Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Microsoft - Nokia ortakligi aciklandi

Penthesilea

Öne çıkan mesajlar

Çok fena gaza gelinmiş ama bi o kadar fena patlicak bu ortaklık işi..

Apple ve Google bu haberi görünce biraz tebessüm etmiş sonra da geyiğini yapmışlardır muhtemelen.

WP7 sadece Nokia'ya mı çalışacak o zaman. Telefon piyasasına nasıl gireceğini bilememiş bi halleri var, çaresizlikten mi Nokia, yoksa gerçekten ümitliler mi merak ediyorum.

Nokia da az çakal değil. Adamlar iflas falan etmiyorlar ama kepenk kapatcaklardı bir kaç seneye. Şimdi MS'tan ekmek çıkar biraz.

Yazılan to-do-list'e bakınca;
"Nokia WP7 servisleri appleri vs icin kredi karti gerekmeden operatorden para kesecek"
ben orta okuldayken hatırlıyorum bu işleri, ama hala eskimedi ve kullanılıyor

"Nokia market icerigi windows marketplace'e geciyor"
Uygulamalar Nokia'ya değil de Windows'a özel olcağı için normal bir şey; önemli olan market sistemi android gibi mi apple gibi mi olacak

"Nokia maps ile Bing maps birlesecek"
Nokia maps derken Ovi Maps kastedildiyse Bing buradan navigasyon olayını iyi kurtarır.

"Tum aramalarda Bing kullanilacak = kopek gibi marketshare."
Arama derken? Eğer websearch deniyorsa, onu nasıl zorlicaklar? Kimse browser açıp google.com yazmayacak mı?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Apple ve Google bu haberi görünce biraz tebessüm etmiş sonra da geyiğini yapmışlardır muhtemelen.

iki hindi bi kartal etmez dedi google. sdfsdf

bing için sağlam boost gelir ama.

ama hele bi de buradan -casual kullanıcıdan- iş çıkmazsa bu olay az biraz yatırım ile bb'ye rakipliğe kayabilir. e serisi devamı telefonlar ile.
Sosyal ağlarda paylaş

Android payı hızla büyüyor, büyümeye de devam edecek zaten. Apple müşterisi sağlam yerleşti, biraz Google'a müşteri kaybetse de diğer taraftan gelenleri topluyor. BB'nin bir şeyi kalmadı artık, Torch ile kendi raylarından çıktılar zaten mecbur kalıp. Çok da müşteri kaybettiler zamanla. Application olaylarıyla BB'nin bir numarası kalmadı. Tabletler falan bile etkiledi adamları. Hala da adam kaybetmeye devam ediyorlar, onların bir kısmı Nokia'ya gider işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

nokia tek uretici olmayacak ki wp7'de ?

sadece en buyuk pazar payina sahip en uber uretici olacaktir.

abi tabii tek üretici olmayacak. ama en sağlam bastığı ayak olacağı tartışmasız.
said:
Application olaylarıyla BB'nin bir numarası kalmadı. Tabletler falan bile etkiledi adamları.

adamlar playbook'ta android app.lerini çalıştırmaya kasıyorlar. sdfsdfsdf gelirse harika olur bak.

bi de teknoloji için "bi olayı kalmadı, bitti gitti, çöktü" imkansız gibi şeyler şirket tamamen kapanmadan ve hatta patent süreleri de dolmadan.

motorola çöktü, yandı kül oldu.. e ne oldu? şimdi XOOOOOOOOMMM diye ağlıyorum evde.

ben tüketirim hacım. nokia iyi olsun, gider onu alırım. sonra apple ezsin nokia'yı cebimde param varsa ve telefon ömrünü tamamlamışsa gider onu alırım.. bb'nin tableti en güçlüsü olsun fiyat/performans'ta yargılasın hepsini. gider onu alırım..

hiç bakmam makarası neymiş, içindeki neymiş.. diye. ha ben ufak tefek bişiler kasıyordum ara verdiğimde. android tamamen açık diye motodev kit indirdim, android sdk indirdim, aptana studio falan indirdim.. kurcalayıp kurcalayıp duruyorum şimdi. aman şunu bi ekleyim, du bakalım bu çalışıyor mu diye app yazmaya kasıyorum.
bb'de, wp7'de ve apple'da bunları yapma imkanı bu kadar rahat değil tabii
Sosyal ağlarda paylaş

