Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

NolaxThensbane said:

Baldurs gate throne of bhaal oynatmaya çalışalım yeni nesil rgcılere.Hatta istedikleri gibi grafik öğelerini çoşturalım ama rpg gene aynı kalsın bakalım kaçı becerebilecek =)

abı yapsınlar oynanır rocket science deıl kı oyun sonucta.olmadı google var
Sosyal ağlarda paylaş

Bazıları çok romantizm yapmış çok hoşuma gitti.

Arkadaşlar firmaların, oyun piyasasını geliştirme, yeni tatlar katma gibi bir amacı var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Başlıca amaçları para kazanmak adamların.

Benim bu pc satışlarını vermemdeki amacım, sevseniz de sevmeseniz de artık oyunların çoğu konsoldan uyarlama oluyor. Ancak sizin dediğinizin aksine, bu oyunları PC de oynamaktansa konsolda oynamak daha zevkli oluyor. Siz konsola yapılmış oyunu PC de oynarsanız tabi ki zevk alamazsınız.

Mesela yeni nesilden portal 2 geliyor. Ben bu oyunu PC ye satın alıp oynamam. Giderim ps3 e alırım, uzandığım yerden oynarım. Rahat rahat.

Katıldığım, alternatif bir oyun şekli sunana kadar şuan konsollarda rts ve mmo oynanmaz. Ben şahsen zevk almam konsol da yapılan pvpden.

Gamepad olayında da şunu örnek vericem. Ben, pcye baktığım noktadaki adamı vuran bir yazılım yapsam, mousedan daha hızlı adam vuruyorum diye bunla oynamam. O yüzden sidik yarışı yapmaya gerek yok. Aldığınız zevkle ölçmek lazım bu olayı.

Eksi yeni oyunlar hakkında

Eskiden mouse y kordinatında hareket edince bir devrim olurdu. Her oyunda bir yenilik gelirdi. Artık böyle bir durum yok.

Adamlar quake benzeri bir oyun yapsa, quake çakması olacak hemen. Görüyoruz örnekleri (rift).

Onun haricinde ne bekliyoruz yeni nesil oyundan? iyi görüntü, değişken renk paletleri, güzel level dizaynı, sağlam yapay zeka ve bir sürü şey.

Tüm bunlara sahip olsa bile, ölü adamın kolu duvardan çıkınca oyunu yerden yere vuruyoruz.

Üzgünüm ama kanuninin dediği gibi, "eski bayramlar ne güzeldi" =)

Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

tamam iste, henuz konsollar daha cocukken, diablo 2 vardi. hatta diablo 1 96'da falan cikmisti, o da vardi o zamanlar. demek ki konsollar pc oyunculugunu oldurmemis. pc oyunculugu zaten bu hale gelmeye mahkummus.

di mi ?

96 daki konsol oynayanlar sımdı benımle yasıt adamlar,
hakkıyla tekken pes mgs bilen adamlar, 23 senelik arkadaşım, adam resmen hayatı boyunca ps oynadı ve resmen burun kıvırıyor cod'a falan.

Sorun 96 dan sonra ki nesilde, dayatılan arzı hap gibi alanlarda
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

tamam iste, henuz konsollar daha cocukken, diablo 2 vardi. hatta diablo 1 96'da falan cikmisti, o da vardi o zamanlar. demek ki konsollar pc oyunculugunu oldurmemis. pc oyunculugu zaten bu hale gelmeye mahkummus.

di mi ?

değil..

hack n slash için dediğin geçerli olabilir ama pc oyunculuğu = hack n slash değildi hiçbir zaman.

aynı dönemde bi sürü kaliteli, içi dolu, pedala bas muzu al oyunu olmayan yapım vardı..

şimdiki olay fastfood gibi.

BERBAT, ELLE TUTULUR TEK İYİ YANI YOK, SON DERECE BOKTAN ama ambalajı iyi ve çooooooooooooooooooooooook satıyor.

