Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

türkiye vs israil vol 2- iplerin kopuşu

TD)Pentagram

Öne çıkan mesajlar

TD)Pentagram said:

Myshkin said:

kaynak versene bi.

http://www.hukuki.net/kanun/211.14.text.asp

Tecillisin sanırım Myshkin asdas. Askerde nöbet talimatları anlatılırken ilk öğretilen konudur, Güçler dengesi ilkes, ve hangi durumlarda ateşe ateşle karşılık verebileceğin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

cihant said:

kaldı ki alemin delikanlısı biz miyiz de zorbalığı bitircez.her yetiş diyene tuzlukla koşarsak ohooooo

olayda zorbalık bize karşı yapılmış, ki yapan israil değil de müslüman bir ülke olsaydı şu forumda "NEDEN HALA SAVAŞ AÇMADIK" denileceğinden adım gibi eminim.
e normalleşmeye ön şart olarak gazze ablukasını kaldırın diyor bizimkiler.bize ne filistinden,gazzeden
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Yahu nöbette falan değil bu adamlar operasyonda. Operasyonda kendine öldüresiye saldıran birine ateş açamayacağına dair uluslararası bir yönetmelik mi var? Bizim iç yönetmeliği de okuyorum şuan.

aynı abi.silah kullanmanın yönergesi var.öbür türlü askeri teroristen ayırt eden faktör ne olabilir?
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

Myshkin said:

kaynak versene bi.

2. Şahıs veya topluluk silahlı veya taarruzun önemli derecede etkili kılacak
şekilde aletleri taşıyorsa, silah veya aletlerin bırakılması ihtar olunur. Teca-
vüz taarruz veya mukavemet buna rağmen devam ederse itaati sağlıyacak dereceden başlamak üzere silah kullanılır.

Burda yazanı ben mi yanlış anlıyorum yoksa silahlı düşmana karşı insiyatif alarak gereken şekilde silahı kulalnabileceğine dair bir madde mi bu?

Elbette asker dediğin adamın kuralları olur. Ama bir askerin kendisine sopayla saldıran birine ateş açamayacağına dair bir kural olabilir mi sizce?
Sosyal ağlarda paylaş

Tyrion said:

asdasd alakaya gel ya, sanki savaş cıksa 11e 11 komando match olcak,
4 lü turnuva kazanan ortadoğuyu alır asda, sanki 50 bin komando hazırda beklio bi git allasen çetintaş bişiler iç kendine gel.

kendiniz yazıyorsunuz senaryoyu ve sonra da kendiniz oynuyorsunuz, savaş çıkarsa neyin ne olacağını savaş çıkınca görürsünüz, ne 11e 11 komandosu? dünyanın en iyi askeri israil askeri yazıyorsun, ben de değil diyorum. mevzu bundan ibaret. Hayır, bu kadar seviyorsanız İsrail askerini, neyi tartışıyorsunuz burada? dünyanın en iyi eğitimli askerleri eğitimlerinin gereğini yapmış deyin geçin.
Sosyal ağlarda paylaş

55 kere girdik de anca icazet ala ala,onlar da neye yaradı?bizim ırak sınırının savunulamayacağını sağır sultan biliyor.sen oraya tampon bölge yapabiliyormusun?diplomatik olarak ıraka sözünü geçiremeyen devlet israil gibi ekonomisiyle,silah gücüyle,lobisiyle etkisini ortaya koyan devlete anca laf salatası yapar
Sosyal ağlarda paylaş

ya biraz askeri mevzuat karışık aslında.

bak şimdi 2 mevzu var. birisi emre itaatsızlıkta ısrar diğeri kanunsuz emre uymamak.

şimdi atıyorum kalabalığa ateş açma emri verdi sana rütbeli sende sıktın,uluslararası kanunlara göre suç.sivillere ateş açmak falan.

diğer taraftan ateş açmazsan emre itaatsizlikte ısrardan suç işleyebilirsin.

kanunsuz emre uymamak denen yetkin var er bile olsan.ama işte sonra bunu ispatlamak ve savunmakla mükellefsin.

yani sakat karışık mevzu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen yanlış anlıyosun, TSKda kural özetle şudur : Karşındaki adamın elinde silah var ve ateş açtı, hala karşılık veremezsin önce silahını bırak diyeceksin. Ateş etmeye devam ederse önce ayağına/havaya uyarı atışı yapacaksın, eğer seni öldürecek gibiyse ancak o zaman ölümcül şekilde karşılık verebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Yahu nöbette falan değil bu adamlar operasyonda. Operasyonda kendine öldüresiye saldıran birine ateş açamayacağına dair uluslararası bir yönetmelik mi var? Bizim iç yönetmeliği de okuyorum şuan.

