Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ten görev alınmasını yasaklayan rektör

Loxias

Öne çıkan mesajlar

Bana diyorsan ben eylemin nedenlerine bakıp yorum yapıyorum dikkatli oku :)

Bülent arınç gibi bir meymenetsizin bırak üniversiteyi bu dünyada bile yeri olmaması gerekiyor. Ama adamın o ziyareti resmen bir gövde gösterisi. Öğrenciler o yüzden protesto etmiş haksızlar demiyorum. Şunu da kabul etmeniz gerekir ki bizim ülkemizin kapasitesi üniversite de siyaset konuşulmasını kaldırmıyor. E derseniz ki e kaldırmıyor da hiç mi konuşmasın bu adamlar? Üniversite içerisinde konuşulduğunda olanları gördük.

Üniversitelere siyasi isimlerin gelmesini ne kadar engelleriz o da tartışılcak bir konu. Bence bunun kararını öğrenciler vermeli. Burda da vermişler zaten protestolarını dile getirerek.

Üniversiteler siyasi otoriteden bağımsız olmalı. Siyasi otoritenin köpeği olunca rektörler örnekte olduğu gibi öğrencilere de havlamayı kendilerine borç bilmekte. Fakat şunu da unutmayalım ki sağ-sol kavgası ve hesaplaşması vb şeyler bize mutluluk veya bir kazanım getirmez. En azından zamanında olduğu gibi bir çeşit cahil cühela deli mayın tipinde kavgalar ülkeyi hiçbir yere götürmedi.

Öğrenci hareketi yeni bir bilinç kazanmadan yapılacak olan herşey boş. Bu yeni bilinci kazandırmaya çalışan bir TGB var ve attıkları adımları takdir ediyorum. Yani düzenli nizamlı bir ordunun karşısında kabilelerin nasıl hiçbir şansı yoksa bu durumda böyle. Öğrenci hareketi düzen ve nizam kazanmalı yoksa geleceği bir nokta yoktur.
Sosyal ağlarda paylaş

yok yahu sana demiyodum ben :)
ortada dolaşan, öğrencilerin işi ne siyaset yapacaklarına ders çalışsınlar lafına bi kıl kaptım ondan
senin dediklerineyse, şu an tek diyebileceğimiz "keşke" olurdu heralde

açıkçası bir buçuk senedir, türkiyede okumuyorum üniversiteyi; o yüzden de birinci elden görme imkanım olmuyo, okuduğum zaman da zaten türkiyenin en apolitik üniversitelerinden birindeydim :). yine de en basidinden abdullah gül seçimlerinden benim üniversitem de çekmedi değil.

üniversitenin özerk bir yer olması gerekiyor, evet. keşke referandumda, en basidinden yök de gelseydi akıllarına.

oysa tam tersi oluyo şu anda; referandumdan önce beni bul anne diye ağlayan adam, hani kürtleri veya öğrenci hareketlerini anladı dersiniz ya. çocukcağızlar yumurta attı diye, çocukları molotov kokteylli terörist ilan ediyor. bizim de polisimiz kendine hastır yani; kötü niyetli demeye de dilim varmıyo da, cahildir ya. terörist dövüyoruz biz diye öldürücekler çocukları.

bi de bişey olunca, kızcağızın teki bebeğini düşürünce; verilen cevap çok ilginç: hamile, hamile ne işi var protestoda (aynı öğrencinin ne işi var protestoda der gibi değil mi?). veya daha beteri: 19 yaşında hamileymiş genç kızımız deyip, böyle pis bi yerden kıza nefret yaratmaya çalışanlar var.

o yüzden durum sanki çok çok kötü gibi. farkımız bu konuda, galiba ben ne olursa olsun bişeyler olsun demeye daha yatkınım, düzenli veya düzensiz. çünkü gidişat, gidişat değil.
Sosyal ağlarda paylaş

stimpak said:

SeaGle said:

Bizim rektör üzerinde "durmak yok yola devam" yazan pasta keserek rektörlüğünü kutlayan tipte adam.
Ama gel gör ki üniversite içinde haberli yapılan gösterilerin hiçbirinde hiçbir müdahale yok.
Gösteri yapacaklar da takdir edilecek türden yanlız, habersiz yapmıyorlar. Gidip gerekli yere bildiriyorlar. Ve gösteri yapan tipler de öyle sağ görüşlüler değil, bildiğin solcu-devrimci tabakadan gruplar. Gösterilerine güvenlik görevlileri eşlik ediyor, sloganlar da hükümete karşı falan. Öyle bi engelleme de yok. Şiddet yok. Bildiri de dağıtıyorlar. Gerçi ben sevmiyorum bildiriyi insanın ağzına skoarak dağıtıyorlar diye.

