Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türban hakkında bilirkişi yorumu

SoulCube

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

dean.

türban takan insan resim yapamaz dedi.

sen bunun görüşlerini savunuyorsun.

tamam at gözlüğün var, diğer konulardan biliyoruz ama YUH diyorum sana artık. Gerçekten bir git dolaş hava falan al.

Bariz yapamaz.

Yuh deme, ilk önce araştır bakalım.

İslamda resim?

tık

1. Allah'ın yanında azabı en şiddetli olan insanlar tasvircilerdir (Müslim 6:369).
2. Şu suretleri yapanlar kıyamet gününde azap görürler ve kendilerine yaptığınız suretlere can verin denilir (Müslim 6:368).
3. Her musavvir cehennemdedir. Musavvirin, tasvir ettiği her surete kıyamet gününde Allah hayat verir de o canlı suret cehennemde kendini yapana azap eder. Eğer sanatına devam etmek zorunda isen ağaç resmi ve canlı olmayan vucut kısımlarının resmini yap (Müslim 6:370).
4. Aişe naklediyor: Muhammed evinde üzerinde haç bulunan bir şey bırakmazdı, onu bozar veya keserdi (Buhari, Mezalim 31; Büyu 102).
5. Ebu Hüreyre Rasulullah'tan naklediyor: Aziz ve celil olan Allah şöyle buyurmuştur: Benim yarattığım gibi yaratmaya savaşan kişiden daha zalim kim vardır? Haydi onlar yoktan bir zerre yaratsınlar yahut bir habbe meydana getirsinler veya bir arpa danesi yaratsınlar (Müslim 6:372).
6. Melekler, köpek ve tasvirlerin bulunduğu eve girmez (Müslim 6:358).
7. Cebrail, Muhammed'in yanına girmek için izin istedi. O da girin buyurdu. Cebrail 'nasıl gireyim, evinde birtakım at ve insan şekillerinin üzerinde bulunduğu bir perde asılıdır. Ya bu resimlerin başlarını koparmalısınız yahut bu perdeyi indirip yere sermelisiniz' dedi (Buhari tecrid 6:416).
8. Aişe'nin nakışlı örtüsü hakkında Peygamber şöyle buyurdu: Onu benden uzaklaştır, onun resimleri namaz kılarken gözüme çarpıyor (Buhari, Libas:91). Aişe naklediyor: Muhammed bir seferden geldi. Benim şekilli perdemi yırttı, yüzünün rengi değişti ve: Ey Aişe, kıyamet gününde insanlar içinde en şiddetli azaplısı Allah'ın yaratmasına benzetmeye çalışan kimselerdir, buyurdu. Biz o perdeyi kestik, ondan bir iki tane yastık yaptık (Müslim 6:364-5; Buhari, Mezalim:132).
9. İçinde suretler bulunan eve melekler girmez (Buhari, Libas 91).
10. Aişe, Peygamber'in bir sefer dönüşü üzerinde suretler bulunan bir perdeyi hemen indirmesini söylediğini nakleder (Müslim 6:363, Ebu Davud Libas:45; Tirmizi Edeb:44).
11. Kiliselerdeki tasvirler üzerine Peygamber şöyle buyurdu: Bunlar, aziz bir kimse öldüğü zaman hemen onun kabri üzerine bir mescit yaparlar ve o azizin bir resmini mescide korlar. Bunlar Allah yanında halkın en kötüleridir (Buhari, tecrid 4:479; Müslim 2:153).
12. Bir yerde Peygamber, bir konuyu, elindeki değnekle kuma şekiller çizerek ashabına anlatmıştır (Buhari, Tecrid 12:180, 359)

O değil, yıllarca resim, çizim yasaklatılmadı mı kardeşim bu topraklarda.

Ebruli sanatı sevaptır, resim günahtırı bu kız mı uydurdu yani?
Sosyal ağlarda paylaş

vallahi bence "kekelesin, saçmalasın, bize de malzeme çıksın" mantığıyla çat diye önünü kesip, kamerayı da karşısına dikip sordukları için soruyu, kızı başarılı buldum. böyle bi durumda %90'ı aynen napolyonn'un dediği gibi "türban güzel, ama okulda kötü, aslında tam öyle de değil, siz nederseniz odur heheh anneme babama selamlar :D" yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

sevgili dean.

insanların kafalarına taktıklar şeylerin kökeni seni İLGİLENDİRMEZ.

hiç üşenmemişsin, işsiz güçsüz gibi TÜRBANİRANDAN FİLİSTİNDEN ASLINDA LAKİN Kİ DİNDEN DEÜLDİR tarzı gereksiz argümanlar peşindesin.

türbanın nereden geldiğinden sana ne kardeşim? ister insanların dini emretmiş, ister keyif için takıyorlar, ister seni kıl etmek için, sana ne yani?

adam gelmiş türban filistinden çıkmış falan diyor, biz de şey diyeceğiz değil mi; HA TAMAM O ZAMAN SAV PEYGAMVERİMİZ EMRETMEDİYSE BUNU TAKANLAR OKUMASIN, HATTA SINIR DIŞI EDELİM ATATÜRKÜN CUMHURİYETİNDE DEĞİL İRANDA YAŞASINLAR !!!!BİRBİR

akıl fikir diliyorum sen ve senin gibilere.
Sosyal ağlarda paylaş

türban tartışmasında dönen bütün klasik argümanları iyi ezberlemiş ama hepsini saydı 5 dakikada. açıkçası "ben beni türbanla okula almadıkları için 2 aydir ilkokula gidemiyorum" diyen kızı ve ailesini al bu kızla kafa kafaya vur. boşu boşuna yer kaplayan insanlar baya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...