Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rutkay Aziz...

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

Sufi said:

bir de o söylediğin etliye sütlüye bulaşmayan kesim her dönem her yerde var.

tamam da 70'lerdeki gençleri 2000'lerdeki gençlerle kıyaslarsan epey bir fark var, onu anlatmaya çalışıyorum.

70'lerin sonlarında yaşanan olaylar 80'lerdeki darbe sürecini hazırladı, bu olaylardan başı yanan halk ise gençlerini daha pasif yetiştirdi.

mesela yök gibi şeyler hep o dönemin ürünü.

mesela şimdi kenan evren'i eleştiriyoruz, ama öte yandan yök'ün kalmasını savunuyoruz, bu bana yanlış geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

Rutkay Aziz'in konuşması asıl olarak kemalist paradigmanın "aydınlar" ile "cahil halk" arasında kurduğu toplum teorisini yansıtıyor.Örgütlü cehaletin harekete geçtiğini söylüyordu.Dİyorum ya tam bir elitist,kemalist, sözde modern beyaz türk

İstatistiksel olarak akp yanlılarının eğitim ortalamasında nasıl geride kaldığı gazetelerde bangır bangır çıktı.

Bu ülkede "hocaefendimiz ona oy ver dedi" diye akp'ye oy veren onlarca yüzlerce, binlerce insan var.

Bugüne kadar yolsuzluğa, siyasi kayırmaya "e bizden öncekilerde de vardı" demekten öteye gidemeyen (ki onda bile hatalılar, böyle örgütlüsü yoktu), ülkenin en çok kar getiren kurumlarını neredeyse bedavaya satan, eğitim konusunda en ufak bir ilerleme sağlayamamış, yargılamada haksız yere yıllarca insanları içeride tutan (farkındaysanız aralarında henüz tutuklanan yok, ama beraat edenler var, 3-4 senesini kim geri verecek o ayrı), 30 sene önceye dönercesine kitap yasaklatan, sağlık sektörüne getirdiği şartlarla tüm doktorları özel hastanelere kaçıran, en son olarak ortadaki devasa krizi (coşan altın ve dolar fiyatları, aşırı zamlar vb) gizlemeye çalışan hükümeti destekleyen ve bunlar önüne konduğunda geçerli bir argümanı olmadan da bu tavrını sürdüren, söz konusu tezleri çürütemeyen insanın ya hakkaten şunları anlayacak kapasitede değildir (zeka ve/veya bilgi-cehalet açısından) ya da onurunu şerefini satmış bu işten kar eden sinsidir. Tabii ki böyle yaftalanacaklar ne bekliyorsun?

