Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tv dizileri nasıl olmalı?

cetintas

Öne çıkan mesajlar

Milamber'in yazdıklarına katılıyorum.
Batı da yapılan diziler, hatta tutan diziler İYİDİR diye bir yargıya varmamız ne kadar doğru? Dexter dahil olmak üzere başka bazı SİENBİSİ dizilerini ben de severek izledim-izliyorum ama neticede ne veriyor bize diye düşündüğümüz de EĞLENCELİK olmaktan öte ne anlatabilir? Ki biz aklı başında adamlar olarak bu şekilde yorumluyoruz ama işte memlekette Kurtlar Vadisi gerçeği var. Hiç mi rastlamadınız sokakta, restoranda, kafede, kahvede arkadaşları ile ve hatta sizinle Memati'ye öykünerek konuşan-ciddi ciddi he-adamlara? Hiç mi duymadınız en yakın arkadaşını kendisine küfür ettiği için bıçaklayan, vuran gencecik çocukları. Bu olaylar dünyanın her yerinde oldu,oluyor; bizde de oluyordu,olacakta ama bu tip diziler, cahil ve hatta düşünme yeteneği de olmayan nüfusun önemli bir kısmını EĞLENCELİK olarak etkilemiyor, kendilerini o filmlerdeki karakterlerle özleştirip örnek de alıyorlar.

Bu da uzun bir tartışma konusu, farkındayım. "Efendim tv dizileri ille de birşey vermek zorunda mı, yayılıp koltuğa, yatıp boş boş bakarak izlesek, kafa yormasak olmaz mı?" Ya olur tabi, zaten şu an çoğunlukla da olan bu ama tv karşısında geçirilen zaman göz önüne alındığında, sosyalleşme önünde yarattığı ciddi sıkıntı göz önüne alındığında (bu internetin çıkmasından sonra bilgisayarlar için de bence aynen doğrudur) tvnun biraz da eğitici ve öğretici olması gerekir. Ama öğrettiği ve eğittiği şeyler adamın boynunu kırmak, ortam dinlemesinin hangi yöntemlerle yapıldığını göstermekten biraz farklı olmalıdır diye düşünüyorum.

Uzatmayayım, wot diyonuz.
Yazarım sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

valla bence, batı dizileri hepsinin aynısı abi birbiririnin.
Gene bizimkiler de biraz değişiklik var,
Yani bi konsept tutuyor ve arkasından kopyalar zibille başlıyor.

Yok kopya derken, senaryo isimler,yerler mekanlar farklı olabilir ama "tarz" hep aynı lan.
Bu şey içinde geçerli, polisiye romanlar. Aha bitanesi tutuo, geri kalan hepsi aynı. İsterse ayda geçsin, konsept aynı oldumu ben aynı gozuyle bakıorm. Bayıyo.

Lost'u mesela 4 bolum ızleyebildim, "deney falan yapıolardır abi n'lcak" diye bitirdim kafada diziyi çünkü. Daha önce aynı dizileri izlemiştim çünkü, sonunun farklı bitmesi adamların kullandıkları kelimeler flashbackler farklı olsa dahi umrum deil.

Özgün bişiler yapsınlar abi.
Ha türk dizileride öle aşşa yukarı, ama yönetmenler falan değişio arada ( tarz olarak ) o güzel. Mesela ezelle vadi arasında uçurum var, isterse oyuncular aynı olsun isterse replikler aynı olsun çekimleri bişisi farklı, farklı yani.

Şimdide game of thrones u indirdim dun, ilk bölüm güzeldi bi süpriz falan yapıldı.
Ama yani buda klasik dizi mantığı, bölüm sonunda oha oldurt, sonraki bölümü merak etsin adamlar. eeeöööö, diyip 2. bölümü izlemedim lol.
Sevmiorm abi böle dayatmaları, nie yapıosun yani.Yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Batıdaki diziler genel olarak daha iyi oluyor. Neden açıklamak da çok kolay aslında:

Netflix geçenlerde 26 bölümlük bir dizi satın aldı David Fincher gibi epey epey iyi bir yönetmenin çekeceği. Dizi aksiyon filan da değil, politik drama. Ama Netflix'in ödediği para budur: 100.000.000 $. Her biri bir saatlik 26 bölüm için bu.

Ekranda güzellik genelde para ile oluyor.

Bir de Firefly gibi Türkiye'de işlenmesi mümkün olmayan konuları işleyen diziler var tabii.

Sit-com gibi para gerektirmeyen diziler de süreleri nedeniyle olmuyor. Big Bang Theory 20 dakika, bizim sit-com varyasyonları 90 dakika, reklamla birlikte 120. Ötekiler reklamla 25 dakika oluyor ancak.

