Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Etik-para ilişkisi

fanfan

Öne çıkan mesajlar

paket servisi nerede yapıyorsun? sarıyer burger king mi yoksa başka bir yerde mi? sarıyer burger koç'a paket servis yapmıyor gerçi ama sorayım dedim yine de.

bahşiş muhabbetine gelince, ne sen kolanın sallandığını söylemek zorundasın ne de paket servisi veren kişi sana bahşiş vermek zorunda. ha bahşiş mi aldın, teşekkür et, ille de kolayı salladıysan onu da söyle. bir de şeyi anlamadım, ben bu zamana kadar 10% bahşişi tamamen servise verdim, yemeği güzel bulunca mı bahşiş veriliyormuş sadece?

bir de vitaminsiz tayfa yine kalitesini göstermiş, zengin/fakir muhabbeti yapacak burada 2-3 kişi var, takma gerisini.
Sosyal ağlarda paylaş

bahsis tamamen restorand akalmasi gereken biseydir

garsona isini yaptigi icin degil ozel ilgi gosterdigi icin bahsis verilir, yemek tavsiye eder, et istersneiz pisme suresini soyler veya alternatifler hazirlar veya "bugun su corbamiz pek iyi olmadi size sunu veriyim" gibi yardimci olur, icki onerir ve hatun kisi yaninizdaysa size lord muamelesi yaparak karizma yaptirir boyle guzel ilgilenen garsoan bahsis verilir

buyrun diyip menu atan, 30dk kaybolduktan sorna gelip siaprisi alan sonra pisince masaya atip hesap diyene kadar arazi olan garsona bahsis verilmez, bahsis isinin raconu budur zaten, ekstra hizmet icin bahsis verirsin buda iyi hizmet gorevlisi ile kotu gorevlinin maasinda fark olusturur, cok kazanmak istiyen isini adam gibi yapar

amerikada nakit kullanimi yogun, fastfood zaten ucuz getiren elemana veriyor adamlar, bu yuzdende restoranalr bunlara dusuk maas veriyor bahsisle tamamliyorlar diye, burda asagi yukari ayni parayi alan servis elemani ile musteri kaybederken restoran kazaniyor ki bahsis miktari degsitiginden servsi elemanin magduryeti daha buyuk, bi ay salliyorum maas+bahsis 2000 alirken obur ay bu rakam 1500 e dusebiliyor

turkiye sistemi hepsinin iyisi, bahsis opsiyonel oldugundan cidden anlami oluyor verilince, ha bide kredi karti ile odeyen musterinin gozunun icine bahsis diye bakmalari dunyanin en itici seyi ki arkadas bu konuda bir rekor kirmsiti "2 lira fazla cek, restorana soyle bisiler icersin"

cidden yapmayin sunu
Sosyal ağlarda paylaş

bahsis, tamamen yasadigin ulkenin kulturune baglidir,

japonyada bahsis=rusvet iken
u.s.a da hesabin icinde gelir

turkiyede de bahsis mevzusu mekandan mekana degisiklik gosterir,

kimi zaten isi bu, maasini almiyor mu diye olaya yaklasirken
bir digeri butun gun ayakta bize hizmet etti gibi bakabilir..

ben ne mi yapiyorum?

siparisimdeki hamburgerin fiyati 10 liraysa. ben onu otomatikman 12 lira diye dusunuyorum ve isime gelirse soyluyorum,
boylelikle de bahsis vermek zoruma gitmiyor..
Sosyal ağlarda paylaş

O maaşı adamın ayağına git diye alıyosun zaten. Normalde yapman gereken işin üstüne ne gibi bir ekstra hizmet sunuyosun da bahşiş hakettiğini düşünüyosun?

Ha, belki normalde 30 dakikada gelen pakedi 15-20 dakikada getirirsen filan tamam, bahşiş haketti diye düşünülebilir tabi ama sırf kıçını kaldırıp ta işini yaptığın için maaşının üzerine bir de bahşiş hakettiğini düşünmen, üstüne bir de kola çalkalamak gibi çocukça hareketlerle filan intikam almaya çalışman tamamen yüzsüzlük.

