Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürt Sorunu

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

sen karadenizin iklim koşulları yeri konumu ile güneydoğuyu bir tutuyorsan zaten tartışmanın anlamı yok, karadenizde ohal mı vardıda ben duymadım, yada insanlar köylerinden evlerinden göç etmeyede zorlandı da haberimiz yok, tarım balıkcılık hayvancılık bunlar yapılamıyormudu karadenizde?

bakın sorun bu işte aynen bu senın yaptığın gibi kabul etmemek görmemek bu yüzden bitmiyor pkk bu yüzden bitmiyor kürt sorunu cunku hala ve hala onlara yapılanları görmezden geliyorsunuz hep bir bahaneler bulmaya çalışıyorsunuz, hala onları kimlikleri yüzünden dışlıyorsunuz bu yüzden bitmiyor bitmeyecekte, binlerce askerimiz gencecik evladımız ölmeye devam edecek.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben 30larda yatırım yapıldığını göstermiştim diğer bi başlıkta. kaynaklarını da verdim. yatırım yok demişlerdi, ben de ezber konuşuyorsunuz demiştim de ondan koymuştum oraya. sonrası için de aynı durum geçerli.

doğuya 70lerde yapılan ağır sanayi hamlesinden de bi demet sunabilirim aslında ama sonrasında da ezbere devam edeceğiniz için ve de vaktim olmadığı için kasmayacağım şimdi.güney doğunun o dönem ki nüfusunu, yatırım potansiyelini de düşünmek gerek tabii "AÇULMADÜÜÜ" demeden önce. ve halkın bu gibi şeylere yaklaşımı da başka bir problem.

güneydoğuya da yapılırdı da nedense bu sanayi hamlesi güzelce baltanlandı o dönemde.

işin komiği ise burada atıp tutan arkadaşlar bi para bulup gidip orada işe girsinler, ufak bi atölye falan bişi açsınlar da görsünler... sanayi hamlesini.. halkın yaklaşımı demişken, şimdi özgürlüğe koşanlar izin almadan kepenk açamıyorlar ya.. ben ona çok gülüyorum vallahi.

olaydan kendinizi soyutlayınca komik olduğunu göreceksiniz. "özgür savaşçısı" kurtarmak istediğini söylediklerini baskı ile eziyor!

gayri resmi ohal yapmışlar da haberimiz yokmuş meğer!

gördün mü bayağı komik işte!

orasının yatırımsızlığını vs. tek bakış açısı ile "MAĞDURLAR AMA!!!!" diye çözmeye çalışırken hatalı sonuçlara doğru ilerliyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

yatırım yapıldı diyorsunuz askerliğimi güneydoğuda yaptım yaptıgım sene 1996 o zamanlarda dahi insanların nasıl sartlar altında yasadığını gördüm ki 80 90 arası bundan cok daha beter olduğunu biliyorum, o sartlarda yaşayan insanlar bana göre mağdurdur.

adam eksin biçsin iki kurus para kazanayım diye uğrassın sonra gelsin birileri bundan pkk faydalanıyor dıye yaksın ektiğin toprakları , desinler sana çık git bu topraklardan güvenlik için kapatıyoruz bu köyü,

tabi terside var dagdan insin pkk sen burda askere destek oluyorsun bir daha askerle konustugunu duyarsam aileni tararım, gelsin dağdan pkk 16 yasında zar zor yetistirdiğin cocugunu alsın elinden pkk ya güc lazım diye sonra ceseti dönsün evine, bütün bu şartlar altında yaşadılar senelerce bu insanlar ve bugun bdp ye verilen destekde bu yüzden belki diyor adamlar belki artık savas biter olay budur bana göre.
Sosyal ağlarda paylaş

80-90 arası senin cebinde paran olsa, yatırım yapar mıydın abi oraya.

açıcaksın fabrikayı. işçi gelmeyecek.
işçi getirdin dışarıdan. kaçıracaklar işçini mühendisini. bulursan bulursun artık.
malzemelerin yakılacak.
tehdit edileceksin!