Var işte arkadaşım adam linkledi. Uyarı vs.vs. prosedüründen sonra bile ateş etmeye ayaklardan başlıyosun yukarı doğru cıkıyosun, burda durum tam tersi direk alına ve enseye sıkmış adam "kasıt direk ÖLDÜRMEK" engelleme, caydırma, etkisiz hale getirme yok, he adamlar helikopterden inip bunları yapacak zaman bulamaya bilirler ama, silah kullanımında "hedef gözetmeksizin direk "öldürme" maksatlı" ateş edemezler, karşıdankinde aynen kendi gibi ateşli silah olsa o zaman durum farklı tabi,

He şunuda belirteyim; yime bizim içtüzüğümüze göre "direk sana ateş edildiğinden emin olmadan ve en az 2 kere ateş edilmeden sende "ateşe ateşele" karşılık veremezsin. evet cok sacma gelio ama malesef öyle orda anlatınca agzını acık kalıyo, ama arkadaşında dediği gibi " askeri teröristten ayıran" farklar bunlar. belirli bi prosedüre göre ilerlemek..
Sosyal ağlarda paylaş

Gayet insani bir şey yazdım. Adam gibi askerlik yapanlar beni anlayacaklardır. Henüz yapmayanlar da en sevdikleri arkadaşlarını düşünsünler.

Asker arkadaşlarınızla bir gemiye helikopterden iniyorsunuz, aşağıda sizden önce gemiye inen arkadaşlarınızın kafalarının ve gözlerinin patlatıldığını görüyorsunuz, üzerlerindeki silahların alınmaya çalışıldığını, gemiden aşağıya atıldıklarını görüyorsunuz. Bu durumda yukarıdan aşağıya halen inmekte olan sizlerin arkadaşlarınızı öldüresiye döven ve belki müdahale etmezseniz gerçekten de öldürecek olan kişilere ellerinizdeki silahlarla ateş açmanızdan daha insani bir tepki olabilir mi? Soru da basit, cevabı da basit olur diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

TD)Pentagram said:

Myshkin said:

kaynak versene bi.

2. Şahıs veya topluluk silahlı veya taarruzun önemli derecede etkili kılacak
şekilde aletleri taşıyorsa, silah veya aletlerin bırakılması ihtar olunur. Teca-
vüz taarruz veya mukavemet buna rağmen devam ederse itaati sağlıyacak dereceden başlamak üzere silah kullanılır.

Burda yazanı ben mi yanlış anlıyorum yoksa silahlı düşmana karşı insiyatif alarak gereken şekilde silahı kulalnabileceğine dair bir madde mi bu?

Elbette asker dediğin adamın kuralları olur. Ama bir askerin kendisine sopayla saldıran birine ateş açamayacağına dair bir kural olabilir mi sizce?

abi silah kullanmak aşağısındaki madde de dediği gibi sadece ateş etmek değil.dibcik vurmak da silah kullanmaya giriyor.

2. Silah kullanmak mutlaka ateş etmek değildir. Ateş etmek son çaredir. Önce havaya ihtar ateşi yapılır. Sonra ayağa doğru ateş edilir, mukavemet veya taarruza veyahut tehlikeli bir tehdide varan mukavemet hali devam ederse, hedef gözetilmeksizin ateş edilir.

Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Valla türk askeriysek, önce ayaklarına sıkıcaz kafalarına dipçikle vurucaz falan. Türk askeri ölmeden önce kimseye ateş edemiyor.

Çatışma esnasında kural-kaide yok, bir savaş var o an, hayatta kalma savaşı, işin kitabi kısmı aynen senin belirttiğin gibi ama çatışma anının kanununu çatışmanın şartları belirliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Gayet insani bir şey yazdım. Adam gibi askerlik yapanlar beni anlayacaklardır. Henüz yapmayanlar da en sevdikleri arkadaşlarını düşünsünler.

Asker arkadaşlarınızla bir gemiye helikopterden iniyorsunuz, aşağıda sizden önce gemiye inen arkadaşlarınızın kafalarının ve gözlerinin patlatıldığını görüyorsunuz, üzerlerindeki silahların alınmaya çalışıldığını, gemiden aşağıya atıldıklarını görüyorsunuz. Bu durumda yukarıdan aşağıya halen inmekte olan sizlerin arkadaşlarınızı öldüresiye döven ve belki müdahale etmezseniz gerçekten de öldürecek olan kişilere ellerinizdeki silahlarla ateş açmanızdan daha insani bir tepki olabilir mi? Soru da basit, cevabı da basit olur diye düşünüyorum.

peki ben tek soru ile karşılık vereyim. senin evine yabancılar girmek istese buyur mu edersin karşımı koyarsın?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya valla kendi linklediğin hizmet kanunundan direk alıntı yaptım.

