Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Danone Halka İlişkiler / Sıkıntılar, Öneriler.

Xaenin

Öne çıkan mesajlar

Selaminko,

Bir proje üstünde çalışıyorum, Danone'ye bir pr programı çıkartmam gerekiyor ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Aklınıza gelen, Danone'nin çektiği pr sıkıntıları, yediği boklar, kişisel izlenimlerinizi aktarırsanız çok sevinirim.

Mesela genel olarak baktığımız zaman Danone'nin Türk pazarında sıkıntı çekmesinin en büyük nedenlerinden biri Fransız markası olması. Bu konudaki yorumlarınız nelerdir, gerçekten böyle bir sıkıntı olduğuna inanıyor musunuz? Sizi rahatsız eden bir durum olmasa bile, halkın neden bu konuda bu denli tepkili olduğu konusunda fikirleriniz var mı? Varsa neler.

Araştırmalar başlasın, teşekkürler.

Öptüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Creus said:

bir ara yoğurtları hakkında wom çıkmıştı. tü kaka için de pis şeyler var diye. sonrasında sadece testimonial yaptı bi iki tane ayşe özgün le sanırım bi iki reklamı oldu bu amaca hizmet. ama sonra durdu. insanlar da o reklamlardan sanırım mesajı alamadı.

evet bir ara resmen karalama kampanyası vardı
Sosyal ağlarda paylaş

bir bilen olarak soyliyim

danone bu kadar senede herhangi bir marka farkindaligi yaratamadi, urunlerini adam gibi konumlandiramadi

ozellikle sabanci ile yollarini ayirdiktan sonra cok sert bir sekilde bozuldu iletisimi, bunun yaninda urunlerin kalitesindede cok sert bir dusus oldu

her hafta danette girerdi bizim eve, fiyati cidden ucuzladi ama kalitesi dibe vurdu

tikvesliyi iyi kullandilar, tikvesliyi biraz daha once cikarmalari lazim ama ayran yarisinda cuvalladilar. tikveslinin karton kutuda satilan ayranlari vardi, kutu kutu alirdik bunlardan cidden marketlerde bulunmazdi, sonra gidip plastik siseye koydular direk biraktik, tat farki asiri fazlaydiki plastik icinde kalan ayranin direk tadi bozuluyor, karton cok daha iyiydi aptallik ettiler, sirf karton oldugu icin tercih ediliyordu zam yapsalar biel alirdi millet

activia nin turkiyede cok tutmiycagi belliydi misal, bosuna asiri masraf yapip buyuk beklentilerle girdiler

alt pazar segmentine hitap eden birtat urunleri ile kendi kendi ile rekabet ediyor misal, tuketicinin akfasini karistiriyor bu konuda

sut danone kullaniyoruz misal, zaten kolayda urun sut o konuda yoruma gerek yokta misal cikolatali sutlere disney karakteri basmak icin yiginla para harciyor, telif oduyor bunun yerine fiyat indirimine gitse veya taso gibi biriktirilebilir, bagimlilik yapici bisiler verse sutun yaninda (oyun karti, 6 karton getir danette kap vs vs) uzun donemde cok daha fazla getirisi olur cok daha az masraf ile, ozellikle su fila ncikarmislar toy story li, yazik direk o masrafa cocuk gidip bi resim icin su tercihi yapmaz ki kantinlerden cok marketlerde satiliyor bu sular, cocuk dedigin suyu okulun kantinden alir yani

simdilik bu kadar geliyor aklima, danone tuketicisiyim hani bide, tikvesli misal benim icin bir ask markasi ama danonenin marka genisletme veya farkindalik ayratma konusunda yan gelip yattiginida goruyorum

piyasadaki en iyi yogurt lan
Sosyal ağlarda paylaş

Danone yada onun muadili bir firmanın üretiği şu tatlı süt/yoğurtan birinin reklamında öyle bir lanse ediyorki normal süt içilse kalsiyum ihtiyacı imkanı yok tamamlanamaz gibi, halbuki onların yoğurdu/sütünde envai çeşit katkı maddesi var. Böyle salak reklamlar çıkarmasınlar yeterli bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

ha bdie fransiz olmasi kesinlikle yanlis algi, tikveslinin danone altinda oldugunu cogu insan bilmez misal, hic sorun degil o

danone problemi yanlsi yerde ariyor eger fransiziz die basarili olamiyoruz diye dusunuyorsa

Öyle diyorsun ama tüketici de diyor ki fransız malı kullanacağıma has yerli malı yurdun malını kullanırım, neden ibne fransızlara para kazandırayım mantığı söz konusu gibi duruyor. Bunun nedeni fransızların türkiyeye karşı tutumu olabilir mi? AB meselesinden bakarsak olaya bir nefret durumu söz konusu diyebilir miyiz dersiniz? Ya da Ermeni lobileriydi bokuydu püsürüydü derken milliyetçi tutumun öne çıkması bir etken olabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

abi turk tuketicisi emin ol cok takmiyor bu isleri, danone bagira bagira BEN FRANSIZIM demedigi veya ankete BIZ FRANSIZIZ BIZE GUVENIRMISIN? :D yazmadigi surece kimseee bilmiyor bile

anketi veriyrosun ama, sikki goruyor dogru secenek ve milliyetci damari ile onu isaretliyor cirt diye, ayni odak guruplarina sor en cok belgesel izleyip jazz dinliyorlardir, oysa hande yener ve serdar ortacla 300-500 cekip abidik turk dizileri iel kaidn programlarini izliyorlar

turk halkini iyi tanimalari lazim dogru tespit icin, yurtdisindaki arastirma yontemleri burda sokmuyor ne yazikki
Sosyal ağlarda paylaş

farkındalığı nasıl yaratmadı ya. 3 4 sene öncesine kadar küçük kapta çocukları için filan olan çikolatalı yoğurtlar filan direk danone olarak biliniyodu (selpak mendil gibi). ayrıca son yaptığı bana göre süt onlara göre çikolata reklamı hala ağızlarda. bir bilen olarak söylüyorum ben de yanlış anlaşılmasın.

sıkıntı söyleyeceksek eğer, sütaşın danonenin etkin olduğu pazara girdikten sonra danonenin inovayon anlamında biraz geride kalması benim aklıma ilk gelen. ama mesela activia ile fena atak yapmadılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...