Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[Genel] Vampire: The Masquerade II - Bloodlines üzerine

Bone

Öne çıkan mesajlar

Fileplanet sitesinden birkaç tane video çektim, izledim.
Gaza geldim biraz araştırma yapıyım dedim..
Sonra da araştırdıklarımı paticik'e yazayım istedim..

İlk önce videolardan başlıyalım.
Videolar çok kısa. Ancak oyun hakkında detaylı bilgiler veriyor.
4 tane video var. Oyunun grafiklerinin çok güzel olduğunu gösteriyor. Half-life 2 motorunu çok iyi kullanmışlar.

Brujah videosu sırf aksiyon. Kadın ona buna saldırıp duruyor.
Tremere videosunda ise resmen "sen bana karşı mı çıkıyorsun sefil ölümlü?!" havasında hissediyorsunuz kendinizi. Bir nevi Magneto gibi.. Bunda müziğin de etkisi var. Özellikle son iki büyüde bu hissiniz doruğa ulaşıyor, kendinizi yüksekten bakıyor gibi hissediyorsunuz :)

Birkaç ayrıntı.

- Düşmanlara pompalı tüfekle ateş etmek ve düşmanların ölüp yuvarlanması, merdivenden düşmeleri bana Postal II oyununu hatırladım. Onda da hani ölmüş adamı silahla felan ateş ederek ittirebiliyordunuz ya, bu videolarda da benzer şeyler gördüm (mesela düşmanın öldükten sonra merdivenden düşmesi). Ne kadar gerçekçi sizin için bilemem. Ama beni rahatsız etti.

- Oyunda third person olayına geçebiliyoruz. Sırf yumruk/kılıç veya kan emerken mi third persona geçiyor bilemiyorum. Ama o şekilde bile bayaa işe yarar gözüküyor..

- Büyü efektleri çok hoş. Alacalı bulacalı efektler değil de daha "v:tm"lik efektler olmuş, beğendim.

- Dark Fall veya Thief gibi karanlık bir havası yok. Ancak Blood 2 veya Postal 1 gibi daha az karanlık ama çok daha kanlı bir havası var. Blood 2 veya Postal 1'e benzemesi iyi bence, V:TM 1- Redemption'da da buna benzer bir hava vardı.

- Oyun film gibi. Özellikle mimiklere bile dikkat etmişler. Bir kadın karakterin saçları oynuyor mesela, bunlar HL2 grafik motorunun avantajları. Oyun karakterleri artık "skin" olarak değil direk animasyon gibi, sanki bir bilgisayar oyununun filmlerini izliyormuşuz gibi izliycez. En azından Videoların bana uyandırdığı his bu. Birçok karede benim ağzım açık kaldı. Sanki Dungeon Keeper 2 veya Warcraft 3 videoları izliyormuşum gibi geldi, ki bunlar oyun içi görüntüleri..

Daha sonra Oyunu yapan Troika firmasına baktım.
Troika daha önce Arcanum ve Temple of Elemental Evil RPG oyunlarını yapmış.
Arcanum oyununun fikirleri çok hoş, ama oyun o kadar da etkileyici değildi gibi hatırlıyorum.
Oyunları arasında ilk V:TM oyununu görmedim. Sitesinde zaten sadece iki oyun var yaptıkları.
Ayrıca aklıma geldi, ilk oyunu yapan başka bir firmaymış. O zaman o firmaya bir bakalım.

Nihilistic Software. İlk oyunda konu çok hoşuma gitmişti. Karakterin, bir bölümde, başına taş düşüp torpora geçmesi dışında, oyunda, saçma bişi görmemiştim. Savaşlar felan herşey çok keyifliydi.
Neden Activision bu oyunda da Nihilistic ile çalışmadığını bilemiyorum. Starcraft: Ghost oyununda da çalışmışlar gözüküyor.
Acaba hikaye bakımından Troika da, bizi tatmin edebilecek mi?

Son olarak biraz da haberleri karıştıralım.
Gamespot'a göre oyun 11/14/2004 tarihinde çıkcakmış.
Aralık ayının ortasında. Kötü birşey. Daha çok bekliycez demek ki. Ama sayılı zaman çabuk geçer (umarım).
Oyunda seçebileceğimiz 7 klan varmış. Dark ve Gothic bir Los Angeles'ta geçicekmiş. (Angel'ın memleketi di mi :) )
White Wolf'a sadık kalacaklarmış. Oyunda verilen experience, öldürdüğümüz yaratıklara, katliamımıza göre değil de, tamamlanan görevlere göre verilcekmiş. Yani isterseniz gizlenerek gidin, isterseniz herkesi öldürün, sonuçta XP veriliyor.
Bunlar çok önemli bence.

