Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Özgürlüklerimiz Elden mi Gidiyor?

Cin Ruhi

Öne çıkan mesajlar

yanlış anlaşılabilecek bir cümle olacak bu, ama ben bu seneden sonra "herkes özgürlüğü hakkeder" gibi bir durumu çok genellenmiş bir yaklaşım olarak görüyorum. ideal olanı bu tabii ama kimisi özgürlüğün ne olduğunu dahi bilmiyor ki.

ne olursa olsun, durumlar nasıl değişirse değişsin, hakkedenler çıkacaktır.

survival of the fittest gibi bişi. freedom for the fittest sdfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Kurtuluş Savaşında bu halk bunu başarabildi. Bu bilinci törpülemeye çalıştılar bunca yıldır. Baya başarılıda oldular. Peki şu an nasıl bir bilinç seviyesindeyiz? Bunu test etmenin en güzel yolu önümüzdeki seçimler :)

kurtuluş savaşında halktan öte belli bir elit kesim bunu başardı. halkı örgütledi ve iyi şekilde yönetti, yoksa tamamen halkın bilinci değildi bu.

Ki kurtuluş savaşında halkın bilinçlenmesi de çok daha kolaydı, karşı tarafta ete kemiğe bürünmüş ortak bir düşman, bir canavar vardı, dış bir güç vardı, burada canavar değil gölgeler arasında kendini gizleyen sinsi tilkiler, nabza göre şerbet veren bukalemunlar var. ayırt edilmeleri çok daha zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Önümüzde seçimler var işte demokratik yollardan bunun hesabını çok rahat sorabiliriz. Şu an düşündüğün boyutta bir tehlike yok. Batılı güçlerin planları arasında halkı şiddete yöneltme var ama bu ne kadar tutar onu zamanla görürüz. Ben pek tutacağını sanmıyorum çünkü yeni nesilde yani bizde (çeşitli seralarda büyütülmüş kabakları tenzih ediyorum) ayrı bir bilinç var. Bu bilinci enerjiye dönüştürebilirsek gelecek için yapabileceğimiz çok şey var.
Özetle bizim kuşağın gol atabilmesi için bugüne kadar daha gol atamamış ama hep maçta olmuş yaşlı bir 68 numaralı oyuncunun bize en azından güzel bir orta açması gerek :)
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

yanlış anlaşılabilecek bir cümle olacak bu, ama ben bu seneden sonra "herkes özgürlüğü hakkeder" gibi bir durumu çok genellenmiş bir yaklaşım olarak görüyorum. ideal olanı bu tabii ama kimisi özgürlüğün ne olduğunu dahi bilmiyor ki.

ne olursa olsun, durumlar nasıl değişirse değişsin, hakkedenler çıkacaktır.

survival of the fittest gibi bişi. freedom for the fittest sdfsdf

bu senin anlattığın daha çok demokrasiyle alakalı. özgürlük başka bişey.
Sosyal ağlarda paylaş

halkımızda sokaga dökülme,protesto etme bilinci henüz yerlesmis diil.bakınız 2001 de kriz oldu issizlik,aclık vs o kadar sey oldu kimse sokaga dökülmedi.

hemen yanı basımızda yunanistana bakalım sürekli sokaga dökülen halk,protestolar vs.

bizde ki bu eksiklik halkın bilinc altına yerlesmis olan devlet kutsaldır düsüncesi.bu düsünceyi kırmak icin uzun zamana ihtiyacımız var.
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

halkın genelinin farkındalığı paticiktekilerden daha fazla yalnız. patidekiler anne baba ideolojisini devam ettiriyo. benimde genel olarak ailem chp-mhp ideolojisinde yakın olduğu için resistim yüksek bu konuşma yapısına.

paticikteki en bilinçsiz ve gelişime kapalı üye olarak şunu senin iddia etmen durumun ironisini çok daha güzel açıklıyor napolyonn.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

kurtuluş savaşında halktan öte belli bir elit kesim bunu başardı. halkı örgütledi ve iyi şekilde yönetti, yoksa tamamen halkın bilinci değildi bu.

