Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Real Money Auction House (RMAH) sistemi

Sam

Öne çıkan mesajlar

Pirvan said:

Nasıl küçülmez anlayamıyorum, mesela şu paticikte aranızdan kaç kişi ayda 20 milyarı oyuna verir?(geçtim ayı, bir oyuna 20 milyar veren çıkar mı toplamda bile?)

Dünyada düşünelim, oyunlara para verenlerin kaçı bu kadar parayı oyuna basar?

böyle bi forumda bile %95 lere varan destek var oyunda gerçek parayla bişeyler başarabilmeye, küçülmez hiç bi şekilde
Sosyal ağlarda paylaş

Çok kıymetli zamanımı harcayıp bir iki şey daha söyleyeyim,

1. Bu tip şeyler "gamer" kültürünü baltalayan şeyler. Eğer çalışıyorsanız ve bu yüzden zaman ayıramıyorsanız oyuna(ben de aylarca oyuna giremediğimi bile bilirim) para verip zaman satın almanın bir faydası olmuyor. Çünkü herşey kendisine zaman ve emek harcayanlarca hakedilir. Evinde kıt kanaat geçinen gamer sizin çalıştığınız skimsonik şirkete gelip "bura benim nihahaha" diyemiyorsa, siz de oyuna girip parayla oyunu satın almayıverin. Ezilin demiyorum ama paranızla top gamer olamazsınız.

2. RMAH sanıldığının aksine çinlileri durdurmayacak, tersine çok daha fazla satış yapmalarına yarayacak ve korkacak birşeyleri de olmayacak. Blizzard'ın burada yapmaya çalıştığı, çinlileri durdurmak değil, bu ticaretten kendi komisyonunu çıkarmak(wow ahsi gibi satılan item başına belli yüzde komisyon blizzard tarafından alınacak)

3. Account hackleme vs. olaylarını da azaltmadığı gibi hack sonuçlarını aha kötüleştirecek çünkü accountunuzu ele geçiren kişi(ler) sizin item alıp satmada kullandığınız bilgilere erişebilir. Böyle bir sistemde aktif banka bilgilerinizin databasede olması falan gerekiyor, korku filmi yaratmaya ya da efsane uydurmaya lüzum yok ama en kötü ihtimalle oyun için hesabınızdaki birikmiş parayı emebilirler.

4. Tier olarak anladığımız kadarıyla herşey satılabilecek(belki çok rare uniqueler falan satılmaz). Çünkü öteki türlü trash loot falan olsa bu kadar uğraşılmazdı. WoW ahsinde BOP itemlar satılamıyordu en azından ve asıl mesele onlardı, sanırım d3de boe bop diye birşey olmayacak herşeyi satacaklar.(önceki diablo sürümleri gibi). mmo-championda okuduklarımdan bunu çıkardım.
Sosyal ağlarda paylaş

Diablo III'te parayla item alan adam dangozdur.

Edit : Oyunun zevki ve amacı bu zaten, 1 kere senaryo bitirdikten sonra yeniden oynadığınızda aldığınız en büyük zevk genelde item düşürmek oluyor ( milyonkez mouse tıklamaktan zevk alıyorsanız bilemem ).

Eee gidin hiç uğraşmayın, parayla karakter alın direk. Item almaya ne gerek var o zaman ?
Sosyal ağlarda paylaş

hem iyi hem kötü ya

rmah ve non-rmah diye sunucuların ayrılması gerekiyoır en başta

non-rmah sunucudaki adam aylık bir ücretle oyuna bağlanabilir illa f2p olmasın istiyorsa firma (kabul edin f2p diye bir şey yok her türlü bir şekilde para veriyorsunuz belirli seviyelerde oynayabilmek için) aylık ücretli ayrı bir sunucu açar
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

olayın etik olmamasını şusunu busunu geçtim, pirvanın dediği statü olayları da bir yana

OYUNDAN SIKILACAKSINIZ

10 senedir beklediğiniz oyundan bayacaksınız, oyun teknik olarak her ne kadar çok güzel olsada, hack and slash oyunun tek olayı olan item avını da parayla yapabildikten sonra oyunu neden oynayacaksınız merak ediyorum?
hele kanuninin daha korkunç bir postu var

said:
satilmasini destekliyorum..

zaten aliyordum cinliden kildan tuyden benim oyun keyfime etkisi arti yonde.

babamdan kulce kulce altin kalmis hero rp si yapacam ne biliyim.

en azindan kredi akrtim calindi mal geldimi gelecekmi, levellendikmi ne oldu banlandikmi derdi yok. kendimiz ettik cinlileri destekleyerek simdi el koyuyorlar kendilerince.

iyi olur .. benim adima.

oyun çıktıktan sonraki generic bir kanuni postu

"oyun çok sıkıcı, 2 günde 60 oldum yapacak bişey yok, itemları da ahden aldım, oyun çok sıkıcı yeni oynayacak olanlar bu postu görüp zevkinize limon sıkayım istedim"

tanisiyormuyuz spark ?

100 lerce kez beraber oyun oynayan arkadas sanacak millet. rift icin ise dedigin ben iki haftada geri kalanlar 2ay sonra birakti. benmi kotu yapiyorum oyunlari ne yapayim.

wow da ayni sekilde oynadim ama yillarca oynadim ve it gibide para verdim cinliye.

siz vermeyin almayin item alana da karismamaniz gerekir. oyun ici dinamiklerse sorununuz onunda cevabi bu forumda degil zaten. sayfa sayfa yazmanin manasi yok. uretici ne uretirse o iste. sev sevme karar bizim. oynarsin oynamazsin kime ne.
Sosyal ağlarda paylaş

babacum haklısın ama aylık 10 euro fix ücret olunca eyvallah kimsenin diğerinden bir farkı olmuyor herkes o kadarcık ödüyor, fakat RMAH olayı girince direk playerlar arası rekabet yaratmış oluyorsun.
O yüzden üst düzey oynuycam dersen aylık 10 euro yerine 1000 euro vermen gerekebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Şuraya süper ilkokullu yazıyosunuz yazık lan paticik gamer forumu falandı bir aralar..