Ayrıca bizimkiler bu 90 dakikalık bölümlerden yılda 40 tane çekiyor, gavurlar 20 dakikalık bölümden yılda 20 tane bazen çekiyorlar bazen çekmiyorlar. Game of Thrones mesela yılda 60 dakikalık 10 bölüm çekiyor.

Bu nedenle %90 tutma olanıyla en az yabancı diziler Türk dizilerinden daha iyi oluyor diyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

dizilerde neyi beğeneceğimiz yetişirken gördüğümüz kültür öğelerinin neler olduğuyla çok alakalı. bizim gençlik dışarıdan daha fazla kültürsüzlük kültürüyle pompalandığı için, "hoşlandığım kız bana yüz vermeyince sahil yolundan gaza basıp direksiyonu dövdüm" temalı dizilerin tutması daha mantıklı.

turist ömer uzayda, uzaylı badi gibi filmler dışında bilimkurgu yok. çeksen izleyecek kafa yoracak adam yok.

aksiyon filmi zaten yok, üstelik devasa bütçesi olması gerekmiyor. yapılanlar da tatava.

gerilim-korku desen kur'andan ayet alalım, onu çarpıtıp çarpıtıp öcülü cinli film yapalımla sınırlı.

komedi zaten yerlerde, handycam'le bir ayda çekeceğin recep ivedikle maskeli beşler sömestr tatilinde küfürbaz veletlerin harçlıklarını almaya yarışıyor.

cem yılmaz, yavuz turgul gibi üç beş kendini kabul ettirmiş istekli adam dışında sinema yok. aslında yetenekli istekli çok adam var da, para yapmaz diye elini taşın altına koyan yapımcı yok. bazen iyi bir dizi çıkıyor, tutunana kadar her bölümde yayın günü-saati değişiyor, olmuyor kanal değiştiriyor falan. örneğin behzat ç. senaryodan prodüksiyondan ziyade karakter derinliği ve diyalogların uyumu olarak başarılı. tutunana kadar bitmesi gündeme geldi, ikinci sezon olmayacaktı falan, ancak kulaktan kulağa yayılarak zamanla tutundu.

yani önce sineması güzel olacak ki dizisi güzel olsun bir ülkenin. bugün ay yapımın birbirinin klonu dizileri tutuyosa, aynı iki üç oyuncuyu değişik isimlerle "yeni" dizilere oturtması ve dizi başlayana kadar doğan grubu kanalları, gazetelerinde tam sayfa reklamlar yapmasıyla oluyor. hepsi de çok afedersiniz götüm gibi diziler.
Sosyal ağlarda paylaş

@milamber

biz kucukkende korku filmi vahşet mafya vs vardıetkilendik mi.hyr.

şimdi koca adamlarız ben şahsen olaya tamamen keyif almaya bakıyorum.

sonuçta dizi filmler genelde voaa adamlar yapmış diyip ertesi gün unutulcak şekilde izlenmeli.ztn bunlardan etkilenen adamları ben genel olarak normal insanlar gormuyorum.diziden filmden etkilenmese bile

yalnız başına korku filmi izlemek ayrı ya.farklı bişi bence o

sonuçta benim için filmde ne kadar anormal şey varsa film o kadar normaldir

bruce wills jetin üstüne atlıyorsa analyın ki bir film izliyorsunuz

sonuçta etkilenip gidip jetin üstüne atlayın bakayım sdfs

zayıf insan,zayıf insandır.

ayrıca batı dizi filmleri herturlu iyiler.sanki adamların her filmi vahşet kan.öyle olmayıpta senaryo kurgu oyunculuk çok iyi filmler var

hardcore da ise.seks sahnesi varsa mıymıy değilde hakkını veriyor adamlar.bir seks nasıl yapılıyorsa onlarda öyle yapıyor
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

valla bence, batı dizileri hepsinin aynısı abi birbiririnin.
Gene bizimkiler de biraz değişiklik var,
Yani bi konsept tutuyor ve arkasından kopyalar zibille başlıyor.

Yok kopya derken, senaryo isimler,yerler mekanlar farklı olabilir ama "tarz" hep aynı lan.
Bu şey içinde geçerli, polisiye romanlar. Aha bitanesi tutuo, geri kalan hepsi aynı. İsterse ayda geçsin, konsept aynı oldumu ben aynı gozuyle bakıorm. Bayıyo.

Lost'u mesela 4 bolum ızleyebildim, "deney falan yapıolardır abi n'lcak" diye bitirdim kafada diziyi çünkü. Daha önce aynı dizileri izlemiştim çünkü, sonunun farklı bitmesi adamların kullandıkları kelimeler flashbackler farklı olsa dahi umrum deil.

