Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni dönemde CHP

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

cetintas said:

Raze said:

Oyu artmadi, azaldi vs dogrudur/yanlistir onu bilmem(1), bundan daha fazla olamazdi, bundan daha fazla calisilamazdi benim gordugum(2).

Mevzu budur.
Daha neyi tartışıyoruz?

bu cevabı anlamadım; soruyu da tekrarlayayım araya bir sürü başka şey girmiş;

Simdi diyelim ki dedigin gibi yapmis olsun, aAa Ataturk aAa yapmis olsun, QQ sattilar oy oy herseyi sattilar QQ yapmis olsun. Su an aldiginin ustune daha kimin oyunu alacakti?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

said:
. Biliyor musun bu zamana kadar mecliste Türkiye'nin hangi sorunu ile ilgilendiler? Bölgenin hangi sorunu ile ilgilendiler? Ya da bölgede hangi köyler gezip hangi sorunlarını dile getirdiler? Cevap vereyim sen inanma git araştır. Hiçbir köyü gezmediler. Hiçbir köyün sorununu dinlemediler ve dolayısıyla meclise anlatmadılar.

Benim söylediklerim tamamen tutarlı ve bu söylediğine cevap. Dediğim gibi BDPnin ön figürleri malesef kürt milliyetçisi ve bu yönde gösterdikleri tavırlar arasında gözden kaçacak derecede az kalıyor ama sen bunların bile olmadığını iddia ediyorsun. ben ise bunların olduğunu iddia ediyorum. ayrıca listelediğin şeylerin önemli bir kısmı da ciddi konular. onların araştırılmasında ne gibi bir sorun görüyorsun anlamadım. örnek vermek gerekirse:

said:
* Anadilde eğitim göremeyen çocukların yaşadığı sorunlar

* Anadil eğitimi alamayan vatandaşların karşılaştığı sorunlar

* Anadil yasağının olumsuz sonuçları

* Orantısız güç kullanma eğiliminin nedenlerinin araştırılması

* Irkçılıktan kaynaklı nefret suçlarının bütün boyutlarıyla araştırılması

* Etnik grupların araştırılması

* Türkiye�de yaşayan göçmenlerin sorunları hakkında

* Alevilerin karşılaştığı sorunlar

* İki üniversitede Kürt dili ve edebiyatı bölümü kurulması

* JİTEM faaliyetleri ve faili Meçhul cinayetlerin araştırılması

* 1938 Dersim olaylarının araştırılması

* Kürt sorununun neden ve sonuçlarının araştırılması

* Zorunlu göç mağdurlarının yaşadığı sorunlar

* Kürt sorunundan kaynaklı toplumdan gizlenen hakikatlerin araştırılması

Mesela bunlarına araştırılmasında ne gibi bir sorun görüyorsun. En az doğu köylerinin yaşadığı sorunlar kadar gerçek sorunlar bunlar ve büyük bir ciddiyetle üzerine eğilinmesi gerekiyor. Bunların araştırılmasını engellemeye çalışmak evet ırkçılıktır ve asimilasyon politikasıdır. Bir etnik grubun kendi dilinde eğitim almasına engel olmak da kültürel asimilasyondur. Belki savaş sonrası dönemlerde gerekli bir uygulama olabilir bilemiyorum öyle zamanlarda yaşamamış biri olarak ahkam kesmek istemiyorum ama içinde bulunduğumuz senelerde bu ülkenin çözüm adına yüklenebileceği bir sorumluluktur bu (resmi dilin değişmesi değil, anadilde eğitim).

Ayrıca BDPli milletvekilleri kendi köylerinin sorunlarını bilmiyor diyorsun hiç sanmıyorum bunu. Elinde bu yönde bir bilgi vs varsa göster.

said:
O listedekilerin 90%'ı bunun böyle olduğunu ispatlamaya yeterli.

O listedekilerin %90ı bu ülkenin çok ciddi sorunları. Onları araştırmamak etnik ayrımcılık, ırkçılık vsdir insan haklarına aykırıdır. O sorunları mecliste dile getirmeyen bir parti ayrımclık yapıyordur. O sorunların mecliste dile getirilmesinden rahatsız olan bir parti ise en basidinden ırkçı bir partidir ve bu ülke için AKP'nin ahlak anlayışını dayatma politikası kadar tehlikeli bir politika izlemektedir bence.

adam critlemis.
Sosyal ağlarda paylaş

Anadilde eğitim nedir ya manyadınız mı? en fazla seçmeli ders falan olur Türkçe dışındaki diller.