Bir devletten temel beklentin nedir? Eğitim, güvenlik, sağlık, iyi ekonomi ve rahat yaşam. E eğitim desen başaşağı, atanmayan öğretmenler, öğretmensiz okullar gırla. Sağlık desen saydık işte özel sektöre kaçıyor herkes, güvenlik desen bu ülkede en korkulan "örgüt" polis oldu keyfi durumu yüzünden askerse boşaltıldı her gün şehit vermeye başladık, ekonomi desen dolar altın fırladı, zamlar her yerde, istikrarsızlık sürüyor, üretim yok, gelir kaynakları satıldı, rahatlık desen ötv diye bir şey var her rahatlığına para saydırtıyor, halk iyice dengesizleşti sokakta el ele tutuşan görse saldırır halde, toplumsal baskı had safhada. E ne kaldı geriye? Atatürkçülüğü, işin felsefesini görüşünü falan bir kenara bıraktım farkındaysan. Ama şu durumda hala AKP'yi savunan insanı o şekilde yaftalamak kusra bakmayın ama son derece doğal. Ha, doğru mu dersen değil. Çünkü aptal ve cahil kesim çoğunluğu oluşturuyor ülkede. Onları sen aptalsın sen bilgisizsin diye dışlarsan gider o tarafa oy vermeyi sürdürür böyle kalırsın işte. Bilinçlendirmek, eğitmek, ufkunu açmak lazım. E Rutkay Aziz de onu demiş zaten, sanatçı olarak benim de görevim bu diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaptıkları iyi işleri bunları güzel yaptılar diye ayırmazsan, sadece eleştiri yöneltirsen bence o küçümsediğin insanlardan daha cahil olursun Rewendor, tanıdığım kadarıyla daha anlayışlı ve objektif bakabilme yetisine sahip bi insansın bu konuda da benzer şekilde düşünmeni beklerdim.
Eğitim konusunda Türkiye'de başından beri ciddi sıkıntılar var ve bu hükümet de bana göre pozitif bi adım atamadı.
Ama mesela sağlık konusunda çok büyük adımlar attılar, ben 2 öğretmenin çocuğuyum çocukluğumda özel hastane bizim için tabuydu oraya sadece zenginler giderdi, öyle karmaşık bi hastalığın varsa Antalya'ya tıp fakültesine giderdin,ama bu adamların sayesinde bugün en ufak şeyde dahi insanlar özel hastaneye gidebiliyor. 7 TL vererek özel hastanede tam teşekküllü göz muayenesi yaptırabiliyorsun mesela. E şimdi sağlıkta bu ülke AKP yönetiminde geri gitmiştir demek için gerçekten önyargılı veya konu hakkında tamamen bilgisiz olmak lazım.
Diğer konuları tek tek irdelemeye gerek yok ne demek istediğim ve neyi düşündüğüm 2 örnekte yeterince açıktır diye düşünüyorum.

Yalnız bu ülkede AKP'Ye %50 oy aldıran bu ayrımcılık,küçümseme hareketleridir bana göre onu da belirteyim. Ben belli biyere kadar saygı gösterip savunduğum halde başkasına verirken oyumu bu adamlar ülkenin %50'sinden oy alabiliyorsa yaptıkları iyi bişeyler de olduğunu herkesin kabul etmesi lazım.
Bu ülkenin %50si cahil de değil gerizekalı da,ki şöyle düşün takım tutar gibi oy veren insanları çıkarırsan seçim anketlerinden kalanlarda oy oranı %50'den de çok daha fazla AKP'nin şuanki dönemde...

Ben bunu yazarken AKP'nin oyu artsın diye değil artmasın diye yazıyorum,muhalefetin süs konumunda kalması asla iyi değildir bi ülke için ve biz şuan bunu yaşıyoruz. Ülkede adam gibi muhalefet yapılmadığı için bu adamlar bu kadar rahat at koşturuyorlar burda... Ben uzun bi süre Deniz Baykal'ın Tayyip Erdoğan'a çalıştığından şüphelendim mesela...
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona, sağlık konusunda dediğinin tam zıttı yönünde çok fazla şey de var. Bak mesela Aluriel yazmış. Ailemin neredeyse tamamı doktor olduğu için tıp dünyasıyla ilişkiliyim. Hem doktora hem de hastaya sınırsız eziyet haline geldi bu tam gün yasası. Adı sanı duyulmuş doktorlar zaten yavaştan devletten kaçıyor. Açıkçası çok fazla bir iyileştirme göremedim.

AKP seçmenini karalamadan çok olanı söylemek. Ve ülkede cahil oranı %50 falan değil çok daha üzerinde maalesef. Buna sadece AKP'cisi dahil değil, Atatürk'çüsü de var mesela, Cumhuriyet nedir bilmeyen (anca ilkokulda ezberletilen halkın kendi kendini yönetmesidir kalıbıyla cevap veren) Atatürkçüyüm diye geçinip daha A'sından haberi olmayan ama fanatik çok insan da var. Komunistim diye geçinip 2 satır okumamışı, sen karşısında bir şey söyleyince "ama öyle değil yeaa"dan öteye gidemeyeni de var, hitler mitler ırkçı takılanı da var. Her türlüsünden cahil insan çok. AKP bunun gücünü kolay farketti, çok güzel sömürdü o cahil kesimi, o sayede akp iktidarı tepede. Hala da aynı şekilde sürüyor. Seçmenine bakınca "Tayyip çok karizmatik adam o yüzden oy verdim" diyeninden tut "hocaefendimiz öyle buyurdu"ya götüreni, "dindar olduğu için oy verdim" diyeni, "ne güzel gavurlara posta kuruyo osmanlıyı diriltti" diyeni var, "fenerli olduğu için oy verdim" diyeni bile var (son şike skandalından önce tabii bunlar). Ve bunlar az buz bir kitle değil, bayağı sağlam bir kitle.

