Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Windows 8

Mum_Chamber

Öne çıkan mesajlar

Abi çoğunuz no-lifersınız, buradan başka arkadaşlarınız yok derecek kadar az. Her aktiviteyi buradan arkadaşlarınızla yapıyosunuz. İşletim sistemi kültürünüz yok. Türkiye'de hangi os kullanılır bunun kültürü yok sizde. İnsanımızın yüklediği os'u anlama kültürünüz yok. Kafanız tek bakış, işletim sistemi çeşitliliğine hazır değilsiniz. En iyi OS'u ben biliyorum yüklüyorum sonra kullanıyorum diyeniz de tatava. Türkiye'de olan her tür OS'u kullandım diyo, arada bir esnaf lokantasında windows 95 kullanmıştır en fazla. Duyulmuş bilinen os'ları yüklemiştir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
16:9 kullanıyoruz artık.

4:3 değil.

ekran kartlarımız genelde güçlü. süper tırt değil

bu adamların desktoplarda ekranı, yatayda android gibi parçalı kaydırılabilir şekilde kullanmaması, o da olmadı, expose, spaces gibi bişiler dahi getirememiş olmaları ayıptır.

2monitor için bile kendi içlerinde ayrık kaydırılabilir ekran olması lazım.

bakmadım son tech demolara, ama cidden saçmalık bu gibi şeyleri koymamaları. koymadıklarından da emin gibiyim. ms çok hantal bi şirket. adamların bi dinamik olduklarını kinect'de gördük. onu da pc'de millet oynamamış olsa eyetoy'dan ileriye gidemezdi doğrusu.

gesture istiyorum, kayan ekranlar istiyorum, widget istiyorum, spaces istiyorum, expose gibi bişiler istiyorum. adam gibi program istiyorum ama süper de arayüzü olsun istiyorum.

2008de alınmış macbook pro benim win7'den hızlı çalışıyorsa ve arayüzü güzelse ballmer'da bi gitsin istiyorum.

yemin ediyorum geri kafalı, vizyonsuz bi adam bu ya.

win7 dondu kaldı sabah, WIN7 ÇALIŞMAMI ÇALDI!!! ondan kızgınım bu arada..

ama dediklerim de doğru bak. sinirli yazmasam daha da doğru olurdu hani.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
"roket adam" said:

İlk videoyu izledim. Tüm postları okuyamadım ancak kimse Windows Media Center dememiş. İlk olarak sanıyorum XP ile gelmişti Media Center, o ara TV'ye bağlı bilgisayar sistemleri modaydı hatırlarsınız. Özel kumandası & klavyesi ve kendi arayüzü vardı, ancak bu "arayüz" windows üzerinden bir programmış gibi çağrılıyordu.

Bariz bir biçimde bunu sezdim ben bu arayüzde. Tek fark, bu sefer "birincil" durumda olan bu arayüz, ikincisi değil. (Windows 7 + tile değil, Tile + Win7)

Ama burada bir takım soru işaretleri var şimdi. Bu arayüz, tüm sistemlere normal Windows çekirdeği ile mi gelecek? Öyle gelecekse, ARM işlemciler vesaire Windows 7'yi nasıl kaldıracak? Yok yalnızca bu arayüz olacaksa, app desteği ve benzeri sistemlerin tamamının gelmesi lazım, ortada yoklar hala.

Microsoft'un en büyük hatası "tablet"i halen mobil sayamamaları, bu video da onu gösterdi bana. Tabletlerde WM7'nin bir versiyonunu kullanmaları gerekirken (Tıpkı iOS ve Android gibi), Windows yükletmeye çalışıyorlar, halbuki desktop işletim sistemleri mobil cihazlarda pratik çalışamayacak kadar hantal. Bunu en son Cebit'te Fujitsu'nın, Asus'un Win7 tabletinde gördüm. Olmuyor yani, buna parmak gitmiyor arkadaş.

Yani gençler görünen o ki Windows 7 + tile arayüz gelecek gibi. Böyle olursa, yeni bir Windows Media Center vakası yaşarsak pek umut görünmüyor MS'e.

