Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

the economist'ten türkiye seçimleri değerlendirmesi

yav

Öne çıkan mesajlar

@Suark eger KK biraz akilli ise Kürtlerin oyunu/destegini almadan iktidar olamaz. Zaten bunun farkinda sanirim son konusmalari yapmak istedikleri bu yönde.

@fistan

AKP herseyi yanlis yapti hic bir gelisme olmadi demek sanirim biraz haksizlik olur. Hani onlarin dedikleri "ileri demokrasi" gelmedi ama bazi iyilestirmeler oldu. Ha simdi ne yapiyor yasak üstüne yasak baski susturma vs.
Sosyal ağlarda paylaş

-Nae said:

Fizban
Banane akp den ben chp sole diuorum sen akp daha kaka diyosun ilkokul se iyesinde konusma oluo leyla zanalari vekil yapan onlardir kendi catilari altinda meclise soktular bunlari gormezden gelmek icin bir hayli zorlamak grrekio
chp degil, shp diyorum. anlamamak icin baya zorlamak gerekiyo.

akp bu ulkeye, `demokrasi` baglaminda ne katmistir ?
Sosyal ağlarda paylaş

yok yok maddi değil sadece. Şimdi yazamıyorum vakit darlığından ama şu muhafazakarlık muabbetine değinmek istiyorum mesela

Muhafakarlık nedir? muhafaza etmektir dimi bişeyi. Değişime engel olursan sana korumacı/muhafazakarlık derler.

Şimdi,zaman içinde bundan 10 sene önce ağzımıza almayacağımız şeyleri dillendirerek, gerek öküzlükle gerek çözüm arayışıyla bu adamlar birşeyleri değiştirdiler.

10 sene falan önce
Adamın biri "inş. seneye bu törene kürtçe söyleyerek katılırım" dediği bi ödül töreninde, salağın teki çıkıp 10. yıl marşını okuyordu.

Asker höt dese hükümet düşüyordu.
Anadolu tü pis kakaydı. Yaşam falan zordu
Herkes her lafı edemiyordu varolan değerleri karşı.
Kurumların her basamağında yolsuzluk vardı, hala var ama en azından bi kısım denetçiler iyi çalışıyorlar. ( sanırım sen inşaat işindeydin, biliyorsundur gelişmeleri iş güvenliği vs. ).
Ben kalkıp başbakana, cumhurbaşkanıyla iletişim kuramıyordum. Ülkenin başbakanını demirel belirliyordu.
Her ne kadar RTE ye laf etsekte, tansu çiller mesut yılmaz yönetti bu ülkeyi, daha lesserı yok nerdeyse.
Ya hatırlıyorum, biz insan olarak o kadar değersizdik ki, dolandırıcının biri tansuyu dolandırdı die sevinmiştik. Şimdi en azından dinlenebiliyoruz, evet RTE de baya zorba ama en azından cumhurbaşkanı biraz insan.

Aslında, 10 sene öncesi TR, kendi zamanının en geri en kapalı en soymaya açık ülkesiydi. Ve 10 sene öncesiyle bugünün pek bi alakası yok, korunan neredeyse hiçbir şey yok.
Kurulan düzene, seçime giden yola, genel başkanların konuşmalarına falan baktığında değişimi görüyorsun.
Ha bu değişim tamamen AKP ye ait değil, ama ağza alınmıcak şeyleri ağza alarak bişeye başladılar. Sonrasını da internet getirdi zaten.

Sağlık mevzuu var zaten, ama 10 sene önce ufak olduğumdan pek hatırlamıyorum hastaneler nasıl işliyordu. Ama şimdi, çok iyi imkanlarla üniversite hastanelerinde tedavi olabiliyorum sigortaya bağlı, hatta özel hastanelerde de olabiliyorum.
Aile hekimliği die bişi var, istanbul için belki kötü olmuştur bilemem, ama izmirde süper işliyordu. Düzenli bir yapı en azından.
Noterlerin yetkileri kazançları mesela ellerinden alınıyor,babam emekli noter, ki noter aslında ultra gereksiz bir hadise.

Olay şu,
bizim desteklediğimiz taraf içinde KK olmasa pis. Gerçekten pis. Şu an kötülediğimiz ne varsa, şike,ihaleye fesat karıştırma,kadro muabbeti vs bunları chp de yapacak mhp de.
Çünkü başlarında ki dinazorlar şerefsiz.
İşte KK dan falan ümit var biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

Suark said:

paspatur said:

beyinsizlerin cebini doldurdu,
fakir fukaraya kömür verdi.

zengin oldun yani?

üzerine alndığına göre kimin cebinin dolduğu belli. Ama olsun gün sizin gününüz. Dolduracaksın tabi.

ahahah :).
Şu ana kadar AKP hiç oy atmadım, ve bana hiiiç benefiti olmadı şimdiye kadar.
Ama işte, senin gibi adamlar olduğu sürece bu ülke gıdııım ilerlemez, neyse ki kendinden farklı düşünen insanları aşşağılayan hor gören ve lesser gören o kdar insan yok.
Bi geliş gel, evrimleş sonra konuşalım şampiyon.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

shp lideri olan erdal inonu vefat etti, daha sonra bi donem parti liderligi yapan murat karayalcin su an evinde uyuyodur heralde.

Ahaha
O donem chp nin kapatilmis olmasi onun yerine shp nin kurulmus olmasi ve secime soldaki tek parti olarak girdigini eninim bilmiosundur
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Economist kendi mi CHP'yi kurmus da vote for chp diyince chp kaka oluyor? :)

Yazida belirtilen akp'nin oylarinin son donemlerde surekli artista oldugu ve bu secimden de ilk parti cikacagidir. Buna karsilik chp'nin oy potansiyelinde yukselis olacagi ama AKP'nin Turkiye'yi Iran'lastirmaya calismasini engellemek icin CHP'nin daha cok oya ihtiyaci oldugunu soylemisler. Yani gorunen o ki AKP' bu kadar guclu devam etmemesi icin notr'lemek adina CHP mantikli bir tercih.

AKP'e karsi bir zafer kazanmak icin CHP den baska secenek yok malesef. Sevin ya da sevmeyin ama AKP'den gina geldi ise yapilacak olan CHP'e oy vermek. Eh Economist politikadan anliyordur herhalde yani bu kadar basit bir denklemi cozmek birakin onlara da nasip olsun hani :p

Acikcasi AKP ne kadar yikim yapti ise bu ulkede CHP basa gelir ise o kadar sorunla baslayacaksa da ben yinede tercih ederim. Bakin en onemli hazinemiz ozgurlugumuz. Ozgurlugumuzu kazanmak icin milyonlarca insan oldu bu topraklarda. Bu ozgurluk sadece senin topraginda ingilizi fransizi yerlesince gitmiyor. Sen sokaga ciktiginda nefes almakta zorlanmaya basladiginda is isten gecicek artik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...