çok satıyorsa iyidir..

yok değildir. aşırı yüzeysel oyunlar yahu konsol oyunları. korsan kesilmediği sürece pc exclusive oyun gelmeyeceği elbette doğru. ama bu durum konsoldan pc'ye pislik sıçradığı gerçeğini değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

NolaxThensbane said:

Baldurs gate throne of bhaal oynatmaya çalışalım yeni nesil rgcılere.Hatta istedikleri gibi grafik öğelerini çoşturalım ama rpg gene aynı kalsın bakalım kaçı becerebilecek =)

biraz fazla abartmadinmi yahu :) hani seni oynadigin yasda zorladi ise bilemem ama ben oynarken diablonun hallicesi gibi gelmisti bana...

cok fazla abartiyoruz eskileri.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Gamepad olayında da şunu örnek vericem. Ben, pcye baktığım noktadaki adamı vuran bir yazılım yapsam, mousedan daha hızlı adam vuruyorum diye bunla oynamam. O yüzden sidik yarışı yapmaya gerek yok. Aldığınız zevkle ölçmek lazım bu olayı.

Eskiden mouse y kordinatında hareket edince bir devrim olurdu. Her oyunda bir yenilik gelirdi. Artık böyle bir durum yok.

Adamlar quake benzeri bir oyun yapsa, quake çakması olacak hemen. Görüyoruz örnekleri (rift).

Onun haricinde ne bekliyoruz yeni nesil oyundan? iyi görüntü, değişken renk paletleri, güzel level dizaynı, sağlam yapay zeka ve bir sürü şey.

Tüm bunlara sahip olsa bile, ölü adamın kolu duvardan çıkınca oyunu yerden yere vuruyoruz.

demeye çalıştığın şey doğru olsada örnek hatalı :) el gözden biraz daha hızlı. Yani benim adamı daha farketmeden railladığım maçlar oluyodu, ki ben kötü bi oyuncuyum.

eski yeni hakkında,
çakma oyunlar yapıyorlar çunku. Su anda burada bahsedilmeyen zibille farklı güzel oyun vardı zamanında, alıp eve gelırken heyecan olurdun. Şimdi aldığın alacağın oyunları zaten cok onceden oynadın.
Farklı oyun yapsınlar, çakma demeyiz. Öyle 1-2 feature ekleyip grafik atıp farklı oyun olmuorlar.
gidip interplay'in veya shiny'nin oyunlarına bakabilirsin
Sosyal ağlarda paylaş

ben bir seyi istiyorum sizlerden son 10 sene icinde cikmis gercekten pc oyunu gibi pc oyunu listesi hazirlayabilirmiyiz en azindan ustun koru.

eminim ki o listeyi su paticik forumlarinda tek tek arasam nasil yerden yere vurdugunuzu ortaya cikarabiliriz.

konsol icin yapilmis bir oyunu pc oyunu gibi sahiplenmeyin mutlu olun..

her cikan oyunu pc ye de cikti diye karsilarsak aha durum bu olur.

hatta sitesine bakin eger en altta ps, xbox ve pc ibareleri ayni paragrafta geciyorsa bilinki o oyun sizin oyununuz degil, o oyun yeni neslin ve bu oyunlardan keyif alan kisilerin oyunu.

bilinki o yun pc ye port edilmis bir konsol oyunu.

siz sag onlar selamet.
Sosyal ağlarda paylaş

rica ediyorum, 1996'daki satis rakamlarini cikarsin biri. diablo 1'den fazla satan oyun var miymis o zaman. bir de 200x'tekileri cikarsin (d2 ne zaman ciktiysa artik). onun da satis miktarlarina bakalim.

http://www.listal.com/list/bestselling-pc-games

97'de diablo1'den fazla satan yalnizca aoe var. ufak bir farkla. ki aoe, gelmis gecmis en iyi rts'ler siralamasina bir sekilde girebilecek bir oyundur.

