Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hayvancılık bitiyor...

roket adam

Öne çıkan mesajlar

İthal ucuz. 8-9 liradan geliyor etin kilosu. Yerli et 17tl. Tamam bitmesin de 17 tl ile 8 tl arasındaki fark çok fazla... Ki bu et-balık kurumu fiyatı. Kasap fiyatını siz düşünün işte. Kimse ben neden ete 30tl veriyorum demiyor. Sen ben yine de alıyoruz ama fakirler de var ülkede...
Sosyal ağlarda paylaş

Ete neden 30 lira veriyorum demekten çok birilerinin "eti niye 30 liradan satıyoruz lan biz insanfız mıyız?" demesi lazım.

ÖKÜZ GİBİ para kazanıyorlar et işindekiler. KATIR YÜKÜYLE para. Nasılsa et bi şekilde yenecek anasını satayım. Alan bulunuyor. Yem fiyatı, bakım masrafı falan eyvallah ama kilosunu 30 lira yapacak şeyler değil bunlar. Birileri senin benim üzerimden zengin oluyorlar, ve zengin olanlar da emin olun siyasi değil senin benim gibi düz vatandaşlar.

Sadece istanbul'a bakın, et piyasası kimlerin elinde dönüyor, biraz inceleyin anlaşılıyor zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Dün de haberlerde Rusya'ya gönderdiğimiz sebzeler ülkeye alınmamış.
Gerekçe; "fazla koruyucu kimyasal"
Netice, zehirli diye gönderdikleri sebzeler şu anda pazarda ve Rusya'nın gönderdiği zehirli sebzeleri bizler tüketicez.
"Hemde UCUZA"

anca böyle ucuzluyor ülkemde fiyatlar tey tey.
padişahım çok yaşa!
Sosyal ağlarda paylaş

japonyada öyle, üstünde çizik ezik siyahlık vb olan sebze satılmaz marketlerde, en ufak lekelisini bile koymuyorlar, bunları ya atıyorlar yada ihtiyacı olanlara dağıtan şirketeler var onlara veriyorlar.

aslında tayyip pork işine girse deli para kazanır bak her bi halta yarıyor hayvan.

dikkat! ET!

http://squarerootsfarm.files.wordpress.com/2010/03/porkcutschartlarge.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de etin pahalı olması normal bir durum. 30 lira olur mu orasını tam bilemiyorum. Mazor çok pahalı, vergiler çok, yemler genelde yurt dışı kaynaklı. Onlarda da vergiler fazla. Anlayacağınız hayvan beslemek zor iş.

Geçen yorumları okuyorum hürriyetteki. Adam diyor ki "amerikada et 4$ siz satıyorsunuz 30 liraya, halk heralde ithal et alacak. satın 4$a sizden alalım"

şimdi bu mantıkla insan sormalı, amerikada mazot ne kadar, yemler ne kadar, vergiler ne oranda. Adam kilosunu 20 ye üretiyorsa 15 e satacak hali yok.
Sosyal ağlarda paylaş

30 lira da insanfızlık ama
Et tabi yurt dışına göre pahalı olacak mazot yem vs geyiğine ama bu kadar mümkün değil.

Canlı hayvanı satan bi miktar kâr ediyor.
Ondan canlı alan kesimhaneye kârla satıyor.
Kesimhane sakatatını bilmemneyini hep kârla başka yerlere satıyor.
Alanlar kâr koyup dağıtıyor kasaplara.
Kasaplar da kâr koyup halka sunuyor.

Çok fazla aracı var ve aracılar çok fazla kâr koyuyor.

Aynı balıktaki gibi. Tezgahta kasası 50 lira olan balığı balıkçılar kabzımala 10 liraya falan satar. 20 olsun. Dikkat edin zengin olanlar (istisnalar hariç) balıkçılar değil kabzımallardır hep.
Sosyal ağlarda paylaş

ete niye 30 lira verdiğini ögrenmek istiyosanız ilk önce hayvancılıkla uğraşanların yaptıkları harcamaları incelemenizi öneririm. hayvan yeminin çuvalı ne kadar samanın balyası ne kadar slajın fiyatı ne kadar önce bunları araştırın sonra ete niye 30 YETALE diyin. ayrıca hayvanın bakımı suni döllenmesi boku püsürü bitmez. cenazen olur hayvan acıkır beslemek zorundasın cemiyetin olur hayvan hastalanır cemiyeti yarıda bırakır veteriner aramaya gidersin. sadece bu konuda degil her konuda önce bilgi sahibi olup daha sonra fikirlerimizi beyan etmeliyiz diye düşünüyorum.