Özgün bişiler yapsınlar abi.
Ha türk dizileride öle aşşa yukarı, ama yönetmenler falan değişio arada ( tarz olarak ) o güzel. Mesela ezelle vadi arasında uçurum var, isterse oyuncular aynı olsun isterse replikler aynı olsun çekimleri bişisi farklı, farklı yani.

Şimdide game of thrones u indirdim dun, ilk bölüm güzeldi bi süpriz falan yapıldı.
Ama yani buda klasik dizi mantığı, bölüm sonunda oha oldurt, sonraki bölümü merak etsin adamlar. eeeöööö, diyip 2. bölümü izlemedim lol.
Sevmiorm abi böle dayatmaları, nie yapıosun yani.Yapma.

şuna güldüm baya
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

milamberin postu nerde arkadaş.

Şurada.

Milamber said:

Red said:

tamamda bu normal gösterme olayı nasıl bişi anlamadım

yani lafta güzel söyleniyor ama uygulanış

yani polatın kafa kesme sahnesinin normal olmadıgını yada bir dizide filmde cinayetin normal olmadıgını nasıl gösterebilirler nasıl olur o iş.

dediğim gibi 3-5 tane toplumun zayıf halkası özensin veya özenmesin diye şekillenemez bu sektör

yani gavur dizi filmleri gittikçe hardcore a bağlarken.bizim 2011 yılında 2 tane spastik cocuk özenmesin diye diziler böyle olmalı toplum bıdı bıdı yapmamız cok üzücü sdfs

dexter amca onun bunun kellesini alıyor.sonra normal yaşamına devam ediyor

DEXTER YASAKLANSIN diyor musunuz

Konunun geri kalanını okumadım, konuya da yanlışlıkla tıkladım ve geri geri giderken bu mesaj gözüme çarptı senle alakalısı da yok ama bir noktada yanlışın var bence. Batı dizilerinin iyice hardcore'a bağlaması doğru bir şey mi? Sağlıklı mı? Belki de yanlış yapan onlar. Sansürü falan destekleme değil sormak istiyorum sadece cidden bu diziler filmler bilinç altımızda bize zarar veriyor olamaz mı? Ben mesela epey bir süredir tek yaşıyorum ve korku filmlerini izlemeyi bıraktım, arada sırada arkadaşlarımla izlediğim filmler oluyor ama artık o kadar abartı korku filmleri çekiliyor ki akıl sağlığım tehlikeye düşer gece garip garip kabuslar görebilirim diye izlememeye başladım, kendimi korumaya aldım.

Dexter, Kurtlar Vadisi, çeşitli aksiyon, gerilim filmleri hatta normal bildiğiniz dramalar bunların bizim ya da küçük çocukların hatta ve hatta yaşlıların beyinlerini ne kadar etkilediği belli mi? Kanların içinde duran bebekli bir sahne mesela normal mi? Etkisi ne biliyoruz mu gerçekten. Ben şüphe duymaya başlayalı çok oluyor. Bu yüzden olabildiğince az izlemeye çalışıyorum televizyonu. Kimin ne oyun oynadığı belli değil, bize etkisi ne olacak belli değil. Batıda gittikçe hardcore oluyor diye bizde hardcore olmayalım, daha düzgününü daha sağlıklısını insanları sıkmadan yapabiliyorsak yapalım bence.

Ya Kuzey-Güney dizisi başlığı altında mevzu dallandı,budaklandı, gerge kardeşimizin uyarısı ile ayrı bir konu başlığı açtım ve buradan devam ediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

türk dizileri aynen olması gerektiği gibi
sabit belirli bi zeka ortlaması var işte çoğunluğa hitap edilen şeyler tutuyor genel olarka bi çocuklar duymasın falan filan.

uyarlanan diziler daha fena mesela
http://www.youtube.com/watch?v=Wt5WA-gTTU8

DHW türk versiyonu çekiliyor şu aralar

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WQpEdIxqojE

ahahha
şaka gibi adeta
ne bileyim popüler olan üsküdar'a giderken vardı 2 bölüm bakabildim anca çokta komik yaratıcı bişi yoktu zaten yıllardır internette sözlükte dolaşan espirileri kullanıp 2-3 animasyon yapmışlar beyaz şova bayılan makina mühendisleri facebookta paylaşsın diye dizi çıkmış ortaya.
Sosyal ağlarda paylaş

amerikan dizilerinin guzellgi:

sure regulasyonu
diyalogların kalitesi. espri anlayısının daha yakın olması.
Daha cok para daha kaliteli goruntu.
From zero to hero tarzı dizilerin bollugu gene benim acımdan.
Oyuncuların kalitesi. Turk dizilerine bakarken öff ne kadar salak bir oyuncu diye bagırma istegi olusması.
Sosyal ağlarda paylaş

Kardeşim hem yapımcılar ve hem de yönetmenler topluma bir şey kazandırmak derdinde değiller. İş yapalım ve para kazanalım derdindeler. Bu yüzden yeni bir şeyler üretmek yerine taklitle uğraşıyorlar. Bir dizide aşiret reisi ile güzel kadın aşkı mı var? Bizim maganda millet filmi tuttu mu? Tamam hocam o zaman ne kafa yoracaksın, yaz benzer senaryoyu gitsin.

