Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'içiciyim' dedi, kurtuldu

Laorx

Öne çıkan mesajlar

tinu said:

hukuk okuyan arkadaşlar varsa merak ediyorum , bu örnek teşkil edebilirmi? mesala biri 45 kilo ile yakalandı içiyorum satmıyorum dedi, bu dava örnek gösterilerek ceza almayabilirmi?

Yanlış anlaşılmalar var, haberi yazan da hukukçu olmadığından tahliye diyip kestirmiş atmış sağolsun. Onun da etkisi var tabi.
Beraat etmemiştir, 11 kişi 50 kilo uyuşturucuyla yakalanıp sırf başbakanın yeğenisin diye beraat edemezsin, fazla ağır bir suç çünkü uyuşturucu imal ve ticareti suçu. Kaç yıldan başlıyor hatırlamıyorum da baya yatıyorsunuz. Tutuksuz yargılanmasına karar verildiği için tahliye edilmiştir.

Yazmayı unutmuşum, beraat ettiğini kabul etsek bile Yargıtay'a çarpar o.
Bir de Yargıtay Ceza Genel Kurulu denmiş, YGCK bir konuda çıkan Yargıtay kararları çeliştiğinde hepsini derleyip tam bir karar çıkarır. İlk aşamada Yargıtay'a gidilir yani. Bu olay açısından birinin götürmesine de gerek olacağını sanmam, 15+ yıl ceza öngörüyor diye kalmış aklımda çünkü. 15+ yıl söz konusuysa otomatik olarak temyize gidiyor.

wotçuk

Teorik konuşuyorum tamamen, tutuklama kararı alabilmek için kuvvetli suç şüphesi gerekir. Ceza Muhakemesi Kanunu madde 100 uyarınca uyuşturucu imal ve ticareti suçuna ilişkin bir olayda, şüpheliler açısından bu kuvvetli suç şüphesinin varlığı kabul edilecektir, açık hüküm var çünkü maddede. Bu durum gene de kesinlikle tutuklanır demek değil, hiç bir suç açısından kesinlikle tutuklanır gibi bir hüküm olamaz zaten. Her şekilde somut olaya göre bu karar çıkarılır.

Pratiğe dönersek hiç öyle somut olaya bakıp gerekirse tutuklamama durumu yok. Savcılar da hakimler de çoluk çocuk sahibi insanlar sonuçta ve uyuşturucu açısından hiç böyle somut olaymış bakmıyorlar, çatır çatır çıkar tutuklama kararı her şekilde. 50 kiloyla yakalandıysanız zaten cezanızın kafadan 5 yılı tutuklu geçer, sonradan cezanızdan mahsup edilir. Çıkarmazlar sizi yani kolay kolay.

Somut olaya bakıldığından "burada bu adam tutuksuz yargılandı, ben de öyle yargılanacağım" kurtarmaz, sizin olayınızda delil karartma şüphesi vardır atıyorum, o riski hiç bir hakim almaz.

Bu durum hiç bir şekilde emsal teşkil edemez, kısacası.
Sosyal ağlarda paylaş

Yargıtayın iki tane efsane kararı var bu konuda.

Birinde 10 kg ile yakalanan adam ben içiciyim diyor ilk derece mahkemesi hadi len diyor ceza veriyor yargıtay adam içiciymiş bozdum kararı diyor.

Öbüründe de adam 5 gr ile yakalanıyor içiciyim diyor ilk derece mahkemesi peki diyor Yargıtay yok lan bu adam satıcıdır diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

10 kiloluk olan hint keneviri davası mıydı? Hani Ataşehirde mi ne saksılarda yetiştiriyormuş paşam falan. Ben de hatırladım şimdi sen söyleyince sdf.
CMK dersinde baktıydık.

Buldum olayı şimdi bakıp, bize anlattıkları kenevir olayında bozma nedeni aramanın usulsüzlüğü, sanık ikrarı falan ayrıca varmış ama. Seninkileri bilemedim. Şu hatta: E. 2005/7-144, K. 2005/150, T. 29.11.2005
YGCK kararıymış zaten =P
Sosyal ağlarda paylaş

Yok benim dediğim yakup davası değil

Yakup davası Yargıtayın dibe vurduğu andır, baştan sona her evrede kolluk tarafından usulsüzlükden hileye kadar her türlü adiliğe başvurulmasına rağmen, adicene bunlara kafasını çevirip ama avukat huzurunda ikrar var demesi kabul edilebilir değil. Bak yine okuyunca dellendim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...