Böyle demiştim, hala ısrarcıyım. 7 + tile olabilecek en kötü senaryo. Windows 7'nin basit tablet işlemcileri üzerinde performanslı çalışabileceğine ihtimal vermiyorum. Ek olarak, çalışsa bile tile arayüzün "klasik arayüze ihtiyaç duydurmayacak yeterlilikte" olabileceğini de sanmıyorum.

Umarım yanılırım, developer preview'ini çekmeye çalışıyoruz şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

"roket adam" said:

İlk videoyu izledim. Tüm postları okuyamadım ancak kimse Windows Media Center dememiş. İlk olarak sanıyorum XP ile gelmişti Media Center, o ara TV'ye bağlı bilgisayar sistemleri modaydı hatırlarsınız. Özel kumandası & klavyesi ve kendi arayüzü vardı, ancak bu "arayüz" windows üzerinden bir programmış gibi çağrılıyordu.

Bariz bir biçimde bunu sezdim ben bu arayüzde. Tek fark, bu sefer "birincil" durumda olan bu arayüz, ikincisi değil. (Windows 7 + tile değil, Tile + Win7)

Ama burada bir takım soru işaretleri var şimdi. Bu arayüz, tüm sistemlere normal Windows çekirdeği ile mi gelecek? Öyle gelecekse, ARM işlemciler vesaire Windows 7'yi nasıl kaldıracak? Yok yalnızca bu arayüz olacaksa, app desteği ve benzeri sistemlerin tamamının gelmesi lazım, ortada yoklar hala.

Microsoft'un en büyük hatası "tablet"i halen mobil sayamamaları, bu video da onu gösterdi bana. Tabletlerde WM7'nin bir versiyonunu kullanmaları gerekirken (Tıpkı iOS ve Android gibi), Windows yükletmeye çalışıyorlar, halbuki desktop işletim sistemleri mobil cihazlarda pratik çalışamayacak kadar hantal. Bunu en son Cebit'te Fujitsu'nın, Asus'un Win7 tabletinde gördüm. Olmuyor yani, buna parmak gitmiyor arkadaş.

Yani gençler görünen o ki Windows 7 + tile arayüz gelecek gibi. Böyle olursa, yeni bir Windows Media Center vakası yaşarsak pek umut görünmüyor MS'e.

Böyle demiştim, hala ısrarcıyım. 7 + tile olabilecek en kötü senaryo. Windows 7'nin basit tablet işlemcileri üzerinde performanslı çalışabileceğine ihtimal vermiyorum. Ek olarak, çalışsa bile tile arayüzün "klasik arayüze ihtiyaç duydurmayacak yeterlilikte" olabileceğini de sanmıyorum.

Umarım yanılırım, developer preview'ini çekmeye çalışıyoruz şu an.

Ciddi kernel değişiklikleri var, iyice modüler hale getirmişler her şeyi (ki Vistada çaktırmadan başlamışlardı buna) bence iyi çalışır. mobil bilgisayarlar - akıllı cihazlar çok büyük önem taşıyo artık. eşek değil MS de. yok lan eşek aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

yükledim bu arada bi Dell Vostro 1015'e. başlangıç hakkaten hızlı. makina tırt tabii, o yüzden biraz uzuyo ama win 7den falan daha çabuk açılıyo açık ara. yalnız, hybernate - shutdown karması bi yöntemle yaptığı için bu işi, kapanış 3-5 saniye uzamış. bi de çakallar ekranı çat diye kapatıyo ki kapandı hissi uyansın. disk orda haldır haldır çalışıyo daha. kısa sürede kapanıyo tabii.

bi de app mantığını tam çözemedim, açtığımı kapatamıyorum lan. sonuçta evde de kurup kurcalamam lazım daha çok zaman geçirmek lazım.

ha bi de iki arayüz aynı anda var ve hiç rahatsız edici değil, daha detaylı kullaniim dediğin anda standart windoz arayüzüne geçiyo çat diye. gerekmediğinde de aynı hızla geri dönüyo. bi de bu pre-beta. baya iyi =)

güç tüketimine ve diğer platformlarda nasıl çalıştığına bakmam lazım tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

ya alışkanlıktan açık appleri nası kapatırım diye aranıyodum, sonra farkettim ki task manager (baya hoş görünüyo, detaylı falan) bu applerin bi süre sonra suspended olduğunu sölüyo. enteresan.

