Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Barajı geçemeyecek partiye bile bile oy atmak

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

goldbären said:

tinu devrimden sonra filminin topiğinde filmi izlemeden savunmanda kıllanmıştım ama tam o filmi yapanların kafada, hayalperest tatlı su komünistisin sanırım.

yani "önce ortak düşmanda birleşmek" olayını anlayamamak, stratejik düşünememek, davadan ödün vermeyiz demekle olmuyor.

sen git her seçimde istikrarlı bir şekilde %1 oy alan tkpye ver oyunu.

bir sosyalist olarak , akp iktidar olduğundan beri her seçimde chp ye oy attım , bu kadar beceriksiz, muhalefet yapmaktan yoksun, bırak solu sağ parti bile olamayan bir partiye oy vermek istemiyorum arkadaşım.

akp 367 alırsa ne isterse yaparmış yapsın hani derler ya yapmazsaa ... ondan iste, böyle tepkisiz koyun bir halka akp yakışır, yıllardır ağzına sıçtılar halkın , aman bari biz kurtarmaya çalışalım bu pisliklerden diye her secim oncesi aman oylarınızı chp ye atın aman boş atmayın diye uğraştık durduk bastık oyları chp ye ne oldu!! bunlar agzımıza sıcmaya devam ettikce halk yetmez devam dedi, yok yeter ben atmıyorum chp ye oy ,

alsın akp 367 sandalyeyide tayyip padişahımız başkanlığını ilan etsin, eyaletlere bölsünler ülkeyi versinler g.doğuyuda kürt faşistlere, üstüne içki yasaklansın, internet yasaklansın, otobüsler haremlik selamlık olsun, fethullahın ordusu alsın bütün ülkeyi, belki o zaman aklı başına gelir bu koyun sürülerinin ,anlarlar ne bok yediklerinide belki ayağa kalkıp ne yaptın lan biz derler, he ne zaman bu olur en önde giderim o ortak düşmanın üstüne.
Sosyal ağlarda paylaş

AKP kadar büyük ülkeye zarar veren bir partinin kendilerine verilmeyen oylarla millet vekili sayısını arttırdığı siyasal ortamda bu adamların ana rakiplerine atılmayan her oyun bunlara yaradığını düşündüğümden istemeyerek de olsa millet vekili çıkarması olası partilere oy vereceğim.

Mükemmel bir demokrasimiz, bilinçli bir halkımız olsa amenna yemişim barajını partisini.
Sosyal ağlarda paylaş

insanların düşünceleri geri olmasaydı şuan bu kadar kolay manipüle olan bi toplumumuz olmazdı. neyse internet iyice yayılsın köylülere de bi şekilde ulaşırız

edit: interneti de kısıtlıyolardı unuttum sori
edit2: köylü değil cahil diycektim. köylüler hala en doğal ve uzun yaşayan efendiler. adama gidip vergilerinizi neden geciktiriyosunuz? diye sorsan, "vergi ne niye ödemek zorundayım ki" tarzında bi tepki verir.

monthy python gibi :)

bi gün köyde yaşamak istiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Akdeniz'in bir köyü olan Gazipaşa'da CHP izmirden bile yüksek oy alıyor, üstüne birde yamulmuyorsam en yüksek okuma oranı olan yerleşim birimiydi %90-95'le. Köylü diyip geçmeyeceksin.

Edit : Ki burası'da şu anki hükümete oy vermediği için havaalanı açılmayan bir beldemizdir. Israrla da vermeyecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.bilinclioy.com/

bakın şöyle bir site var. şurada bi hesap çekin bakalım nedir ne olabilir. diye. 2 partili bir seçim yaptım ben az önce.

akp'yi %47 sabit olarak aldım geçen seçimde olduğu gibi. chp'yi en yükseğe kadar çıkardım. eğer sitedeki hesaplama formülü doğruysa şöyle bir şey çıktı. mhp şu anda baraj'da sallanıyor bir çok ankete göre. bi %9 lu bi de barajı geçmiş haliyle yaptım.

iki parti
http://i53.tinypic.com/15oi3vb.JPG

üç parti.

http://i55.tinypic.com/2dandxu.JPG

bu da dört partili bi meclis. 2 tane %10 koydum akp ve chp'den kıstım oyları.

http://i54.tinypic.com/4lk94o.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

tam rakamlar böyle olmaz. çünkü d'hondt sisteminde il il hesaplanıyor milletvekili sayısı. atıyorum ağrıdan 3 milletvekili çıkıyor. akp 100.000 almış chp 55.000 mhp 30.000
akp 100 aldığı için 1 milletvekili
100/2 = 50, chp 55.000 almış chp'den bir milletvekili
100/2 = 50 mhp'den büyük olduğu için akp bir milletvekili daha.
kabaca böyle girin okuyun tam anlatamadım karışık bi sistem yani.
Sosyal ağlarda paylaş

baraj bir kere saçmalık. oldu olacak %40 baraj koyulsun akp tüm koltukları alsın bari.

ondan sonra "barajı geçmeyecek partiye oy atmak"ı tartışırız burda.

onun haricinde paticik eğer bu seçimde gözü kapalı chpye oy atılmalıyı savunuyorsa bana göre şu sebeplerden yanlış savunuyor:

1- Evet şu seçimde chpye atılmayan her oy akp için bir fazla koltuk ihtimali demek. Siz tabi haklı olarak chpye atmayalım da akp fazla koltuk sahibi olsun? diye bakıyorsunuz olaya.

Ama bu seçim sonrasına değil de bir sonraki seçime bakalım. Neyin değişmesini bekliyorsunuz? Chp nin oyları bu seçimde artınca, chp aha olm şimdi ele avuca anca geldik hadi değişimin köküne vuralım halk tabanına inelim mi diyecek?

Bence demeyecek. Lan bak sanki biz güzel muhalefet yaptık oylarımız arttı lan diyecekler. Biz de seçmenler olarak birdahaki seçime kadar meşhur tasımızı alıp aynı hamama gidip yıkanıcaz hep birlikte.

2- Mecliste fazla partinin olması(sanıyorum bir önceki sayfada da var öyle birşeyler) akpnin zararına değil mi? E abi neden chpye veriyorsunuz? madem mhpnin oyları %9 larda geziyor. abanın sokun meclise?

3- Benim asıl anlayamadığım nereye kadar chpye oy vericez? O zaman kaldıralım abi partileri falan ne gerek var? Recep de pusula yapsın

a- my way
b- highway

diye. her seçim gidelim nasılsa bunlar hep %40 bilmemne hede alıyor diye basalım highwaye?

Ha çözüm mü? Vermeyin abi chpye oy moy. Atatürkün partisi sıfatından tiksindim ben yemin ediyorum. Madem yiyiyor bi tarafları madem atatürkçüler, madem kıçları sıkıştığında kafaları basmadığında bu ülkede allahtan atatürkün partisi var da en azından ne olduğu belli bizi savunur diyen bir kesim türk insanına sığınmayacak kadar kendilerine güveniyorlar. madem öyle SOLTÜRKİYERERE diye parti kursunlar toplasınlar oylarını.

yırtsınlar kıçlarını birleşsinler.

yok yani her seçim ben yırtıyorum bi tarafımı nasıl ayakta tutarım bunları diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...