Empati yapacaz diye diye ülkeyi böldüreceksiniz 5-10 yıla, önce Belçika gibi bölgelere ayrılıp hükümet bile kuramıycaz, sonra da gidip Iraktaki zibidilerle birleşecekler, tabii bizim GAP gibi dev yatırımlarımızı da yanlarında götürüp.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Anadilde eğitim nedir ya manyadınız mı? en fazla seçmeli ders falan olur Türkçe dışındaki diller.

ana dilde eğitim eşit değildir resmi dil kürtçe olsun

nasıl bir manyaklık görüyorsun burda anlamadım? ha özel girişimle mi olmalı devlet girişimiyle mi o ayrı bir tartışma konusu ama hele özel girişimle kürtçe eğitim veren yerler açılmasına karşı çıkmak nasıl bir kafa yapısı anlamıyorum, özellikle özel girişimlerle açılmış başka dillerde pek çok başka okul var.

hele üniversitede her dilin edebiyat bölümü varken kürtçenin olmaması bildiğin asimilasyona giriyor artık
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

"Tatar Ramazan" said:

ana dilde eğitim eşit değildir resmi dil kürtçe olsun

nasıl bir manyaklık görüyorsun burda anlamadım? ha özel girişimle mi olmalı devlet girişimiyle mi o ayrı bir tartışma konusu ama hele özel girişimle kürtçe eğitim veren yerler açılmasına karşı çıkmak nasıl bir kafa yapısı anlamıyorum, özellikle özel girişimlerle açılmış başka dillerde pek çok başka okul var.

hele üniversitede her dilin edebiyat bölümü varken kürtçenin olmaması bildiğin asimilasyona giriyor artık

yalnız şöyle bir gerçek var ki o da filoloji bölümü olan diller bağımsız (özerk bile değil) ülkeleri olan dünya tarihinde büyğk yer edşnmiş ve dünya literatürüne girmiş olan dillerdir, ulusal kimliktir

kürtlerin edebi olarak çok büyük bir etkisi yok ha osmanlı kültürü içinde kürt düşünüler vardı ama o kadar onlar da osmanlının bir parçası olarak kabul edildi. kürt dediğin aşiretdir devlet değildir keza aynı mantıkla tatr dili edebiyatının da olması lazımdır ki tatarların dünya tarihindeki yeri daha büyüktür, rus çarlığının oluşmasındaki en büyük etmendir tatarlar (rus prenslerine karşı bir tehdit unsuru oalrak tabii) ki 1000 yıllık kazan şehri vardır özerkde olsa bir cumhuriyeti vardır ki türkiyedeki tatarların sayısı öyle azımsanacak akdar değildir hattta kürletle kafa kafaya olaiblir de bilemiyorum bizim tarafda kürtlerinki kadar bir kuyruk acısı olmadı

eğer bir
bölüm kuracak akdar kaynak araştırma topalnırsa kursunlar kürt dili ve edebiyatını ama yok.. olsa kuzey ırakta zaten kurulurdu

demek istediğim oradaki sorun asimilasyondan daha önce gelen "dünya mirası" sorunu. dilleri unutulsun da denmiyor hatta isteyen okulda yardımcı dil oalrak alsın kursuna gitsin bir şekilde öğrensin artık kürtler kendileri kendi kültürlerini korumaya niyetli değilse yapacak bir şey yok zaten

eğer kürtler bu konuda asimile ediliyorsa benim kültürüm daha eski, benim kültürüm aşiret/konar göçer kültür değil, ben daha beter asimile oluyorum tatar dili edebiyatı bölümü kurulsun benim atalarımın kültürünü de korusun türkiye cumhuriyeti..

TATARLAR ASİMİLE EDİLİYORUZ BİRLEŞİN!!
Sosyal ağlarda paylaş

abi adam açmak istiyorsa açsın, bir iş yapamazsa da zaten kendi kendini bitirir. o konuda bir araştırma yapabileceğini düşünüyorsa varsın yapsın yani. ben orda kürt dili ve edebiyatı açılamamasının tek sebebinin kaynak olduğunu düşünmüyorum. ayrıca ortada bir dil varsa ve onu araştırmak isteyen birileri de varsa bunlar bir grup oluşturacak kadar büyükse vs neden bölümü açılmasın. kariyer koçluğu bölümü bile var lan.
Sosyal ağlarda paylaş

ya mevzu, eğitim olur olmaz özerklik olur olmaz falan meselesi değil pek.

