Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

iOS 5

roket adam

Öne çıkan mesajlar

su an nfc capable handset yok gbi bisi cok az var, ondan kullanan gormuyoruz. mobile payment en cok konusulan nfc ile ilgili, ama cok cesitli applicationlari var. anahtar-kart sistemini birakip kapilari nfc uyumlu cihazlarla actiran oteller falan da var, ama aletler yayginlasmadan biz de heryerde goremicez bu uygulamalari.
Sosyal ağlarda paylaş

Starbucks'larda falan var genelde bende kullanan görmedim çünkü kart elinde olduktan sonra ha okutmuşsun ha makineye sokmuşsun. Ama nakit taşıyan biri değilsen tek telefonu al çık dışarı yani. Şu an sanırım Turkcell'den bi etiket gibi birşey alıp telefonun arkasına yapıştırabiliyorsun. Bu şekilde NFC uyumlu hale gelmiş oluyor telefonun fakat bence pek estetik değil. Ayrıca bir firma da NFC antenli SDCard üretcekmiş sanırım ama iphone için geçerli olamayacak zaten.

Android için Google Wallet nasıl çalıştığına dair ufak bir örnek;

http://www.youtube.com/watch?v=6tBAB5ls5vM
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Muazzam. Bunun için sıfırdan yeni bir teknolojiye ne kadar gerek vardı ki, BT ile bile yapılabilirdi aslında.

güvenlik ve BT ile beraber gelen bağlantı zorlukları yuzunden farklı bir teknoloji kullanılıyor diye biliyorum. BT ile baglantı kurmak tam bir iskence, NFC'nin olayı ise tap&go oldugu icin ayrı kulvardalar
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

NFC deyip duruyo herkes, şunu kullanan tek bir insan görmedim. Nedir bunun olayı?

Manyetik kart olayı işte bildiğin. Telefonda donanım olarak bulununca farklı şekillere sokulabiliyor, Turkcell'in yapıştırmasıyla tek bir şey olarak kalmıyor. Otel oda kartın, kredi kartın, uçak biletin, metro kartın vs. hepsi telefonda oluyor. Ekrandan tıklıyorsun şu olarak çalış diye, o gibi çalışıyor.

(yazılanların bir kısmı hayal ürünüdür)
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu okuduğumdan beri uygulama alanlarını düşünüyorum, hakkaten bayaa işe yarar bir şey olacak bu. En basitinden işyerinde kimlikle kapı açma derdinden kurtarır, colanı alırsın, akbil basarsın (olamaz mı, olabilir), etkinlik girişlerinde bilet kontrolü tarzı bir sistem yapılabilir, vesaire, yani olur bu iş.
Sosyal ağlarda paylaş

Mobil ödemeyi bile barındıran bir sistemde güvenliğin açık olabileceğini hiç hesaba katmadım zaten. Açık olursa iliğimize kadar sömürür aletler, düzgün bi handshake protokolü yazsınlar, iki cihaz birbirinin o iki cihaz olduğunu anlamadan veri paylaşmasın, bu kadar basit(tir herhalde bilmediğim konu fazla konuşmayayım)
Sosyal ağlarda paylaş

Bununla ilgili açıklama yaparken Turkcell pinden bahsetmişti. pin girip ondan sonra sinyali yayabiliyorsun sadece. en son android'de yüz tanıma olayı bile çıktı telefonu izinsiz kullanımı engellemek için. ileri düzey değil tabi ki ama yine de bir çok farklı güvenlik önlemi ve yapılabilecek şey var..

yine de ödeme şekilleri ne kadar dallanır, budaklanırsa; risk her zaman o kadar artcak. istediği kadar güvenli bir yöntem olsun yeni çıkacak olan..
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Şunu okuduğumdan beri uygulama alanlarını düşünüyorum, hakkaten bayaa işe yarar bir şey olacak bu. En basitinden işyerinde kimlikle kapı açma derdinden kurtarır, colanı alırsın, akbil basarsın (olamaz mı, olabilir), etkinlik girişlerinde bilet kontrolü tarzı bir sistem yapılabilir, vesaire, yani olur bu iş.

bi de suraya bak istersen
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün kurdum ben bunu iphone 4'e. Buradan bir arkadaş sağolsun UDID kaydı yaptı, isim vermeyeyim de ÖM kutusu dolmasın. Ya da vereyim isterse bilemedim şu an :)

Kurmayın, şu an kullanmak için AŞIRI bug'lı ve ÇOK yavaş. Aşırı takılıyor alet yani, öyle böyle değil. Bir de yumuşak bir geçiş yok, ne kadar app bilmemne vesaire varsa full silindi. Geri dönüş süreci uğraşlı olacağından bir süre böyle kullanacağım ama ciddi bir durum yok yani, yüklemenize değmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Absolut said:

Cloud sistemi neye yarıcak bi açıklayın bakem.

ipod/ipad/iphone/macbooklar(?) falan hepsindeki(yamulmuyosam) dosya rehber ayar resim nevarsa cloud'dan sync ediyosun. Hepsi birbirine sync takiliyosun sonra bi resim cektiginde biriyle.

şu sync işi tarihin en önemli buluşu olur sfds

buzdolabından daha önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...