Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektrikli otomobilde ÖTV ve fiyat belli oldu!

Joker

Öne çıkan mesajlar

arge yatırımını da firmalar belli ölçütlere göre yapıyorlar, yatırımlarının karşılığı uzun sürecekse çok abartı bir yatırım yapmazlar. Bunun dışında teknoloji ne kadar hızlı gelişirse gelişsin, belli bir hızdan daha önce yerleşemiyor insanlar arasında. İnsanların kabullenmesi, şüphelerinin giderilmesi, önyargılarının kırılması belli bir süreç alıyor. Bugün hala "erkek adam manuel vites kullanır" yargısı bile ülkemizde kırılmış değil (tabii performans ve tasarruf açısından manuel vitesin hala bir miktar avantajı var ama önyargının sebebi bu değil), ya da mesela apple ve diğer firmaların tüm çabalarına rağmen dokunmatik ekrana karşıt insanlar bayağı belli bir ölçüde.

Elektrik arabalarda da benzer durum olacak, hatta şimdiden var. 2 günde ce-eee diye değişim yaşatamaz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ama bu degısım zorunlu,
ben mesela touch screen kullanmam
trafikli bi sehirde degilsem otomatik araba kullanmam,
bunlar tercih meselesi.
Ama hybrid zorunluluk ya hu =).
Nasıl insanlar seve seve diesele geçtiler onada geçerler.
Bide o kadar geri değil ya, sorun çıkarıyor mu ki hybridler
Sosyal ağlarda paylaş

insanlar dizel, lpg ve benzin arasında bütçesine ve kullanımına göre tercih yapıyor
elektrikli bunlar arasında bir alternatif olacak
ilk çıkanlar verimli olmayacak, şarj yeri yok sorun olur kaygıları olacak

yoksa kimse 100 km yi en ucuza gitmekten vazgeçmez

param olsa lpg yerine dizel tercih ederim
şehir içi ulaşım yapan biri olsam ve yine param olsa sorunlarını aşmış bir elektirikli araba ilk tercihim olurdu

ama dediğin gibi ben en iyisini yaptım çok para harcadım diyen biri olmadıkça ilk serilere hep kuşkuyla bakılacak
Sosyal ağlarda paylaş

elektrikli oto iyi guzel ama
sole bi sorun war
sirf sehir ici kullanim ve garajli evlrde mumkun
cunku 200 kilometre gibi bi rangesi war ama 8 saatte sarj oluyo
yane benzinciye git hop dolsun olayi mumkun deil
ha ama dicen benzinin deposu 200 hatta 250 lirayken ekonomik mi
walla haftada 500 km felan yapiyosan garajli ev alcak kadar ekonomik

bu arada %3 guzel
keske ilk kassmandan hic otv alinmasa
taksiler bile elektrikliye doner eauheahu
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver senin gibi düşünmüyor ama herkes. Hatta düşünmeyen büyük kitle var. Benim arabam dizel mesela, lpg'ye güvenmedim, hala güvenmiyorum, riskli geliyor, haliyle lpg'de daha ucuza yol yapabileceğime rağmen dizeldeyim. Ya da "ben arabamdan canavar performans beklerim abi, gaza bastım mı titretecek yolu" diyip benzin kullananlar var. Hatta sırf bu yüzden V8 motor ya da 3.0 araba kullananlar var, tek tercih ucuzluk değil yani. Konfor, güvenilirlik, güvenlik (ikisi ayrı klasman, biri mesela yolda rahatça dolum yapabilme ya da yolda bırakabilme, diğeriyse lpg'nin patlaması örneğin.), hatta işin şov yönü dahil onlarca tercih sebebi var.

Şimdilik elektrikli/hibrid arabalar performans, güvenilirlik ve pek çok açıdan normal arabalara göre geri planda kalıyor, ama 10 sene sonra bunları aşınca iyi bir tercih olma ihtimalleri çok yüksek.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ya iide, hybridde şarj derdi yok ki?
benzinle ediosun işte 60 ı geçince?
2 saate yakın gidiyor 60 altında o şarj zaten

o zor durumda kalırsan çok iyi bir alternatif işte
ama benzin sonuçta çok daha pahalı neden 100 km benzinle gitmek isteyeyim

ya da şehirler arası 80 km gidiyorsun, şarj istasyonu senin şarjının bitiş noktasına yakın deil önce almak zorunda kalacakssın
öbürsü gün işe gidecen, önceden şarjı fullemek zorunda kalacaksın

mesela lpg depoları 36 litreden başlıyor 400-500 km eder, bunda bile benzinli bir depoya göre 2x istasyona uğramak zorundasın
bu tabi uzun yol için
ya da anadoluda akaryakıt daha ucuz ben orda fulleyip giderim dönerim aga tarzı hesaplayan adamlar var

şehir içi sorun yok ama
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

bu arada %3 guzel
keske ilk kassmandan hic otv alinmasa
taksiler bile elektrikliye doner eauheahu

taksi gibi günün 20 saatini yolda geçiren arabanın elektrik/hibride dönmesi imkansız yaw :) Adamlar tek plaka alıp 2-3 şoför dönüşümlü kullanıyorlar, araç sürekli yolda. Uzun şarj süresini ve sık sık şarj zorunluluğunu asla kabullenemezler.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

forgiver senin gibi düşünmüyor ama herkes. Hatta düşünmeyen büyük kitle var. Benim arabam dizel mesela, lpg'ye güvenmedim, hala güvenmiyorum, riskli geliyor, haliyle lpg'de daha ucuza yol yapabileceğime rağmen dizeldeyim. Ya da "ben arabamdan canavar performans beklerim abi, gaza bastım mı titretecek yolu" diyip benzin kullananlar var. Hatta sırf bu yüzden V8 motor ya da 3.0 araba kullananlar var, tek tercih ucuzluk değil yani. Konfor, güvenilirlik, güvenlik (ikisi ayrı klasman, biri mesela yolda rahatça dolum yapabilme ya da yolda bırakabilme, diğeriyse lpg'nin patlaması örneğin.), hatta işin şov yönü dahil onlarca tercih sebebi var.