Açık ve net şekilde söyleyeyim, şu anda bahsettiğim temel unsurların hiçbirinde başarısı yok AKP hükümetinin, hepsinde rezalet. Ufak tefek başarıları var tabii. Mesela spora ve ülke tanıtımına destek çok arttı. Milli üretime önem verildi, teşvikler arttı. siyasi istikrar sağlandı, 2-3 senede bir politika değiştirme eskisini yıkıp sıfırdan başlama dönemi bitti, askerin etkisi (çok yanlış hukuk dışı ve hatta haince de olsa) azaltıldı, milletvekilleriyle halk arasındaki uçurum bir miktar da olsa azaldı vb. Ama bunlar devede kulak.

Ve evet, cahil her kesimde çok, ancak AKP'de bu kitle taban kitleyi oluşturuyor, ana hedef kitlesi bu. Ve yarar/zarar dengesi olarak bakıldığında (ve kendi çıkarları doğrultusunda destek almamış) akp seçmeninin "en az" vizyonsuz, daha yüksek tabirle de bilgisiz (daha da abartan istr aptallığa istr cehalete yoğursun) olduğunu söylemek normal.

Ama "bu adamlar aptal anlamaz" dedikçe "cahil köylü" diye dışladıkça da (ki CHP'nin baykal dönemi genel politikası bu), adam da böyle tokadı vuruyor iyice oy arttırıyor işte. Kemal Kılıçdaroğlu tam tersine onları bilinçlendirmeyi üzerilerine gitmeyi istedi, ama o da hem karizma hem reklam hem de çaba açısından çok yetersiz kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ya siz hakkaten körleşmişsiniz artık, size müstehak devlet hastanesinde köpek muamelesi yapılması,aynı doktorun muayenehanesine gidip cebinizin boşaltılması.

aynısı şu anda da oluyor, tek farkı devlet hastanesinde köpek muamelesi yapıldıktan sonra aynı değil başka doktorun muaynehanesine ya da özel hastaneye gidiyorsun.

ha bir de köpek muamelesi değil yetersiz çalışan sonucu aksama oluyor genelde, üstüne bu yeni yasalarla iyice yetersizleşti.
Sosyal ağlarda paylaş

Tanıdığım Rew geri geldi , aradığım bakış açısıyda buydu saol :) 2 mesajın arasındaki farka bakarsan ne demek istediğimi daha net anlarsın :)
Abi şu bakış açısı yerleşirse zaten herkesin aklına it de gelse köpek de gelse başa daha iyi yönetilir ülke. İnsanlar iyiye iyi, kötüye kötü demeyi öğrendiğinde düzelir bişeyler. Sen iyiye de kötüye de kötü dersen, gerçekten rezil şeylere bi kötü bu dediğinde inandırıcılığın kalmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

EricCantona said:

Ya siz hakkaten körleşmişsiniz artık, size müstehak devlet hastanesinde köpek muamelesi yapılması,aynı doktorun muayenehanesine gidip cebinizin boşaltılması.

aynısı şu anda da oluyor, tek farkı devlet hastanesinde köpek muamelesi yapıldıktan sonra aynı değil başka doktorun muaynehanesine ya da özel hastaneye gidiyorsun.

ha bir de köpek muamelesi değil yetersiz çalışan sonucu aksama oluyor genelde, üstüne bu yeni yasalarla iyice yetersizleşti.