ben gidip abi özerklik olurmu anadilde eğitim olurmu bi konuşmak lazım desem türkiyenın bir sürü mahallesinde linc edilirim. aynı şekilde ai özerlkiik olurmu anadilde eğpitim olurmu olmazmı desem aynı şekilde başka bir sürü mahalledede linc edilirim.

sorudna bu zaten, sorun mümkiniyet falan değilki. iletişimsizlik. bdp bilmiyomu bugun anayasayı kendileri yazsalar yarın herşeyin istedikleri gibi olmıyacağını, ulusalcılarda biliyo bu şekilde daha uzun gidemiyeceğini (o yüzden uc ulusalcı eksimler vuralım kurtulalım diyo zaten, aynı kürt milleyetci faşistler içinde gecerli)

günümüzün astığım astık kestiğim kestik uslubu prim yapan siyasetinde ne yazzıki kimse uzlaşömaya gelemiyo, hep bnım istediğim olsun hep benim istediğim olsun.

Sen nasıl vatan toprağını bölmekten bahsedersin diye özerkliğin, daha konuşmadan uzlaşmadan pazarlık yapmadan karşısındakinin derdini mantığını isteğini ihtiyacını anlamadan, üstünü cizenle; sen nasıl anadilde eğitim olurmu dersin insanlık hakkı! diye cıkışandan bi farkı yok yanı, ikisde aynı bokun soyu.

söleyince küplere biniyo iki tarafta. millette sağolsun bu bok yiynelerin BIR ADIM GERI ATIYACAĞIZ!!!! tavırlarına yapıyo cok bi bok varmış gibi, sonuc ortada. her secimde uzlaşmacı adayları harcıyolar. her secimde kutuplaşma artıyo.
Sosyal ağlarda paylaş

eheh kariyer koçluğu maddi getirisi olduğu için açılmıştır her ne kadar saşma olsa da :)

ama hani kürt dili ve edebiyatı dediğimiz konu gerçekten sığ sığ olmasının da nedeni toplum olarak kürtler arap, osmanlı vs içinde karıştığından bugün kürt edebiyatı ile osmanlı arap pers edebiysatı arasında karışabiliyor çünkü kürt toplumu dedşğimiz aşiretdir bir ulus oluşturabilecek yapıda değildir, ne kendi parasını bastırabilmşiştir ne de bir bayrapı vardır etnik grup oalrak kalmıştır

aynı şekilde belçikada flamanlarda da durum aynıdır, tarihde flaman parası yoktur ama flaman komutan siyasetçi vs vardır

türk kollarında da kürtlerle aynı durumda olan topluluklatr vardır ama kürt toplumunun bugüne gelmesinin arkasında yatan en büyük gerçek kuzey arabistanın (kürdistan diye tabir edilne) bölgedeki güç savaşlarında osmanlıya karşı fransız ve ingiliz çalışmalarıdır. o dönemde bu ulusları kendi çıkarları doğrultusunda yaptıkları çalışmalar dönemin abd sinin sscb ye karşı kurduğu yeşil kuşak hattı çalıuşmalarıyla örtüşür

birinin çalışmaları hizbullah gibi terör odağı haline gelen radikal islami uçların ortaya çıkmasına endne olmuşken diğeri de pkk gibi terörist bir grup ve onun gölgesi altında kalan, suölanan tenzih edilmesi gereken kürt toplumunu ortaya çıkarmıştır

hani kürtlerin asimile olacak bir kültürel birikimi yok, ellerinde türkçe farsça arapça karması gibi duran kürtçe vardır ki dil midir yoksa lehçe midir o bile bugün filologlar arasında tarttışılmakta.. semantik bilimi tarafından incelenecek yeterli malzemesi de yoktur
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

üni'de olur kürtçe bölümü de yok mu şimdi ya?

ama ilkokul bilmem ne de çok saçma olur vallahi.

adamlar doğru düzgün türkçe dersi buralarda veremiyorlar, hocaların kalitesi ortada. çok bullshit olur o.

yanı demek istediğim bu. mevzunun bu noktasına gelemedik daha. hala kestirip atmaktan butun konuları mümkünlüğüne gelemedikki.
Sosyal ağlarda paylaş

o değil de bu english time ın sahibi kürtçe kurs açmıştı bir sene sorna mı ne akpatmıştı talep yok diye şidmi baktım hâlâ talep yok galiba eheh

ne bielyim hani etnik dil dediğin etnk kültür dediğin aileden öğrenilir artık, ben babannemden halalarımdan babamdan fln ne öğrendiysem onunla gidiyorum.. ama elbet bür gün kazana gideceğim orayı da göreceğim, olmadı köstenceye giderim senede bir şenlik yapıyormuş bizimkiler
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...