2. Şahıs veya topluluk silahlı veya taarruzun önemli derecede etkili kılacak şekilde aletleri taşıyorsa, silah veya aletlerin bırakılması ihtar olunur. Tecavüz taarruz veya mukavemet buna rağmen devam ederse itaati sağlıyacak dereceden
başlamak üzere silah kullanılır.

Şimdi bana kalkıp kanun karışık da şuda bu da deme, zaten önce kendin linkledin.

Kanunu bir köşeye bırakalım yahu azcık mantık, elinde makineli tüfekli komandosun; sopayla kafanı gözünü yaran adama önce dur diyeceksin sonra havaya ateş açacaksın, sonra dipçik sonra ayağa sonra serbest atış öyle mi?

Herifler gemiye inmeden önce uyarıyı yapmışlar, gemiye indikten sonra kendine saldıran, gemiden zorla aşağıya atan adamı vuracaktır, bunun ne mantıken ne ahlaken yanlış bir tarafı yok. Ha dersin ki neden ayaklara eteş etmiyor, anlarım. Yönetmelik koydun bak orda da yazıyor itaat sağlayacak dereceden başlamak üzere silah kullanılır diyor yani gerek gördüğü dereceden.

Asker baskın yediğinde, terörist üstüne ateş açtığında önce dur ihtarı yapıyor, sonra havaya ateş açıyor öyle mi?
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Ne dion abi ya anlamıyorum seni? mahalle kavgasımı bu "arkadaşımın kafasını patlatıolar" falan, Askersin yediğin ya da yiyebileceğin her naneden haberdarsın be biliosun, operasyondasın kendinden sorumlusun, üstlerinde senden sorumlu, operasyonu yapan sensin her türlü duruma karşı hazırlıklı olman gerekir, emir kesin bişeydir, "arkadaşa daldılar bende boşalttım bi şarjör" die bişe yok fazla film izliosun. ordan "green light" gelmeden allahın kulu emniyetini açamaz orda. Oraya lapin gibi dalmalarıda kendi hataları o kadar sis,ses flash bomb vs. imkanları var beceremiolarsa suç elinde demir çubuk olan adamda mı? Kaldıki saldırı yapan onlar değiş saldırılanlar oluyo adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

cetintas said:

peki ben tek soru ile karşılık vereyim. senin evine yabancılar girmek istese buyur mu edersin karşımı koyarsın?

Bir kere kurnazlık yapma, soruma soruyla cevap verme. Önce doğru düzgün cevap ver mertçe, dürüstçe, kıvırtmadan.

Ben yine senin soruna cevap vereyim mertçe, dürüstçe, kıvırtmadan. Benim evime zorla girmeye çalışan adamın ağzını-burnunu kırarım. Ama bu soruyu neden sordun, ne Mavi Marmara o adamların evi, ne de o adamlar İsrail'in kendilerine müdahale edeceğinden habersiz. Eğer burada birisi birisinin evine zorla girmeye çalışıyorsa tam da senin sabahtan beri savunduğun İHHcilerin gemisidir zorla eve girmeye çalışan. İsraillilerin yaptığı en büyük hata müdahaleyi uluslararası sularda yapmaktır-ki bunun aslında bizim ANLI ŞANLI hükümetimnize bir mesaj olduğuna inanıyorum, "biz senin ülkene ait bir gemiye böyle uluslararası sularda müdahale ederiz eğer sen o gemiyi müdahale edeceğimizi bile bile üzerimize gönderirsen" anlamına gelir bu müdahale. Askeri açıdan da en iyi savunma saldırı olduğuna göre İsrail bu işte kazançlı çıkmıştır. Hem dünya kamuoyunun gözünde DOKUNULAMAZ ÜLKE konumunu sürdürmüştür ve hem de kendi kamuoyunun gözünde Türkiye'ye dahi pabuç bırakmayan bir ülke olduğunu göstermiştir. Bizim anlı şanlı ve her şeyi beceren hükümetimiz şimdi istediği ilişkiyi kessin, hepsinin hikaye olduğunu bilecek tecrübeye de, yaşa da sahibim. Danışıklı bir dövüş oynanıyor ama çoğunluk bunu anlamamak da ısrarcı.
Sosyal ağlarda paylaş

tyrion, mahalle kavgası ile ne ilgisi var? Sen Güneydoğu'ya ait savaş öykülerinin yazılı olduğu kitapları al biğr oku bakalım. Benim yazdıklarımın savaş oyunu mu, mahalle kavgası mı olduğunu anlarsın. Bu arada sen de soruma cevap vermemek de ısrarcısın. Sıkma bu kadar kendini, yukarıdaki askerin yerine koy kendini ve cevap ver soruma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...