Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Penguen'de dine hakaret 1!bir!!

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

DeadSkinMask said:

abi bir şeye var nasıl deniliyorsa aynı şekilde yok da denilebilir. bu kadar işi büyütmeye gerek yok.

ha karikatür ve espri leş o ayrı.

nerede, ne zaman, neyi dediğin bazen söylediğin şeyden daha önemlidir..

cenazede, ölmüş adamın ailesine "ya yaşlıydı hacım zaten. ne kulağı duyar, ne gözü görürdü.. size de yüktü be.. oh öldü kurtuldunuz!" dersen adam seni döver..

"NE VAR BE! BEN DOĞRUYU SÖYLÜYORUM!" dersen daha beter döverler..
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

herhangi bir cami çıkışında random 10 adam çevirip dene bu anlattıklarını Rewendor.

ha bi foto koy buraya şimdi denemeye gitmeden. bi de gelince koy bakalım.

Türkiye'deki cahil ve angut (bilinçsizliğini şiddetle örtmeye çalışana ancak bu tanım yapılabilir) popülasyonunun fazla olması söylediklerimin hatalı olduğunu göstermiyor. Ama biraz araştırmayla hepsi için kanıtları görebilirsin çeşitli kaynaklarda.

Aynı şekilde cami çıkışı 10 tane adam çevirip hiç Kuranı baştan sona okudun mu diye sorarsam o sözde müslümanların en az 8/10unun hayır diyeceğine de eminim, (zamanında Ankara'da anket amaçlı denedim, oradan biliyorum). Yani dini bilmemeleri gayet doğal.

Onu geçtim aynı ankette dine inanmıyorum diyenlerin Kur'anı okumuş olma oranı daha fazla çıkmıştı o da ilginç.
Sosyal ağlarda paylaş

abi işte onu anlatmaya çalışıyorum ya. adam sırf uyuzluğuna şu hareketi yapıyor. hakaret içermiyor hiç bir şekilde o karikatür belki ama bunu anlayacak adam yok ki karşında. aksine enrage olmaya hazır bi güruh var. sadece bu olay da değil yani. en ufak bişeyde ayakalanan havadan nem kapan bi kesim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Türkiye'de ne dendiği önemli değil, Allah = Tanrı.

Batılılar işin kökenini bilmedikleri için Allah'ı sadece İslam'a özgü sanıyorlar (Yehova gibi bir konsept diye düşünüyorlar) ama aynı yanlışı yapmayı sürdürmenin anlamı yok.

Hristiyan tanrısına da Allah diyebilirsin (ki zaten İslam'a göre öyledir) Zeus'a da. Ama Zeus'a diyen pek yok evet. O da kelimenin yerleşme şekli.

Dediğim gibi Allah özel isim değil Tanrı kelimesinin arapça karşılığıdır ama.

abi nasıl önemli değil, sözü ortamından gayrimi okuyosun? yapma etme

zeusa allah diyemezsin abi, türkcede allah tanrı demek değil arapcada tanrı demek.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

DeadSkinMask said:

abi bir şeye var nasıl deniliyorsa aynı şekilde yok da denilebilir. bu kadar işi büyütmeye gerek yok.

cenazede, ölmüş adamın ailesine "ya yaşlıydı hacım zaten. ne kulağı duyar, ne gözü görürdü.. size de yüktü be.. oh öldü kurtuldunuz!" dersen adam seni döver..

onu herhangi başka bir zamanda da söylesen aynı tepkiyi alırsın dasaaa, o anda insan "ne kadar çektirirse çektirsin ama ölmesin" diye düşünüyor çünkü.

Durum burada biraz daha farklı, adamın dediği doğru veya değil fark etmez, ama inandığı şeyi yazmış. Ha, bunu sebepsiz yere saçmalık olsun sinirler gerilsin diye yapmış, o ayrı. Ama buna kızılması da gayet saçma bir durum. Diyorum ya, 3 ayda bir güzide belediyelerimiz "evrim yok sergisi" düzenliyorlarken bu mu battı yani? Adamın amaç ve motivi çirkin, ama yaptığını yapmakta özgür olmalı. En fazla "densiz/patavatsız adammışsın" denir, fazlasını demek kimsenin haddine değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Rewendor said:

Türkiye'de ne dendiği önemli değil, Allah = Tanrı.

Batılılar işin kökenini bilmedikleri için Allah'ı sadece İslam'a özgü sanıyorlar (Yehova gibi bir konsept diye düşünüyorlar) ama aynı yanlışı yapmayı sürdürmenin anlamı yok.

Hristiyan tanrısına da Allah diyebilirsin (ki zaten İslam'a göre öyledir) Zeus'a da. Ama Zeus'a diyen pek yok evet. O da kelimenin yerleşme şekli.

Dediğim gibi Allah özel isim değil Tanrı kelimesinin arapça karşılığıdır ama.

abi nasıl önemli değil, sözü ortamından gayrimi okuyosun? yapma etme

zeusa allah diyemezsin abi, türkcede allah tanrı demek değil arapcada tanrı demek.