Yoksa sadece ve sadece tarihi film yapmaya kalksalar 5 milyon tane senaryo çıkar şu memleketten. Elin adamı gerçek bile olmayan bir hikayeyi Merlin'i, yuvarlak masa şövalyelerini, Kral Arthur'u birbiriyle harmanlayıp kaç sezonluk dizi çekiyor ve ilgi de çekiyor. Ya al Çanakkale Savaşları'nı aksiyonu ve tarihi bol dizi yap. Yeteneğine göre 4-5 sezon çekersin. Git Kurtuluş Savaşı'nı herhangi bir şehirdeki hikayesiyle senaryolaştır (birkaç deneme oldu ama daha fazla olmalı). Ya bir Atatürk'ün bırakın dizisini filmini yapamadı bizim anlı şanlı yönetmenler yahu. Ya da al Kenan Evren'in filmini yap, onun üzerinden dönem filmi olsun. Veya Demirel'in, Menderes'in, Ecevit'in,İnönü'nün filmlerini yap; bütün bir dönem gözler önüne serilsin. Çok mu ciddi bu filmler, abi komedi dizisi çeksinler ama ailece oturup gülelim. Bir Avrupa Yakası çıktı,onlar da ilk 2 dönem iyiydi sonradan kendi kendini tekrar etti, sapıttı.

Neyse,uzadı.
Sosyal ağlarda paylaş

diziler kötü etkiliyor ile ilgili

http://en.wikipedia.org/wiki/TV_Parental_Guidelines

dexter bahsi geçmiş. ratingi TV MA LSDV olan diziyi çocuğa izletmemen gerek zate. eğer yaş gözetmeksizin sen de etkileniyorsan çözüm yine basit. ya izlemezsin ya da artık bunun gerçek olmadığını, sadece rol olduğunu anlamaya çalışırsın. dizide yada filmde izlediğinin gerçek olmadığını anlayamıyorsan sorun sendedir, başka kimsede değil. dizi/film başlamadan önce uyarı var zaten içerikle ilgili.

kötü etkiliyor o yüzden böyle olmamalı,sansürlenmeli yada yasaklanmalı demek çok saçma. sanki zorla izletiyorlar insanlara.
Sosyal ağlarda paylaş

kurtuluş savaşı çanakkale savaşı çekilsin iyi güzel de en basitinden the pasific kalitesinde olmayacak ve hatta baya bir kötü olacak. hiç bulaşmasalar daha iyi. sinemada da aynı şey geçerli. senelerdir fetih 1453 tamamlanamadı çünkü türklerde iş ahlakı yok. kafa yok. sinemadan anlamak yok.
Sosyal ağlarda paylaş

burtonesk said:

kurtuluş savaşı çanakkale savaşı çekilsin iyi güzel de en basitinden the pasific kalitesinde olmayacak ve hatta baya bir kötü olacak. hiç bulaşmasalar daha iyi. sinemada da aynı şey geçerli. senelerdir fetih 1453 tamamlanamadı çünkü türklerde iş ahlakı yok. kafa yok. sinemadan anlamak yok.

para yok hepsinden önce o işe ayırılacak
Sosyal ağlarda paylaş

burtonesk said:

GERÇEK olsun filmin içeriği, filanca musevi'nin ya da falanca ermeni lobisinin yaptırttığı, türklerin izmir'i işgal ettiğinin ciddi ciddi filmde söylendiği dizi gibi olmasın zaten bizim çekeceğimiz dizi.

Para da var be kardeşim, Cem Yılmaz'ın neydi o son filmi,abi söyleyenlerin yalancısyım bilmem kaç milyon Dolar bütçeden bahsediyorlardı-ki bir b.ka da benzemiyordu film-. Niyet başka diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bak hep kötü şeylerden konuşmayalım, iyi örnekler de var. Şu SHOW TV'nin son aylardaki can simidi, günde 2 posta 4'er,5'er saat verdiği DOKTORLAR dizisi. Güzel yapılmış bir dizi, Allah için oturup izlediğimde beni rahatsız etmiyor. İyi hazırlanılmış, oyunculuklar ve çekimler iyi. Bu tip diziler de çekilebilmeli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...