Eylem yapacağız diye haber verenlere de zorluk çıkarmadıklarını duydum. Sadece bikaç kez erteleme olmuş, yürüyüş yapılacak alan müsait olmadığından. Ama karşılıklı anlayışla çözmüşler bizim ünide bu işi özet olarak.

Bi kez geçen yıl güvenlik görevlileri bi gruba müdahale etti. Kantinin ortasında hebersiz stand açıp bildiri dağıttılar. Müdahale dediğim de işte "arkadaşlar prosedürleri halletseniz siz de biz de sıkıntı çekmesek" vs cümlelerle kaldırdılar standı. Ertesi gün haber verip açtılardı sanırım standı aynı şekilde.

abi, 2000 senesinde uludağ'ı kazanıp gittim, 6 kasım'da da yök eylemini gördüm.

şimdi, uludağ üniversitesini bilen bir insan olarak senden gözünde canlandırmanı istiycem oranj kardeşim. mediko'nun önünde 50-60 kişilik bir öğrenci grubu var, bu öğrenci grubunun etrafında ful robokop kıyafetli jandarmalar var. bu jandarmaların yanı sıra, dirsek teması kuracak şekilde sıralanmış bir jandarma grubu daha var, rektörlüğün oraya kadar da uzuyor sıraları.

yani, 50-60 öğrenci için 200+ asker görevlendirilmiş durumdaydı. sonraki senelerde de değişmedi bu durum.

ha bir de, pasif-agresif kontrol muhabbeti var. normal zamanlarda gördüğünde piyango bileti alacağın jandarma , her ne hikmetse 1 kasımdan itibaren kimlik kontrolü, hatta arama falan yapmaya başlardı. bir de nisanın son haftasında olurdu bu kontroller, malum 1 mayıs falan geliyor, gomoniz bayramı.

Abi 2 yıldır yok öyle şeyler yanlız. Eski rektörü bilmem, mete cengiz zamanından bahsediyorum siyasi görüşüyle ilişkilendirip. Jandarma falan dolaşmıyor artık okulda. Bi arada arabayla tur atıp nöbet dolduruyorlar, o da trafik için yani. Öyle araçtan indikleri bile yok. Bitek şenlik zamanı var, onlar da geçen yıl yoktu mesela, özel güvenlik baktı komple şenliğe de.

Şuan öyle kimlik mimlik soran eden yok. Girişteki gişelerde gösterirsin bi, o da hani okul öğrencisiyim giriş parası vermeyeyim diye. (tıp fakültesi olduğu için özel araçların girişinde 2 lira alıyorlar).

Senin zamanında mustafa yurtkuran vardı sanırım rektör olarak. Ki kendisi bildiğim kadarıyla abdullah gül'ün kızını mahkemeye veren bi insan, öyle bi haberi vardı onun. Gel gör ki bahsettiğin şeyleri yapıp üstüne bisürü çile ekleyen insandır genel olarak da. Gişeleri koyup öğrenciden para alan insandır mesela. Şimdi öğrenciler ve aileleri giriş ücreti vermiyorlar gişelerden girerken. Kimlik olayı yok. Protestolar anlattığım gibi.

Ha adam dediğim gibi durmak yok yola devam yazan pasta ile rektörlüğünü kutlayan adam. Ama gel gör ki öncekiyle arasında dağlar kadar fark var.
Sosyal ağlarda paylaş

DeaN said:

Ha senin derdin TGB'mi kuzum? :) Hani şu kızıl elmacı TGB :)

Bu arada sen değilmiydin abi üniversitede siyaset gereksiz, ideolojiler kaka diye ahahah, neyse ya, bir taraftan şakirtler, bir taraftan kızıl elmacılar, anarşiklik yapacak şevk kalmadı içimde...

