Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Neden hep sol odaklı yön tarifi var yaşantımızda?

EagleEye

Öne çıkan mesajlar

bkz: the first knight (sean connery & richard gere replikleri). richard gere her zaman solu seçerim diyo. buna yer yön de dahil. sean connery de delikanlının sırtını sıvazlıyo eferin diye.
bi de kimilerinde çocuk solaksa sağ elini kullandırtmak gibi bi takıntı var; anlamış değilim.
buna karşın, türkiye'de var mı bilmiyorum ama yurtdışında adamlar bunun sektörünü kurmuş. her şey solaklar için. mesela bi solağın makas kullanması çok zormuş. adamlar da makasına varana kadar her şeyi solaklar için tasarlamış. yani eziklik durumunu kaldırmışlar ortadan.
Sosyal ağlarda paylaş

testis yüzünden gitmeye gerek yok doktora; anatomik varyasyon. işaret parmağımı uzun yüzük parmağı mı olayı gibi

röntgende standart olduğu için eskiden insanlar R harfi koyamadıkları için kasede veya görüntüyü bastıkları "özel kağıdına" para falan metal eşya koyarlarmış sağ tarafı belli etmek için. ordan kalma

bir de yaş tayini sol el bileği grafisiyle saptanır. tıbbi açıklaması yok standardizasyon ama insan vucdunda sola geçilmiş bir kıyak var beynin sol küresi dominant (çoğunlukla)
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

sağ doğal olan, sol farklı olan olarak yerleşmiş durumda kültürel olarak. ortaçağ dönemlerinde solakların şovalye ilan edilememesinin, lanetli sayılmasının (esas sebep de solak oldukları için karşı tarafın hiç beklemediği ve savunmaya hazırlıklı olmadığı şekilde tersten hamle yaparak üstünlük sağlıyorlar, sağ kullananlar da bunu yediremiyor) sonucu sol hep azınlık ve farklı oluyor. Aslında bu aşağılanmanın lanetli görülmenin sebebi de zaten sayıca azınlık olmak. Yoksa solaklar ağırlıkta olsa aynı durum sağ elliler için olacaktı. Zamanla lanetli falan sözleri hikaye olsa da sol hem sayısal olarak daha azınlıkta hem de kültürel olarak daha baskıda yetiştiğinden "doğal olandan sapan" kısım oluyor, özellikle belirtilen taraf oluyor. Zaten ing. isimlerinin kökeni de buradan geliyor. Right (doğru taraf), Left (geriye kalanlar).

Patide uzun zamandır bunun gibi post görmemiştim. Bir de bir arkadaşın bira şişeleri işe ilgili postu vardı da o ne zamandı hatırlayamadım. Eline sağlık :D
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

bir de yaş tayini sol el bileği grafisiyle saptanır. tıbbi açıklaması yok standardizasyon ama insan vucdunda sola geçilmiş bir kıyak var beynin sol küresi dominant (çoğunlukla)

babam bu sol tarafın kıyağının kalbin sol tarafta olmasına bağlı olduğunu söylemişti. Doktor bu arada kendisi. Kalp solda olduğu için kan pompalanması falan birşeyler demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Rewendor said:

ortaçağ dönemlerinde solakların şovalye ilan edilememesinin, lanetli sayılmasının (esas sebep de solak oldukları için karşı tarafın hiç beklemediği ve savunmaya hazırlıklı olmadığı şekilde tersten hamle yaparak üstünlük sağlıyorlar, sağ kullananlar da bunu yediremiyor)

Patide uzun zamandır bunun gibi post görmemiştim. Bir de bir arkadaşın bira şişeleri işe ilgili postu vardı da o ne zamandı hatırlayamadım. Eline sağlık :D

orda biraz sallamasyon var yalnız. koca kılıcı tersten nasıl çekiyorlmış sorusu cevapsız.
Sosyal ağlarda paylaş

kılıcı çekmek derken?

kılıcı sol değil sağ tarafında taşıyarak, tam simetrik şekilde tutuyor, haliyle öbür taraftan çekiyor?

zaten esas olay çekmekte değil hamlelerde. kılıca esas yön veren el ters olduğu için hamleler ters yönden geliyor, haliyle savunma ve blokaj için öbür tarafa göre eğitim görmüş, tecrübe kazanmış adama direkt olarak ters geliyor hamlenin yönü, kendini koruyamıyor? sen hep hamle tipi olarak bir tarafa göre savaşıyorsun, tersten gelen hamlelerin güç ve açısını da ona göre düşünüyorsun. adam sana tam simetrik şekilde saldırıyor. Ama o hep senin gibilerle savaştığı için senin her hamlene alışkın. bunu tartmak o kadar da zor olmasa gerek?

insanlara boş boş sallamasyon falan demeden önce bi normal şekilde cevabını dinleyin yahu

Bugün boksörlerde dövüş sporlarında vs de solaklar hep terstir zaten. Futbolda bile solaklığa ayrı bi gözle bakılıyo, 10 numaralarda solaklık falan önem kazanıyo, adamın alıştığının tersine çalım atabileceğin için.