2000'de diablo2'den fazla satan yalnizca ufak bir farkla hl:cs (buna anlam veremedim, sacma geldi) ve sims var. simdi sims'in herhalde burada yazan konsol dusmanlarinin nefret ettigi tarzda bir oyun olmadigini soyleyebiliriz. e sunu da soyleyebiliriz; gow'a spastik oyunu diyorsaniz diablo da en iyi ihtimalle gerizekali oyunu olur. sims zaten kiz oyunu. e abi zekilerin nufusu bayagi azmis, olanlarin sayisi da giderek azalmis o zaman ?

butun zekiler toplanin bir oyunda anlasin da cok satsin bari.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de evet,

god of war a button mash derken diablo yu unutmak...

ikisi de kaliteli oyun işte. oynarken zevk alıyor musun? evet. illa her oyunda ağır senaryo falan mı aramak lazım yani. biraz da biz abartıyoruz bazı şeyleri.

içerik, derinlik isteyenler:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs542.snc3/29692_393377796455_17900841455_4770233_7861045_n.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

fizbancigim :) herkes 13-17 yaslari arasinda oynadigi oyunu (ilk kez o turu oynuyordur, dili yetersizdir anlamamistir, ilk kez rpg goruyordur vs de vs) zor karisik, cok derin ve genis sanirsa sonuc bu oluyor.

simdi ben BG ye ya da bir baska eskilerin begendigi oyuna donsem sanirim hadi lan bu ne der cikarim. bumu zor derim cunku artik mantigini kapmisimdir, zaten mantigi nedir ? quest al git yap bul kes oldur gecmiste neydi ki ? benmi bir 10 seneyi uykuda gecirdim ?

rpg dedigimiz sey ne zaman bu genel kalibin disinda yapildi ki? bir karakterimiz var bir de onlarin arkadaslari bazen, bir hikayemiz var, qeust giverlarimiz var arkadaslar mal mal isteklerde bulunurlar, belki genel bir ana questin ozel bulmacalari olur falan, e tabi bu oyun turunu ilk okulda orta okulda oynarsak zor gelir. :P
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

NolaxThensbane said:

biraz fazla abartmadinmi yahu :) hani seni oynadigin yasda zorladi ise bilemem ama ben oynarken diablonun hallicesi gibi gelmisti bana...

cok fazla abartiyoruz eskileri.

O vakit rpg ingilizcesi basmıyordu veleddik.
Yok demek istediğim oyunu oynarken az çok bir frp deneyimi olması gerekiyor.Açıyorsun büyünün özelliğini d60*2+-2 gibi şeyler çıkıyor.Oyunu oynayabilmek için vakit geçirmek gerekiyordu şimdikilerdeki gibi oturup 6ssatte oyunu bitiremiyorduk onu demek istedim.

Her oyun kendine özgü işleyişi oluyordu bunu anlamak için uğraşman gerekiyordu ancak ondan sonra oyunu "gerçekten" oynayabiliyordun, işte bunu seviyordum ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Loxias said:

demeye çalıştığın şey doğru olsada örnek hatalı :) el gözden biraz daha hızlı. Yani benim adamı daha farketmeden railladığım maçlar oluyodu, ki ben kötü bi oyuncuyum.

eski yeni hakkında,
çakma oyunlar yapıyorlar çunku. Su anda burada bahsedilmeyen zibille farklı güzel oyun vardı zamanında, alıp eve gelırken heyecan olurdun. Şimdi aldığın alacağın oyunları zaten cok onceden oynadın.
Farklı oyun yapsınlar, çakma demeyiz. Öyle 1-2 feature ekleyip grafik atıp farklı oyun olmuorlar.
gidip interplay'in veya shiny'nin oyunlarına bakabilirsin

benimki biraz "bu saaten sonra yeni bir buluş olmaz" diyen patent müdürü gibi oluyor ama, yıllardan beri, 2. dünya savaşın konseptli, uzay konseptli, modern savaş konseptli hatta west style(artık neyse adı) fspler bile yapıldı. bunun yanında direk korku konseptli olanlarda var.

modernlere bakıyorsun, hepsinde bir cod ile kıyaslama var. uzay konseptliye bakıyosun, doom, halo bilmem ne ile kıyaslama var.