Şimdilik elektrikli/hibrid arabalar performans, güvenilirlik ve pek çok açıdan normal arabalara göre geri planda kalıyor, ama 10 sene sonra bunları aşınca iyi bir tercih olma ihtimalleri çok yüksek.

işte senin o bahsettiğin kitle emin ol daha düşük yoğunlukta

bende lpg zarar verir yaa diyenlerdendim en fazla 1000 km gidebildim
şehir içi olsaydı uğraşmazdım ama
ya da dizel alcak param olsa hiç lpg düşünmezdim zaten yine uzun yolda aynı aralıkta maliyetleri(gaza yüklenmessen lpg daha ucuz)

yani performans, alışveriş merkezine almazlar arabamı, lpg reröre, dizelin servisi pahalı, benzin çok yakat çok kaçar gibi düşünenler olmakla birlikte esas kriter

kaç km, kaç para, hızlı mı giderim ortalama sürat mi
daha sonra bütçeye göre araba konforu

bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

hibrid arabalar zaten uzun yol arabası değil muhtemelen de çok uzun süre boyunca olmayacak. İşten eve-evden işe şehir içi limitli kullanım arabası bunlar.

oturması çok sürer hibrid arabaların, zaten "mükemmelleşmeleri"ne de daha var. Ama şimdiden belli bir alıcı kitlesi olması lazım ki firmalar gelecek görüp buna yatırımı arttırsınlar, bu ara dönem daha kısa sürsün. Devletlerin destekleri bu yüzden oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Enerji sonsuzda atıl duran enerji bi işe yaramıyor yani toprağın altındaki kömür potansiyel enerji ama onu çıkarıp işlemek veya esen rüzgarı değerlendirmek, güzeşi kullanmak gazı kullanmak ve nukleer enerji kullanmak önemli. Yoksa güneşten gelen enerji sonsuza kadar yeterinsanoğlu. :) Ve bunun enerjiye dönüştürülmesine para ödüyoruz biz.
Evine kömür alıp izlediğinde degil yaktıgında ısınırsın en basitinden ve o kömür senin evine kadar gelirken yapılan harcama + kömür bedeline para ödüyorsun. :P

Somon said:

abi çok saçma dünyada sonsuz olan tek şey enerji, sonsuz olan bir şeye para ödüyoruz çok komik hemde öle böle degil

geçende discoverychannelda bu konuyu baz alan bir program vardı sadece yer altında ki kaynak suları ile dünyayı 3000 yılına kadar yetecek elektrik enerjisi elde edilebilirmiş

durum böleyken 2 kişilik bir aile ortalam tüketimle 100 lira elektrik faturası ödüyorsa çok saçma

beleş yap elektrigi arabalar beleş ısınma beleş enerji beleş insanlık barışı olur ama olur mu savaş olsun ki para kazansınlar petrol dünyada bitti mi ? nah amk 300000000 yıl yetece kadar petrol var ama petrolun olmadıgına inandırıyolar ki fiyatı artsın nese çok zekiyim ben o sebeple kendimi tam ifade edemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

petrol yok deil
cikarmak zor
hatta yanilmiyosam 100 sene sonra mi 50 see sonra mi ne
petrol cikarmak icin gereece enerji petrolun vericeginden fazla olcak

enerji nasil beles anlamis degilim
uranyumu kazmiyo musun
santrali insaa etmiyo musun
gunes enerjisi anellerinin ortalama omru 10 sene yenilemeyecek misin
nerden gelcek bunlarin parasi
onu gectim bunlarin efektif hale getirilmesi icin arastirma yapmicak misin
100 sene sonrada hala ayni teknoloji ile mi devam etceksin

enerji ucuzlayagilir elbette
ama bedava nasil olcak
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöle bişi var,
benzinli arabanın daha çok patladığı yer şehir içi, özellikle dur kalk hızlan yavaşla gibi durumlar.
Dizelin parladığı noktada orada, kalkarken çok daha rahat kalkıyor, e dur kalk o kadar koymuyor.
LPG desen, lpg ucuz olduğu için ucuz. yoksa benzinden çok daha az verimli olduğu için meret su gibi içiyor araba.

Hybrid araba şehir içi için ideal, o da nasıl?
sarıyerden küçükbakkalköye gidiceksin, hayvan gibi trafik var köprüde.
Hah işte orada hybrid parlayacak, durduğunda, rölantideyken araba "0" yakıyor.5 saat dursanda orda, 1 saat dursanda aynı şey.
işte o trafikteki 2-4 saat idare edecek ondan sonra otobana çıktınmı benzine geçiceksin zaten. ( bu arada merso dizel hybrid yapıyordu en son )

Ki, benzin-dizel fiyat dengelenirse, 90+ hızlarda benzin daha ekonomik olabilir. ( teori tabi bu denemek lazım ) en azından gürültüsüz çalışır araba.

Uzun yol için, evet o dediklerin geçerli o yüzden uzun yolda hybrid arabaya benzinli araba gözüyle bakmak lazım ki 60 dan sonra devreden çıkıyor hybrid. Mecburen bakıcaksın =).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...