Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

anayasa - geçici madde 16

Raze

Öne çıkan mesajlar

Ben bunu doğru mu anlıyorum, bertaraf?

GEÇİCİ MADDE 16- Anayasanın halkoylamasına ilişkin
oy verme kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma
yeterliği bulunduğu halde hukukî veya fiilî herhangi bir mazereti
olmaksızın halkoylamasına katılmayanlar, Anayasanın
halkoylamasını takip eden beş yıl içinde yapılacak genel ve ara
seçimleri ile mahallî seçimlere ve diğer halkoylamalarına
katılamazlar, seçimlerde aday olamazlar.

Kaynak
Sosyal ağlarda paylaş

azcık gugılladım şöyle demişler :

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu

SİYASİ MADDE (Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu- Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı): Bu maddenin yalnızca 7 Kasım 1982'de yapılan Anayasa referandumunu kapsadığını düşünüyorum. Sonraki referandumlarda uygulanması için, maddede bu yönde açık bir gönderme yer almalı. Ayrıca 12 Eylül referandumunda yeni bir Anayasa değil, yalnızca bir Anayasa değişiklik paketi söz konusuydu. Bugün bu maddeyi uygulamak için zorlama yapanlar olabilir, ancak bu siyasi bir çaba olacaktır.

Prof. Dr. Serap Yazıcı

ÖDEV DEĞİL HAK (Prof. Dr. Serap Yazıcı- Bilgi Üniversitesi): Bu madde bugüne kadar hiç gündeme gelmemişti. YSK hükmü işletirse BDP üyelerinin seçimde aday olmaları veya oy kullanmaları mümkün olmaz. Ancak bu, 1980 darbesinin ardından konulmuş anti-demokratik bir madde. Demokratik ülkelerde oy vermek bir ödev değil, hak olmalıdır. Meclisteki tüm partiler bir araya gelip bu maddeyi ilga etmeli. Aksi halde BDP, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğünü garanti altına alan hükümlerinin ihlâl edildiğini öne sürüp AİHM'ye başvurabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

buda win sanırım
Sayın Milletvekilimizden aldığım mesajı, kendisine teşekkür ederek toplumumuzun bilgisine sunuyorum.
Saygılar,
O.Tan
-------
Orhan Bey;
Yeni anayasanın geçici 16. maddesi uyarınca “referandumda oy kullanmayanlar genel seçimlerde de kullanamayacak" deniliyor.

Bu doğru değil.
Çünkü, bir kez, Eylül referandumunda oylanan anayasa değişikliğinde böyle bir geçici madde yok. Geçici 16. madde 1982 Anayasası'nın ilk halinde var.

O tarihteki referandumu ve arkasından 5 yıl içinde yapılacak seçimleri kapsıyor.
Önümüzdeki genel seçimlerle ilgisi yok.
Duyarlığınıza teşekkür ederim, saygılarımla
Muharrem İNCE
Sosyal ağlarda paylaş

bida koyim

"
Bu doğru değil.
Çünkü, bir kez, Eylül referandumunda oylanan anayasa değişikliğinde böyle bir geçici madde yok. Geçici 16. madde 1982 Anayasası'nın ilk halinde var.

O tarihteki referandumu ve arkasından 5 yıl içinde yapılacak seçimleri kapsıyor.
Önümüzdeki genel seçimlerle ilgisi yok.
Duyarlığınıza teşekkür ederim, saygılarımla
Muharrem İNCE"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...