He kızıl elmacı TGB bak en azından armut değil ahah
Sosyal ağlarda paylaş

bu "gençlik protesto etmeyi bilmiyooooooo" olayına son derece gıcığım.
protesto etmeyi nasıl bilecek bu adamlar, pkk'lılar gibi mayın döşeyince veya avrupalılar gibi meclis parkına gidip yangın çıkartınca mı "protesto etmeyi biliyoğ" olacaklar?

gazetecilerde de klişe başladı "şiddet gösterisi yapmasınlar, zeka gösterisi yapsınlar" felan böyle bayat bayat laflar.
napsınlar mesela, polisin önünde satranç mı oynasınlar?
e zaten kantinde oynuyordu bu adamlar, aaa her gün protesto yapıyorlar demek ki, vay vay.

bizim gençler gayet sakin eylemler yapıyor, halen kızıyoruz, "protesto etmeyi bilmiyo" diye.
hayır, böyle diye diye insanları azdıracaklar, o var bi de...
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

iyi yapmış valla, hakediyolar.

adamlar hiç bilmedikleri konuda fikir atıyolar. hiç bilmedikleri konu iktidarı eleştirmek.

adamların ustalığı muhalefet eleştirmek çünkü

İktidarını dış güçler oluşturuyor ve bu dış güçler tarafından oluşturulan iktidarını yıkabilecek tek güç olan muhalefitini de yabancı güçler dizayn ediyorlarsa kusura bakmayın 2 si de eleştirilir. İktidardakilerin zaten karakteri belli köpeğe havladı diye şaşırılmaz. Diğer bir değişle balık kokarsa tuzlarsın tuz kokarsa ne yaparsın?

Kötü birşey mi diyoruz biz anlamadım. Sivil toplumu sorosun yanaşmaları liboşları onların solcu yaptıkları ufuk uras gibi tiplerin elinde oyuncak olan üniversiteli gençler kurmasın bunun yerine bu ülkenin temiz evlatları kursun diyoruz. Anlayışla karşılıyorum çünkü bu satılık yazarların hepsi insanlarda hiçbir şekilde güven bırakmadı. Onların o televizyonlarda konuşmasının sebebi görevleri yani misyonlarıda buydu. Toplumda kamplaştırmayı oluşturmak. Bizim ülkemize atom bombası atılmadı ama ondan daha kötü hidrojen bombalarımız var mesela Amerika tarafından kurulan üniversiteler, 2-3 Kanal dışındaki tüm televizyon kanalları. Bunlar şurada iyi niyetli yazı yazan birinin bile samimiyetinden şüphe etmenizi sağladı. Dediğim gibi size de hak veriyorum çünkü mesela bende doğal olarak oluşan objektif bakabilme olayını onlar gerçekleşten sahipmişcesine tiyatro oynayarak millete zehirlerini içiriyorlar. Dolayısıyla akıllı olan bu oyuna gelmiyor. Çok akıllı olduğunu sanan da her gördüğü sakallıyı dedesi sanıp internette hiç tanımadığı adamlar hakkında görüş belirtme gücünü buluyor kendilerinde. Öyle oksijen ziyan eden tipler var ki sakalı var diye Karl Marx ı bile din tüccarı yaparlar. Birde gerçekten sakallı din tüccarları var ki ben onlardan farklıyım. Olayı kişiselleştirmek istemiyorum sizi saygıya ardından da okuduğunu anlamaya davet ederim. Kimse de "yarası olan gocunur" moduna girmesin kimin kime laf dediği belli basit oyunlara girmeye gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

Dragonmax said:

bu arada dasaa da kendi bölümünde pis gaza gelmiş, milleti eziklemeler falan. şikayet etsen kendisine gidicek şikayet formu komediye gel ahah.

he tek bana geliyor. zaten forumun da tapusu üstüme ha.. verdim 25bin lirayı aldım tapusunu..

lol. komiksiniz

sensin bence komik olan. çok heycanlı dalıyosun mevzuya ahah. bu arada 25bin mi forum :O
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...