Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sinemadan anlamayan biri olarak yardım istiyorum

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Bu haftasonu bir film izleyip hakkında bir eleştiri yazmam lazım. Hangi filmi batırmadan eleştirebilirim sizce (hoca sinema biletini de istiyor, şu anda oynayan filmlerden biri olmalı bu nedenle) ve nasıl yapılır bu sinema eleştirisi? Albüm ve kitap eleştirisi yapabilirim rahatça, sinemanın eleştiri katmanında farkı ne onlardan?

Daha bir opera bir de klasik konser eleştirisi lazım ama onlar kolay en azından benim için.
Sosyal ağlarda paylaş

spoiler içermeden sinema eleştiri yapmak kolay aslında.
kaç sayfa yazı yazcaksın o da önemli.

mesela kamera/ışık açılarından bahsedip teknik yönünü eleştirebilirsin. "şu şu karakterlerin konuşmalarındaki sahne sunumları vs vs" gibi.

hikayenin derinliğinden bahsedebilirsin. "hikaye çok üstünkörü geçilmiş, karakterler bize yeterince iyi tanıtılmamış" gibi.

kullanılan sinema efektlerinden, dekorlardan bahsedebilirsin. "kostümler çok güzel hazırlanmış, ama patlama efetktleri gözü çok rahatsız ediyor".

türe getirdiği yeniliklerden bahsedebilir veya aynı türden diğer filmlerle kıyaslayabilirsin. "dram türü filmleri takip ederim, ancak diğer filmlerde görmediğim yoğun bir hüzün içeriyor".

kamera arkasından bahsedebilirsin. "çekimlerde 100 ayrı kamera kullanılmış."

yönetmen ve oyunculardan bahsedebilirsin. "dustin hoffman'ın arnold schwarzenneger ile oynadığı ilk film".

gibi...

fikir vermesi için şu adamların sw:e3 incelemesini vermek istiyorum:
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/star-wars-episode-iii-revenge-of-the-sith/
"tanıtım"dan ziyade "eleştiri".
elbette tüm filmi sahne sahne içerdiği için spoiler var bolca, ancak inceleme teknikleri çok hoşuma gitti.
film eleştiri sırasında farklı kategorilere ayırmış olmasına dikkat et mesela. kategoriler birbirinin devamı ve filmi daha çok açacak biçimde sıralanmış. her kategorinin içinde oldukça yoğun bilgiler aktarılmış.
"spoilersız tanıtım yazısı" gibi bir şey yapacaksan elbette bu kadar derin bilgiler vermeyeceksin.
ancak eleştirisi sırasında üzerinde konuştuğu teknik bilgileri, hikaye anlatımını, sahne tasarımlarını vs eleştirme biçimi çok hoşuma gidiyor.
o yüzden tavsiye etmek istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

spoiler içermeden sinema eleştiri yapmak kolay aslında.

yazdigim bir paperda jhonny depp hastasi hocamizin o zamanlar henuz izlemedigi filminin sonunu soylemistim. thanks for the spoiler diye not dusmus. super kadindi ogvu gokce.

teknik olarak sinemadan anlamana gerek yok. hissettiklerini yaz. karakterler arasindaki guc iliskisi, filtrelerin hissiyata gore kullanimi falan diye sacmaliklara girmene gerek yok. hissiyat isi sonucta sanat.

just let go ffs
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...