80lerin sonunda ben de oralardaydım. bilmiyor değiliz biz de.

ha bu arada o dönemde yatırımı falanı kesen de "özgürlük savaşçılarıııı" "halkının iyiliğini isteyen robinhuudlar" idi elbette.

teletubbiler sorumluydu o dönemden
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

tinu said:

-arkasından bunun intikamını almak isteyenlerin tekrar ayaklanması ve 50.000 den fazla insanın katledilmesi-

O dönemin Dersim nüfus kayıtlarına bakarsanız bunun doğru olmadığını görürsünüz.

ARGADAŞIMMMM!!! O NÜFUZ KAYİTLARI İLE OYNANMIŞTIRRR

adamların ezberini neden bozuyorsun ki şimdi? araştırma, düşünme bilmem ne.. uyuyorduk ne güzel. kafa sallıyorduk böle öne arkaya.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

80-90 arası senin cebinde paran olsa, yatırım yapar mıydın abi oraya.

açıcaksın fabrikayı. işçi gelmeyecek.
işçi getirdin dışarıdan. kaçıracaklar işçini mühendisini. bulursan bulursun artık.
malzemelerin yakılacak.
tehdit edileceksin!

80lerin sonunda ben de oralardaydım. bilmiyor değiliz biz de.

ha bu arada o dönemde yatırımı falanı kesen de "özgürlük savaşçılarıııı" "halkının iyiliğini isteyen robinhuudlar" idi elbette.

teletubbiler sorumluydu o dönemden

bunun önlemeni alacaktı devlet, oraya harcanan silah cephane savas harcamaları ile o halkı korumaya calısmalıdılar,

evet insanlar savas yuzunden oraya yatırım yapmaktan korktu devlet teşvik etmeliydi sizin kurun fabrika biz koruyacağız demeliydi, bir halk ne kadar açsa ne kadar muhtacsa o kadar kandırılmaya müsait demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

tinu said:

-arkasından bunun intikamını almak isteyenlerin tekrar ayaklanması ve 50.000 den fazla insanın katledilmesi-

O dönemin Dersim nüfus kayıtlarına bakarsanız bunun doğru olmadığını görürsünüz.

peki senin için makul sayı kaçtır? tarih bu rakkamlardan bahsediyor, hadi yalan diyelim bu rakkamlar , senin için kaç kişinin ölmesi makul bir rakkamdır, 50.000 olmasında 20.000 olsa rahatlayacanmı? yada 10.000 olsun ben yanlıs biliyim 10.000 iyimi senin için makulmu?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bunun önlemeni alacaktı devlet, oraya harcanan silah cephane savas harcamaları ile o halkı korumaya calısmalıdılar,

nası çalışmadılar?!

lol

abi haberiniz yok da atıyorsunuz işte hariçten. o döenm oralarda iş yapılırken arazilerde tank panzer vs vardı arkada. ama aşırı yusuf da vardı. inşaat neyse, fabrika falan işletilemesi imkansızdı orada. hammade çekiceksin kamyon kamyon. yanında da habire silahlı konvoy eşlik edecek öyle mi? aynı şekilde dağıtımda da. taşınan işçilerde de! ve bi şekilde kâr ediceksin nasıl olyuorsa artık!

bi gidin allah aşkına bi organize sanayi de giren çıkan arç sayısına bakın da sonra öyle konuşun.

deli gibi silah harcandığı zamanlar bi de 90lar.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

said:

nası çalışmadılar?!

lol

abi haberiniz yok da atıyorsunuz işte hariçten. o döenm oralarda iş yapılırken arazilerde tank panzer vs vardı arkada. ama aşırı yusuf da vardı. inşaat neyse, fabrika falan işletilemesi imkansızdı orada. hammade çekiceksin kamyon kamyon. yanında da habire silahlı konvoy eşlik edecek öyle mi? aynı şekilde dağıtımda da. taşınan işçilerde de! ve bi şekilde kâr ediceksin nasıl olyuorsa artık!

