Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Let's talk iPhone 4S

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Siri olmuş her taraf. Sesli komut sisteminden ne farkı var anlayamadım hala. Türkçe de algılayacak mıymış bari? söylediler mi onu?

5 sene önce bu teknoloji insanların gözlerini parlatsa da kullanışlı olmadığı ortada. Evde telefon bi köşede dururken uzaktan seslenip komut vermek olabilir belki ama sürekli algılamaya açık olcağını da sanmıyorum (çok incelemedim Siri'yi, nasıl çalışıyor/aktive ediliyor bilmiyorum). Onun dışında insanların içinde pek kullanılacak bişi değil. Benim yıllar önceki Nokia'm bile xx'i ara dediğimde bulup arıyordu ama hiç kullanmadım.
Sosyal ağlarda paylaş

sesli komut degil sirinin olayi. konuyu anlamasi.

yani "bugun hava nasil?" diye tek bir kalipta sorman gerekmiyor. "yanima semsiye almali miyim?" ya da "sence bugun yagmur yagar mi?" diye sordugunda da senin hava durumunu sordugunu anliyor. yani sesli komut vermiyorsun, telefonla konusuyorsun. sirinin farki bu. sanirim boyle bir semantik diyalog hicbir cihazda yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Herkes cok kafa yoruyor. Bir suru alani birlestiriyor bu olay ki kendisi natural language processing oluyor. Daha once de dedigim gibi web 3'un de bu konsept uzerine, yani bilgisyarlarin bizim dogal dilimizi anlayip yorumlayabilmesi üzerine dayalı olacagi soyleniyor. Mum_chamber'in dedigi gibi su ana kadar bunu su demolardaki kadar basarili yapabilen yoktu. Yani gayet uzerinde calisilan yeni ve aktif bi alan. Eger demodaki kadar iyiyse de helal olsun. Live gormek lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

olaya cidden uzağım..

şimdi hiç çalışmıyor gibi gözüken bi uygulama herhangi bi oyun/program vs.'den sinyal alıp gerektiğinde çalışıyor/tepki veriyor/işlem yapıyor

tam tersi şekilde tek bi uygulamadan farklı bi çok uygulamaya, farklı amaçlarla input da girilebiliyor

bu ikisi dışında ne veriyor bu uygulama olmayan, işletim sistemine gömülü yenilik?

edit: smart olması, sesi iyi algılaması, farklı sesleri/konuşmaları ayırt edebilmesi, konuşmayı yorumlayıp çıkarım yapması vs. ayrı bi taraf. onlara girmiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

abi sen olaya cok uzaksin..

multitasking var ama siradan bir uygulama diger uygulamalarla derinden etkilesemez. stocks uygulamasindan o view'i takvimden su bilgiyi filan diye yapmaya kalksan omrun kisalir.

ip4'lere de geliyo degilmi dolayisiyla? yoksa sadece 4s'e özgu bi olaymi olcek? zeki murende bizi görcekmi? olaya baya bi ortadan daldim bende, ama siri sahaneymis cidden. Aslinda cok basit bisey, ama buzamana kadar kafa yorulmamis evet. Yani cok rahat olcak su sekilde bicok sey, heleki gps ile takip edip "sunlari alcaktin" falan demeside sahane
Sosyal ağlarda paylaş

apple şu anki sistemin üzerine iki gudik geliştirme yapsın. kasasının da arkasına iki çizgi falan çeksin çok minik bi değişiklik koysun yani.

4s-pre diye çıkartsın

o nasıl satacaksa öyle satacak.

fag ler sıraya girip paralarını döke döke satın alacak yani
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...