Türkçe'de Allah'ın tanrı anlamına gelmemesi kağıt mendile Selpak demek gibi bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

dasaaa said:

DeadSkinMask said:

onu herhangi başka bir zamanda da söylesen aynı tepkiyi alırsın dasaaa, o anda insan "ne kadar çektirirse çektirsin ama ölmesin" diye düşünüyor çünkü.

Durum burada biraz daha farklı, adamın dediği doğru veya değil fark etmez, ama inandığı şeyi yazmış. Ha, bunu sebepsiz yere saçmalık olsun sinirler gerilsin diye yapmış, o ayrı. Ama buna kızılması da gayet saçma bir durum. Diyorum ya, 3 ayda bir güzide belediyelerimiz "evrim yok sergisi" düzenliyorlarken bu mu battı yani? Adamın amaç ve motivi çirkin, ama yaptığını yapmakta özgür olmalı. En fazla "densiz/patavatsız adammışsın" denir, fazlasını demek kimsenin haddine değil.

adam başarılı abi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Rewendor said:

Cuce said:

allah yok demek sadece islamı ilgilendiriyo, tanrıyla ilgisi olmıyan bile dinler var.

allah sadece islamın tanrısı.

Aslında değil.

Her şeyden önce Allah olarak kastedilen tanrı müslümanlık inancına göre bütün insanların tanrısı, yine aynı şekilde incil ve tevratta bahsedilen tanrıyla birebir aynı varlık. Yani Allah = Tanrı.

İkincil olarak Allah bir özel isim değil, allah tanrı kelimesiyle aynı şey. Haliyle Allah yok demekle Tanrı yok demek tamamen aynı anlama gelir.

Allah kelimesi arapçada "tanrı" anlamına gelen "Al İlah" kelimesinin zamanla ulamasından ortaya çıkan bir kelime, ve islam öncesinde de çok tanrılı hatta puta tapan arap dinlerinde Allah kelimesi tanrıyı betimlemek için kullanılıyordu. İslam ortaya çıktıktan sonra da Allah kelimesini (kendilerinde tanrı kelimesi yerine geçiyor) İslam'daki yaratıcı güce de kullanmaya başladılar, zamanla bölgedeki diğer dinler yok olunca sadece islamda kullanılmaya başlandı.

üzgünüm ama müslimanlara göre allah yok diyince, zeus da yok demek olmuyo. dediğin gibi müslimanların ve arapların kullandığı bir terim allah, geri kalanlar özel isim olarak kullnıyo, hatta tanrı diyince zeus meus gibi "uyduruk" tanrılar ve hristyan birinin tanrı demesi gelir akla, allaha tanrı nadir denir türkiyede
yaratıcı güce inanan bütün dinler aslında aynı konsepte sahip.Biri adına allah değer diğeri zeus der.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi sen o kadar zoom in mode'dasın ki şimdi.. esas resmi kaçırıyorsun..

ama kasmıyorum bunları açıklamakla.. 4-5kere okuyun, zoom out yapın. anlarsınız

Tam tersine, ben kelimenin kökenini, geçmişteki kullanım alanlarını, islam dışındaki konseptini sayarken siz sadece Türkiye'deki genel yanlış yargıyı söylüyorsunuz, hangimiz zoom in modda oluyor?

Ya da karikatür konusuna gelirsek, adamın densizlik ettiğini zaten söylüyorum, ama densizlik etmek suç değil. Din yalan demiş adam, büyütülmesi saçma. "Hayır değil, doğru" dersin geçersin yani.

Ractamainus said:

allah arapça kökenli bir özel isim. el-ilah'tan geliyor.

tanrı'nın arapça karşılığı ilah. el-ilah ise allah'ı betimliyor. yani el-ilah(allah) da bir tanrıdır(ilah) ama her tanrı el-ilah (allah) değildir.

konudan bağımsız olarak, anlam karışıklığını düzeltmek istedim.

bu da yanlış, dediğim gibi Allah kelimesi birebir olarak islamdan önce de pek çok farklı yerel dinde kullanılmış bir isim.

Zaten el-ilah ile ilah aynı şeyler, el kelimelerin başına getirilen bir ön ek. habip de dost demektir mesela, el habibi diye geçer. Baştan buradan kaybediyor tezin.
Sosyal ağlarda paylaş

caminin içine yapmış olması tahrik eden insanları yoksa düşünce özgürlüğü tabiki var, Sen allah var diyene yok diyebilirsin! ama var diyenin görüşlerine inançlarına saygı duyarak yok diyebilirsin, burda başlı başına inanan insanlara saygısızlık var, o yüzden düşünce özgürlüğü felan diye zorlamayın hiç!

Bende inananlarla tartışırım ama hiç bir zaman karşımdakinin inancıyla camisi orucu namazıyla dalga geçmem bu karikatür bildiğin dalga geciyor!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...