bi gidin allah aşkına bi organize sanayi de giren çıkan arç sayısına bakın da sonra öyle konuşun.

deli gibi silah harcandığı zamanlar bi de 90lar.

sonuca bakalım ? ordaki halk açmıydı açtı, ordaki halk köyünden sürüldümü sürüldü, yıllarca baskı altında savasın ortasında ac sefil yasadılarmı yasadılar bunun sorumlusu suclusu o halkmıdır peki? ne yapmaları lazımdı? hadi devlet yatırımda yapmıs sana göre acta bırakmamıs, ne yapması lazımdı o şartlar altında o insanların yada sen orda doğmus büyümüş biri olsaydın o sartlar altında ne yapardın?
Sosyal ağlarda paylaş

bölgeden self harm olaylarını, yani kendi kendilerine de çelme takmalarını çıkartmadan yapılacak tüm "her şeyden devlet sorumlu ama!!" yaygaralarını duymuyorum dahi..

çok saçma çünkü. her şeyden devlet sorumlu değil. oranın halkı da elini taşının altına koymuyor. diyarbakır belediye başkanını kendi açıklaması var. zenginimiz buraya yatırım yapmıyor! diye. self harm değil de nedir bu şimdi?

feodal düzeni bunca sene korumuş olmaları self harm değil de nedir?
orada aşiretleri dağıtmaya gitsen "oo hoş geldiniz mi" diyeceklerdi? yoksa gerilim çıkacaktı da siz "ORADAKİ HALKLARIN KİMLİKLERİNİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR!!!" mı dieycektiniz şimdi?

toprak reformu yapılsa "aaa halka kendi işleyecekleri topraklar veriliyor. hayvancılık kurtulacak" mı diyecektiniz "ELLERRİNDENNN TOPRAKLARINI ALIYORLAR!!" mı diyecektiniz?

orada et kaçakçılığı yapılırken "hayvancılığı bitiriyorlar... lol. seneler sonra bundan dolayı çok acı çekeceğiz" mi dediniz. yoksa "ORADANIN EZÜLMÜŞ HALKUU SANAYİ YOK DEYÜ BÖLE YAPIYOO!" diye romantik kılıflar mı uydurdunuz?

tek değişkene bakıp problemi çözmeye çalışıyorsunuz siz.

e olmuyor tabi.

ben bi üstteki mesajı alıntılamazdım, bu bir. bir de diğer konuda neler yapılması gerektiğini yazdım zaten. sipeysin konusuydu yine sanırım.

ama orada doğmuş birisi olsam tutup da teröristlere ve benim hayatımı kısıtlayan, yaşamımı engelleyenlere boyun eğmezdim.
kepenk açılacak, para kazanılacak. seçime boykot da olmaz. gider oyumu veririm. benim kendi irademdir bu.

o bölgenin kendi iradesini bu gibi asalaklardan arındırması lazım öncelikle
Sosyal ağlarda paylaş

hayır neyin tartışmasıki bu sonuca bakalım o bölgedeki halk eğitimsiz , işsiz , boktan şartlar altında yaşamak zorunda kaldılar senelerce bunun sorumlusu da devlettir bana göre,

bak tek suclusu devlettir demiyorum sorumlusu devlettir diyorum, o topraklar senın sınırların içindeyse ordaki insanlar senin vatandasınsa o insanlara eğitimde götürmek zorundasın sağlık da yemekte işte bunu yapamıyorsan yada yapmıyorsan, senin sucundur, o zaman o bölgede terör her zaman beslenir. bugune kadar da böyle olmuştur.
Sosyal ağlarda paylaş

valla yatırım yok dediniz. ben onu gördüm geldim.

devletin görevi batacak yatırımı korumak değil çünkü. uzun süre yaptı bunu ki o zaman da büyük hataydı.

bölgedeki halkın eğitimsiz olmasının bir sebebi de çocuklarını yavrucuklarını evlatlarını devletin eğitimini almasın diye, babalar büyükler güçlüler söylediği için okullara bile yollamayan garip aile kafasıdır.

bu adamların çocuklarının adını bile bilmediğini düşünürseniz çocuklar adına alınmış çok bold bir karar tabi!

ama o bölgede terörün beslenmesinin "bir" sebebidir devlet politikalarının yaklaşımı.

