şeyleri keyif amacıyla tüketmek haram, kıstas bu. Kolonyayı içersen o da haram.

Yapsınlar böyle araştırmalar, din adamlarıyla paylaşsınlar. Ortak kararlara ulaşsınlar. Bizler de yediğimize, içtiğimize, kullandığımıza dikkat etmeye çalışırız. Bu konuyu çok abartacak bir durum yok. Şeriat gelmiyo yani.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

balon said:

Şampuan içeriğinde dinen sakıncalı bir malzeme varsa, bu dine inanan kişi bunu tüketmez. Bunun nesi komik geliyo? Museviler için de var bu. 12 yaşında eline Penguen falan almış tipler gibisin.

Kolonyada da alkol var. Bir ton tedavi urununde de alkol var?

yasak olan içilen alkol,temizleme için olan değil.
aynı şekilde mevuct olsa dahi işlenmiş bir ürünün gıda amaçlı kullanımı dışındaki kullanımından rahatsızlık duymak.

12yaşındaki çocuğun bile yapmaması gereken şeyler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Yani? Dini kriter saçmalığı için mi söylüyorsun bunu anlamadım.

Eğer o açıdan söylüyorsan şu açıdan da bak; başkasının yanında domalamıyorsun ama doktorun yanında aşı için domalıyorsun, bunun cevazı var gibi. içince sarhoşluk veren şeyleri keyif amacıyla tüketmek haram, kıstas bu. Kolonyayı içersen o da haram.

Yapsınlar böyle araştırmalar, din adamlarıyla paylaşsınlar. Ortak kararlara ulaşsınlar. Bizler de yediğimize, içtiğimize, kullandığımıza dikkat etmeye çalışırız. Bu konuyu çok abartacak bir durum yok. Şeriat gelmiyo yani.

Hayır domuz yagından uretilmis bir seyi kafana surmenin haram olan yanı nerede onu cozmeye calısıyorum. Sadece yemesi haram diye biliyorum ben.

Ayrıca bacon ve ham cok igrenc ama peperoni cok lezzetli. Cig bile yenebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaa: Ya o ürünün nasıl işlendiğini, araştırmacı ve üretici firmalar açıkça belirtir, dinen bir sakınca durumu oluşursa din adamları bunun hakkında fetva verir. Tabi ki açıkça bilmediğin ve güvenmediğin bir malzeme için tereddüt besleyeceksin, buna Museviler ve Müslümanlar her zaman dikkat etmiştir, doğal bi şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...