Ayrıca burda yazılanlara göre,
Oyun Undying gibi büyülü FPS'den çok, RPG FPS olcakmış.
Yani siz düşmanınızın kafasına nişan alsanız bile, headshot çekme olasılığınız, zara bağlı olacak.
Ayrıca rastgele zarlardan çok, level-of-difficulty koymuşlar zarlara. Yani normal bir masaüstü FRP'de "adamın kafasına nişan alıyorum ateş ediyorum" yerine, burda siz direk nişan alcaksınız.
Zarlar atılcak, ama burda da sizin sanşınız değil, karakterinizin yeteneklerini test amaçlı zarlar atılcak (en azından verdiğim linkten çıkardığım bu)
Burda da aynı sorunun devamı hakkında konuşulmuş..

ign.com'daki adamlar oyunu oynamışlar (demo versiyonu gibi birşey). Burda oynadıkları kısmın tanıtımını yapmışlar.
Burda yazılan ekstra şeyleri not düşüyüm:

- Redemption'un (ilk oyun) devamı değil, farklı bir hikayeyi anlatıyor.
- Oyunun hikayesi White Wolf'un tarihine yansıycak.
- Konsol versiyonu çıkmıycakmış, böylelikle Konsollara çıkan PC oyunlarındaki, özellikle RPG'lerdeki abukluklar bu oyunda olmuycakmış.
- Oyunda yaptıklarımız ve dialoglarımız, oyunun devamına yansıycakmış.
- Masquerade nedeniyle GTA gibi önümüze geleni doğrayamıycaz
Sosyal ağlarda paylaş

hani vampirli olan hiçbir oyun, film, kitap kendine çekmez, hatta iter beni ama sırf source motorunun ve troika'nın hatırına bu oyunu oynayabilirim sanırım..

ekleme: troika'yı üç kişi kurdu ve yanlış hatırlamıyorsam üçü de bis'ten ayrılan kişiler ilk fo'dan sonra. hatta fo2'yi beğenmeyen, daha hack&slash bulanlar tim cain'in ayrılmasına bağlar oğrudan, adam lead designer'dı ki ekibin en önemli kişisi demek bu..[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş

[Bu mesaj Sam tarafından 30 Nisan 2004 05:43 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında Hunter:the reckoningi bekliyoduk ama bu da olur :)
ayrıca arcanum çok sağlam bi oyundur. beğenmeyeni ben de beğenmem :-p[signature][hline]You figure a sword and a
bunch of spells make you
tough? It ain't
what you got
that counts, berk.
It's
what you know.
-Fairven, a cipher
Sosyal ağlarda paylaş

evet teknoloji tarafı oyunun epey güdük kalsa da, baya dengesiz olsa da, fallout tadını enteresan bi şekilde veren, datlı bir oyundu arcanum. ama benim kötümü çatlatıp yaptıım teknolojik eleman kardeşimin dandirik mage'ine oranla ne kadar güdük olduunu görünce beter tiksinmiştim... akabinde mage oldum :lol:[signature][hline]I will live forever! Or die trying...
Sosyal ağlarda paylaş

dengesizdi, combat sistemi de iyi değildi pek ama ben fallout'taki düşük int'li karakter diyaloglarını bir tek arcanum'da görebildim. nwn demeyin çocuk ağzıyla yazılmış 3 kelime değişiyordu topu topu, arcanum'da yarım akıllı half ogre açın da sadece o ilk şehirde bir konuşun çevrediklerle, fallout'ta bile bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum ben, kahkaha fırtınası derler ya hani, yok böyle fırtına, tayfun olur ancak.. :)[signature][hline]Sam of Paticik - Lvl 9 Maydonoz - Çokbilmiş
Sosyal ağlarda paylaş

