Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

19-20 nisan sağlık grevi

Bone

Öne çıkan mesajlar

normalde tıklım tıklım olan ssk ve poliklinikler bomboştu bugün.
rapor almak için gittim.
içeri de almıyorlardı.
sadece acil hastalara bakılıyormuş.

aslında tis ve grev/lokavet kanununa göre sağlık sektöründe grev yapılması yasak diye biliyorum. ne kadar usule uygun şekilde yapıldı bilemiyorum çok bir hararet yoktu, medyaya da maalesef pek yansımadı. fakat haklı mücadelelerini destekliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

SodomVsGomore said:

grev yapın tmm eyvallah ama şu yollara dökülmeyin be kardeşim. yarım saatte çapadan unkapanına geçemedik bugün. geçin kenarda akıllı uslu yapın grevinizi vatandaşı mağdur etmeyin.

Boş bir araziye geçip orda bağırsınlar abi istersen? yada herkes mesai öncesi evinde bağırsın öyle gelsin?
Sosyal ağlarda paylaş

grevin amacı insanları mağdur etmek değil, kendi çalışma şartlarını iyileştirmektir. bunun için de iş yavaşlatma ya da durduracak seviyede işi bırakırlar. zaten bu yüzden bazı sektörlerde grev yasak. sağlık da bunlardan biri diye biliyorum. gerçi acil hastalara bakılıyormuş duyduğuma göre ama yine de insanlar mağdur edildi muhtemelen bugün çünkü hastaneden içeri sokmuyordu grev gözcüsü olduğunu tahmin ettiğim kapıda duran kişiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Şahsen bende bu konuyu takip etmiyorum ancak sağlık içinde şöyle bir durum var.

Bir doktora gereğinden fazla hasta düşüyor ve doktorlar ister istemez hazır reçetelerle hasta tedavi ediyorlar. Bu doktor içinde vatandaş içinde sağlıksız bir durum. Bunun protestosunu ne şekilde yapabilir ki doktorlar?

Acil kapatılmadığı sürece eylem olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

bir sürü nedeni var.
doktorların insani şartlarda çalışmaması, hiçbir şekilde hasta doktor memnuniyeti olmaması.
acillerde katkı payı alınmadığı için acil durumu olmayan hastaların acile akın etmesi.
yoğunluk yüzünden birkaç dakikada hasta bakılması gerkeiyor e bu da sağlıklı bir biçimde kontrol olmuyor. çünkü performansa dayalı bir sistem mevcut. bu gelir emekliliğe de yansımıyor.
normalde hastalara daha fazla sürenin ayırılması gerekiyor.
kısacası çalışma şartları rezalet.
Sosyal ağlarda paylaş

grevin amacı konuyla ilgili, ilgisiz; masum veya suçlu herkesi bir şekilde rahatsız edip (sınırları tartışılabilir) dikkatleri sorunun kaynağına çekmek ve bu soruna, sorunları yaratana karşılık bir tepkinin oluşmasını sağlamaktır. Sorunları çözecek tüm kanallar tükendikten sonra başvurulmalıdır. Olayların dışında kalan halkın da grevi yapanlara değil buna sebebiyet verenlere tepki göstermesi gerekir.

Grevin ne olduğunu anlamamış pek çok kişi gördüm ondan şöyle bir bilmiş bilmiş konuşayım dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

da bizim memlekette öyle olmuyor işte o. yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere,

"bu adamları niye grev yapmak zorunda bırakıyorsunuz lan" diye hükümete saldırmıyor kimse,

"beni niye mağdur ediyorsunuz lan gidin hakkınızı başka yerde arayın, aç mısınız açıkta mısınız memlekette tonla işsiz var" olayına dönüyor.

geçen sene mi ne makinist dövmüşlerdi hatırlarsınız.

grevin vatandaşı mağdur eden türü bizim memlekette ters tepiyor.

bir çok haber sitesinde anket gördüm grevi destekliyor musunuz diye %60larda hayır vardı hep.

belçika'da her gün grev var nerdeyse 2 senedir, kimsenin kavga ettiğini duymadım daha yakın arkadaşlarım kaç kere okullarına gidemediler metrolar çalışmıyor vs diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Hipokrat yemininde sanırım her koşulda aciliyeti olan durumlarda elimden geleni yapacağım tarzı bir şey var (işkembeden sallıyorum ama böyledir muhtemeln :D)

eh acil hastaları da alıyorlarmış. Sonuçta grev olduğu için kimse ölmemiştir veya ölümcül bir müdehale gecikmesine maruz kalmamıştır. O yüzden konuya bu açıdan yaklaşmak da biraz anlamsız bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...