yapılan da doğru. adamlar amerikayı yeniden keşfetmek yerine, o tipteki oyunların tutmuş taraflarını alıp kendi fikirleriyle birleştiriyorlar. elinizde fikir bakımından 1-2 yenilik yapılmış, bolca ilham alınmış oyunlar oluyor. ama bu konsolun değil tamamen, şartların ve yılların bu sektörü getirdiği nokta.
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

neresinden tutarsan fail bir post.
750 liralık konsol fiyatını over 1k diye abartmalar mı dersin, trde kimsenin almadığı oyun fiyatları mı dersin...

ohoo...
pc için türkiye fiyatlarından bahsettiniz, ben de konsollar için türkiye fiyatlarından bahsettim, ona da itiraz hemen.

o "kimsenin almadığı oyun fiyatları" dediğiniz ürünler satılıyor, demek ki alam var.

hani işte bir şeye takılmışsınız onun peşinden koşturuyorsunuz.

bu arada gamepad ile fps çok rahat oynanır diyenler için:
fps'te mouse+klavye > gamepad > klavye
yarış oyunlarında direksiyon > gamepad > klavye
hani gamepadle mouse+klavye kadar rahat oynanır diyen varsa bi başkası da çıkar klavyeyle direksiyon kullanan birisi kadar esnek oynarım diye iddia eder. (yön tuşlarının basma hassaslığı olmamasına karşın)

fizban said:

dünya değişirken hala geçmişte kalmanın anlamını oynamıyorum. ne diyim abi pc süper konsollar bok gibi allah konsol kullananların belasını versin, bu konsollar olmasa dünya çok güzel olurdu.

dönüp dolaşıp niye konu aynı yere geliyor ki.
kimsenin "konsollar bok gibi" dediği yok, ama öyleymiş gibi yansıtılıyor.
eminim topicte "pc savunan" kişilerin evinde en azından bir konsol vardır (handheld de olur), oynuyordur.

ilk posttaki linki okumadınız demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:
ha crashleyen oyun yok diyip durdun bu arada, pc'de oynadigim son 2 oyun dragon age 2 ve call of duty black ops; ikincisi single player sirasinda crashliyordu, ilkinde bir adet savegame im bozuldu oyun ortalarinda, ne yaparsam yapiyim ilk 45 sn icinde crashliyordu, ben de biraktim.

LathspeLL said:

AAA sakın o iki oyunda deli gibi konsol port olmasın? PC'ye develop edilmeyen oyunlar.

hahahaha

hayır zaten pc oyuncularının "konsollaştırılma" olayından şikayet etmesinin nedenleri bunlar, konsoldan port edilen oyunların feci buglı ve problemli olması.
hatta ilk likte de bahsetmiş bu konuyu.
ama konuyu anlamadan "siz geri kalmışsınız, bak 17. yüzyıl da güzeldi" diye suçlanıyor insanlar.

black ops ve dragon age 2 sorunlu, evet, biz de onu istemiyoruz zaten.
gerikafalılıksa evet gerikafalılık.

sonra insanlar black ops satış grafiklerini kopup "hahah consoles owned pc" diyor enteresan oluyor 8-)
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

FPs back then deki sirketler neden yok simdi ? asil soru bu olsa gerek.

güzel soru.

o 10-15 kişilik ekipler şimdi modlarla, indie oyunlarla uğraşıyor.
güzel şeyler de yapıyorlar.

ama bu kişilerin çok büyük hatası var bu işte.
kendi şirketlerini kurup 10-15 kişi kalabilirler, bunu yapmıyorlar.
gidip ea'ya, ubisoft'a giriyorlar "aa sen çok popüler bir mod yaptın" diyerek alıyorlar içeri.
sonra da fikirleri sahildeki bir kum tanesi kadar değersiz oluyor o şirkette.

indie developerlar ve modderlar bir şekilde open source programcıları gibi parayı düşünmeden organize olduğu zaman pc oyun sektöründe yeni bir nesil başlar diye bir düşüncem var benim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...