Bizim blizzardın yaptığını zorla değiştirme durumumuz yok, gidip kimsenin ağzını da kırmıyoruz, bu "karışma hakkınız yok" o kadar içi boş bi laf ki. Senin de bizim burada eleştiri yapmamıza ya da ağlamamıza karışma hakkın yok?

Fikrimizi savunuyoruz ki millet kerizlik etmesin, ses çıkarsın da belki blizzard görüp tırsar düzeltir bu hatayı. 7 yıl d3 bekledim şimdi almayı bile düşünmem böyle olunca.
Gittim MMO-champ battle net falan öbür forumlarda da yardırıcam, hiçbirşey yapmamaktan iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

ya sanki d3 çok büyük zekalar gerektirecek bir oyun da, rmah sistemi aptalların yetemediği yerde para verip oraları geçmesini sağlayacakmış gibi konuşuyosunuz.

diablo hiç bi zaman zeka gerektiren bi oyun olmad. kese kese ilerliyosun. kesmekten zevk alıyosan kesersin, item bulmaktan zevk alıyosan item alırsın parayla.
Sosyal ağlarda paylaş

öteki oyunlar için bişey diyeyim mesela.
dlcler çok saçmaydı. kabul ediyorum ama oyunu yapan adam da para kazanmak için böyle yollara başvurabiliyor. dlcli hiçbi oyun almadım daha, almam da.
oyun içi item sistemini paralı yapacak firmalar da oyun içi dengeleri kontrol ederek yapacaktır. ayrıca bu oyunlarda zaten oyun dışı her türlü alışveriş varken, firmanın bunu kontrol etmek istemesi çok saçma değil. senin bir fabrikan olsun mesela, bişey üretiyosun, sonra onu müşteriye satıyosun. sonra da bu piyasayı regüle edene vergi vermek istemiyosun. vergi devlet için bir kazanç olduğu kadar bir kontrol mekanizmasıdır aynı zamanda. piyasadaki aşırılıkları, dengesizlikleri önler.

sonuç olarak ; zaten korsan yanlısıyım. rmah sistemi benim kafada oyuncular için diabloda hiç bişey değiştirmez. arena insanları için de bişey değiştirmez.

oyun oynuyoruz gerçek para sokmanın ne anlamı var gibi bi düşünce de var. oyun oynarken klavye monitör kırmasını biliyosunuz lan ama diyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Isin icine hayatini katip dusunursen tabi ki 20 saat ugrasacagina bir kac dolar verip itemi alirsin daha mantiki da oyun dedigin sey farkli bir alem zaten, olay oyunun icine hapsolup o dunyada cozum aramak, sen gercek hayati isin icine karistirdin mi ne anlami kaliyor? Ha ama tabi alan alir, mutlu olacagini dusunuyorsan basarsin parayi laf atana da sanane lan dersin.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Şuraya süper ilkokullu yazıyosunuz yazık lan paticik gamer forumu falandı bir aralar..

Bizim blizzardın yaptığını zorla değiştirme durumumuz yok, gidip kimsenin ağzını da kırmıyoruz, bu "karışma hakkınız yok" o kadar içi boş bi laf ki. Senin de bizim burada eleştiri yapmamıza ya da ağlamamıza karışma hakkın yok?

Fikrimizi savunuyoruz ki millet kerizlik etmesin, ses çıkarsın da belki blizzard görüp tırsar düzeltir bu hatayı. 7 yıl d3 bekledim şimdi almayı bile düşünmem böyle olunca.
Gittim MMO-champ battle net falan öbür forumlarda da yardırıcam, hiçbirşey yapmamaktan iyidir.

en guzeli.. yardir tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Pek çok şeyde olduğu gibi bilgisayar oyunlarında da devir değişti; artık oyunlar eski zorlukta yapılmıyor, eski uzunlukta yapılmıyor, eski kalitesinde hiç olmuyor.

Bu değişime bağlı olarak insanların beklentileri de değişti ve değişmeye devam ediyor.

İlk olarak bunu kabullenmek lazım.

Herşey değişirken, yapımcıların ve yayıncıların sessiz kalacağını düşünmüyordunuz herhalde? Onlarda, o andaki en uygun yöntemle - DLC, micro transaction, RMAH - kazanç sağlamaya bakacaklar; sonuçta bu işi hayrına yapmıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Blizz oyun dünyasını çok kötü şekilde etkiliyor. Adamlar bir MMO yaptı. Şimdi çıkan bütün MMO lar WOW-Clone olmaktan öteye gidemiyor. RMAH ile D3 çıkaracaklar ve tabi paranın da dibine vuracaklar. Bundan sonra çıkacak bütün oyunlar bu mantıkla hareket edecek. Gamerlar para verenler ve vermeyenler şeklinde kitlelere bölünecek ama yapımcı firmalar daha çok para kazanmayı hedeflediklerinden oyunlar tamamen o yöne kayacak ve vermeyenler yavaş yavaş bitip gidecek. Gelecek böyle, şansınız varken zevkini çıkarın.

Parayı veren düdüğü çalar...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...