Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rutkay Aziz...

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

EagleEye said:

Halkı mallığa itende asker zihniyeti değilmiydi?

EagleEye said:

Ne alakası varki şimdi bu söylediklerinin? Darbeden sonra uygulanan politikalar halkı apolitikliğe itmedimi? Şu an akp hükümetinin bu kadar destek görmesinin dolaylı sebebidir bence.

bu işi askere itmek lüzumsuz.

apolitiklikte Kenan Evren'in etkisi var ama Turgut Özal'ın da etkisi büyük.
direk askerle veya orduyla bir alakası yok işin.

yani 1980-1993'de siyasette egemen olan, 80lerde doğup günümüze yetişkin olmakta olan gençlerin hayatını bellemiş olan kişiler Evren ve Özal'dı.

bi de Kenan Evren'i "Atatürkçü" olarak tanımlayıp Atatürkçülüğün kötü bir şey olduğunu kanıtlamaya çalışanlar var idi..
Sosyal ağlarda paylaş

Kendisi öyle olduğunu söylüyordu, biz onun yalancısıyız.
Ha tabi sana göre asıl Atatürkçü sensindir, Kenan Evren'e göre odur, bunun ölçüsünü nasıl yapmak mümkün bilemiyorum. Bu kadar muğlak birşey olduğu için Şevket Kazan zamanında Atatürk'ün yaşasaydı Refah Partili olacağını da söylemişti..

Fakat Kenan Evren ve cuntası döneminde zindanlarda insanlara kırbaçla gençliğe hitabe okutulduğu falan bilinen bir gerçek. Belki de adamın Atatürkçülük algısı farklıydı.

Ha bu arada, Özal da Atatürkçüydü(kendi ifadesine göre tabiki)
Sosyal ağlarda paylaş

apolitik'İn türkiye'deki karşılığı "politik görüşü benimle benzeşmeyen kişi" olduğu için şu apolitik hikayesi tatavadan öteye gidemiyor. apolitik nesil yetişiyor denen dönemde koca bir cemaat doğdu büyüdü. tabi aynen başta dediğim gibi bu anlayış bizimle benzer çizgide olmadığı için -hatta bizce çok ilkel bir düşünceyi temsil ettiği için- bize göre apolitik.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

halk en son bıraktığında cahil bir mal sürüsüydü çetin abi, ne iş? işine gelince öyle, gelmeyince böyle olmaz bak söyleyeyim sana.

ya canım kardeşim, cahil bir mal sürüsü demedim. halk cahildir, sürüdür dedim.
gelelim mevzunun esasına....cahil halk sürüsünün partisi oluyor, tuttuğu takımı oluyor, sevgilisi-karısı-metresi oluyor, işi-gücü oluyor, sevdiği tv programı-yorumcu-tolkşovcu-dizi film oluyor da...
en güvendiği kurum neden olmasın?

şu her dediğime "ulan bu adam yine kesin saçmalamıştır, şuna bir laf sokayım da yamulsun" diyerek zıplama huyundan vazgeçmesi gereken bir arkadaşımızsın huun kardeş.
Sosyal ağlarda paylaş

@sufi yoo, hiç öyle bir şeyi kastetmiyoruz.

apolitik nesil derken hiç gazete kitap okumayan, gündemi sadece karikatür dergilerinden takip eden,
oy verme işlemini "abi oy verip de nolacak sanki" şeklinde düşünen,
futbol haberlerini şehit haberlerinden daha çok önemseyen,
vb kişiler olarak tanımlanabilir.

70'lerdeki olaylardan sonra 80'lerde çocuk doğuran kişilerin çocuklarına
"aman yavrum kalabalıklardan uzak dur", "aman yavrum siyasi gruplara yakınlaşma", "aman yavrum düzene uy" gibi öğütler vermesinden dolayı ortaya çıkıyor apolitik nesil.

