Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mars'ta su bulundu

Innuendo

Öne çıkan mesajlar

Oksijen olmadan da ureyebilen ve yasayan canlilar mevcut. Ayni zamanda suda her zaman oksijen bulundugu icin cok buyuk bir dert degil.

Olay gidip yerlesecek boyuta geldiginde kendi oksijenini uretip surekli temizleyecek sistemler yapilabilir ya da Total Recall filmindeki gibi bir fanteziye gidilebilir ama simdilik tek aranan aktif bir yasam belirtisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi cok sacma giristin ya.

Bir varligin canli sayilabilmesi icin belli kriterler var. Uzmani degilim oturup sayamam ama en basitinden karbonik yapida olmasi gerekiyor bir canlinin. Simdiye kadar bilinen diger gereksinimleri de birlestirip buna gore organizma ariyor adamlar. Direkt buyumus uzayli beklemiyorlar.

Ha sirf enerjiden varliklar ya da kendi bilincine sahip robot bulurlar, ona da okey derler yok demezler heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün canlıların dünyalı canlı formlarıyla aynı olması gibi bir şart yok elbette, ama benzer canlıların benzer koşullarda var olabileceklerini bildiğimizden en azından ne arayacağımızı biliyoruz. Hmm sıvı halde su, yeterince azot ve karbon var, o zaman aynı şekilde canlılık başlamış/başlayacak olabilir filan diye.

Tabi sadece uzaylı arıycaz diye çıkılmıyo bu işe. Eğer dünyalılara benzer canlıların yaşayabildiği bir habitat bulunursa, o habitatta dünyalıların da yaşayabileceği sonucuna ulaşabiliriz. En önemli nokta da bu sanırım.
(Uzaylı derken koca kafalı cam gözlü humanoid yaratıklardan veya dünyalı derken insanlardan bahsetmiyorum, en kıytırık en ilkel bakteriler algler filan da söz konusu)
Sosyal ağlarda paylaş

kutulu cok hakli

eskiden abi gunes olmazsa olmaz hicbi canli yasiyamaz derlerdi, sonra baktilar okyanuslarin bilmem kac km altinda gunes isiginin ulasamadigi yerlerde catir catir yasiyor hayvanlar, gunesi degil de kukurt bilesenlerini kullanacak sekilde evrilmisler, goz moz yok zaten hayvanlarda. gerenk te yok.

simdi de abi su lazim diyoruz da, gidip jupiterden bi ornek alamadik mesela, hatta dis katmani disinda inceleyemedik bile gezegeni, belki biraz daha ic taraflarda catir catir yasiyor bakteriler, adam su gibi amonyak tuketiyor belki orda sfsfd
Sosyal ağlarda paylaş

CthuLhu said:

abi uzayda canlı arıyorsun, niye şimdiye kadarki kriterlerine uysun onu diyorum işte.

E abi kuvvetle muhtemel biz de Dunya'ya gore uzayliyiz ? Bir astroid icindeki donmus suyla gelen organizmalarin zamnala gelismesi ve olusan yaratiklardan evrilmis olma ihtimalimiz coook yuksek.

Bununla birlikte aranan sey organizma direkt. Suya camurda kayada toprakta. Haliyle onermeleriniz gecersiz. Adamlar gittikleri her yerden ornekler alip bunlari inceliyorlar enine boyuna. Sadece su degil. Ama olasi yasamin su icerisinde olabilecegini dusunuyorlar.

Mars'tan daha once kaya vesaire toplanmisti zaten. Hatta fosil tipinde kalintilara rastladiklarini falan hatirliyorum bazi organizmalar icin ama canli bir varlik bulamadilar. O yuzden bu sefer kesfettikleri suyu inceleyeceklerdir.

Bu arada canli ile dusunme yetisine sahip varlik bir degil. Gidip organizma olmayan varlik bulsalar bile canli demiyoruz onlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Kutulunun dedigine katılıyorum ama tamamen degil.. uzayda "yasam formu" aramak tabiki cok komik kacabilicek birsey cunku "yasam formu" senin sınırlandırdıgın bir yapı..

Uzayda su bulunması ve ya dunya benzeri "yasam formlarının" bulunması panspermia teorisini kanıtlamak icin onemli bi adım tabi..

Ancak tabiki bununla sınırlandıgı zaman sıg bir bakıs acısı gibi geliyor.

Wispy said:

Tamam da oksijen olmadan da yaşayabilecek canlı yok.
Suyun olup oksiken olmayan yerde oksijen tüpüyle orman yetiştirip onları mı oksijen kaynağı olarak kullanacaklar sdfgh

bu mesela yanlıs yorum sen yasam varsa oksijen olmak zorundadır gibi bi sınırlandırma yapıosun.. "sonsuz" kabul edebilecegin evrendeki ihtimaller bununla sınırlı olmak zorunda degil
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam abi katiliyorum soylediklerine. Nasa da katiliyor, hatta su durumda biz onlara katilmis oluyoruz cunku bunu bizden once soyleyen onlar.

Sadece genel ifadeyle diyorumki; varsayimlar yerine bugune kadar yapilmis arastirmalar dogrultusunda, canli organizma bulunabilme ihtimali en kuvvetli olan yerin oncelik kazanmasi ya da gorevin bu bolgenin arastirilmasi olmasi gayet mantikli. Surec bu sekilde ilerlemeli kaynak ve sure kullanimi acisindan.

Buna spastik kutulu yontemleriyle yaklasmak yanlis. =P
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bildiğim kadarıyla organizmadan çok aranan şey, her organizmanın ortak noktası: şeker. Hatta canlı organizma sayılmayan virüslerde bile var şeker. Sonuçta RNA ve DNA'nın yapı taşlarından biri. İkincisi, şeker her canlının (bu durumda virüsleri atmak lazım tabi) kullandığı ana enerji kaynağı.
Ha bizim bildiğimiz anlamda değil de başka anlamda hayat varsa ne olacak sorusu pek anlamlı olmuyor aslında, çünkü bilmediğimiz birşeyi aramayı da bilemeyiz doğal olarak. O yüzden arayamıyorlar öyle birşey benim bildiğim kadarıyla. Şu anki bilgileri ışığında arama yapıyorlar, karşılarına garip birşey tesadüfen çıkarsa; anlamaya çalışırlar diye düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Söylendi sanırım ama gezegenlerde su arama nedenleri canlı aranacak yer sayısını minimuma indirmek, şimdi karbon değil de atıyorum helyum bazlı canlı da vardır belki de nasıl bir şey olduğunu bilmediğimizden tespit etmemiz zor olur, zaten uzay malum büyük.

Önce su gibi bulması nispeten kolay şeyleri arıyorlar o nedenle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...