Bitti-gitti-çöktü değil de, önceden diğerlerinden sıyrıldıkları bazı şeyler vardı. iPhone uygulama ve işletim sistemi olarak bir yere kadar yeterli olsa da eksikleri vardı. Ama Android'in kaliteli işletim sistemiyle birlikte farklı kişilere hitap eden farklı modeller üzerinde çalışabilme esnekliği dışarıdan çok müşteri çekti. Böyle olunca da BB'nin Android'den sıyrılabileceği yolları kapanmış oldu, hatta bazı eksiklikleri ortaya çıktı.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

zararin nereseinden donulse kardir. nokia ms cok dogru bir hamle yapti.

en azindan ucuz telefon pazarini domine etmeliler tekrardan.

ms ucuz pazarı göze alır mı? zaten büyük işler düşünüyorlar, ucuz telefonlarda ne kadar navigasyon-wifi-uygulama desteği olacak?
hepsini geçtim, ucuz pazara girseler bile 3 seneden fazla zor dayanırlar. kimsenin 2. kez bu ortalıktan telefon alcağını sanmıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Abi yemin ediyorum hepiniz hiyarsiniz (edit: kotu anlamda degil, sevdigimden soyluyorum :) )

Android ve iPhone piyasayi bitirdi yeni adam giremez: Ayni seyi Xbox'ta soylemislerdi, simdi durum ortada. Telefon piyasasina bakarsak Android'in 2 yilda yaptigi pazar payi ortada, iPhone alamayan Verizon kitlesini ve daha sikko telefonlari hedefleyerek herkesi gecti adamlar. Android cok kotu bir OS, cok kolay gecilir. Apple'dan cok Android tehlikede su anda. Yine elestirdigin seyin ne oldugunu bilmeden elestirme hastaligi var herkeste, WP7 eline almamis zatlar lolo yapmis, cevremde WP7 mi gordukten sonra iPhone 4 satip Samsung Focus almis 2 adam var. Teknolojide bitti gecti diye bi kavram yok, nisan yuzugu almiyosun 2 sene kontratli telefon aliyosun.

Microsoft icin kotu oldu: Haberi okumamis olmaniz lazim.

Nokia icin kotu oldu: Nokia Apple'in 10 kati R&D harcamasi yapan bir sirket. N95'imi hatirliyorum mesela, telefonun her yonu, istisnasiz her yonu ama, ustundu iPhone'dan. Ama aleti bir araya koyunca ortaya bok gibi bir sonuc cikiyordu, yazilim asiri kullanissizdi (ondan beri de yapamadilar zaten kullanislisini) guzelim telefonu cop ediyodu direk. Nokia cok kaliteli hardware yapabilecek bi sirket. Eskiden elinde en azindan ucuz telefon marketi vardi, Androidle beraber o da gitti. Bu Nokia icin tek cikisti. ABD marketine de tekrardan adim atabilecekler boylece.

2 davuk bi kartal etmez: Google'in agzi gotu oynuyo son gunlerde napicagini sasirdi, islerin yolunda gittiginin en guzel ornegi buduy heralde. Gandhi'nin guzel bi lafi var "They first ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win" diye.

Tarihin en basarisiz sirketiyle en sevilmeyen sirketi birlesti: Nokia olmasa bugun elinde tuttugun telefon o haliyle var olmazdi. Ben tum Nokia telefonlarima asiktim. HTC HD7'm bile, ki cok seviyorum, bi 6600 kafasi yasatmiyor bende. Nokia zamaninda cesitlilik vardi. Ozellikle Apple igrenc stratejileriyle telefon dunyasinin anasini belledi. Microsoft'a gelince de, artik MS'i sevmemek cool degil arkadaslar, boyle aciklamalar yapmaniza gerek yok. Universite 1-2'de ben de "lol windows cok banal ben CSci olucam linux olcam apple olcam cok cool" diye geziyordum. Sonra bi Apple SDK'si bi Microsoft SDK'si kullandim ve gordum ki Apple'in yazilimdan falan anladigi yok. Steve Jobs da paralari mezara goturmek uzere deste deste dizerken, Bill Gates her sene milyarlarca dolar harciyor Bill & Melinda Gates Foundation'a. Windows 7'nin, Office 2010'un, Xbox'in (ve Kinect'in), Visual Studio ve SQL'in, Exchange'in, pazara girme konusunda Bing ve WP7'nin basarisi ortada. Cok degisti bu isler yani, boyle talihsiz laflar etmeyin. Bilgisayar piyasasinda da, Microsoft'a girmeye calisip basaramayip Microsoft bashleyen adam da gordum, yillarca MS bashleyip bana mail atip abi mulakat ayarlar misin diyen de. Buyuk konusmamak lazim o yuzden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...