Doğruluk payı var ama düşündüğün kadar değil. Çünkü ortada tamamiyle kendi kendine oluşmuş bir milli bilinç ardından bu oluşan milli bilinci yönetebilmeyi başarabilmiş ve bundan olumlu sonuçlar alabilmiş bir halk var. Halk yoksa kendi kendine zaten örgütlenmişti. Fakat bu biraz yerel boyutta kaldı daha çok. Bahsettiğimiz elit kesim bunu tek bir yumruk haline getirdi. Zaten büyük adamların görevi budur dağınık gücü toplayıp tek yumruk haline getirebilmek.

Rewendor said:

Ki kurtuluş savaşında halkın bilinçlenmesi de çok daha kolaydı, karşı tarafta ete kemiğe bürünmüş ortak bir düşman, bir canavar vardı, dış bir güç vardı, burada canavar değil gölgeler arasında kendini gizleyen sinsi tilkiler, nabza göre şerbet veren bukalemunlar var. ayırt edilmeleri çok daha zor.

Buna da kısmen katılıyorum. Ama çok gezip gören insanlar bunun tahmin ettiğimiz boyutlarda olduğunu belirtmiyor. Halkın önünde düşman olmasa bile onu algılayacak bir bilinç var. Fakat bu bilincin olup olmadığı bir şekilde dillendirilemiyor kitlelere ulaştırılamıyor. Halk herşeyin farkında. Tek sorun onurlu duruş sergileyememekte bunun sebebide Anadolunun belirli kesimlerindeki dejenere olmuş halk ile alakalı. Onların o durumda olmasınında bir sürü sebebi var. Sonuçta Cumhuriyet yeni bir projedir bu sorunların hepsinin üstesinden gelmeye yeminlidir.
Sosyal ağlarda paylaş

halk cahil o yüzden akp ye oy veriyo lafı gerçekten bilinç dolu. kendinden olmayana neden die sormak yerine küçük görme bi grubun genel tavrı işte bende halkın genelinin böyle olmadığını buradaki kafa yapısınında lokal bişey olduğundan bahsediyorum.

kurtuluş savaşındaki halk ile şimdiki halkta birbirine gayet benziyo ama dıragon eyc oynayıp halk bilmiyo yaa diye patide dünya görüşü belirtmekte pek ala.
Sosyal ağlarda paylaş

"halk cahil o yüzden buna oy verdi" her kalıp için uygulanan, herkesin görüşünü yansıtan bir laf değil yalnız.

akp halkın desteğini kazandı, bu bir gerçek. ancak diğer taraftan dediğin laf da "halkın farkındalığı yüksek" son derece saçma ve o kadar boş ki...

sicilya denizi
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

halk cahil o yüzden akp ye oy veriyo lafı gerçekten bilinç dolu. kendinden olmayana neden die sormak yerine küçük görme bi grubun genel tavrı işte bende halkın genelinin böyle olmadığını buradaki kafa yapısınında lokal bişey olduğundan bahsediyorum.

kurtuluş savaşındaki halk ile şimdiki halkta birbirine gayet benziyo ama dıragon eyc oynayıp halk bilmiyo yaa diye patide dünya görüşü belirtmekte pek ala.