"kendi siyasi görüşüme uymayanlara" niye apolitik diyeyim ki?
mesela tgb kendi siyasi görüşüme uymuyor ama apolitik bir grup değil.
gençlerin apolitizmden uzaklaşmasına ayak olan bir grup olduğunu düşünüyorum,
akp de bunu farketmiş mesela, tgb gibi grupların önünü kesmeye çalışıyor.
devlet için apolitik gençler her zaman daha iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

bu işi çok uzattın...
öyle olsun.
-çetin altan zamanın hızlı sosyalistiydi ama karaborsa döneminde bile viskisi-kaçak marlborosu eksik olmazdı. sorana da" komünistiz diye ağzımızın tadı yok mu kardeşim?" derdi.
-ahmet kaya'da sosyalitti ama önce şarkılarını dağlara söyledi, sonra "ben apo'yu özledim" dedi. günde 3 paket camel'i fosur fosur içerdi.
-gorbaçov'da komünist parti genel sekreteriydi ama sovyetleri yıkıp kapitalizmi getirdi.
sıkmayayım arkadaşları,çok yazarım daha sana.
işin özü nedir? işin özü bir adam ben şuyum dedi diye şu olmuyor. icraat önemli. targıt dı özal'ın her tarafı atatürkçü olsa ne olur? aha işte bugünler onun eseri.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

şu her dediğime "ulan bu adam yine kesin saçmalamıştır, şuna bir laf sokayım da yamulsun" diyerek zıplama huyundan vazgeçmesi gereken bir arkadaşımızsın huun kardeş.

aslında ben düzeltmeye çalışıyordum, yamultmaya değil.

şimdi benim yanımda birisi olsa ve sorsa ki: "çetintaş'ı nasıl bilirsin?" ben de desem; "ilk cinsel deneyimini eşşekle yaşamış, cahil, kendini bilmez, 2 kilo makarnaya, 3 kilo süte fikirlerinin tersine gidecek, kendisi için neyin iyi olduğunu bilemeyecek, yönetilmeye muhtaç karakterde birisidir."

sonra bu yanımdaki adam misal sorsa: "dasaaa nasıl bir adamdır?" ben de desem ki: "çetintaş'ın en güvendiği adamıdır."

şimdi sana sorayım. bu yanımdaki adam dasaaa için nasıl bir fikir sahibi olur?

senin gibi üstün zekasını engin bilgi ve tecrübesiyle birleştirmiş birisinin siyaset hakkındaki fikirlerini benim anlayamayacağım ortada; ama sanki sen de biraz karışık mesajlar veriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bone, seni veya başka birisini kastederek söylemedim. türkiye'deki apolitik kavramının genel olarak dediğim şekilde kullanıldığını söylüyorum.

bir de o söylediğin etliye sütlüye bulaşmayan kesim her dönem her yerde var. bahsi geçen baskı dönemindeki apolitizm de diğer dönemlerden ne az ne de fazla. sadece o dönemin olumsuzluklarını anlatmaya çalışırken kullanılan yersiz bi gösterge bence. darbe döneminin olumsuzluklarını anlatmak için böyle bir sahte argümana ihtiyaç yoktu.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Pirvan said:

bu işi çok uzattın...
öyle olsun.
-çetin altan zamanın hızlı sosyalistiydi ama karaborsa döneminde bile viskisi-kaçak marlborosu eksik olmazdı. sorana da" komünistiz diye ağzımızın tadı yok mu kardeşim?" derdi.
-ahmet kaya'da sosyalitti ama önce şarkılarını dağlara söyledi, sonra "ben apo'yu özledim" dedi. günde 3 paket camel'i fosur fosur içerdi.
-gorbaçov'da komünist parti genel sekreteriydi ama sovyetleri yıkıp kapitalizmi getirdi.
sıkmayayım arkadaşları,çok yazarım daha sana.
işin özü nedir? işin özü bir adam ben şuyum dedi diye şu olmuyor. icraat önemli. targıt dı özal'ın her tarafı atatürkçü olsa ne olur? aha işte bugünler onun eseri.

Of be hacı, çok tatsız. Ahmet Kaya'yı da, Çetin Altan'ı da tebrik ediyorum, bi sigara içmiş çok mu yiğidime

Mesele şu ki "Atatürkçülük" diye bir ideoloji yok. Bir dönem Atatürk'ün ortaya koyduğu devlet yönetme pratiği var fakat onun da tam bir metodolojik-epistemolojik yanı belli değil.
Neyse işi teknik terimlere sokmadan söyleyim, bu yüzden herkes en iyi Atatürkçünün kendisi olduğunu düşünüyor. Özal'a göre, Batı kapitalizmiyle entegrasyon Atatürk'ün en büyük hedefiydi. Ve bunu açıklarken de gösterebileceği birçok örnek var.