bone eline saglık guzel olmus ...
bende bir video sunu seyretmıstım hangısı oldugunu bılmıyorum (level cd sınden) karsındakıne dokunmadan ortalıgı kan golune cevırıyordu eleman ...
valla buyuk ıhtımal 1 agustos ta asteg olarak askerde olacam ,olmazsam yada oyun daha erken cıkarsa banada upgrade ettırır aletı gıbı gelıyor ...
hazır 6600 ler falan cıkmıs (cıkmak uzere) ...[signature][hline]Kucuk insanların büyük gölgeleri oldugu ülkelerde ... Güneş batmak üzeredir ...
Vampire Hunter D
Godanilyum potanslarını komplex parametric impulsatorler le guclendırelım ...
Sosyal ağlarda paylaş

ha ekstra olarak vizyon bolumundekı ghad gibi bone un da bu tarz mod lugun otesınde alan yetkılılıgını şık hale getırecek aksıyonlar yapması hosuma gıttı ...
ghad (ismin tamamını yazamıyom) film prewiev lerı falan yapıyo hos bence ...[signature][hline]Kucuk insanların büyük gölgeleri oldugu ülkelerde ... Güneş batmak üzeredir ...
Vampire Hunter D
Godanilyum potanslarını komplex parametric impulsatorler le guclendırelım ...
Sosyal ağlarda paylaş

çok iyi bir inceleme olmuş beni leveldakinden daha çok doyurduğu kesin (az önce beslendiğim zavallıyı saymassak tabi..NIHAHAHAHAH.. ehem:)) ilk vampire'ı çok severek oynamışım da sonradan çok bayık gelmişti. bunda öyle birşey olacağını sanmıyorum. zaten oyunu ilk duyup ta source motorunun kullanılacağını öğrendiğimde sevindirik olmuştum bayağı çünkü doom3'üm motoru daha iyi diyen bi sürü adam olsa da source hem daha gerçekçi, hem de doom3'ün motoru kadar ekran kartı celladı deil.
fazla söze ne gerek.. heyecanla bekliyor, ilgiyle izlerken...eee esen kalın *!uyku sersemi sağa sola çarparak yatağına doğru yürümeye başlar*
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
http://www.merlininkazani.com/codes/review_screen.asp?GID=1097&frm=
not: linkteki tanıtımda vetrue diyorlar, ancak ventrue olcak, klan adlarını yanlış öğrenmiyin diye söylüyüm dedim.. :-P[signature][hline]Vote Mr. Bilbo For President

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 21 Mayıs 2004 04:23 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Vampir konusunda işinize yarayabilecek, Lost Library'den bazı kaynaklar:

Vampir: Yaratılış (ilk vampir caine)
Caine ve Antediluvian'lar (caine ve clanlar)
Vampir: Rekabet (camarilla clanları)
Vampir: Sabbat (sabbat clanları)
Vampir: Independent Klanlar (Bağımsız klanlar)
Vampir: Maskeli Balo - Disiplinler (Disciplines 1)
Disiplinler 2: Varlık ve Hüküm (Disicpines 2)

Ve son olarak:
WhiteWolf kuralları

not: maskeli balo dedikleri masquerade. Ancak "gerçeği gizleme" kelimesini kullanmak çok daha yerinde olacaktır, çünkü eğlenceli bir balodan çok, vampir olduğunu gizlemen gereken bir kuraldır..[signature][hline]Vote Mr. Bilbo For President

[Bu mesaj Bonecrusher tarafından 10 Ağustos 2004 23:32 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

valla adamlar kendileri diyor FPS-RPG diye..
her first person olan şey FPS değildir doğru..
mesela morrowind, mesela might and magic birer RPG'dir FPS değil..

Ancak, Blood II tarzı oynanışa sahip, araya da Vampire: The Masquerade tarzı RPG oyunu kural sistemi sıkıştırılmış bir oyun "sırf RPG" denmesi de "sırf FPS" denmesi kadar yanlıştır..[signature][hline]Half-Dwarf Werewolf
Silver Fang Ahroun
Worshipper of Gaia
Kensai/Ranger/Barbarian
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel bir oyun olucağını tahmin ediyorum. 1. her ne kadar rpg yönünden yeni çığırlar açan bir oyun olmasa da bana sorarsanız süper bir rpg idi. 2. nin de aynı başarıyı tekrarlayacağını, videolara falan da bakarak söylersek yalan söylemiş olmayız heralde.[signature][hline][i]for those who died alone...[i]
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...