"her" sebebi ya da bulmacanın tek büyük parçası değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

tinu said:

Quiternoob said:

tinu said:

peki senin için makul sayı kaçtır? tarih bu rakkamlardan bahsediyor, hadi yalan diyelim bu rakkamlar , senin için kaç kişinin ölmesi makul bir rakkamdır, 50.000 olmasında 20.000 olsa rahatlayacanmı? yada 10.000 olsun ben yanlıs biliyim 10.000 iyimi senin için makulmu?

Önce bir karar ver, kabarık istatistik gardında mı dövüşeceksin yoksa insan hayatının kutsiyeti gardında mı? 50.000 insandansa 20.000 insanın ölmesi tabi ki iç rahatlatıcıdır, bunun insanların ölmesini kutlamakla ne ilgisi var? Yanlızca 50.000 dense iyi, 90.000 diyen de var, bu sayıları silah olarak kullanan insanlara karşı sayıların o kadar kabarık olmadığını bilenler tarafından düzeltme yapılması zul müdür?

Verilere gelince;

http://www.evrensel.net/haber.php?haber_id=64530
http://www.lodek.be/cevre_koyler.html
http://www.dirban-kizilkale.com/cografi_durum.htm
http://www.jarudiyar.com/basinda-dersim/225-dersm-tunc-elyle-vuruldu-.html

Bu siteler Kürtçü ve nüfus kayıtlarından buldukları verilere göre 1935 yılında Dersim nüfusu verileri 93.000-107000 arasında. 1940 yılında ise 94.000

http://www.itusozluk.com/goster.php/dersim+isyan%FD/2011-01-23

"isyan ve bastırma esnasında kaç kişi yaşamını yitirmiştir? 'katliam' tezini savunanlar eskiden bu soruya '30 bin, 40 bin' gibi yanıtlar verirlerdi. görünen o ki bu rakam açık arttırmaya çıkmış, artık 90 bin diyenler var. bu rakam ise dersim'in o zamanki (1935-40) nüfusudur! ne olup bittiğini, 'resmi ideoloji'nin değil, kürtçü tezlerin savunucusu bir kaynaktan izleyelim ('herkesin bildiği sır: dersim', der. şükrü aslan, iletişim yay., 2010). kitabın 397. sayfasından itibaren "genel nüfus sayımı verilerine göre dersim'de 'kayıp nüfus': 1927-1955" adlı bir bölüm başlar. buna göre, belirtilen zaman aralığında yıllara göre dersim nüfusu şöyle bir seyir izler: 1927: 76290, 1935: 107723, 1940: 94639, 1945: 90446, 1950: 105759, 1955: 121743."

En küçük değer olan 93.000'i kabul edersek nüfus 5 yıl içerisinde 1000 kişi artmış, en büyük değeri kabul edersek ise 13.000 azalmış. Bu sayı bize doğal ölümler, doğumlar, iç göçler, dış göçler, askeri harekat gibi sebepler yüzünden meydana gelen bir nüfus değişimini veriyor. 1938'de alınan göç kararıyla 6-7bin kişinin göç ettirildiğini hesaba katarsak geriye kalan sayı bize ölümlerin maksimumunu verir.