bi de rss appini hemen saçmalatmayı başardım dfgsdfg kapatıp açınca düzeldi ama. Win + Q yaptım appten çıkmak için kısayol ararken çok hoş bi arama arayüzü ile karşılaştım bu arada.

appleri sağa sola "takma" olayı da hoş baya. 1/3 - 2/3 şeklinde appler arası paylaştırıyosunuz ekranı böle.

bi de arayüz hakkaten hızlı yau. gerçi tablette falan daha güçsüz bi donanımla kullanmak lazım anlamak için. ha, bi de şu an 1.2 GB ram anca yiyo işletim sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdiiii

Herşey çok aşırı hızlanmış. Ama çok karışık şimdilik... Başlat menüsü sizlere ömür. Tamamen yenilenmiş. Windows içinde Office değil, Office içinde Windows kullanacağız artık...

Kapanırken kafadan bir 3-4 saniye ekranı kapalı tutuyor çakal hızlıyım ben havasına. Ama açılışta yardırıyor orası ayrı. Bir welcome screen var. Ekranı yukarı kaydırarak oturum açabileceğiniz. Direkt live account ile çalışıyorum şu anda. Local accounting incelemedim daha. Ona sonradan değinirim...

Şimdi screenshots ve açıklamalar...

Ekran...

Şimdi iki monitör olduğu için iki monitöre yayıyor. Monitör önceliği tek tıklama ile belirlenebiliyor. İkinci ekrandaki başlat yerindeki ekran simgesine tıkladığınızda ana ekran haline getirebiliyorsunuz. Bu ne anlama geliyor? Şimdi hayvani bir monitörünüz var. Bunda dokunmatik ekrana sahip değilsiniz. Ama bu monitörü kullanacaksınız. Dokunmatik ekranı da ekstradan takacaksınız yanına. El kontrolü için küçük ekranı kullanarak diğer işlemleriniz için büyük monitörü kullanmaya devam edebileceksiniz. Yani eski monitörler çöp olmayacak. Sadece 7-10 inch'lik bir dokunmatik ekran eklentisi ile sistem tam anlamıyla işlemeye devam edecek. Bu demek değil ki fare ile tüm işlemler yapılmıyor. Yapılabiliyor ama sorun şu ki bu sistem dokunmatik platforma geçişte bir sıçrama noktası. Alıştırmanız lazım kendinizi fareyi ikinci plana almaya...

Yeni başlat menüsü...

Bir de Office içinde Windows kullanacağız dedim ya, işte ekranda gördüğünüz üzere herşey Office 2007+ tadında. Dokunmatik olarak daha fazla kullanışlı olarak tasarlanmış. Hala alışamadım olaya pek fazla ama ona da zamanla göz alışır artık.

Eskisi gibi Başlat, tüm programlar geyiği yok artık. Hızlı başlat programlarının hepsi artık yeni açılan ekran üzerinde olacak. Simgelerin yerlerini değiştirmek size kalmış olan birşey... Ekleyip çıkartabiliyorsunuz pin unpin tuşlarıyla.

Yeni tüm programlar...

Alfabetik olarak sıralanmışlar. Eğer masaüstü makine kullanacaksanız ve dokunmatik monitörünüz yoksa/o kocaman ekranda her daim parmak izi görmekten iğreti gelecekse ki gelir, sinir olurum en ufacık lekeden, ufak bir dokunmatik monitör almak şart anasını satayım... Gitti 200 lira.. Meh.

Bir de çok hoşuma giden birşey oldu. .Net Framework 3.5 isteyen bir program çalıştırdım. Bu şekilde bir ekran çıktı karşıma.

Yükle dedim yükledi. Bu harika olmuş. Bu yok çalıştırmıyorum demiyor artık windows, program buna ihtiyaç duyuyor yüklememi ister misin diyor. HELAL OLSUN! İŞTE BUDUR. Dosya kopyalamasındaki tutarsız sürenin düzenlenmesinden sonraki ms'in yaptığı en büyük atılımdır bu. :D

Yeni task manager
Task manager lite:

Task manager full:

Task manager performance monitor:

Neyse devamı gelecek. wot döşettirdiniz bana :D sdfsdf

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...