Hatta Rocky 1'i açın izleyin, orada da Apollo şampiyon Rocky adsız sansız adamken maça çıkacaklarında havaya girmiş Apollo'ya antrenörü "aman dikkat et, solaklar hep ters gelir boksta biliyosun" diye uyarıda bulunuyo.
Sosyal ağlarda paylaş

rew saydıkların arasında geçerli olan tek şey solak bir rakiple daha az karşılaşılması ki bu da sadece acemilere karşı bir avantaj teşkil eder, hayatını savaşarak kazanan şövalyelere karşı değil.

geri kalan pozisyon avantajı vs hiç biri geçerli bir sav değil çünkü sağ elini kullanan bir rakip de pek ala ters duruş ya da dışa doğru hamleyi kendine tarz edinebilir. yani o solak olmanın getirdiği bir avantaj değil sadece solak ya da ters pozisyon alan rakibe karşı ne yapacağını bilmeyen rakibin zayıflığıdır.

ha deseydin ki köylüler ve kılıç o zaman sana hak verebilirdim ki sonra solakların orta çağda kilise tarafından şeytanla ilişkilendirildiği için dışlandığı gerçeği aklıma geliverdi.

hürriyetin internet sitesinde mi okudun, doğru söyle? :P
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

rew saydıkların arasında geçerli olan tek şey solak bir rakiple daha az karşılaşılması ki bu da sadece acemilere karşı bir avantaj teşkil eder, hayatını savaşarak kazanan şövalyelere karşı değil.

geri kalan pozisyon avantajı vs hiç biri geçerli bir sav değil çünkü sağ elini kullanan bir rakip de pek ala ters duruş ya da dışa doğru hamleyi kendine tarz edinebilir. yani o solak olmanın getirdiği bir avantaj değil sadece solak ya da ters pozisyon alan rakibe karşı ne yapacağını bilmeyen rakibin zayıflığıdır.

ha deseydin ki köylüler ve kılıç o zaman sana hak verebilirdim ki sonra solakların orta çağda kilise tarafından şeytanla ilişkilendirildiği için dışlandığı gerçeği aklıma geliverdi.

hürriyetin internet sitesinde mi okudun, doğru söyle? :P

Şeytanla ilişkilendirilmenin ötesinde büyücülükle, cadılıkla (witchcraft) suçlanıyorlar. Bunun da altında farklı olmak ve bu avantajlar yatıyor zaten. Hatta uygulanan "test yöntemleri" altında elini ayağını dev bi taşa bağlayıp nehre/göle atmak var. Eğer bi şekilde kurtulup yüzeye çıkarsan "cadı bu ondan kurtulamaz" diye taşlayarak öldürüyorlar, yok çıkamayıp boğulup gidersen "aa cadı değilmiş yazık oldu gg" diyolar, çok etkili yöntem yani :P İslam'da da mesela solaklar için "ruhu kirli" derler (unclean). O yüzden zaten bugün hala aileler alışkanlıktan ve yerleşmiş kültürden dolayı çocukları solak olunca zorla sağa geçirmeye çalışıyorlar.

Sağ el kullanan biri de ters eli dışa verebilir, ama bu durumda hamlelerde çok fazla dezavantaj elde ediyor, özellikle kılıç yetişme mesafesi, belli blok pozisyonları vb konusunda. En basit örneği teniste vermişler işte, backhand vuruşla forhand vuruş aynı rahatlıkta olmuyor. Rahatlığı geçtim backhandde ulaşacağın mesafe de kısalıyor vb. Sağ elli biri backhande abanmak zorunda kalırken solak oldum mu bu dezavantajlar olmuyor.

Bunun dışında kılıç dediğiniz şey "aldım elime longswordu bi sağa bi sola salladım" değil, işin tekniği eğitimi var. Bu eğitimler de hep sağ ele göre veriliyor işte.

Bir de istediğin kadar tecrübeli ol, yaptığın iş ölümüne dövüş. en ufak bir afallamada boynuna kılıcı yersin. Günümüz kılıç dövüşlerinde "ortaçağ kılıç teknikleri" yaygın olarak pek yok. Ancak işte avrupanın belli kesimlerinde "çok paraya" zenginlere soylulara falan veren "elit kulüpler" var. Ki tekniklerin bir kısmı da kaybolmuş durumda. Daha çok eskrim gibi daha light fransız işi modeller, ya da kendo gibi iki elli japon kültürü seçenekler var. Ki zaten kendo bambaşka bir şey, kılıcı tutma ve hakimiyet şeklinden tut da tüm hamlelerine kadar her şey o kadar değişiyor ki, ikisinde de top var diye basketbolla futbolu kıyaslamak gibi bir şey olur ortaçağ avrupa teknikleriyle kıyaslamak.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...