Asgari ücret maaşı beğenmiyosan da o müşteriyle değil patronunla çözmen gereken bir sorun.
Sosyal ağlarda paylaş

mrblack said:

ne de guzel ahkam kesmisiniz ne bahsisi, maasin yok mu diye,

sen subat ayinda, kar yagarken disarida, sicak sarabini yudumla, sominenin basinda
gf inin cani pitza cekti diye, kendinden buyuk adami cagir ayagina asgari ucret maasla

iste bu yuzden ..

tamam maaş kazanmıyor olsa anlıcam fakat bu kadar romantik bakıyorsa işe ben bütün dünyada ki insanların tamamı benim refahıma erişene kadar rahat edememeliyim. O kadarını düşünene kadar herkesin bir hayat standardı varsa eger o kendi hayat koşullarında yaşamaya mecbur.

O adam ancak ve ancak pizza dagıtarak yaşamını geçindirebilecek durumda bir kalifiyelige ve hayat geçmişine sahipse onun hayatını düzene sokmak benim borcum degil. Ben sipariş ettigim pizzanın parasını öderim o adamda getirdigi için maaşını alır. Ben o pizzayı begendıgımde aşçıya para verebılıyor muyum? O sistemi kuran adama verebılıyor muyum? Sadece kalkıp onu getiren adama para verebılıyorum onunda motoru bıle sirketten.

Arkadaşlarıma katılıyorum ve bir yere yemege gıttıgınde istedigin gibi verirsin bahşişini servisinden dolayı fakat kalkıp 10 dakka bile sürmeyen bir yere yemek getirdi diye kolamı zehir eden adamı anında şikayet ederim mekanına.

Şuan kim oldugunu bilsek çoktan kovulmuştu da yine iyi sakladı kimligini.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

mrblack said:

ne de guzel ahkam kesmisiniz ne bahsisi, maasin yok mu diye,

sen subat ayinda, kar yagarken disarida, sicak sarabini yudumla, sominenin basinda
gf inin cani pitza cekti diye, kendinden buyuk adami cagir ayagina asgari ucret maasla

iste bu yuzden ..

tamam maaş kazanmıyor olsa anlıcam fakat bu kadar romantik bakıyorsa işe ben bütün dünyada ki insanların tamamı benim refahıma erişene kadar rahat edememeliyim. O kadarını düşünene kadar herkesin bir hayat standardı varsa eger o kendi hayat koşullarında yaşamaya mecbur.

O adam ancak ve ancak pizza dagıtarak yaşamını geçindirebilecek durumda bir kalifiyelige ve hayat geçmişine sahipse onun hayatını düzene sokmak benim borcum degil. Ben sipariş ettigim pizzanın parasını öderim o adamda getirdigi için maaşını alır. Ben o pizzayı begendıgımde aşçıya para verebılıyor muyum? O sistemi kuran adama verebılıyor muyum? Sadece kalkıp onu getiren adama para verebılıyorum onunda motoru bıle sirketten.

Arkadaşlarıma katılıyorum ve bir yere yemege gıttıgınde istedigin gibi verirsin bahşişini servisinden dolayı fakat kalkıp 10 dakka bile sürmeyen bir yere yemek getirdi diye kolamı zehir eden adamı anında şikayet ederim mekanına.

Şuan kim oldugunu bilsek çoktan kovulmuştu da yine iyi sakladı kimligini.

merak etme dostum pazartesi ilk işim gidip istifa etmek olucak ztn biraz önce bir çeviri işi aldım bu beni 3-4 ay götürücek o zamana kadarda bi yandan daha ilerisi için bi iş bakabilicem. ama 1 yıl sürek paketserviçilik bana çok şey kattı. insanların aslında ne kadar nankör oldugnu ve bencil olduklarını gördüm. Kimisi yüzüme bile bakmazdı kapıyı carpıp giderdi ben sadece işimi yapıyorum, bekledigim sadece birazda saygı ben köle değilim sonuçta ama adam bana o 1 tlyi verirken köle muamelesi yapıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...