Diyeceğim o ki, bugün Tayyip Erdoğan da en iyi Atatürkçünün kendileri olduğunu söyledi.(2007'de) Geçen ay da gitti Mısır'da Atatürk'ün kurduğu laik düzeni önerdi. O yüzden Atatürk bir tür süper kahraman haline getirildi günümüzde, herkes onu en iyi kendisinin anladığını söylüyor. Sen de Atatürk'ün aslında sosyalist olduğunu falan düşünüyorsun sanıyorum? bunu kanıtlamak Özal'ın teorisinden bile zor. Şimdi bana ulusal kanaldan Atatürk aslında sosyalistti falan gibi bir belgesel bulabilirsin. Çok izledim, komik.

Yani bu en çok biz Atatürkçüyüz muhabbeti bir kült ve kötü bir tabu. Hepiniz Atatürkçüsünüz kardeşim, anladık yani. Şu anti emperyalizm olayı da yine hiç Lenin okumamış, okuduğunu da anlamamış birilerinin uydurduğu "kötüler" ve "iyiler" masalından ibaret. Mahir Çayan'ın "anti-kapitalist olmadan anti-emperyalist olunmaz" lafı bile bütün bu harala güreleden daha yeterli.

Eh madem konuya geri döndük, Rutkay Aziz'in konuşması medyada son dönemde görebildiğimiz en doğru içerikli konuşmalardan bir tanesi. Ha, kişiliğiymiş, önceden yaptıklarıymış onları bilemiyorum, ancak bu konuşması, kemalist bir konuşma falan değil, tersine, kendine kemalist diyenlerin ölümüne nefret ettikleri DHKP-C(dev-sol, halk cephesi vs.) sempatizanı gençlere destek de var. O açıdan, herkes herşeyi bi kendine yontmasın artık vallahi sıkıldım.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Eh madem konuya geri döndük, Rutkay Aziz'in konuşması medyada son dönemde görebildiğimiz en doğru içerikli konuşmalardan bir tanesi. Ha, kişiliğiymiş, önceden yaptıklarıymış onları bilemiyorum, ancak bu konuşması, kemalist bir konuşma falan değil, tersine, kendine kemalist diyenlerin ölümüne nefret ettikleri DHKP-C(dev-sol, halk cephesi vs.) sempatizanı gençlere destek de var. O açıdan, herkes herşeyi bi kendine yontmasın artık vallahi sıkıldım.

Şu kısma aynen katılıyorum.

/ Apolitiklik konusunda da özet geçecek olursak; insanların belli düşünceler altında birleşip seslerini duyurmaya çalışması, fikir ne olursa olsun(karşıt olması yeterli), bi şekilde bastırıldı. Devletin ve kurumlarının yanlışlarına ses çıkarmak vatan hainliği vs. olarak görüldü. Hepimizin bildiği şeyler işte aslında uzun uzun anlatmak gereksiz. Aman insanlar etkilenmesin bunlardan, başımıza bela olmasın diye karşıt düşünceyi susturmak(adalete ve insanlığa aykırı yollar ile) akp den sonra başlayan bir alışkanlık değil. İnsanlar bu duruma alıştıkça, normal karşılamaya başladı ve git gide dozajı arttı. Ve geldiğimiz nokta şimdi bu.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

senin gibi üstün zekasını engin bilgi ve tecrübesiyle birleştirmiş birisinin siyaset hakkındaki fikirlerini benim anlayamayacağım ortada; ama sanki sen de biraz karışık mesajlar veriyorsun.

estağfurullah.karışık bir şey yok, sizler zeki insanlarsınız, benim yazdıklarımın her tarafı karışık olsa ne yazar.
dasaa'da iyi adamdır.
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

Kemalizm diyoruz zaten o ideolojiye canım kardeşim. Atatürkçülük Kemalizm'i cıvıtmak için bizzat Atatürk sever bilinenlerin icat ettiği, Atatürk ve Kemalizm düşmanlarının da 4 elle sarıldığı bir kavram.

Ama şimdi bu mevzuya girersek buradan Bangladeş'e yol olur.
Başka zaman gireriz bu mevzuya.

Rutkay Aziz baba adam.
Sosyal ağlarda paylaş

nereden çıkarıyorsunuz örgüt destekçiliğini? ayrıca kemalist mi, atatürkçü' mü, o bile tartışma konusu olmuş. adam özellikle ülkedeki adaletsizlik, hukuksuzluk konusundaki haklı eleştirilerini dile getirmiş. söylediklerinde haklı mı, değil mi? üzerinde durulması gereken bu. söylediklerinin arkasında bir önder ya da ideoloji aramak gereksiz. önderinin ve ideolojisinin ne olmadığı çok açık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...