''neden'' diye sormak neyi değiştiriyor. ben istersen 100 post atayım akşama kadar. ''sen neden bu kadar cahilsin ?'' diyeyim sana. Değişecekmisin, hayır. O zaman suç bende değil. Sende
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

halk cahil o yüzden akp ye oy veriyo lafı gerçekten bilinç dolu.

evet akpye oy verenler cahil
ileri görüşlü değil
gericisiniz
geriyde doğru gidiyosunuz
kısıtlamalar nedir ? gericilktir. yaptığın herşey kendi kesminiz için fayda sağlayan şeyler. varmı diğer karşıt görüşlere uygun bi işiniz ?
türbandan, dinden, allahtan, kendi hısımlarının cebini doldurmaktan, millete geçici yardımlar yapıp göz boyamaktan başka yaptığınız bişi varmı ?
o yüzden bunu akp yaparken gidip ona oy verenlerde cahil
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

ya abi halkın çoğunun umurunda değil özgürlük filan...

bak o konuda haklısın gerçekten. maslow'un ihtiyaçlar piramidi bu noktada devreye giriyor. zaten o yüzdendir ki bu özgürlük talepleri azınlık isteği olarak kalıyor. buna bir çözüm bulunmalı.

maslow piramidi nedir diyenler için:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Maslow_teorisi
Sosyal ağlarda paylaş

Napolyonn said:

AKP'nin belli bir bilinçli ve düşünen kitlesi var. Büyük çoğunluğu bunu cebini doldurduğu için yapsa da ideolojisini savunan bir kesim (ufak da olsa) var, buna itirazım yok. Çok ufak olmasının sebebi de AKP politikasındaki tutarsızlık ve kafasına göre yeni yön çizme (hatta birbiriyle zıt rotalarda hareket etme) hareketinin belli bir ideolojiyi temsil etmemesi, haliyle de herhangi bir tutarlı insan yapısına uymaması. Yine de ufak da olsa bir kesim "dönemsel değişiklikleri" de yerinde bularak bilinçli şekilde, fikir oluşturacak va mantıklı savunacak şekilde destekleyebiliyor. Ama sen bu kesimden değilsin orası ayrı.

Ancak AKP'nin esas iktidarını ve farkını sağlayan kesim daha bilinçsiz, körleme bağnaz bir kesim. Ki zaten konuşmalarını biraz dinleyince görmek çok zor değil. Bu arada cahil ile bilinçsiz aynı şeyler değil. Bir insan cahil olmasa da vizyon yetersizliği yüzünden sınırlı kalıp bilgisini kullanamayarak bilinçsiz karar verebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

turk halki cahil ve ilgisizdir

hangi partiye oy verdigi bisiyi degistirmiyor, bu bir gercek

12 eylul yargilanio die evet veren adamda bu gurupta, seriat gelicek korkusu ile baykala kosan simdi cakma ulusalci perincekin yanina giden muhafazakar chp secmenide bu gurupta, gokdelen yaptilar icine giremesekte sufer oldu diye akp ye oy veren bidon kafalida bu gurupta

bi gurup peygamber zamanina donmek istiyor
bir gurup ataturk zamanina
obur gurup suluman zamanina

aga bak gelecege gidelim biz, sallayin gecmisi diyenler ise azinlikta

adam LHC de parcacik deneyi yapiyor, aya cikiyor, ingiltere ile fransayi bagliyor, robot yapiyor

bizimkilerde iste 30 senede biten bolu tuneli, duble yolla filan ovunup kanal acalim diyor
Sosyal ağlarda paylaş

TD)Pentagram said:

abi niye sürekli bu kömür ve makarna konusunu konuşur insanlar anlamam.Bir insan bedava kömüre ve makarnaya muhtaçsa,burda aşalancak ve sorgulancak hiç birşey görmüyorum.Keşke tüm partiler dağıtsada fakir insanların evinde ısınma ve beslenme sıkıntısı aza inse.

9 yıldır kim hükümet? AKP. Yani halkı kömüre, makarnaya muhtaç eden kim? AKP. Kendi kömürünü alması için istihdam sağlamak yerine tek seferde bağışlayarak halkı kandıran kim? AKP. Oyları toplayan kim? AKP

bunu okuyup neden bu kömür muhabbetinin yapıldığını anlayamıyorsan seçmen kütüğünden sildir abi kendini
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...