Yok benim orda kastım devletin röntgen cihazını,tahlil labını bilmemnesini kullanıp akşam 5 ten sonra dükkana gel çeken doktorlaraydı tepkim.
Yoksa işi başından aşkın günde 500 tane hastaya bakmaya çalışan doktora laf atmak haddime düşmez.
Sosyal ağlarda paylaş

@Rewendor
Senin gibi uzun uzun yazmaya üşeniyorum ama bir muhafazakar partinin %50 oy almasını sadece halkın ''cahil'' olmasıyla açıklamak çok yüzeysel bir tutum.Yıllarca dışlanmış , ikinci sınıf olarak görülmüş , küçümsenmiş gelenekçi ve dindar halk kitlelerini merkeze alma taahhüdünde bulunduğu için akp başarılı oldu.Doğuda bir kürdün bdpye oy vermesi de buna benzer bir durumdandır.Kısacası toplumun her kesimini kucaklıyıcak bir alternatif yaratmak yerine sürekli onları kendin gibi olmadığı için dışlarsan akp %50de oy alır %90da
Sosyal ağlarda paylaş

balon'un ne kadar içi boş olduğunu ve biraz olsun tartışma ciddiye binince bilgisiz kaldığını bildiğim için ona cevap vermiyorum. Kendisi tüm tezleri çürütüldüğünde "bana ne işte" diye kısır döngüye giren, kendisine söylenenlere karşıt bir şey söyleyemeyince de konuyu saptırmaya çalışan yetersiz bir arkadaş, defalarca gördük, o söylediğim/bahsettiğim kesime çok uygun diyemeyeceğim çünkü akp'ye ya da sözlerine inandığı için değil iktidar partisi tarafından kayırılıp torpil yapılan kaymak yandaş tabakadan olduğu için savunuyor onları esasen, anlattıkları o yönde.

hedehodohop said:

@Rewendor
Senin gibi uzun uzun yazmaya üşeniyorum ama bir muhafazakar partinin %50 oy almasını sadece halkın ''cahil'' olmasıyla açıklamak çok yüzeysel bir tutum.Yıllarca dışlanmış , ikinci sınıf olarak görülmüş , küçümsenmiş gelenekçi ve dindar halk kitlelerini merkeze alma taahhüdünde bulunduğu için akp başarılı oldu.Doğuda bir kürdün bdpye oy vermesi de buna benzer bir durumdandır.Kısacası toplumun her kesimini kucaklıyıcak bir alternatif yaratmak yerine sürekli onları kendin gibi olmadığı için dışlarsan akp %50de oy alır %90da

e doğru, ilk oyu bu sayede aldı, ancak daha sonra arada geçen 10 seneye yakın süre içerisinde aslında akp'nin geleneksellikle de dindarlıkla da alakasının olmadığını, dahası verdiği zararın getirdiği yararın çok daha ötesinde olduğunu göremeyip hala hiç tartmadan kavrayamadan 2 reklama kanarak partiyi geleneksel, dindar ve iyi iş yapan olarak görmek cehalet ve ahmaklık kısmı zaten işin. ve bunu yapan, yani o son %50'^yi veren kitleye bu lafı etmek gayet normal. yoksa kafası çalışan dindar/geleneksel vb. adam bir kere kanar, kanabilir, herkes için normaldir, hadi olmadı 2. defa belki bi umut diye sabreder ama 10 sene boyunca bunun ne kadar yalan bir kalıp olduğunu görmeden yaşamaz.