son olarak et birçok aracının elinden tüketiciye ulaşıyor denmiş. bunun adı ticarettir. eğer bunu yapabilecek Güven Özveri ve Tecrübeye sahipseniz buyrun sizde sektöre entegre olmayı deneyin.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam, biz de tüketiciyiz, kalite ve fiyata göre alacağımız ürünü seçeriz. aynı kalite bir tarafta 30 bir tarafta 5 liraya satılıyorsa doğal olarak 5 lirayı seçeriz?

yem ve mazot fiyatlarını ben mi beliliyorum da bana bu fiyatlarla ucuza satılmaz diyo üretici? gitsin devletle sorununu halletsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Banvit gibi firmalarında o kadar aracısı yok diye biliyorum. Kendileri yetiştirip, kesip, paketleyip, marketlere ulaştırıyorlar. Eğer bu adam 20 bin baş hayvanlık yerdeki yetiştirmeyi durduruyorsa belli ki, ithal et fiyatına indiremeyecek fiyatını.

Millet firmaların sevabına falan kurulduğunu sanıyor herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

e tamam, biz de tüketiciyiz, kalite ve fiyata göre alacağımız ürünü seçeriz. aynı kalite bir tarafta 30 bir tarafta 5 liraya satılıyorsa doğal olarak 5 lirayı seçeriz?

yem ve mazot fiyatlarını ben mi beliliyorum da bana bu fiyatlarla ucuza satılmaz diyo üretici? gitsin devletle sorununu halletsin.

Ayrıca tabi ki tüketici olarak 5 lira olanı alacaksın. Yerli üreticin de batacak. Ama sonra ülkede hiç bir büyük baş hayvan rezervin kalmadığında ithal eti satanlar "gardaş etin kilosunu 40 lira yaptık istersen alırsın" dediğinde de seve seve onuda alacaksın.

throine said:

gerçi ben kırmızı et yemiyorum zaten. benim için en über kaliteli tavuk eti en fazla 9-10tl eheheh

Bende beyazım, köle bir zenci istiyorum. Ayrıca erkeğim 4 tane de kadın istiyorum. Hepsini de pata küte dövücem
Sosyal ağlarda paylaş

@ revendor
üretici devlete karşı kendini ifade edebilse zaten sorun ortadan kalkacak ama maalesef süreç sandığınız kadar basit değil. üretici kesim ağırlıklı olarak çiftçi kökenli ve eğitim seviyeleri ilköğretim düzeyinde. sadece üretmeyi öğrenmişler; ne pazarlama ne reklam ne halkla ilişkiler ne de maliyet analizi hakkında hiçbir fikirleri yok. bu yüzden ne oluyor bu işlerden anlayan aracı firmalar üreticinin elinden ucuza eti topluyor ve reklamdır hededir hödödür 30 liraya satıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

warimathras said:

son olarak et birçok aracının elinden tüketiciye ulaşıyor denmiş. bunun adı ticarettir. eğer bunu yapabilecek Güven Özveri ve Tecrübeye sahipseniz buyrun sizde sektöre entegre olmayı deneyin.

İşte olayın altında yatan neden bu. Ticaret değil kalpazanlık et işinin adı. Ticareti biz de yapıyoruz, esnafız biz de. Ticaret dediğin birilerinin silahının gücüyle, birilerinin parasının gücüyle falan dönmez. Onun adı ticaret değil.

Et işine giremezsin, sokmazlar. Kimse bozdurmaz o kaymak düzeni. Aracılar hayvan gibi para kazanacağı için seni kimse komaz o piyasaya. Kendi ağzınla söylemişsin.

Bugün o düzeni bozmaya kalk bakayım annenden emdiğin sütü getiriyorlar mı getirmiyorlar mı? Göt lazımmış, lazım tabi göt. Ama göt dediğin sektörün ekonomik olarak zor olması için değil, et piyasasındaki mafya yapılanmasının karşısına geçebilmek için gerekli.

Ve birileri hala götlözöm diye konuşmakta ne yazık ki. Besleyin anasını satayım, besleyin..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...