Bu ölümlerin trajedi olduğu her ne kadar tartışılmaz olsa da Türkiye'deki cumhuriyet devrimi kendinden daha az kökten olan ve başarılı olmuş Fransız, ve Bolşevik devrimlerinden çok daha az ölümle sonuçlanmıştır. Türkiye'deki olayların trajedi olmasının sebebi sonuna kadar gidilmemiş olması, devrimi yedirebilselerdi herkes "liberte egalite fraternite, vive la république!" takılırdı kimse de olanları hatırlamazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Quiternoob said:

Önce bir karar ver, kabarık istatistik gardında mı dövüşeceksin yoksa insan hayatının kutsiyeti gardında mı? 50.000 insandansa 20.000 insanın ölmesi tabi ki iç rahatlatıcıdır, bunun insanların ölmesini kutlamakla ne ilgisi var? Yanlızca 50.000 dense iyi, 90.000 diyen de var, bu sayıları silah olarak kullanan insanlara karşı sayıların o kadar kabarık olmadığını bilenler tarafından düzeltme yapılması zul müdür?

kabarık yada düşük rakkamsal istatistikten bahseden ben değilim sensin , ben tarihte çoğunlukla bahsedilen bir rakkamı yazdım, orda önemli olan binlerce insanın çoluk çocuk demeden ölmeseydi. ve o olaylar bugun kürt sorunun oluşmasında önemli olaylardan biriydi.
Sosyal ağlarda paylaş

"50.000" dedin, "değil" dedim. "Kaç olsun peki 20bin mi 10bin mi" dedin sonra. Madem öyle, en başında verdiğin miktar yerine binlerce deseydin ya da kadınlar ve çocuklar öldürüldü deseydin. O zaman hiç girmezdik istatistiklere. Sayısal değerlerle gelerek benim yaptığım düzeltmenin yolunu sen açtın o yüzden sırf istatistikten bahsediyor oluşumdan dolayı olayı benim üzerime yıkmaya kalkma lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

Nüfus sayımları 28 sene içinde gittikçe daha büyük bir verimle yapılmaya başladığı içindir. Türkiye genel nüfusu 1927'de 13 milyon iken 1955'te 24 milyon, Tunceli'deki artıştan daha fazla. Ayrıca nüfus sadece doğumlarla artmaz fakat Türkiye'de cumhuriyetten sonra nüfus artışının hızlandığı da bir gerçektir.
Sosyal ağlarda paylaş

tinu said:

şeyh sayid ayaklanması, cumhuriyetle beraber hakları kısıtlanan güçlerini kaybeden aşiretlerin dersimde isyan etmesi , çıkan olayların ardından barış görüşmelerine çağırılan asiret görüşme felan yapmadan yakalayıp idam edilmesi ,arkasından bunun intikamını almak isteyenlerin tekrar ayaklanması ve 50.000 den fazla insanın katledilmesi ki korkunc derecede bir katliam, sonraki yıllarda güneydoğuya yatırım yapılmaması , o bölgenin fakir kalması, dışlanması , 70-80 arasındaki sag sol çatışmaları ve türkiyenin ekonomasinin göcmesini iyice karışmasını isteyen dış güçler ingiltere amerika gibi ülkelerin de kürtler üzerine oynaması başlattı herşeyi, ama bu engellenebilirdi bu zamana kadar bitirilebilirdi ama o kadar çok insan bu savastan para kazanıyordu ki, bu savas uzerınden o kadar cok siyaset yapıldıki,, bitirmek kimsenin işine gelmedi ve iş bir yerden sonra geri dönülemez şekilde koptu

katılıyorum.

fede said:

sanayi hamlesi yok ne demek lan. GAP diye bişey var duydunuz mu?

daha önce dediğim gibi gap yapıldı da, bir kere yapıldı.
demirel döneminde, çocukluğumda olan bir projeydi.
bu tip projeler sık sık olması lazım ki bölge halkı güçlenebilsin.
bi de sadece ekonomik anlamda değil, politik ve kültürel anlamda da projeler olması lazım.

mesela erzurum'da kayak merkezi güzel bişi.
ama gönlüm isterdi ki, "kültür başkenti" tantanasını zaten überleştirdiğimiz istanbul'da değil de, bir doğu ilinde yapmış olsaydık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...