Son cümlene katılıyorum zaten, onu da mesajlarımda belirttim, CHP'nin o konudaki rezil politikasını da eleştirdim. Neden CHP derseniz en yakın rakip o olduğu için.
Sosyal ağlarda paylaş

@Rew: Bu ülkedeki halkın tercihlerini, anlayışlarını düşüncelerini,
kanaatlarini

2 reklama kandı da gitti oy verdi diye yargılayanlar, cahil ve hor gördükleri halk tarafından , sonradan görmüş ve esas cahiller etiketine tabi tutulup, düşüncelerinin içinde bocalamaya devam ediceklerdir. Milletimiz hak ve doğruya kanaat getirir ki batıl olan da günümüzde olduğu gibi yok olup gitmeye mahkumdur.
Bunu zamanla bocalamalarınızın içinde kıvrandığınız hale geldiğinizde daha iyi algılayacaksınız. Neyi yapıp neyi yapamadıklarınızla beraber tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

@Rew: Benim tezlerime cevap verebilen kimse olmadığı için, düşüncelerimle yarış edebilecek kapasitede olan kimse de olmadığı için, ablak ablak gülmeyi tercih etmenize neden olduğum için gayet mutluyum. Burdaki insanlar herkesi biliyor, beni tanıyanlar da kişiliğimi veriyor. O döneklik hakaretini de bu sebeplerle aynen sana iade ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@hedehodohop; e zaten karşıt kesimin (mhp olsun chp olsun fark etmez, bdp demiyorum çünkü o halkın değil sadece belli bir kesimin ve onlara yönelik çalışan bir parti) tutumunun hatasını defalarca söyledim.

Ancak iş ülke yönetmeye gelince ülkeyi daha iyi yönetip yönetmeyeceğine göre değil de "bana ne ben ona küstüm karşıta veririm" diye oy vermek ne kadar bilinçli bir hareket?

10 sene içerisinde her kulvarda AKP bayağı rezil iş çıkardı, sadece tek tük daha önce saydığım başarıları var. Bu arada onların arasında yerel yönetimleri de eklemem lazım, unutmuşum, akp belediyeleri hakkaten iyi çalışıyor. Ama büyük ekrandan baktığımızda gayet kötü iş çıkardı. Ve bunu göremeyen, sürekli borçtan enflasyondan şehitten santralden yolsuzluktan ekonomiden tarımdan işsizlikten şikayet eden (bak bunlarda da sürekli şikayet ve eylem var tv'de görüyorsundur) ona rağmen aynı partiye oy veren insan bilinçsizdir. Bunu ister cehalete bağla ister aptallığa ister başka bir şeye. AKP çok çok iyi reklam yapıp göz boyuyor, daha da ötesinde basına baskı yapıp kendini iyi gösteriyor, ama ortada da sürekli bir şikayet durumu var, buzdağının görünen ucu bile insanları isyana sürüklüyor, ama sandığa gittiklerinde yine ona oy atıyorlar. yani kusra bakma, buna bilinçsizlik denir.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

@Rew: Benim tezlerime cevap verebilen kimse olmadığı için, düşüncelerimle yarış edebilecek kapasitede olan kimse de olmadığı için, ablak ablak gülmeyi tercih etmenize neden olduğum için gayet mutluyum. Burdaki insanlar herkesi biliyor, beni tanıyanlar da kişiliğimi veriyor. O döneklik hakaretini de bu sebeplerle aynen sana iade ediyorum.

eğer kimse seni anlamıyor ya da düşüncelerinle yarışmıyorsa sorun kalan herkeste değil sendedir, acı ama gerçek :) okulu, mastırı, işi torpilli şekilde eline verilen, söylenen iki sözü bile anlamazdan gelip sağa sola çeken tartışma stilinle zaten farklı kulvardasın ona itiraz eden yok, ama o kulvar üst kulvar değil maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

İnsanlar kendi kültürlerine,değerlerine yakın hissettikleri bir partinin pratikte bocalamasını affediyorlar.Chp iktidar olsaydı ve aynı duruma düşseydi bence bir kemalist yine gidip chpye oy verirdi (alternatif yaratabilicek bir çoğunluğu olduğu için chp örneği veriyorum) , düzeliceğini umarak veya kötünün iyisi diyerek.Bu toplumsal psikolojiyi iyi analiz etmek lazım .Kendilerine hitap eden bir partinin başarısızlığını kendilerini yadsıyan bir iktidarın başarısına tercih ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...